Potvrzení o doručení a přečtení u e-mailů

Jakékoliv komunikační nástroje jako Skype, ICQ, Windows messenger...ale i různé diskuze, chaty…

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
vlazy
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 673
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Potvrzení o doručení a přečtení u e-mailů

Příspěvekod vlazy » 10 kvě 2021 21:11

Poslední dobou zjišťuji, že mi nechodí potvrzení o doručení odeslaných e-mailů a u příchozích mne to ani nepožaduje o odeslání potvrzení o přečtení. Zkouším to tak, že si na zkoušku zasílám sám sobě e-maily na různé moje adresy jedná se o adresy na seznam.cz, centrum.cz a jinam. Zasílám to s požadavkem potvrzení o doručení a o přečtení, ale zpráva (samostatný e-mail) s potvrzením doručení mi nepřijde i přes to, že e-maily jsou normálně doručované a ani doručené e-maily nepožadují odeslání zprávy o přečtení. Kdysi to fungovalo až na nějaké drobné zanedbatelné výjimky dobře a zprávy o doručení chodily a i požadavek na potvrzení přečtení fungoval. Zkoušel jsem zaslat některé e-maily na nesmyslné neexistující adresy a v tomto případě e-mail s informaci, že zpráva nemohla být doručená normálně přišel. Na odesílání a příjem pošty používám Thunderbird. Zajímá mne proč chodí pouze zprávy o nedoručení a o doručení už ne a také proč nefunguje požadavek na potvrzení přečtení e-mailu. Nedošlo náhodou k nějaké změně v zasílání těchto potvrzení o doručení e-mailů a potvrzení o přečtení se už nezasílají? Když jde zasílat e-maily s těmito požadavky tak by to snad mohlo i fungovat tak jak má.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53504
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Potvrzení o doručení a přečtení u e-mailů

Příspěvekod petr22 » 10 kvě 2021 21:16

Ono to nejspis funguje takl jak ma a odesilani zprav o doruceni ma zablokovane dany mail server,
napriklad z duvodu spamu.

Zkus to poslat na nejakou neverjnou adresu, treba firemni.

Z logiky veci - kdyz neprijde zprava o chybe, email byl dorucen.

Samotnou zpravu o precteni muze prijemce taktez zablokovat.

Uživatelský avatar
vlazy
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 673
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Potvrzení o doručení a přečtení u e-mailů

Příspěvekod vlazy » 11 kvě 2021 00:50

Kdysi, asi ještě i letos to fungovalo normálně a chodily i zprávy o úspěšném doručení. Nevidím důvod proč by to tak nemohlo být i nadále. Když může přijít zpráva o nedoručení e-mailů tak proč by nemohla přijít i o doručení. Jediné vysvětlení vidím v tom, že se to možná začalo někde nějak blokovat nebo ignorovat tyto zprávy. Jakou souvislost by to mělo mít se spamem to nevím. Zkoušel jsem to na vlastních adresách, ale i firemních a je to pořád stejné. Nevidím příliš logiku v tom proč by nemohla přijít i zpráva o doručení když kdysi ty zprávy o doručení normálně chodily. Příjemce to asi může blokovat, ale proč by najednou tolik příjemců to začalo blokovat. Když jsem si na zkoušku zasílal e-maily sám sobě tak já jsem si to nikde neblokoval a ani nevím kde nebo jak se to dá blokovat. Díval jsem se i do spamu jestli se mi to tam náhodou nezačalo ukládat, ale tam to není.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53504
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Potvrzení o doručení a přečtení u e-mailů

Příspěvekod petr22 » 11 kvě 2021 06:21

Protoze zprava o doruceni je sama o sobe zbytecny spam navic je to potvrzeni,
ze adresa existuje - pro spamery.

Neprisla chyba ze nedoruceno = doruceno. Nema smysl generovat ke kazdemu dorucenemu
mailu automaticky jeden odeslany. Zprava o doruceni je odesilana na adresu co je v mailu
uvedena jako adresa odesilatele a ta nemusi byt pravdiva, takze by to generovalo opet dalsi
maily s chybou o nedoruceni.

Jestli je to blokovano musi potvrdit spravce mailserveru.

Uživatelský avatar
vlazy
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 673
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Potvrzení o doručení a přečtení u e-mailů

Příspěvekod vlazy » 12 kvě 2021 13:11

Míchat do toho spam mi připadá jako ne příliš rozumné vysvětlení. Spam se tím určitě nepodaří zastavit a bude nás i tak nadále obtěžovat. Nejde o to jestli ta zpráva o doručení je pro někoho zbytečná, ale o to proč to najednou přestalo chodit když to ještě ne až tak dávno normálně bez větších problémů chodilo. Já bych v tom spíše spatřoval, že by to mohlo být nějakým z mnoha nesmyslných nařízení ze strany EU a ani bych se nedivil kdyby se ukázalo, že to tak je.

Zivan
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2433
Registrován: leden 10
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Potvrzení o doručení a přečtení u e-mailů

Příspěvekod Zivan » 12 kvě 2021 13:28

https://365tipu.cz/2017/01/19/tip704-ja ... epouzivat/

A muzu potvrdit, ze pokud na me potreti za den vyskoci informace o potvrzeni precteni, tak okamzite hledam, kde se to vypne.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53504
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Potvrzení o doručení a přečtení u e-mailů

Příspěvekod petr22 » 12 kvě 2021 13:32

Dovedes si prestavit ten chaos, kdyby na kazdy doruceny mail sel opacnym smerem mail,
ze to bylo doruceno a pak jeste ze to bylo precteno ? I na ten mail o doruceni by sla zpet
zprava, ze byl dorucen atd atd, proste emailovy pingpong.

Nehlede na to, ze po par hodinach bude prijemce uz tak vypruzeny ze bude davat NE uz jen
z principu pokazde kdyz to po nem bude chtit potvrzeni.

Pokud je to blokovano, tak jediny kdo to muze potvrdit nebo vyvratit je spravce daneho mailserveru.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3195
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Potvrzení o doručení a přečtení u e-mailů

Příspěvekod atari » 12 kvě 2021 13:58

A ještě větší chaos nastává, když doručený email je automaticky ve firmě přeposílán na jiné schránky jiným lidem, kteří třeba za půl roku čistí složku s emaily, a kliknou na takovéto emaily a odešlou potvrzení.

Pak se odesílatel diví, proč mu firma po půl roce posílá doručenku, když už dávno od nich zboží má nakoupené, a tak jim honem rychle zase píše/volá, že zboží už dávno má, ať mu další neposílají apod.

Uživatelský avatar
vlazy
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 673
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Potvrzení o doručení a přečtení u e-mailů

Příspěvekod vlazy » 12 kvě 2021 21:10

Zivan:
Potvrzení o přečtení je možné v nastavení poštovního klienta zakázat nebo u každého takového e-mailu odmítnout jeho odeslání, ale požadavek na potvrzení o doručení to už asi zakázat nejde. Potvrzení o doručení odesílají asi poštovní servery a příjemce e-mailu se ani nedoví, že něco takového bylo odesílateli zaslané a tak ho to ani nijak nemůže obtěžovat. Pokud někdo tyto dva potvrzení nebo jedno z nich nechce dostávat tak nemusí e-maily odesílat s požadavkem zaslání těchto potvrzení. Ono se to nezasílá automaticky s každým e-mailem pokud to někdo nemá nastavené aby se to automaticky odesílalo.

petr22:
Ten chaos by možná mohl nastat kdyby ty požadavky na zaslání potvrzení využívali všichni odesílatelé e-mailů nebo kdyby se to zasílalo automaticky s každým e-mailem. Předpokládám, že požadavek na zaslání těchto potvrzení využívá velmi málo lidí a tak to snad internet nijak neohrozí. Pokud existuje možnost odesílat e-maily s požadavkem na potvrzení doručení a přečtení tak by to snad mohlo fungovat tak jak má nebo jak se to očekává i když to potvrzení o přečtení záleží na příjemci e-mailů jak to má nastavené.

atari:
I takový chaos se občas stává. Naštěstí ty doručenky třeba po půl roce není běžná každodenní věc a stává se to jen velmi výjimečně. Za chaos bych také považoval i to, že některé firmy si formátované e-maily přeformátovávají podle svých kritérií (asi to tak mají nastavené) čímž z přehledně zformátovaného textu vnikne nepřehledná hromada textu.

ELO
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: únor 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Potvrzení o doručení a přečtení u e-mailů

Příspěvekod ELO » 11 úno 2022 09:04

Mám stejný problém. Funkce Potvrzení o doručení v outlooku 2016 u účtu ...@centrum.cz ještě vloni fungovala, ale přestala. Podařilo se Vám to nějak spravit? Nebo znáte nějaké alternativní řešení, jak odeslat adresátovi zprávu a mít potvrzení o doručení? Potřebuji to k pracovním účelům a je to pro mě dost zásadní komplikace.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53504
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Potvrzení o doručení a přečtení u e-mailů

Příspěvekod petr22 » 11 úno 2022 09:23

Plati stale stejna informace - nelze vyzadovat ani garantovat.

Kdyz to druha strana neposle, tak to neposle, treba jako ochrana proti SPAMu.

Kdyz to vezmeme ad absurdum, budou si servery ty zpravy o doruceni vzajemne posilat do nekonecna.

U zpravy o precteni spousta lidi dava ze zasady "ne" jen proto, ze je s tim nekdo obtezuje.

Uživatelský avatar
vlazy
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 673
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Potvrzení o doručení a přečtení u e-mailů

Příspěvekod vlazy » 11 úno 2022 11:56

petr22:
Proč by to nemělo jít vyžadovat když poštovní programy stále umožňují odesílat e-maily s požadavkem potvrzení o doručení? To tam tu funkci programátoři dávají jen tak z legrace? Když už to v poštovních programech je tak by to mohlo i fungovat. Nezasílání toho druhou stranou kvůli ochraně proti spamu mi přijde jako ne příliš účinné a spam to určitě nezastaví nebo nějak výrazně neomezí. Vzájemné posílání do nekonečna je nesmysl, protože to potvrzení o doručení nebo přečtení už ten stejný požadavek neobsahuje.


Zpět na “Komunikace na internetu”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host