Z tiskárny, která je na hlavním routeru, se nedá tisknout bezdtárově z ostatních Access pointů

Problematika administrace LAN či WIFI sítí

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Antrophy
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Z tiskárny, která je na hlavním routeru, se nedá tisknout bezdtárově z ostatních Access pointů

Příspěvekod Antrophy » 12 lis 2019 16:37

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak umožnit ostatním uživatelům na ostatních Access pointech tisknout na tiskárně, která funguje bezdrátově.

Zkoušel jsem již vyhledávat řešení tohoto problému, ale našel jsem pouze jediný post, který popisuje stejný problém. Bohužel se nic nevyřešilo, neb se zdá, že to byl problém routeru.

Na přiloženém obrázku lze vidět vizualizace problému a některé nastavení sítě.
visualisation.jpg


SSID vysílají všechny Wi-Fi stejné (jmeno_doma). Dříve jsme to měli tak, že každá wifi měla vlastní název a pokud se potřebovalo tisknout, tak se člověk musel připojit na wifi, ke které byla připojena tiskárna, v tomto případě na router_hlavni.

Všechny routery jsou od společnosti TP-link, všechny AP mají vypnuté DHCP a berou si DHCP od hlavního routeru. Tiskárna je Brother DCP-J105.

Musí existovat způsob jak docílit toho, aby mohli tisknout uživatelé i na ostatních AP, ne? Počítače na odlišných routerech si na sebe v pořádku musejí pingnout, tudíž předpokládám, že musí být i tiskárna přístupná ostatním uživatelům na LAN síti.

Nějaké nápady, jak nastavit router tak, aby umožňoval tisk z jiných AP?

Děkuji za odpověď.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Z tiskárny, která je na hlavním routeru, se nedá tisknout bezdtárově z ostatních Access pointů

Příspěvekod ITCrowd » 12 lis 2019 21:11

A co ping na tiskárnu, funguje?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Antrophy
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Z tiskárny, která je na hlavním routeru, se nedá tisknout bezdtárově z ostatních Access pointů

Příspěvekod Antrophy » 12 lis 2019 21:29

Tak podle všeho si nejsem schopen pingnout ani na tiskárnu z accesspointu, ani na svůj PC, který je pod hlavním routerem. Ze zařízeních, které jsou na hlavním routeru si jsem schopen pingnout na všechna zařízení routeru, včetně tiskárny.

Navíc je zvláštní, že když pinguju tiskárnu (192.168.0.109), tak se v půlce změní ip adresa na 192.168.0.107 z nějakého důvodu, i když IP lease time ještě nevypršela, viz přiložený obrázek. 192.168.0.100 je IP adresa mého PC, který je připojen k hlavnímu routeru.

unnamed.png

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10918
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Z tiskárny, která je na hlavním routeru, se nedá tisknout bezdtárově z ostatních Access pointů

Příspěvekod zeus » 12 lis 2019 21:55

107 je nejspis adresa pocitace, ze ktereho pingas (overis pres ipconfig).
Neni tam nekde zapnuta izolace klientu v siti?
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Uživatelský avatar
Antrophy
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Z tiskárny, která je na hlavním routeru, se nedá tisknout bezdtárově z ostatních Access pointů

Příspěvekod Antrophy » 12 lis 2019 22:22

zeus píše:Neni tam nekde zapnuta izolace klientu v siti?


Prošel jsem celé nastavení routeru a našel jsem pouze Enable IP Isolation, což je vypnuté (i u druhého routeru), nicméně u toho jednoho jsem to v nastavení nikde nenašel.
ip_isolationb.jpg

Zároveň jsem u hlavního routeru vypnul vše v záložce security, ale stále stejný problém.
security.jpg

U obou dvou access pointů jsou samozřejmě firewally vypnuté.

PS: Co jsem teď vypozoroval, tak z mého počítače, který je pevně připojen do Lan portu hlavního routeru, je schopen pingnout na kterékoliv zařízení v síti (včetně ostatních zařízení, které jsou zapojeny do access pointu). Problém však nastává, pokud chci pingnout z jakéhokoliv zařízení svůj počítač (192.168.0.100 <- DHCP reserved), výsledek je request timed out. Co je více zvláštní, je fakt, že pokud pingnu z hlavního routeru pomocí diagnostics na svůj počítač, dostávám taktéž request timed out.

EDIT: Tak na můj PC už jde si pingovat jak z routeru, tak z telefonu, měl jsem pouze zablokované ICMP echo ve Windowsu, každopádně problém s pingováním z access pointu k tiskárně a jiným zařízením stále trvá.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Z tiskárny, která je na hlavním routeru, se nedá tisknout bezdtárově z ostatních Access pointů

Příspěvekod ITCrowd » 12 lis 2019 23:13

Zkus vypnout firewall a pingnout.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Antrophy
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Z tiskárny, která je na hlavním routeru, se nedá tisknout bezdtárově z ostatních Access pointů

Příspěvekod Antrophy » 12 lis 2019 23:51

Firewall ve Windowsu jsem vypnul, ale problém přetrvává.

Zkoušel jsem pingnout z Access Pointu (ze záložky diagnostics) na tiskárnu a funguje to v pohodě, ale když pinguju z nějakého zařízení, které je připojeno na AP přes wifi, tak se to nespojí. Nicméně každé zařízení se nyní dokáže pingnout na můj PC, který je připojen do hlavního routeru eth kabelem.

EDIT: Takhle nyní vypadá to schéma, pokud pinguju z AP (zelená trasa = dokážu si pingnout na tiskárnu z AP a zároveň na svůj PC)
pingFromAP.jpg

Takhle vypadá schéma, když pinguju ze zařízení připojeném k AP pomocí WiFi (dokážu si pingnout na svůj PC na hlavním routeru, ale ne na tiskárnu).
pingFromDevice.jpg

Takhle vypadá schéma, pokud pinguju ze zařízení na zařízení:
pingFromDeviceToDevice.jpg

Vypadá to, jako by zařízení, která jsou na WiFi nemohla vidět žádná zařízení, která jsou také na wifi, ale můžou vidět zařízení, které je připojeno kabelem do routeru. Což by vysvětlovalo, proč já z hlavního PC mohu pingnout všechna zařízení, ať jsou na jakémkoliv AP.

Uživatelský avatar
Antrophy
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: květen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Z tiskárny, která je na hlavním routeru, se nedá tisknout bezdtárově z ostatních Access pointů

Příspěvekod Antrophy » 13 lis 2019 01:26

Tak se mi to nakonec podařilo zprovoznit. Důvod, proč to nešlo, byl ten, že jsem měl špatně nastavený wireless security. Měl jsem na Encryption a Version nastaveno na Automaticky, což ve většině případů udělalo to, že každá wifi měla jiný encryption popřípadě verzi WPA. Tak jsem to nastavil na tvrdo na Encryption AES a Version WPA2-Personal.

Dále bylo potřeba vypnout v basic security VPN a ALG kolonky. (Zatím to nechávám běžet jenom na firewallu, protože když zapnu vše, okamžitě to zase přestane fungovat a nepingnu si z AP). Tudíž nyní to security vypadá takto:
Capture.JPG


Zkusím s tímto experimentovat tak, abych našel tu kolonku, která to celé narušuje. Popřípadě, mohli byste mi prosím ještě říct, která z nich to může dělat?

EDIT: Nyní si nepingnu s telefonem přes AP na tiskárnu, ale na ostatní zařízení ano (i když jsou pod jiným routerem). Laptop přes AP v pořádku pingne na tiskárnu, tudíž mu lze tisknout. Ping z telefonu na tiskárnu jde pouze v případě, že jsem na stejné wifi (pod stejným routerem) jako tiskárna.

Nějaké nápady, proč telefonu po zrestartování routerů (po změně nastavení) v pořádku šlo pingovat na tiskárnu, ale teď najednou jde pingovat jen z laptopu a z telefonu na vše KROMĚ té tiskárny?


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Administrace sítě”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti