Nastavené IDE

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Ja
nováček
Příspěvky: 35
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Nastavené IDE

Příspěvekod Ja » 12 čer 2006 18:34

Zdravím všechny,
potřebuju poradit s deskou Gigabyte GA-8I915PL-G,proc.C2.66G,768 RAM,80G HDD.
Mám na IDE 1 HDD a DVD Toshiba na jedné kšandě,nastavené Master,Slave.Když ale přidám na IDE 2 kšandu s vypal. LG 4166 tak při startu mi to napíše PRIMARY MASTER LG 4166,ale potom v XP není vidět.V BIOSu u nastavení IDE taky nic.Kabely jsem vyměňoval,použitý je určitě dobrý,ve Win všechno povolené.Myslím že to bude nečím v BIOSu, ale už fakt nevím.Má někdo zkušenost s touto deskou???

Reklama
Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 12 čer 2006 18:43

Takže na IDE1 máš jako Mastera HDD a jako Slave tu Toshibu? Na IDE 2 dáváš samostatně to LG? Jestli u něj nic jiného nemáš, žádný disk, tak ji zkus dát jako Cable select.

Ja
nováček
Příspěvky: 35
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Ja » 12 čer 2006 18:55

Jako CS jsem to zkusil taky, ale to nic neřeší.Myslím že to bude nastavením v BIOSu,ale už jsem to zkoušel různě a nic...

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 12 čer 2006 19:03

Neznám takový Bios. Jediné nastavení na těchto kartách biosu je:

# Standard CMOS Features - nastavení hlavních komponent na základní desce (parametry HDD, FDD), nastavení data a času, informace o instalované paměti a ochrana před bootovacími viry. - Tady může na starších deskách ještě volba - Nastavení disků v pořadí podle způsobu připojení (IDE Primary/Secondary Master/Slave) - na novějších deskách tohle už nebývá a detekce je automatická.
# Advanced BIOS Features - nastavení parametrů bootování, prověření funkčnosti připojení HDD a FDD, podpora numerických kláves, nastavení výstupu zobrazovacího adaptéru, zadávání hesla při zabezpečení SETUPu, nastavení podpory cache a nahrávání některých informací do paměti RAM pro podporu DOSu. - Tady bývá už jen volba - First/Second/Third Boot Device (popřípadě totéž pod jiným názvem)- nastavení pořadí, ve kterém se prohledávají paměťová média pro zavedení operačního systému.

Co se stane, když dáš LG jako Slave k HDD na IDE1 a Toshibu jako Master na IDE2?

Ja
nováček
Příspěvky: 35
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Ja » 12 čer 2006 19:22

Ve Standard CMOS Features mám HDD a Toshibu na IDE 1 a na IDE 2 NONE(zkusil jsem nastavit i AUTO, ale nic).Když dám auto detekci tak mi to řekne že žádné HDD nejsou nelezeny???Žádné zařízení to na IDE 2 nevidí.Přitom při startu mi to napíše PRIMARY MASTER LG 4166,ale v XP už ta vypal. není. Když ji vyměním s Toshibou tak to je to samé,IDE 1 HDD a LG, na IDE 2 nic... Jinak IDE 1 je tmavý konektor na desce, IDE 2 a 3 má zelený konektor.V balení byl kabel se zeleným konektorem,ale když jsem ho zkusil tak taky nic a navíc je 80ti žilový...

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 12 čer 2006 19:32

Jestli nebude špatný ten IDE slot. Zkoušel jsi vytáhnout kšandu s HDD a Toshibou z IDE 1 a zapnout ji na IDE2 (IDE1 nechej prázdnou), jestli komp najede? Jestli systém najede, tak je slot v pořádku.
---------------------------------------------------------------------------------
Zapni to zas tak, jak to má být a koukni do Ovládacích panelů. Co po startu říká System>Hardware>Správce zařízení - je tam vidět všechno?

Zkusme toto. Klikni pravým myšítkem na ikonku Tento počítač a v kontextu dej Spravovat. V tabulce zvol Úložiště a potom Správu disků. Je tam ta mechanika vidět? - Jestli reaguje, když ji zkoušíš otevřít nebo zavřít - dej do ní nějaké CDčko a měla by se objevit nahoře v tabulce vedle HDD

OT:
Jedna nádherně přeložená stránka o BIOSu :D

Ja
nováček
Příspěvky: 35
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Ja » 12 čer 2006 20:49

Tak jsem to zkusil přeházet a když připojím HDD a DVD na IDE 2 nebo 3 tak to nejede,ale napíše to po startu:

SCAN DEVICES...
NONE RAID
PRIMARY MASTER ST...prostě HDD
PRIMARY SLAVE TOSHIBA DVD

PRESS TAB KEY INTO USER WINDOW

z toho jsem pochopil že to vyhledá zařízení a najde HDD i DVD, ale stejně se nezavede OS:-(

Když dám TAB tak mi to napíše že disk není ADEQUATE TO CREATE A RAID to by ale nemělo mít vliv na IDE mechanik.
je mi divné že na IDE 2 nebo 3 jsou vidět ty mechaniky, ale stejně se nespustí systém...

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 12 čer 2006 20:57

Ty máš na desce 3 IDE sloty? Není ten jeden na disketovku? Nesnažíš se zapojit mechaniku do FDD slotu?

Ja
nováček
Příspěvky: 35
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Ja » 12 čer 2006 21:05

Fakt mám 3x IDE. FDD je samostatně.Jsem z toho už tak mimo že jsem radši koukl i do návodu k desce,ten je v Ang. ale jsou tam obrázky:-) Ne, vážně jsou 3, IDE 1 je ale zvlášť a tmavý, IDE 2 a 3 jsou bokem na desce a jsou zelené...

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 12 čer 2006 21:14

Ale jestli je to tahle deska, tak ta má jen dva IDE sloty. Nebude to nějaká jiná?

Ja
nováček
Příspěvky: 35
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Ja » 12 čer 2006 21:38

Ne ne, je to tahle:

http://www.gigabyte.cz/MotherBoard/Prod ... (Rev%202.x).htm#


Omlouvám se za ten odkaz takhle ale nejde mi vložit aktivní...

Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 13 čer 2006 00:20

Ja má pravdu. Je to druhá revize s 3x IDE a 4xSATA s možností nastavení RAID na IDE2+3. Díval jsem se do manuálu k desce a vyčetl jsem tam 2 negativní informace:
1. Chcete-li zajistit správné fungování optické mechaniky (CD/DVD), zapojte ji jen do IDE1
2. V BIOSu (Standard CMOS Features) je nastavení pouze pro IDE Channel 0, IDE Channel 2 a IDE Channel 3, přičemž Channel 0 slouží pro nastavení IDE a Channely 2 a 3 by měly sloužit pro nastavení SATA disků.

Takže mi není jasné, jak lze nastavením Master/Slave pouze u jedné položky v BIOSu spravovat 3 IDE konektory.
Myslím, že jediná možnost je, že se ozve nějaký majitel této desky a podělí se o své praktické zkušenosti.
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů