RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

h-s
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: říjen 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod h-s » 18 říj 2023 18:34

Čaute borci, chtěl bych vás moc poprosit o pomoc/radu. Již jsem zde pročítal podobná témata, ale nic nepomohlo. Předesílám, že jsem průměrný uživatel, žádný ITák. PC měl pár dní i můj kamarád, který se tím živí, a chybu nedokázal objevit. Chci rozšířit RAM z 8 GB na 16 GB, windows i bios vidí 16 GB, přesto použitelné jen 8 GB. Bios aktualizovaný, v msconfig nemám zatrženo maximum paměti, stejně tak jsem zde zkoušel dát natvrdo 16384 GB, nic nepomohlo. Mám nainstalový CPU-Z, přidávám fotky. Jedna paměť Patriot Memory, druhá Kingston (jednu mám zatím jen půjčenou, ale kamarád jinou nebo větší na vyzkoušení nemá). Zkoušeli jsme i ramky prohazovat, zapojit jednotlivě, to vše funguje. Procesor přepastován. Rád doplním, co budete potřebovat. Máte prosím nějaký nápad? Moc děkuji. Honza
Přílohy
Snímek obrazovky 2023-10-18 190350.jpg
SPD Slot 2.jpg
SPD Slot 1.jpg
Memory.jpg
Mainboard.jpg
Mainboard.jpg (51.39 KiB) Zobrazeno 1326 x
Graphics.jpg
Graphics.jpg (43.2 KiB) Zobrazeno 1326 x
CPU.jpg
CPU.jpg (66.53 KiB) Zobrazeno 1326 x
Naposledy upravil(a) h-s dne 18 říj 2023 19:10, celkem upraveno 3 x.

Reklama
Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1250
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod pcmaker » 18 říj 2023 18:55

16GB hlásí programy, které si tuto informaci přečtou z tzv. čipu SPD (Vcc, f, CAS, RAS...), který je na každém modulu RAM. Systém Windows si "osahá" a používá skutečně dostupnou paměť. Pokud je nějaká nečistota ve slotu RAM, nebo je modul nedotlačený, mohou být tyto dvě informace rozdílné. Stejný problém může nastat, když je špatný kontakt v patici CPU, nebo je některý vývod CPU utržený (spoje od RAM vedou přímo na CPU).

h-s
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: říjen 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod h-s » 18 říj 2023 19:06

Za ramku chce 500,- Kč a já si právě nejsem jistý, zda windows pracuje opravdu s 16 GB, tak nevím, zda od něj ramku vzít nebo zkusit koupit novou (třeba 1ks 16 GB). Ještě jsem doplnil do původního příspěvku, že jsme ramky různě prohazovali a zapojovali i samostatně, vše fungovalo, ale dohromady prostě ne.

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1250
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod pcmaker » 18 říj 2023 19:34

Jsou tam zřejmě rozdílné parametryRAM a MB si s tím neporadí. Musel bys osadit jednu RAM, nastavit ručně parametry pro obě a pak osadit i druhou. Musíš nastavit frekvenci a časování té pomalejší pro obě dvě stejně. MB umí max 2x8GB, t.j. 16GB RAM. 16 GB moduly nebyly oficiálně testovány. Pokud budeš kupovat, pak doporučuji Dual Rank.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53626
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod petr22 » 18 říj 2023 19:48

Kamarad chce celych 500 Kc za jeden 8GB DDR3 modul ? Toho bych kamaradem zrovna nenazyval.

Na Ebay koupis za 20 Euro 2x 8GB DDR3 Kingstony se zarukou. DDR3 moduly bych bud rozdaval (kamaradum)
nebo chtel max nejakou symbolickou castku. Kdyz zajdes na sberny dvur, z kazdeho pocitace co tam najdes
vytahnes bud DDR3 nebo DDR4, plne funkcni.

V tomhle priopade to ale vypada, ze oba modul;y funguji spravne a chyba je jen v nastaveni.
V BIOSu je funkce "memory mapping" - pokud je vypnuta, tak zapnout.
Naposledy upravil(a) petr22 dne 18 říj 2023 19:50, celkem upraveno 1 x.

h-s
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: říjen 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod h-s » 18 říj 2023 19:50

pcmaker píše:Jsou tam zřejmě rozdílné parametryRAM a MB si s tím neporadí. Musel bys osadit jednu RAM, nastavit ručně parametry pro obě a pak osadit i druhou. Musíš nastavit frekvenci a časování té pomalejší pro obě dvě stejně. MB umí max 2x8GB, t.j. 16GB RAM. 16 GB moduly nebyly oficiálně testovány. Pokud budeš kupovat, pak doporučuji Dual Rank.


Díky za info. Ručně to nastavit nezvládnu, nevím jak. Tak mu ramku vrátím a vystačím si jen s 8 GB. :-(

Dodatečně přidáno po 2 minutách 54 vteřinách:
petr22 píše:Kamarad chce celych 500 Kc za jeden 8GB DDR3 modul ? Toho bych kamaradem zrovna nenazyval.

Na Ebay koupis za 20 Euro 2x 8GB DDR3 Kingstony se zarukou. DDR3 moduly bych bud rozdaval (kamaradum)
nebo chtel max nejakou symbolickou castku. Kdyz zajdes na sberny dvur, z kazdeho pocitace co tam najdes
vytahnes bud DDR3 nebo DDR4, plne funkcni.

V tomhle priopade to ale vypada, ze oba modul;y funguji spravne a chyba je jen v nastaveni.
V BIOSu je funkce "memory mapping" - pokud je vypnuta, tak zapnout.


Abych to uvedl na pravou míru - ramku poskytl mému kamarádovi (bývalému kolegovi z práce) jeho známý, na vyzkoušení. Do biosu jsem koukal a možnost memory mapping jsem neviděl, můžeš mě prosím navést blíže, kam kouknout? Dík. Přidám ještě fotky z biosu, třeba něco uvidíte, mně to nic neříká. :oops:
Přílohy
Bios 2.jpg
Bios 1.jpg

Uživatelský avatar
Baggy
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1588
Registrován: srpen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online
Kontakt:

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod Baggy » 18 říj 2023 21:01

Single Chanel mode, takhle se na am3 a a 2 chovali paměti na cpu s ulomenym určitým pinem, prošli mi rukou 3 kusy se stejnou vadou
CPU:Ryzen 5 3600 @4,575GHz 1,32875V Cooler:Fera 2 1224 MB;ASUS B450M II K RAM:2x8GB OS DISK:Samsung 860 500gb SATA NVME:KINGSTON NV2 1TB HDD:TOSHIBA 750GB SATA HDD2: 1TB SEAGATE PSU:Seasonic 750GM GPU:MSI RX5700 TF7 CASE:CoolerMaster COSMOS Custom
MOUSE:Razer DeathAdder Chroma
AUDIO:Skytec SPL 400 + Tesla ARS 744
PH:SAMSUNG Galaxy Z Flip 4 128gb
NT:Dell Vostro 14 5471/Lenovo Yoga 720-15ikb

h-s
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: říjen 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod h-s » 18 říj 2023 21:12

Baggy píše:Single Chanel mode, takhle se na am3 a a 2 chovali paměti na cpu s ulomenym určitým pinem, prošli mi rukou 3 kusy se stejnou vadou


Takže chyba na desce a tím pádem nemá smysl shánět ani 2ks jiných stejných ramek po 8 GB na vyzkoušení? Chápu správně? Nebo jaké je prosím řešení?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53626
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod petr22 » 18 říj 2023 21:30

Pokud je ulomeny pin na procesoru, tak to nebude chyba na desce. Vytahni procesor a over tuto moznost.

Prohazovals moduly mezi sebou - a koukal ses v BIOSu jestli pokazde ukazuje single channel?

Take mozno spustit z flashky nejakou distribuci Linuxu, treba Mint, a podivej se kolik je k dispozici RAM.

Chtelo by to vyzkouset dva identicke moduly. Ale ne za 500 Kc za jeden 8GB modul stary 13 let, to je hodnota celeho pocitace!

h-s
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: říjen 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod h-s » 18 říj 2023 21:35

petr22 píše:Pokud je ulomeny pin na procesoru, tak to nebude chyba na desce. Vytahni procesor a over tuto moznost.

Prohazovals moduly mezi sebou?

Take mozno spustit z flashky nejakou distribuci Linuxu, treba Mint, a podivej se kolik je k dispozici RAM.


Moduly jsme prohazovali, zkoušeli i každý zvlášť, vše šlapalo. Procesor kamarád sundaval, očišťoval a dával novou pastu. To ho mám znovu vyndavat? A jako laik poznám ulomený pin? :oops: Právě bych potřeboval najít někoho v plzeňským kraji, kdo by mi zapůjčil na zkoušku 2 stejné moduly a když by šlapaly, koupil bych je samozřejmě. Nejste někdo odtud? :-)
Naposledy upravil(a) h-s dne 18 říj 2023 21:37, celkem upraveno 1 x.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53626
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod petr22 » 18 říj 2023 21:36

Ulomeny pin rozhodne neprehlednes. Nebo ohnuty.

Muzes procesor zespoda vyfotit a dat fotku sem.

meda2016
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 675
Registrován: květen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RAM 16 GB, použitelné 8 GB

Příspěvekod meda2016 » 18 říj 2023 21:37

@h-s: Všimni si na CPU-Z SPD, že každý z obsazenych slotů má shodné parametry na JEDEC# 609MHz, CAS =8, atd. Ty si opiš a vyzkoušej vložit do BIOS, OC Tweaker místo AUTO.
Jinak, na bazaru dva shodné moduly by byly lepší, pokud je deska podporuje a je vůbec v cajku


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 69 hostů