RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

h-s
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: říjen 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod h-s » 19 říj 2023 12:09

petr22 píše:Byt tebou tak zacnou sehnanim dvou identickych pametovych modulu.

Zkus take najit v BIOSu "Memory Remapping" jestli je zapnute - pokud neni, zapnout.


Určitě zkusím. Koukám i na Bazoš, ale taky tam chtějí od 500,- Kč víc. Nejradši bych to odvezl někomu, kdo PC sestavuje, aby vyzkoušel nějaké své RAMky. Nemusel bych zatím nic kupovat, jen bych mu zaplatil práci, případně od něj RAMky koupil. V Biosu jsem právě Memory Remapping včera neviděl, proto jsem přidával fotky, jestli to někde neuvidíte pod něčím schované.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53625
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod petr22 » 19 říj 2023 12:30

Mohlo by to byt pod Northbridge Configuration (ale ta funkce v BIOSu byt vubhec nemusi).

Prakticky vsechny diskuze o stejnem problemu vedou bud k zapnuti memory remapping nebo kontrole pinu na procesoru.

h-s
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: říjen 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod h-s » 19 říj 2023 12:40

petr22 píše:Mohlo by to byt pod Northbridge Configuration (ale ta funkce v BIOSu byt vubhec nemusi).

Prakticky vsechny diskuze o stejnem problemu vedou bud k zapnuti memory remapping nebo kontrole pinu na procesoru.


Ani Northbridge Configuration ci nevybavuji, ale mkrnu ještě jednou doma. Dík

h-s
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: říjen 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod h-s » 20 říj 2023 08:11

Jen pro info doplním, že jsem včera byl na sběrném dvoře a prohrabal jsem se asi 100 PC, RAM primárně DDR2 a jen 512 MB a 1 GB, 2 ks 2 GB, DDR3 jsem našel 2 ušmudlané kusy po 1 GB a ještě různých značek. Do biosu jsem zkoušel zadávat hodnoty JEDEC ručně, nepomohlo. Včera jsem zkoušel vyměnit RAM 8 GB za 1 GB ze sběrného dvora, systém opět viděl 9 GB a použitelné jen 8 GB, totéž s druhou RAM 1 GB. Pak jsem zkusil zapojit ty dvě gigovky spolu, PC naskočil, ale monitory černé (bez signálu). Už se mi to stalo asi před rokem, kdy mi synek vypl čudlík na zdroji a ten večer jsem monitory nerozběhl, i přesto, že větráky jeli a v bedně vše svítilo. Po pár dnech jsem tehdy zkusil znovu a vše se rozběhlo v pohodě, od té doby vše šlapalo. Včera stejný problém, několik restartů, samozřejmě s mou původní RAM 8 GB a pak test i s tou druhou 8 GB samostatně, žádná změna. Tak jsem odpojil napájecí kabel a budu doufat, že až to dnes vyzkouším, tak to naběhne. :-( A po takovém umělci chcete, aby vyndaval procesor? :-D

Update: Tak problém s monitory "zatím" vyřešen - zahýbal jsem všemi kabely a už to běží. A když už jsem se v bedně hrabal, tak jsem koukl na ten procesor a je úplně bez poškození. Pokud by vás tedy ještě napadlo něco k těm ramkám, budu rád za každý tip. Díky

h-s
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: říjen 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod h-s » 27 říj 2023 08:18

Ještě doplním, že kamarád ITák si myslí, že by to mohlo být drivery k desce, protože použil ovladače k WIN 7 (novější na WIN 10 na stránkách výrobce nejsou). Předpokládám, že by nemělo smysl zkoušet instalovat drivery na starší WIN, nebo se pletu? Odkaz na desku zde https://www.asrock.com/mb/AMD/960GC-GS%20FX/.
Přílohy
Drivery k disce.jpg


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 61 hostů