Double NAT?

Problematika administrace LAN či WIFI sítí

Moderátor: Mods_senior

Domoo27
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Double NAT?

Příspěvekod Domoo27 » 29 srp 2020 21:55

Zdravím,

momentálně jsem se setkal se situací, kterou jsem ještě vlastně nikdy nezažil, a ani jsem nevěděl, že něco takového se vůbec může stát.

Stručně, v jedné gamesce mám výpis serverů, jenže se neukazují všechny dostupné servery. Pogooglil jsem a takových případů bylo více, a mělo to způsobovat double NAT.

Mám na sebe napojené 2 routery, kde jeden funguje jako normální router a ten druhý pracuje v režimu AP, abych pokryl wifi jak v jednom patře domě, tak i v tom druhém a na zahradu.

Když nechám vytracovat v cmdčku, tak to jde přes 2 privátní adresy a to 192.168.2.1, což je router, který se má chovat jako router a 192.168.1.1, což absolutně netuším, co by mohlo být, jelikož se do toho nedá ani připojit.

Router v režimu AP má přidělenou adresu 192.168.2.99

Dá se nějakým způsobem zjistit, k čemu je přidělená 192.169.1.1? nebo jsem to špatně pochopil a v tomto případě se o double NAT vůbec nejedná?

Díky za odpovědi
Přílohy
sadsadas.png

Reklama
_hm
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: červenec 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Double NAT?

Příspěvekod _hm » 29 srp 2020 23:29

Jeden router jako router, druhý router jako AP ...
A ten první router je jen router, nebo modem? Jestli jen router, tak před ním bude ještě modem. A občas to je tak, že modem má zaheslovaný poskytovatel a uživatele tam ani nepustí.
Kromě toho 3. a několik dalších adres je 10.x.x.x, což je taky privátní rozsah, takže NATů budeš mít cestou asi více.

Domoo27
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Double NAT?

Příspěvekod Domoo27 » 29 srp 2020 23:41

Tak ten router jako router běží v režimu prostě jako bezdrátovej směřovač.
Ná půdě mám ještě HUB, z kterýho běží káblík do tohodle routeru a pak samostatně přes strop do jednoho PC.

Abych řekl pravdu teda, tak jsem asi úplně blbej :D Mám za to, že z antény jde rovnou LAN káblík právě do toho hubu, je možný, že v té anténě je zabudovanej modem?

10.x.x.x jsou taky privátní? Wow, tak tohle je neskuteně zasukovaný. Z tohodle se asi já jakožto amatér asi sám nevyšlapu?

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Double NAT?

Příspěvekod dvorakj » 29 srp 2020 23:54

no je treba zavolat zkusenejsiho kamose. Hub tam urcite nemas, to jsem uz nevidel tak 15 let.
Tezko se radi, kdyz ani nemuzes popsat stavajici stav, to nic ve zlem.

Domoo27
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Double NAT?

Příspěvekod Domoo27 » 29 srp 2020 23:56

je tam 100% HUB, protože jsem ho já sám teď nedávno vyměnoval :D Byl tam nějakej starší, tak jsem koupil novější od TP linku, jen jako takový upgrade.

A chápu to nic ve zlém, sám nejsem v tomhle tom tak vzdělanej, takže rád budu za každou vaší radu :)

_hm
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: červenec 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Double NAT?

Příspěvekod _hm » 30 srp 2020 00:55

Jo, tak to bych si tipnul, že 192.168.1.1 bude ta "anténa" na střeše. A přístup do ní si nechal jen poskytovatel.

Domoo27
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Double NAT?

Příspěvekod Domoo27 » 30 srp 2020 22:29

Nedalo mi to, a trošku jsem ještě studoval. Není tam HUB, ale switch, omlouvám se moje chyba.

Stáhl jsem si prográmek, kterej vypíše počet routerů v sítí, a vypisuje to právě 192.168.2.1 a 192.168.1.1, takže router co je v AP režimu tam bordel nedělá.

Switch žádnou takovou IP adresu nemá, co tak chápu. A ještě otázka, to je opravdu možné, že se nedá připojit pomocí prohlížeče na tu 192.168.1.1? Jak tam pak leze ten poskytovatel?

_hm
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: červenec 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Double NAT?

Příspěvekod _hm » 31 srp 2020 09:51

Domoo27 píše:Stáhl jsem si prográmek, kterej vypíše počet routerů v sítí, a vypisuje to právě 192.168.2.1 a 192.168.1.1, takže router co je v AP režimu tam bordel nedělá.

Switch žádnou takovou IP adresu nemá, co tak chápu. A ještě otázka, to je opravdu možné, že se nedá připojit pomocí prohlížeče na tu 192.168.1.1? Jak tam pak leze ten poskytovatel?


Jaký zásadní rozdíl je mezi použitým "tracert" a "prográmkem na výpis routerů"?
Ano, obyčejný switch IP-adresu nemá, je to jen "lepší HUB".
Modemy, přístupové body apod. mívají v nastavení možnost povolit/zakázat, kdo (odkud, čím) může do jejich nastavení lézt.

Domoo27
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Double NAT?

Příspěvekod Domoo27 » 31 srp 2020 10:27

Tak jsem dnes byl na půdě, abych zjistil, co to teda dělá, a je tam tahle ta malá blbůstka, do které se prostě nepřipojím. Takže to vidím tak, že budu muset kontaktovat providera. https://mikrotik.com/product/RBPOE

Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Double NAT?

Příspěvekod Microsheep » 31 srp 2020 10:30

Do passivního PoE injektoru se opravdu nepřipojíš, ta malá blbůstka jen napájí zařízení po ethernetu :-)
Pravděpodobný pachatel, do kterého se nemůžeš připojit bude čekat na konci kabelu: Data+Power :D

Domoo27
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Double NAT?

Příspěvekod Domoo27 » 31 srp 2020 11:13

Posílám schéma,

chápu to dobře, že ten POE slouží jako napájení k anténě?
Přílohy
schema.png

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23602
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Double NAT?

Příspěvekod ITCrowd » 31 srp 2020 11:18

Takhle to ani pořádně nemůže fungovat.
Možnosti jsou dvě:
1. - "anténa" funguje jako router - v tom případě router 192.168.2.1 zapoj jako switch (návod v mém podpisu).
2. - "anténa" nefunguje jako router - pak jako první musí být router. A ten pc nemůže být zapojen do switche, ale do routeru.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


Zpět na “Administrace sítě”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti