PC nenabootuje

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Jeryk
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 143
Registrován: duben 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

PC nenabootuje

Příspěvekod Jeryk » 22 dub 2023 09:58

Ahoj, mám takový problém se zapnutím PC.

HW:
Ryzen 5 3600
32 gb RAM Kingstone Fury Beast CL16 3200 mHz
WD Blue SN570 + Seagate 2 TB
MSI Tomahawk B450 Max II

Poslední 3 týdny se mi stávalo, že při zapnutí PC zůstala pouze černá obrazovka. Neukázalo se ani logo biosu. Při vypnutí a zapnutí už systém naběhl normálně. Včera se stalo, že se tohle opakovalo 3x a systém naběhl až na 4. pokus. No a dneska ráno na mě vyskočila modrá obrazovka s žádostí o zapojení o bootovací zařízení a po restartu už jen černá obrazovka s žádostí o Boot Media nebo bootovací zařízení.

Systém jede na SSD m2 WD Blue SN570, když mi načte bios, tak v board exploreru jej vidím, že je zapnutý do slotu m2, ale výběru bootovacího zařízení tento disk není. Je tam pouze Seagate a pak nepojmenovaný "Hardisk"
Zkoušel jsem i bootovací médium od Windowsu, ale nic jako opravit Win nebo upgradovat nefunguje. Jediná možnost co se mi nabízí je čistá instalace, ale nechci přijít o všechny data.

Mám důvod se domnívat, že to SSD prostě umřelo?
Díky

Dodatečně přidáno po 4 minutách 3 vteřinách:
Ještě bych dodal, že na desce jednou svítí GPU Debug LED a jednou zase CPU.

Reklama
Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1250
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC nenabootuje

Příspěvekod pcmaker » 22 dub 2023 13:10

Může být vadný SSD, ale taky může být problém s CPU, potažmo může být špatný kontakt v soketu. Nahrává tomu fakt, že se závada neprojevuje vždy stejně, ale jednou je tam chyba VGA, podruhé se nehlásí disk. Obě tyto periferie mají společné to, že jsou připojené přes PCIe linky do CPU. Zkusil bych tedy "přesadit" procesor. Sejmi chladič, opatrně odstraň zbytky pasty z CPU i chladiče. CPU mírně dotlačuj do socketu a několikrát zvedni a zavři páčku pro uzamčení CPU. Stejně tak bych vyjmul SSD a zkontroloval, jesli není v patici nějaká nečistota. Pak i VGA. Ideální by bylo zkusit SSD v jiném PC s tím, že by se zapojil jako druhý disk a "NENABOOTOVALO" by se z něj, aby se nepoškodila data.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • PC někdy nenabootuje
    od matesfox » 31 říj 2023 18:30 » v Problémy s hardwarem
    24
    4899
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    07 pro 2023 15:14

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 62 hostů