xDSL – IPv6 – nelze doručit velké pakety (problém s MTU)

Problematika administrace LAN či WIFI sítí

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
ChrisTaylor
Level 2
Level 2
Příspěvky: 161
Registrován: duben 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

xDSL – IPv6 – nelze doručit velké pakety (problém s MTU)

Příspěvekod ChrisTaylor » 04 dub 2019 20:12

Zdravím,
mám modemrouter (de facto all-in-one zařízení) TP-LINK TD-W9980B. Způsob připojení je xDSL, resp. VDSL2, ISP je O2.

IPv6 jsem až doteď neřešil, jenomže nedávno jsem viděl pár přednášek na toto téma, a tak jsem se rozhodl, že bych se ho mohl pokusit rozchodit. V nastavení WAN nastavím autokonfiguraci adres pomocí SLAAC, následně je mi přidělen rozsah ve formátu 2a00:1028::/64.

Nyní přichází kámen úrazu, pokud se pokusím připojit na webové stránky, které preferují IPv6, např. root.cz a jiné, tak se nenačtou. Zkoušel jsem hledat příčinu a dle test-ipv6.cz to vypadá, že je problém s příliš velkými pakety, resp. MTU, viz screenshot níže.

Obrázek

MTU je ve výchozím stavu v modemrouteru nastaveno na 1480 B, zkoušel jsem i max. povolenou hodnotu, tj. 1492 B, stejný efekt. Nahlížel jsem i do firewallu v modemrouteru, zda nejsou blokovány ICMPv6 zprávy, avšak ten je vypnutý. Již jsem v koncích, co zkusit. Jde mi hlavně o to, zda je problém někde u mě, či u ISP?

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: xDSL – IPv6 – nelze doručit velké pakety (problém s MTU)

Příspěvekod ITCrowd » 05 dub 2019 07:35

pro IPv4 platí max. velikost paketu 64KB (KiB), pro IPv6 až 4GiB. Podle mě je správně indikováno omezení max. velikosti paketů, to by ale nemělo způsobit nenačtení stránky. Prostě by se rozkouskovaly na víc paketů.
Problém, kde bych ho podle výstupu doagnostiky hledal já je v DNS. Pokud DNS neumí IPv6, pak se na IPv6 stránky nepřipojíš. Ověříš to jednoduše - napiš do adresního řádku místo root.cz přímo IPv6 adresu serveru. Pokud mám pravdu, pak by se stránka měla zobrazit.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
ChrisTaylor
Level 2
Level 2
Příspěvky: 161
Registrován: duben 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: xDSL – IPv6 – nelze doručit velké pakety (problém s MTU)

Příspěvekod ChrisTaylor » 05 dub 2019 15:31

Tak jsem vyzkoušel mimo výchozí IPv6 DNS od ISP i od Cloudflare, nepomohlo – nastane úplně totožný efekt, jak při zadání domény, tak i IPv6 adresy serveru. Přitom spojení, se zdá, funguje, včetně DNS, viz screenshot níže.

Obrázek

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: xDSL – IPv6 – nelze doručit velké pakety (problém s MTU)

Příspěvekod ITCrowd » 05 dub 2019 15:50

Tak to DNS nebude.
Zkus v routeru nastavit MTU na nulu a povolit JumboFrame. Popřípadě zrušit IPv4 ve vnitřní síti (pokud si tak již neučinil).
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
ChrisTaylor
Level 2
Level 2
Příspěvky: 161
Registrován: duben 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: xDSL – IPv6 – nelze doručit velké pakety (problém s MTU)

Příspěvekod ChrisTaylor » 05 dub 2019 16:46

Koukal jsem se do webového rozhraní modemrouteru a jediné rozmezí MTU, které mi to povolí, je 576 až 1492 B. Navíc se mi nikde nepodařilo najít jakékoliv nastavení týkající se jumbo rámců.

Myslíš, že tato nastavení budou k nalezení, pokud se do konfigurace připojím pomocí terminálu přes Telnet?

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: xDSL – IPv6 – nelze doručit velké pakety (problém s MTU)

Příspěvekod ITCrowd » 05 dub 2019 17:03

To vůbec netuším.
IPv6 ještě není plně implementován, pořád se používají různé tunely a to všechno komplikuje.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
ChrisTaylor
Level 2
Level 2
Příspěvky: 161
Registrován: duben 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: xDSL – IPv6 – nelze doručit velké pakety (problém s MTU)

Příspěvekod ChrisTaylor » 05 dub 2019 17:28

Zkusím ještě napsat na podporu TP-LINKu (případně CETINu či O2), za to nic nedám. Každopádně díky moc za pomoc a případně napíšu, zda se mi to podařilo vyřešit.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Otevřené porty na IPv6, ale nedostupné z veřejné sítě. Proč? Příloha(y)
    od jxdm » 26 srp 2023 09:51 » v Sítě - hardware
    6
    1539
    od jxdm Zobrazit poslední příspěvek
    26 srp 2023 10:36
  • Příliš velké teplo Příloha(y)
    od Dreake236 » 23 srp 2023 19:44 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    13
    1461
    od šulda Zobrazit poslední příspěvek
    24 srp 2023 17:07
  • HP Hotkey UWP Service - nonstop velké vytížení CPU Příloha(y)
    od štefy » 17 lis 2023 09:13 » v Vše ostatní (sw)
    1
    1296
    od rhsCZ Zobrazit poslední příspěvek
    17 lis 2023 15:56
  • macbook air 1466 2017 nelze reinsatlovat system "zotavovací server nelze kontaktovat"
    od drobino » 28 srp 2023 19:36 » v LiNuX a ostatní alternativní OS
    2
    4835
    od drobino Zobrazit poslední příspěvek
    28 srp 2023 21:31
  • Nelze zapnout PC
    od Deo » 26 kvě 2023 18:33 » v Problémy s hardwarem
    1
    929
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    26 kvě 2023 23:34

Zpět na “Administrace sítě”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti