Jak taktovat

Taktujete či jinak upravujete své PC? Sdělte nám své zkušenosti, vložte sem své dotazy…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
PredyP
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 343
Registrován: únor 07
Bydliště: Východní čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Jak taktovat

Příspěvekod PredyP » 21 dub 2010 18:27

Zdravím.
Mám AMD Sempron(tm) Procesor 2600+ 1.6 GHz

Prosím poradí mi někdo jak zvíšit jeho výkon?????

Reklama
Uživatelský avatar
memphisto
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 21113
Registrován: září 06
Bydliště: Zlín - České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak taktovat

Příspěvekod memphisto » 21 dub 2010 18:30

Na tomhle CPU zvýšení taktů moc nepomůže :? Pokud se ale do toho chceš pustit, tak si první o tom něco přečti, aby neodcházel z boje s brekem :smile: Na internetu je toho spousta
PRAVIDLA PC-HELP.CZ, PRAVIDLA sekce HijackThis, HijackThis návod, Memtest, CCleaner
Logy z programu HijackThis neposílejte prosím přes SZ, ale vkládejte je do patřičné sekce. Děkuji

Uživatelský avatar
samotarrk
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3680
Registrován: listopad 08
Bydliště: Rakovnicko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak taktovat

Příspěvekod samotarrk » 21 dub 2010 18:40

Musím se ho zastat. Na internetu je toho taková spousta s různýma CPU a je to tak blbě napsané, že laik to vůbec nepochopí. Chtěl by asi krok za krokem si to s někým projít. Prostě, aby ho to někdo naučil. V testech taktování se plete páté před deváte a .... je to k ničemu.
MSI Z97 PC Mate * Intel i5 4690K 3,5Ghz(4,9Ghz takt) * Noctua NH-D14 * Corsair 8GB DDR3 * NVIDIA MSI GTX960 2GB * Seasonic M12II-520 * Thermaltake Element G * SSD Crucial MX300 525GB * WD 2TB EARX * Creative SB X-Fi Xtreme Audio * WIN 10* 22" LG Flatron * 5.1 Logitech X-540

Uživatelský avatar
PredyP
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 343
Registrován: únor 07
Bydliště: Východní čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak taktovat

Příspěvekod PredyP » 21 dub 2010 18:50

samotarrk děkuju

Tak nějak má pravdu, ještě jsem to nedělal. Ale chtěl bych znát názory jestli se to nevyplatí nemá cenu se do toho pouštět

Uživatelský avatar
samotarrk
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3680
Registrován: listopad 08
Bydliště: Rakovnicko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak taktovat

Příspěvekod samotarrk » 21 dub 2010 18:56

Zrovna dnes jsem četl "Proč netaktovat, když je to zadarmo, proč nevyužít toho co výrobce dává?".

Ale fakt je, že bych (jsem taktovací laik) nerad zku...l nějaký svůj hardware a tak do toho přesto, že k tomu mám všechny předpoklady nejdu. Já už zažil několikrát (naposled dnes), jaké to je, když se Ti ne a ne a ne zapnout PC a není to nic příjemného. Spousta problémů a mnohdy i peněz. Vykašli se na to, radši našetři na lépe taktovaný CPU. V tvém případě nový comp, protože tím získáš a teď dávej pozor více než 10x lepší a rychlejší PC. Záleží kolik máš kč.
MSI Z97 PC Mate * Intel i5 4690K 3,5Ghz(4,9Ghz takt) * Noctua NH-D14 * Corsair 8GB DDR3 * NVIDIA MSI GTX960 2GB * Seasonic M12II-520 * Thermaltake Element G * SSD Crucial MX300 525GB * WD 2TB EARX * Creative SB X-Fi Xtreme Audio * WIN 10* 22" LG Flatron * 5.1 Logitech X-540

Uživatelský avatar
memphisto
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 21113
Registrován: září 06
Bydliště: Zlín - České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak taktovat

Příspěvekod memphisto » 21 dub 2010 19:31

Pokud bys to přece jen chtěl zkusit, tak TADY máš takový rychlokurs. Najdeš tam vše potřebné. Pro začátek bych se ale BIOSU vyhnul a zkoušel pomocí programu AMD Overdrive. Ten tě v módu pro začátečníky nepustí na hranice zničení CPU. Samozřejmě až s nabytými znalostmi z toho článku se do toho pouštěj
PRAVIDLA PC-HELP.CZ, PRAVIDLA sekce HijackThis, HijackThis návod, Memtest, CCleaner
Logy z programu HijackThis neposílejte prosím přes SZ, ale vkládejte je do patřičné sekce. Děkuji

Uživatelský avatar
PredyP
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 343
Registrován: únor 07
Bydliště: Východní čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak taktovat

Příspěvekod PredyP » 21 dub 2010 20:10

Moc moc děkuju, je pravda že jsem si již sestavu (novou) našel ale čekám na grafiku. Zítra to sem hodím jsem zvědaví co mi na to řeknete

Uživatelský avatar
samotarrk
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3680
Registrován: listopad 08
Bydliště: Rakovnicko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak taktovat

Příspěvekod samotarrk » 21 dub 2010 20:51

Už se těším. Tak nezapomeň pokud možno přesněji napsat k čemu budeš PC využívat. Hry to je jasné, ale prosím nepiš, že na internet, protože to dnes zvládají i mobily :D

To mě zaujalo

Další háček je v poskytované záruce. Pokud výrobce nestanoví jinak, je taktování porušením záručních podmínek z vaší strany a je důvodem k zamítnutí reklamace.

Stanovil výrobce AMD u procsoru s dodatkem BE, jinak? Chápu BE, že povolil taktování, správně?
MSI Z97 PC Mate * Intel i5 4690K 3,5Ghz(4,9Ghz takt) * Noctua NH-D14 * Corsair 8GB DDR3 * NVIDIA MSI GTX960 2GB * Seasonic M12II-520 * Thermaltake Element G * SSD Crucial MX300 525GB * WD 2TB EARX * Creative SB X-Fi Xtreme Audio * WIN 10* 22" LG Flatron * 5.1 Logitech X-540

Uživatelský avatar
memphisto
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 21113
Registrován: září 06
Bydliště: Zlín - České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak taktovat

Příspěvekod memphisto » 21 dub 2010 21:06

Zkratka BE je Black Edition, tudíž procesory s odemknutým násobičem a to si přímo říká o taktování :smile: Podle mě je to u těchto CPU povolené.K čemu jinému by to mělo odemčený násobič. Není nic jednoduššího než ho před reklamací hodit na defaultní takty. Pokud by nešel, tak resetovat BIOS a má to za následek default nastavení FSB, napětí apod.


Jo a abych nezapomněl. Při taktování je nejdůležitější pořádné chlazení!! Bez toho to prostě nejde. Při taktování a následném stability testu budou teploty daleko vyšší než na standardních taktech a právě příliš vysoké teploty mají často za následek pády a nestability. Každý procesor má svou teplotní hranici, která je uvedena na netu. Po překročení se PC zasekne nebo restartuje.
PRAVIDLA PC-HELP.CZ, PRAVIDLA sekce HijackThis, HijackThis návod, Memtest, CCleaner
Logy z programu HijackThis neposílejte prosím přes SZ, ale vkládejte je do patřičné sekce. Děkuji

Uživatelský avatar
samotarrk
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3680
Registrován: listopad 08
Bydliště: Rakovnicko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak taktovat

Příspěvekod samotarrk » 21 dub 2010 21:15

S teplotama mám (možná víš) velké zkušenosti. S blbým chladičem mě lezl nepřetaktovaný procesor přes 90°C (jen když dlouho běžel CPU naplno), s boxem do 65°C a nyní s Noctua do 36°C. O kolik by se ty teploty odhadem zvedli z těch 36°C. Jen odhadem. Když bych zvedl takt o 0,4Ghz?
MSI Z97 PC Mate * Intel i5 4690K 3,5Ghz(4,9Ghz takt) * Noctua NH-D14 * Corsair 8GB DDR3 * NVIDIA MSI GTX960 2GB * Seasonic M12II-520 * Thermaltake Element G * SSD Crucial MX300 525GB * WD 2TB EARX * Creative SB X-Fi Xtreme Audio * WIN 10* 22" LG Flatron * 5.1 Logitech X-540

Uživatelský avatar
memphisto
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 21113
Registrován: září 06
Bydliště: Zlín - České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak taktovat

Příspěvekod memphisto » 21 dub 2010 21:23

No na mém starším Athlonu X2 5000 s BOX chladičem před taktování v Orthosu po půl hodině teploty kolem 52 - 60 °C. Původní takt 2,6 GHz. Potáhnul jsem ho na 2,92 GHz a už to díky teplotám nebylo stabilní. Po deseti minutách Orthosu teplota 72 °C a PC šlo dole. Koupil jsem lepší chladič (ASUS X70)a teploty v klidu do 35 °C na základní takt. Po přetočení na 3,1 GHz, ale už se zvýšením napětí, se teploty opět dostaly na hranici stability a PC padalo. Co bych ale chtěl od chladiče na 200 Kč. Je lepší jak BOX, ale na takové vyšší taktování nic moc. Ta tvoje Noctua skousne hodně :wink:
PRAVIDLA PC-HELP.CZ, PRAVIDLA sekce HijackThis, HijackThis návod, Memtest, CCleaner
Logy z programu HijackThis neposílejte prosím přes SZ, ale vkládejte je do patřičné sekce. Děkuji

Uživatelský avatar
samotarrk
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3680
Registrován: listopad 08
Bydliště: Rakovnicko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak taktovat

Příspěvekod samotarrk » 21 dub 2010 21:25

Noctua ano, enermax taky, cpu by měl, otázkou je deska.
MSI Z97 PC Mate * Intel i5 4690K 3,5Ghz(4,9Ghz takt) * Noctua NH-D14 * Corsair 8GB DDR3 * NVIDIA MSI GTX960 2GB * Seasonic M12II-520 * Thermaltake Element G * SSD Crucial MX300 525GB * WD 2TB EARX * Creative SB X-Fi Xtreme Audio * WIN 10* 22" LG Flatron * 5.1 Logitech X-540


Zpět na “Taktování a další úpravy PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 hostů