SATA 1 versus SATA 2

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

SATA 1 versus SATA 2

Příspěvekod mijaja » 29 lis 2006 21:13

Pánové, mám takovou malinkou otázečku. Zatím jsem používal jen IDE disky a teď, jak mi jeden odešel, tak jsem si říkal, že bych tam šoupl SATA disk. Problém je, že nevím, jestli moje deska ASUS P5RD1-V podporuje SATA 1 i SATA 2, nebo jen SATA 1. Pokud koupím disk SATA 2, bude jej deska se S1 znát? Protože, jak teď koukám do ceníků prodejců, tak všude se už uvádí jen disky se SATA 2. Jednička nějak vymizela a díky tomu mám dilema. Lze to třeba rozeznat podle konektorů na desce, nebo jsou stejné pro oba typy?

Tak co, koupit - nekoupit? Nebo shánět někde disk se SATA 1?

Reklama
Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Pic » 29 lis 2006 21:17

Jsou stejné a Sata 2 jde jumperama nastavit na Sata 1. Sakra někde byl pěkný obrázek, ale ta moje Róza skleněná. Jestli si vzpomenu hodím sem odkaz.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Uživatelský avatar
Minor
Level 2
Level 2
Příspěvky: 241
Registrován: květen 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Minor » 29 lis 2006 21:20

podle mě základní deska buď podporuje sata disky nebo ne, rozdělení sata 1 a sata 2 je podle mě jen komerční záležitost.... je ovšem možné že disky sata2 mají vyšší přenosovou rychlost, nějak se ale o disky nezajímám... jinak pokud si nejste jist tak doporučuji alza.cz tam to rozdělení je sata 150 nebo sata 300...

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Pic » 29 lis 2006 21:23

Cituji:
SATA2 je plně zpětně kompatibilní. Disponuje však možností vyšší přenosové rychlosti a umožňuje výrobcům pevných disků používat několik dalších vylepšení, mezi nimi i nativní funkci NCQ. Je to pouze vyšší revize SATA připojení, která nepřináší žádné znatelné zvýšení výkonu.

V současnosti však do desktopu nemá smysl vybírat jiné než SATA2 zařízení vyjma výkonných pevných disků Western Digital Raptor na 10 000 ot/min, které zůstávají na SATA150.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 29 lis 2006 21:38

The motherboard supports the Serial ATA technology through the Serial ATA interfaces and the ULI M1573. The SATA specification allows for thinner, more flexible cables with lower pin count, reduced voltage requirement, and up to 150MB/s data transfer rate.


Tohle píšou v eskymáckém manuálu k desce, ale mě to říká velké kulové....

Uživatelský avatar
Minor
Level 2
Level 2
Příspěvky: 241
Registrován: květen 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Minor » 29 lis 2006 21:58

v tom případě bych se mrknul jakej pevnej disk je levnější jestli sata1 nebo sata2 ale pokud je sata1 levnější tak berte ten, protože sata2 by vaše deska stejně nevyužila pokud by to vůbec bylo možné...

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Pic » 29 lis 2006 22:25

Je jasné, že deska podporuje jen Sata1. Jestli již máš typ na disk, který si chceš koupit a je to Sata2, podívej se na stránky výrobce, zda jde jumpery nastavit na Sata1.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Jan Pašek » 29 lis 2006 22:40

Hele s diskama sem tu nedávno otravoval v diskusi na Czech Computer sem se dočetl že disky Seagate typ 7200.10 podporují oba režimy a kdyby náhodou disk přežil základní desku tak ušetříš. Konkrétně sem se zajímal o disky SATAII 400GB a 320GB. Pokud ty diskuse projdeš určitě to tam najdeš. Ještě jsou dva typy jeden má rychlejší přístup k datům asi 8ms já mám vybraný ten druhy pokud tě to zajímá typy mám poznamenané v práci ozvi se pošlu je.
Jendův rozcestník (Odkazy, které jsem měl dříve v podpisu najdete v mém rozcestníku.) Jendovy novinky - Co je pro Vás odemne nového Pokud potřebujete mermomocí vědět na čem páchám PC kriminalitu sestavy jsou v profilu.

Uživatelský avatar
Weslo
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3548
Registrován: červenec 06
Bydliště: Obříství/Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Weslo » 30 lis 2006 21:28

rozdíl v rychlost je veškerý žádný..SATA 300 znamená akorát podporu hot plug a NCQ ... přínos těchto technologií pro domácí PC je nulový.....takže směle kup SATA2 disk dle libosti--již zmiňované seagate 7200.10 jsou poměrně tiché,chladné a rychlé....jinak se režim přenosu nastavuje jumperem přímo na disku akorát u hitachi disků je na to soft. utilita
E2180 | DFI LP UT ICFX 3200 TR2/G | 2x 1GB DDR2 800Mhz A-Data | ASUS HD 3650 512MB | WD 200GB | Corsair VX450 450W | Windows Vista Ultimate
Intel Little Falls 2 | 256MB DDR2 | 2x400GB | Fortron 250W | FreeNAS

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 01 pro 2006 07:46

Takže dík za názory. Něco s tím musím udělat.

toncis
Level 2
Level 2
Příspěvky: 188
Registrován: srpen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

sata

Příspěvekod toncis » 01 pro 2006 09:12

neviem ci ti dako helpnem ale pozeral som si tu tvoju dosku podporuje sata disky takze ho mozes kupit!!

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 01 pro 2006 11:04

Disk bude až po neděli, tak ho tam dám. Snad jen otázka - v Biosu mi při startu nabíhá i načítání řadiče SATA - samozřejmě ukazuje prázdné sloty, ale bude ještě nutné instalovat zvlášť nějaké SATA ovladače, údajně z diskety? Taky jsem to někde tady vyčetl snad před půl rokem. Nebo už wokna vezmou SATA disk automaticky, jestliže bude čitelný v BIOSu. Je to sice lamácká otázka, ale ještě jsem s tímto druhem disků nepracoval. :shock:

Jiná otázka je, že mi ten starý (3 roky) disk vypovídá službu. Občas vyskočí v trayi okénko, že se nepodařilo zapsat na disk G: a že soubory budou nejspíše ztraceny. Ale - jde mi na něm udělat Scandisk a rychlý formát, ale nejde klasické formátování (přes Správu disků ani přes nic jiného) vždy se to na 20% zasekne a musím jedině resetovat komp. Přitom ať v Průzkumníku, nebo v TC jde na něj normálně zapisovat, kopírovat, mazat - prostě všechno.
Nevíte někdo o nějakém externím prográmku, který by jej zformátoval? Jedná se o Maxtor a nefunguje ani utilitka na levelformát, protože disk není na řadiči IDE na desce, ale na externím řadiči na PCI portu. A tam jej ta utilitka nevidí. A nevidí ho ani Speedfan, ani Aida. Ta jej vlastně vidí, ale neudělá žádnou analýzu.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů