Linux a Windows - jak sladit?

Problematika Linuxu a ostatních operačních systémů (mimo Win)

Moderátor: Mods_senior

Lukas 18
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 255
Registrován: říjen 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Linux a Windows - jak sladit?

Příspěvekod Lukas 18 » 06 bře 2007 20:15

Dobrý den, nainstaloval jsem windows a nasledně linux. Při instalaci linuxu jsem rozděli disk na pul. No, ale teď je linux jediný, který mi jde spustit a vůbec se nemůžu nějak dostat do windowsu. Ba dokonce, už se mi nechce ani nabootovat instalační cd s windowsem. Jak se prosím Vás dostanu do windowsu anebo jak nabootuji cd s instalací win (v biosu jsem si to samozřejmě nastavil).

Díky

:-(

mod. by Ltb - mírné upřesnění předmětu příspěvku

Reklama
Uživatelský avatar
James_Radlle
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 820
Registrován: únor 07
Bydliště: Far Far Away
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod James_Radlle » 06 bře 2007 22:37

No pokud jsi disk rozdelil pote co jsi uz mel win naistalovane tak se nejspis smazli...pokud to nedelas nejakym nastrojem ktery umoznuje rozdeli disk bez smazani obsahu treba jako partition magic.
Počítač: ANO! :bottle:

Uživatelský avatar
franticek
Level 3
Level 3
Příspěvky: 435
Registrován: únor 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod franticek » 07 bře 2007 09:36

Neviděl bych to tak tragicky, lin umí rozdělit disk i za chodu, ale přepsal MBR - bude třeba si pohrát se zavaděčem - asi grub. Zajdi si na forum příslušné distribuce nebo zagoogluj. Mě se stalo při instalaci kubuntu, že mi grub házel chybu, tak jsem ho znovu přeinstaloval a už to šlapalo, jak mělo. Ideální je mít 2 disky a bootování si můžeš vybírat při startu pomocí biosu. :smile: Pro jistotu se naloguj do lin a podívej se, připoj ostatní disky a koukni, jestli tam win zůstal.

mike88
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: červen 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod mike88 » 07 bře 2007 13:20

franticek píše:Neviděl bych to tak tragicky, lin umí rozdělit disk i za chodu, ale přepsal MBR - bude třeba si pohrát se zavaděčem - asi grub. Zajdi si na forum příslušné distribuce nebo zagoogluj. Mě se stalo při instalaci kubuntu, že mi grub házel chybu, tak jsem ho znovu přeinstaloval a už to šlapalo, jak mělo. Ideální je mít 2 disky a bootování si můžeš vybírat při startu pomocí biosu. :smile: Pro jistotu se naloguj do lin a podívej se, připoj ostatní disky a koukni, jestli tam win zůstal.
Je zbytečné přehazovat prioritu disku v BIOSu. Já bootuju z Grubu na svém linux disku ještě na další 2 disky, kde na obou jsou XPéčka, v Grubu je ovšem potřeba udělat příslušný zápis pro spuštění Windows (je tam nutné přemapování).

Uživatelský avatar
franticek
Level 3
Level 3
Příspěvky: 435
Registrován: únor 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod franticek » 07 bře 2007 13:31

Jasně, akorát pro člověka, co začíná a hned mu to přepíše MBR to může být trochu stresující. Když máš dva disky, tak se na ty widle dostaneš vždy. Když mi poprvé grub zhavaroval, tak jsem byl z toho špatný a ni fixmbr nepomohl, ale jelikož mám 2 disky a xp nainstalované na obou, po úpravě boot.ini jsem se dostal na oba disky z xp. Po reinstalu se grub záhadně zmátořil a už šlape jak má, takže jedu z něj a on mě při volbě others system hodí na mbr druhého disku a z něj se dostanu na obě xp instalace. :smile: Hlavně, že se kluci domluvili.

Lukas 18
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 255
Registrován: říjen 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Lukas 18 » 07 bře 2007 14:12

Děkuji všem za pomoc. :bigups:

mike88
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: červen 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod mike88 » 08 bře 2007 13:33

franticek píše:Jasně, akorát pro člověka, co začíná a hned mu to přepíše MBR to může být trochu stresující. Když máš dva disky, tak se na ty widle dostaneš vždy. Když mi poprvé grub zhavaroval, tak jsem byl z toho špatný a ni fixmbr nepomohl, ale jelikož mám 2 disky a xp nainstalované na obou, po úpravě boot.ini jsem se dostal na oba disky z xp. Po reinstalu se grub záhadně zmátořil a už šlape jak má, takže jedu z něj a on mě při volbě others system hodí na mbr druhého disku a z něj se dostanu na obě xp instalace. :smile: Hlavně, že se kluci domluvili.
Np, já to mám takhle: na 1. SATA má syn své XP na 2.SATA já své XP a záložní XP pro experimenty 3.SATA je čistě pro linuxová distra v boot.ini win na 1.disku mám zápis do všech 3 XP (tj. na synovo i mém disku) na 2.SATA v boot.ini jen pro win na 2.disku a protože , jak jsem napsal mám ještě 3.disk jen s linuxy a zpočátku jsem skutečně přehazoval prioritu mezi 1. a 3. diskem, udělal jsem v Grubu zápis jak pro bootování XP na 1. disku tak i na druhém, takže takhle, to jsem chtěl říct.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jaký Linux
    od nakatomi » 26 úno 2024 17:24 » v LiNuX a ostatní alternativní OS
    11
    1884
    od Martab Zobrazit poslední příspěvek
    28 úno 2024 09:18
  • Přístup k flask app (spuštěné na VM - linux) z internetu (prohlížeče) Příloha(y)
    od d-pozz » 08 říj 2023 20:31 » v Internet a internetové prohlížeče
    34
    7818
    od d-pozz Zobrazit poslední příspěvek
    20 říj 2023 16:41
  • Windows 8.1 CMD
    od Daniel_Jackson » 29 dub 2023 13:33 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    1639
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    29 dub 2023 14:38
  • Okenko Windows
    od Lebedil » 29 čer 2023 21:10 » v Problémy s hardwarem
    2
    780
    od Lebedil Zobrazit poslední příspěvek
    29 čer 2023 21:39
  • Windows 11 S - reinstall Příloha(y)
    od amirinda » 06 pro 2023 14:31 » v Windows 11, 10, 8...
    20
    2155
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    07 pro 2023 09:59

Zpět na “LiNuX a ostatní alternativní OS”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti