Plex se za routerem Asus seká, před routerem nikoli

Problematika administrace LAN či WIFI sítí

Moderátor: Mods_senior

Fanda_
nováček
Příspěvky: 17
Registrován: srpen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Plex se za routerem Asus seká, před routerem nikoli

Příspěvekod Fanda_ » 25 led 2024 20:47

Zdravím všechny, zkouším jestli mi tady nějaká hodná duše neporadí, protože jelikož nejsem profesionál v sítích ani začátečník, už mě nic nenapadá.

Pokusím se stručně popsat problém co doma řešíme, uvidíme, jestli se mi to povede stručně. :D

Níže jsem nakreslil plánek, jak to u nás vypadá.

Obrázek

Máme u nás Synology NASku, která mimochodem funguje skvěle, na které mimo jiné jsem spustil Plex server na filmy. Všechny filmy jsou ve 4K rozlišení, televize máme doma všechny taky 4K. (BTW obraz ve 4K je velkolepý)

Na televizi č. 1 (z obrázku), nevím nyní přesný typ, ale spíše 4K smart levnější základ od Samsungu už dlouho Plex frčí jako po másle, nic se neseká, nic se nekouše. Prostě ideální stav, jak bych si to přál. :number1:

Ovšem na televizi č. 2, taky nevím přesný typ, ale o něco lepší telka od Samsungu (PC cca 35-40k) se všechny filmy sekají. Plex aplikace funguje, Plex server vyhledá, katalog je ok, film se spustí, i jede OK ale cca v intervalu 5-10 minut se seká. Seká se ten samý film (soubor), co jede plynule na televizi č. 1.

Abychom vyloučili problém v TV zkoušeli jsme i aplikaci Plex pro Playstation 5 (máme dva plejáky). Playstation mi přijde, že má výkonu na rozdávání (viz hry) a také na rozdíl od televizí má 1 Gbps konektivitu místo 100 Mbps na televizích. Ovšem výsledek stejný na prvním Playstationu (ten u NASky) vše plynulé, na druhém Playstationu (ten “za“ routerem) to samé sekání.

Nyní k mému nastavení. Většina nastavení, jak na routeru, switchích, Plexu v defaultu, tzn. nehrabu se v něčem čemu nerozumím (nastavení, co nevím, co přesně dělá), jen v routeru Asus jsem snížil v DHCP rozsah přidělovaných adres a všem zařízením rezervoval pevnou IP adresu, NASce, televizím, tiskárnám atd. V Plexu jsem zakázal překódování, takže se streamuje jen originální soubor (to by stejně Synology ve 4K živě nedalo). :smile: Všechna spojení na obrázku je po kabelu, žádná WiFi. Všechno spojeno 1 Gbps, gigabitový máme router, i oba switche. Dělal jsem speedtesty na NASku a dává to gigabit.

No a nyní moje podezření; jelikož spojení mezi NASkou a TV1 je přímé přes switch. (Zkusil jsem pokus a při přehrávání filmu (za jízdy) jsem vytrhl spojení mezi switchem a routerem a film jel vesele dále – takže se při přehrávání Asus nepoužívá? To jsem nevěděl, ale dává to smysl), :shock: ale jakmile běží film skrze přes Asus router, tak po několika minutách proškubává. Takže bych si vsadil na router, ale nevím, co mám ideálně nastavit a na Googlu nic nenacházím k této problematice.

Kdyby se to sekalo všude tak to pochopím, ale TV 1 jede hezky, nejede jen TV 2 “za“ Asusem. A já nevím, co kromě pevných ajpin bych měl na routeru nastavit. Prosím, neporadíte mi někdo, co by mohlo být na routeru nastaveno špatně? Nebo co bych nastavit měl a asi jsem nenastavil? Možná je chyba i jinde (nastavení Plex serveru, nastavení NAS, switche...?), ale na to si nesázím, jelikož když data netečou přes router, tak vše funguje ukázkově, problémy nastanou až “za“ routerem.

Moc všem děkuji za přečtení a mějte se pěkně! :inlove:

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Plex se za routerem Asus seká, před routerem nikoli

Příspěvekod ITCrowd » 25 led 2024 21:17

Jedna z lajn switch x router není gigabitová.
Vezmi LAN kabel min. Cat5e, odpoj switch 2 od routeru a místo toho ho připoj na switch 1 (tím ověřeným kabelem). Vyzkoušej.
Zkontroluj zda v routeru nemáš nastaveno omezení rychlosti na port switche 2.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Fanda_
nováček
Příspěvky: 17
Registrován: srpen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Plex se za routerem Asus seká, před routerem nikoli

Příspěvekod Fanda_ » 26 led 2024 19:47

Velice moc děkuji za odpověď, vážím si toho!

Bohužel jedná se o vícegenerační RD, takže jsou tam 2 bytové jednotky, tzn. bude obtížné dotáhnout LAN kabel z toho prvního switche do druhého, ale půjde to, mám tu cca 15-20m dlouhý RJ45 kabel, tak to zkusím o víkendu a dám vědět co to udělá. :thumbup:

Pro představu jsem doplnil původní obrázek o 2 byty. A router na půdě (společně s O2 5G „modemem“). :-)

Obrázek

BTW, ale pohledem do administrace routeru i obou switchů, ukazují, že na portech je prý gigabit, snad mi nekecají. :evil: A myšlenka, zeptám se, pokud by tam nebyl gigabit, vadilo by to vůbec? TV1 je připojená 100 megabitem a frčí naprosto plynule. Jen myšlenka. :idea: O víkendu udělám test podle instrukcí. Děkuji za radu!

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Plex se za routerem Asus seká, před routerem nikoli

Příspěvekod ITCrowd » 26 led 2024 20:49

OK, tak přenes TV, bude-li to jednodušší.
Neodpověděl jsi mi na: "Zkontroluj zda v routeru nemáš nastaveno omezení rychlosti na port switche 2." Často si někdo myslí, že když omezí rychlost (v nastavení QoS to jde), tak se to týká pouze internetu. Ale tak to není, omezí se rychlost na port. I třeba z flashdisku v routeru to půjde omezenou rychlostí. Port přitom hlásí gigabitové připojení.
Zda stačí 100Mbit - čistě pro TV ano. Pro více zařízení záleží na tom, co konkrétně a jak síť využívá. Pro 4k 30fps je datový tok 56Mbps. Pro 4k 60fps už 85Mbps. Takže pokud by tam bylo úzké hrdlo 100Mbps, pak to je na hraně, a to jde jen o tu TV. Gigabit tak vytvoří slušnou rezervu.
Ještě může být taky TV2 připojena ke switchi jiným kabelem, než cat5e. Ale vzhledem k tomu, že jste to zkoušeli přes PS a je to to samé, tak tomu moc nedávám.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Plex se za routerem Asus seká, před routerem nikoli

Příspěvekod atari » 29 led 2024 16:39

Ani nemusíš přenášet TV. Stačí přenést switch2 a tím kabelem ho připojit mezi switch1 na TV1.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Rychlost portu za routerem RT-AX58U Příloha(y)
    od Miikeshek » 04 úno 2024 11:29 » v Administrace sítě
    15
    2922
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    09 úno 2024 08:40
  • Seká se PC
    od zdenal83 » 07 úno 2024 19:04 » v Problémy s hardwarem
    2
    1087
    od hroch123 Zobrazit poslední příspěvek
    29 úno 2024 19:17
  • PC Asus s P5E nestartuje
    od Jocerin » 30 led 2024 16:47 » v Problémy s hardwarem
    3
    951
    od Jocerin Zobrazit poslední příspěvek
    31 led 2024 11:54
  • ASUS ROG RT-AC5300
    od SirKooky » 26 črc 2023 23:49 » v Sítě - hardware
    0
    1992
    od SirKooky Zobrazit poslední příspěvek
    26 črc 2023 23:49
  • Asus TUF-AX6000
    od flidrmi » 24 srp 2023 12:16 » v Sítě - hardware
    1
    2050
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    24 srp 2023 16:54

Zpět na “Administrace sítě”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů