Hláška HDD S.M.A.R.T. (vyřešeno)

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

kvitek
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: únor 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Hláška HDD S.M.A.R.T. (vyřešeno)

Příspěvekod kvitek » 22 úno 2006 18:28

Zdrvím,
mám HDD který při startu hlásí tuto chybu:
S.M.A.R.T. Status BAD, Backup and Replace

a pak čeká na zmáčknutí klávesy F1.

Nevím co to znamená přesně, ale hádám že to má něco společné s vadnými sektory. Já sice na něm teď nejedu, ale zajímalo by mně jetli jde nějak opravit i zacenu snížení kapacity, nebo už je takakorát dobrý jako těžítko.

Reklama
Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 23 úno 2006 07:21

Nevím, jaký máš disk, ale nejvhodnější řešení by bylo provéstr Level Format disku. Tím, ale samozřejmě ztratíš veškerá data na něm. Takže bys měl provést zálohu dat a zformátovat podle utilitky, která přísluší tvěmu disku podle výrobce. Tady si o tom něco přečti:
1.strana, 2.strana a na stránkách výrobce disku si stáhni utilitku na LevelFormat. Jestli máš disk ještě v záruce, lze jej reklamovat, když budeš mít výpis z LF v ruce.

Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Hláška HDD S.M.A.R.T.

Příspěvekod mikel » 23 úno 2006 08:44

kvitek píše:S.M.A.R.T. Status BAD, Backup and Replace

Znamená to přesně to, co je tam napsané "S.M.A.R.T. stav špatný, zálohuj a vyměň".
S.M.A.R.T. je technologie monitorování kondice HDD a její reportování. Mimo jiné jsou zde kontrolovány parametry čtení, zápisu, vyhledávání, teploty, atd. Můžeš si nainstalovat utilitku SpeedFan, která ti ukáže podrobný stav disku.
Souhlasím s mijajou, že v této situaci ti pomůže jenom low-level format. Takže si zazálohuj data, které potřebuješ a zformátuj ten disk. Pokud to nepomůže, tak si budeš muset koupit nový disk nebo reklamovat ten původní, pokud je v záruce.
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!

kvitek
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: únor 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod kvitek » 23 úno 2006 12:31

Jedná se o dva disky Seagate (ST315320A-Barracuda-ATA II,15.3GB) a WD (WD Caviar WD200,20.0GB). Oba jsou už staršího data, takže mi nezbývá než najít danou utylitu. Hned jak se tento problém objevil jsem si pořídil nový disk a pracuji teď na něm, ale ty dva se mi nechce jen tak vyhazovat, proto se ptám jestli to jde spravit.

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 23 úno 2006 13:51

Měl jsem podobný problém, který se mimo jiné objevil i tady na fóru. Naštěstí byl disk ještě v záruce, takže jsem to vyřešil takhle. V současnosti mi opět jeden disk takhle mizí a zase se objevuje. V utilitce Western Digitalu (Data Lifeguard Diagnostic for Windows)mi to i vypsalo podrobně, které sektory od čísla xxxxxxxx po číslo yyyyyyyy jsou vadné. Bohužel jsem nenašel žádný program, který by dokázal například rozdělit disk na více segmentů právě podle těchto čísel sektorů a tak je izolovat od těch dobrých. Na takový program si asi budeme muset ještě počkat.

John_S
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: leden 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod John_S » 28 bře 2006 13:25

to bych ani nezkoušel, pokud toto začne disk oznamovat (respektive S.M.A.R.T.) tak to spíš znamená, že se s náma chce rozloučit, že pomalu ale jistě míří do HDD nebe... Ty sektory, i když by se je podařilo nějak izolovat (stačí dát scandisk s povrchovým scanem - ten najde chybné sektory, označí je a disk pak na ně nemůže zapisovat) ovšem je to jen dočasné řešení, protože tyto chyby se dále rozšiřují, až nakonec disk selže úplně (se mnou se takhle disk loučil skoro měsíc) a zkončil tím, že ho špatně nadetekoval bios a od té doby už nic.


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů