Výběr routeru+wifi do 80m2

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

kubasCZ
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Výběr routeru+wifi do 80m2

Příspěvekod kubasCZ » 16 led 2020 10:36

Hezký den,

prosím o pomoc s výběrem routeru, resp. s potvrzením, že můj výběr je ok. Jedná se o router do bytu o výměře necelých 80m2, 3+kk. Byt je "nudle" rozdělená na tři části (obývák, chodba, ložnice+pokoj). Uprostřed chodby je napříč nosná zeď oddělující předsíň od koupelny a toalety, což má vliv na prostupnost wifi.

1. Typ a výrobce routeru, který tam máš teď?
TP-Link TL-WR841N/ND v9

2. Typ připojení (LAN, WiFi, LTE, DSl..)?
LAN od brněnského Netboxu, 150Mbit

3. Požaduješ WiFi? 2,4GHz, 5GHz?
Ano, 5Ghz stačí v obýváku, kde je nyní umístěn router. 2,4Ghz pak na zbytek pokojů.

4. Kolik zařízení bude k routeru připojeno? Případné rozšíření (NAS, kamery, TV, PS, atd.)
K routeru je nyní (napřímo nebo přes switch) připojeno na LAN: NAS Synology, Apple TV, AVR, Xbox, Hue Bridge, TV(DLNA), Symfonisk.
Přes wifi Netatmo a Aqara bridge, dva notebooky, dva tablety, dva telefony.

5. Funkce routeru (např. možnost omezení pásma, rodičovská kontrola, logy)
Pokud by router uměl VPN (a kvalitněji, než současné řešení na synology, které padá), bylo by to fajn. Jinak nic speciálního nepotřebuji.

6. Požaduješ DLNA, USB port atd?
Ne, všechno sdílení mi řeší NAS včetně případného print-serveru (ale tiskárnu stejně zatím nemám a neplánuji)

7. Rychlost internetu dle smlouvy?
150 Mbit

X. Cenová představa?
Do 4000 korun za celek vč. 2 switchů (4/5+8)


Prvotoním impuslem pro výměnu stávajícího řešení bylo, že jsem celou síť v průběhu let dost bastlil ze zbylých komponent, proto například switche jsou úplné noname 100Mbit od Netboxu. Dále pak dosah wifi, kdy v případě ložnice padalo spojení při současném původním připojení televize přes Wifi k NAS a používáním netu na notebooku. V bytě nejsou natažené husí krky a do ložnice vede jen jeden UTP kabel pro IPTV. Problém s wifi jsem nakonec vyřešil s pomocí LAN rozbočovače/slučovače a připojením sítě před i za NAT do jednoho UTP kabelu (jo, o snížení maxima na 100Mbit vím, v ložnici to na DLNA i IPTV stačí).

Stejně bych ale prvky v síti trošku sjednotil a zrychlil. Prosím tedy o radu s výběrem AC wifi routeru a 1Gbit 8port switchů.

S tímto dotazem jsem již byl na Zive.cz, ale popravdě to v tamní síťové komunitě moc nežije a i když jsem rád, za jejich rady, přeci jen bych si je rád potvrdil z více stran.
Tamní tip na výběr skončil u MIKROTIK RBD52G-5HacD2HnD-TC a TP-LINK TL-SG108, resp TP-LINK TL-SG105. Mikrotik znám z práce a vím/věřím, že je to spolehlivá volba, jen mě lehce znepokojuje jen 2,5dBi zisk a integrované antény. Můžete mi tuto volbu potvrdit, případně navrhnout něco jiného?

Předem díky za váš čas :-)
MacBook Pro 14" 2021
RaspberryPi 3B + Conbee II + Philips Hue + IKEA Tradfri + Home Assistant
Synology DS213j
Průša Mini

IoT je závislost :-)

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru+wifi do 80m2

Příspěvekod ITCrowd » 16 led 2020 11:28

Vítej na PC-HELP!
Mikrotik na těch integrovaných běží cellkem slušně. Takže máš schváleno. Máš ho v práci, tak předpokládám, že s nastavením nebude problém.
Ověř si, že ten UTP je min. cat5e.
Starý router můžeš použít jako AP - viz. můj podpis - router jako switch.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

kubasCZ
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru+wifi do 80m2

Příspěvekod kubasCZ » 16 led 2020 11:49

Moc díky :-) Nastavení snad zvládnu a popravdě se docela těším. Tím UTP kabelem jsi myslel ten sloučený? Cat5E to je, včera jsem to nastavoval a běží to náramně.

Jinak když už jsem v tom, můžu tě poprosit o letmý pohled na strukturu sítě, jestli tam někde nevidíš nějakou botu? IMHO si myslím, že to jinak/líp udělat nejde, ale přeci jenom...
https://www.draw.io/?lightbox=1&highlight=0000ff&edit=_blank&layers=1&nav=1&title=S%C3%ADť%20Molákova#Uhttps%3A%2F%2Fdrive.google.com%2Fa%2Faromatica.cz%2Fuc%3Fid%3D1XlKsNxjgTG8yEsrwggg7Q_kxYXXz39pE%26export%3Ddownload
MacBook Pro 14" 2021
RaspberryPi 3B + Conbee II + Philips Hue + IKEA Tradfri + Home Assistant
Synology DS213j
Průša Mini

IoT je závislost :-)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru+wifi do 80m2

Příspěvekod ITCrowd » 16 led 2020 12:02

Obrázky se vkládají sem, jako příloha (pravidla).
A ty se taky odnauč klikat na bůhvíjaký odkaz, pod kterým může být bůhvíco. Není to dvakrát bezpečné.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

kubasCZ
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru+wifi do 80m2

Příspěvekod kubasCZ » 16 led 2020 12:05

Jde o toto a nevím jak to myslíš, ale dělá to to, co jsem popisoval.
https://www.alza.cz/rozbocka-utp-stp-ka ... 235900.htm
MacBook Pro 14" 2021
RaspberryPi 3B + Conbee II + Philips Hue + IKEA Tradfri + Home Assistant
Synology DS213j
Průša Mini

IoT je závislost :-)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru+wifi do 80m2

Příspěvekod ITCrowd » 16 led 2020 12:09

Jo, jenže na 100mega. Nevšiml sis na tom plánku, že z těch slučovaných pinů nejsou zapojeny všechny? Chceš-li 1Gbps duplex, tak tohle nemůžeš použít.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

kubasCZ
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru+wifi do 80m2

Příspěvekod kubasCZ » 16 led 2020 12:13

Všiml a o omezení rychlosti vím, proto tam nechávám i ten 100mbit switch. Na DLNA seriálů do televize to stačí a IPTV s tím nemá problém.
MacBook Pro 14" 2021
RaspberryPi 3B + Conbee II + Philips Hue + IKEA Tradfri + Home Assistant
Synology DS213j
Průša Mini

IoT je závislost :-)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru+wifi do 80m2

Příspěvekod ITCrowd » 16 led 2020 12:15

Tak za mě tohle nikdy. Dál k tomu nemám co říct.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

kubasCZ
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru+wifi do 80m2

Příspěvekod kubasCZ » 16 led 2020 13:05

Hele ok, rád si nechám poradit. Existuje tedy nějaký jiný způsob, jak tuhle situaci vyřešit, když je tím směrem natažený fyzicky jen jeden UTP cat5e kabel? Něco jednoduššího, než dva aktivní prvky na obou stranách a nastavování routovacích tabulek v mikroticích?

Doteď jsem fungoval na wifi, protože jsem nevěděl ani o tomto řešení a raději bych to nově vyřešil fyzickou cestou po kabelu.
MacBook Pro 14" 2021
RaspberryPi 3B + Conbee II + Philips Hue + IKEA Tradfri + Home Assistant
Synology DS213j
Průša Mini

IoT je závislost :-)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru+wifi do 80m2

Příspěvekod ITCrowd » 16 led 2020 13:10

Je mi líto. Radím jen těm, kde to má smysl.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

kubasCZ
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru+wifi do 80m2

Příspěvekod kubasCZ » 16 led 2020 13:28

Mrzí mě, jestli jsem tě něčím, snad mou amatérskou úrovní diskuse, urazil nebo odradil. A taky vím, že současné rozmístění infrastruktury není ideální - holt byt jsem koupil jako hotový, dráty jsou natažené tak jak jsou a ve chvíli, kdy budeme rekonstruovat se s tím dá něco dělat. Každé zadání přeci nemůže být o tom, že začneme s kangem v ruce.

Naprosto souhlasím s tím, že pokud dnes budovat infrastrukturu, pak vycházet z 1Gbps konektivity a vůbec se o tom nechci hádat. A nevím (nikde jsem nenašel informaci) o tom, že by dané zapojení snížilo rychlost celé sítě. Pokud to tak je (že automaticky degraduje všechny prvky na 100Mbit), pak to já nevím a vzhledem k tomu, co bych doma rád provedl, to je špatné řešení. A velice rád to vyřeším nějak jinak. V síťařině jsem doopravdy amatér s vrcholem nastavení domácí VPNky, víc se v tom nevyznám, ostatně proto jsem zde.

Nicméně, pokud ani teď neuznáš (a máš na to plný právo, amatérů, co si mysleli, že něco ví, tu je určitě mraky), že jsem schopný se něco naučit a dál toto vylepšit, tak ti minimálně děkuji za potvrzení toho routeru a tvůj čas.
MacBook Pro 14" 2021
RaspberryPi 3B + Conbee II + Philips Hue + IKEA Tradfri + Home Assistant
Synology DS213j
Průša Mini

IoT je závislost :-)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru+wifi do 80m2

Příspěvekod ITCrowd » 16 led 2020 13:59

Lidi, jako jsi ty jsou tu pořád. A když se něco nedporučí, stejně si to udělají po svém. A pak se tu objeví znovu a fňukají, že jim to nefunguje. Mě neuráží nic. Jen mi vadí ta tupost.
Chceš si přebudovat a zrychlit síť, ale dáš si tam zpomalovač. Proč?
Chceš si koupit mikrotik, ale nechceš nic složitě nastavovat. Tak proč mikrotik?
Všichni, co sem chodí pro rady mají, amatérské, nebo vůbec žádné znalosti. A ti co nejsou hloupí a nechají si poradit, jsou spokojeni. Logicky ti, co si umí poradit sami, si zde o rady nežádají.

K řešení:
1. Vyhodit první switch. Mikrotik jde nastavit tak, že např. 1. a 5. port switchuje, 1. a 2.,3. a 4. port routuje. Typické použití pro netbox, kde se vyžaduje switch před routerem, ať už kvůli TV, nebo telefonu.
2. Zachovat gigabit i do ložnice. Tedy pokud jsi líný natáhnout další kabel, což by bylo nejlepší řešení, použij pro IPTV powerline ( viewtopic.php?f=117&t=165570 ). Bude to daleko rychlejší než ten blázinec. A navíc, pokud si připojíš v ložnici notebook na LAN, máš komunikaci s úložištěm na gigabitu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr routeru dům
    od petan320 » 31 kvě 2023 07:59 » v Sítě - hardware
    1
    1513
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    31 kvě 2023 09:30
  • Výběr routeru pro 2 Gb/s optiku
    od Majkl22 » 25 lis 2023 22:46 » v Sítě - hardware
    1
    1391
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 lis 2023 13:49
  • Výběr routeru k optice od Pody
    od Nitram3 » 27 dub 2023 09:55 » v Sítě - hardware
    35
    2879
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    28 dub 2023 20:30
  • Vyber routeru s vyšším zabezpečením
    od DeNNI85 » 22 říj 2023 15:47 » v Sítě - hardware
    26
    3426
    od DeNNI85 Zobrazit poslední příspěvek
    26 říj 2023 16:46
  • Výběr routeru a AP do panelového bytu 3+1 Příloha(y)
    od Janos42 » 22 srp 2023 10:08 » v Sítě - hardware
    4
    1631
    od Janos42 Zobrazit poslední příspěvek
    22 srp 2023 11:54

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti