RTX 3070 - teploty přes 100°C, větráky běží jako o život Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

HonzaGarf
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: duben 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

RTX 3070 - teploty přes 100°C, větráky běží jako o život  Vyřešeno

Příspěvekod HonzaGarf » 12 dub 2023 17:23

Ahoj,

koupil jsem si použitou grafiku GIGABYTE RTX 3070 GAMING OC 8GB rev 1.0.

Pán ji používal na těžení asi rok a půl.

Po nainstalování jsem chtěl otestovat, jestli je vše v pohodě, takže jsem zkusil otestovat, jak jedou větráky na 100%.
RPM větráků bylo někde okolo 2900 RPM a zvuk trochu hlasitější, ale nic nenormálního.
Nechal jsem větráky v automatickém módu (vlastní fan curve jsem chtěl nastavit později).

Poté jsem zapl pár her, kdy mi po 2 minutách začaly větráky na grafice doslova křičet, že jsem myslel, že se to snad spálí.
Kouknu do HWMonitoru a vidím, že teploty sahají až někam k 93°C Core a 106° Hot Spot GPU.
RPM větráků dosahovalo v některých momentech až 4500 RPM, což je víc jak 50% maximální hodnoty, kterou vůbec manuálně člověk může nastavit.
Opravdu by ten zvuk vzbudil i mrtvého.

Prolezl jsem včera celý zahraniční web a prakticky všichni, co měli stejný problém, to vyřešili přepastováním.
Údajně má v sobě grafika nějak zakódované, že pokud se teploty dostanou nad určitou mez, větráky se prostě rozjedou co to dá, aby teplotu srazily dolů...

Rozhodl jsem se podívat, jak to teda s pastou vypadá a níže přikládám obrázky, co jsem našel.
https://imgur.com/a/sXjOW00

Obrázky jsou moc velké, tak snad nevadí, že jsem to upnul na imgur.

Plánuju první dát pouze novou pastu, jelikož podložky (thermal pads) u sebe vůbec nemám, nikdy jsem to nedělal, nevím ani jaké rozměry, tloušťka, funkce apod... na pastu si věřím, na podložky moc ne.

Má za vás cenu měnit jen tu pastu, když zhodnotíte ty obrázky?

Moc díky za radu!

Reklama
Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RTX 3070 - teploty přes 100°C, větráky běží jako o život

Příspěvekod Karrex » 12 dub 2023 17:29

Jelikož jsi thermalpady zničil, tak je vyměnit musíš, jinak nebude vůbec spoj mezi chladičem a čipy.
Na redditu píšou pod jedním dotazem:
For VRM and MOSFET = 1mm and VRAM = 2mm

Takhle zprasenej prodej jsi mu měl hned vrátit a ne se v tom vrtat.
Minimálně velkou slevu.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

HonzaGarf
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: duben 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: RTX 3070 - teploty přes 100°C, větráky běží jako o život

Příspěvekod HonzaGarf » 12 dub 2023 17:36

Jak přesně jsem je mohl zničit? Pouze jsem odmontoval zadní stranu a otevřel, nikde se nic netrhalo, takhle to už vypadalo, když jsem to otevřel.

No, ono spousta lidí u těchto karet psalo, že mají stejný problém a přepastování je jediné řešení a pak karta funguje bez problému... spousta prodejců je arogantních (dotaz na dobírku už automaticky berou snad jako podvod, nebo nevím...) už u první smsky a toto byl po delší době někdo vstřícný, tak jsem to chtěl raději nějak zachránit, než zase hledat někoho nového.

Pán je vstřícný, řekl, že se to můžu pokusit spravit a pokud to přesto nepůjde, vezme si ji zpět.
Podle mě prostě ani netušil, že ta karta je v takovém stavu.

Tzn. pokud teĎ vyměním pastu, nemá cenu to takto dávat zpátky dohromady?

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RTX 3070 - teploty přes 100°C, větráky běží jako o život

Příspěvekod Karrex » 12 dub 2023 17:43

V tom případě jsou 2 možnosti, buď už otevřená byla, někdo je zničil při prvním sundání a vykašlal se na to.
A nebo jsi je prostě zničil ty :-) .
Pokud se člověk snaží je nezničit, tak se nezničí. Před 2 dny jsem sundával chladič asi počtvrté ze staré 980Ti a pady jsou skoro jako nové.

Řekni, že si ji chceš nechat, ale ať ti sleví.

Nemá.
Naposledy upravil(a) Karrex dne 12 dub 2023 17:49, celkem upraveno 1 x.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
šulda
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1378
Registrován: srpen 08
Bydliště: Tam kde se vrány otáčejí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RTX 3070 - teploty přes 100°C, větráky běží jako o život

Příspěvekod šulda » 12 dub 2023 17:46

Proč jsi to nevrátil? Můžu se zeptat na cenu?
HonzaGarf píše:Obrázky jsou moc velké, tak snad nevadí, že jsem to upnul na imgur.

Proč tyhle kecy?
Výběr 1.jpeg
Člověk se pořád učí.

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RTX 3070 - teploty přes 100°C, větráky běží jako o život

Příspěvekod Karrex » 12 dub 2023 17:47

Pokud by takhle pady vypadaly už před tvým sundáním, tak pak teploty komponent, kde takhle chybí, budou vysoké.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

HonzaGarf
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: duben 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: RTX 3070 - teploty přes 100°C, větráky běží jako o život

Příspěvekod HonzaGarf » 12 dub 2023 17:50

No, vždyť taky říkám, že ty teploty při sebemenší zátěží vystřelily opravdu vysoko, a proto ty větráky začaly šíleně řvát.

Mě teda spíš napadlo, že pokud to takto měl už dlouho, což asi ano... tak nemohly se ty podložky prostě "roztavit"?

Já opravdu odšrouboval jen těch 8 šroubků vzadu a prostě to od sebe oddělal, nebylo potřeba žádné síly abych je od sebe nějak odlepoval a takhle jsem to vyfotil.

Cena byla 6000 kč.

stranger0569
nováček
Příspěvky: 44
Registrován: říjen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: RTX 3070 - teploty přes 100°C, větráky běží jako o život

Příspěvekod stranger0569 » 12 dub 2023 18:39

Zdar, odstraň dúkladně starou pastu, dej novou a pak sem napiš jak se ti zlepšily teploty. Pokud se nedostaneš aspoň kolem 80°C v plné zátěži, tak bude třeba vyměnit i ty thermalpady nebo vrátit grafiku, jinak ji pravděpodobně časem upečeš. Podle fotek lze vidět, že původní majitel se o provozní teploty moc nestaral.

Já mám osobní zkušenost s bazarovou RX 6800, která se taky přehřívala - ve 4k a pouze výměna pasty srazila teplotu na 75°C v zátěži.
Windows 10 64bit, Základní deska: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING , CPU: AMD Ryzen 7 5700x, Grafická karta: Gigabyte RX 6800, Ram: Crucial Ballistix Sport LT Grey 16GB (2x8GB) DDR4 3200, Zdroj: Seasonic Focus Plus Gold - 650W

Uživatelský avatar
renek11
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 916
Registrován: leden 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RTX 3070 - teploty přes 100°C, větráky běží jako o život

Příspěvekod renek11 » 12 dub 2023 18:56

HonzaGarf píše:Ahoj,

koupil jsem si použitou grafiku GIGABYTE RTX 3070 GAMING OC 8GB rev 1.0.

Pán ji používal na těžení asi rok a půl.

Po nainstalování jsem chtěl otestovat, jestli je vše v pohodě, takže jsem zkusil otestovat, jak jedou větráky na 100%.
RPM větráků bylo někde okolo 2900 RPM a zvuk trochu hlasitější, ale nic nenormálního.
Nechal jsem větráky v automatickém módu (vlastní fan curve jsem chtěl nastavit později).

Poté jsem zapl pár her, kdy mi po 2 minutách začaly větráky na grafice doslova křičet, že jsem myslel, že se to snad spálí.
Kouknu do HWMonitoru a vidím, že teploty sahají až někam k 93°C Core a 106° Hot Spot GPU.
RPM větráků dosahovalo v některých momentech až 4500 RPM, což je víc jak 50% maximální hodnoty, kterou vůbec manuálně člověk může nastavit.
Opravdu by ten zvuk vzbudil i mrtvého.

Prolezl jsem včera celý zahraniční web a prakticky všichni, co měli stejný problém, to vyřešili přepastováním.
Údajně má v sobě grafika nějak zakódované, že pokud se teploty dostanou nad určitou mez, větráky se prostě rozjedou co to dá, aby teplotu srazily dolů...

Rozhodl jsem se podívat, jak to teda s pastou vypadá a níže přikládám obrázky, co jsem našel.
https://imgur.com/a/sXjOW00

Obrázky jsou moc velké, tak snad nevadí, že jsem to upnul na imgur.

Plánuju první dát pouze novou pastu, jelikož podložky (thermal pads) u sebe vůbec nemám, nikdy jsem to nedělal, nevím ani jaké rozměry, tloušťka, funkce apod... na pastu si věřím, na podložky moc ne.

Má za vás cenu měnit jen tu pastu, když zhodnotíte ty obrázky?

Moc díky za radu!

Osobně bych ji hned vrátil. Ta karta je načatá a je jen otázka času, kdy ti klekne. Je vidět, že to běhalo na vyšších teplotách když po tvém spuštění to vylítlo tak vysoko a i na těch fotkách je vidět, že na thermal padech je to natavený.
Já bych v to důvěru neměl a za ty peníze by mi to nestálo, když nevíš kdy to klekne
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635

HonzaGarf
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: duben 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: RTX 3070 - teploty přes 100°C, větráky běží jako o život

Příspěvekod HonzaGarf » 13 dub 2023 09:58

je možnost ověřit, jestli je karta nějak "poškozená" tím, že tam ta pasta nejspíš už dlouho nebyla?

V teoretickém případě, kdy bych vyměnil pastu i podložky a karta nakonec šlapala krásně, je možné, že mi třeba zničehonic odejde kvůli tomu, jak jela doposud?
Chápu, že to je asi věštění z koule, ale třeba máte zkušenosti s podobným případem, kdy jste kartu v tragickém stavu opravili a ona potom jela roky bez problémů?

Prodejci jsem to vysvětlil, nabízí mi i slevu.. tak mě jen zajímá, jestli to za to stojí, ta oprava samotná mi nevadí.

Za kolik byste teoreticky brali takovou GPU vy?

Díky za názory.

Uživatelský avatar
renek11
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 916
Registrován: leden 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RTX 3070 - teploty přes 100°C, větráky běží jako o život

Příspěvekod renek11 » 13 dub 2023 18:18

To ti opravdu nikdo neřekne v jakém stavu je a co má za sebou. Může ti po přepastování běhat relativně dobře a třeba i spoustu let a nebo ti taky odejde za měsíc, ale to je riziko každé koupě z druhé ruky, ale už při prvním spuštění takovýhle teploty, to vypovídá jen tolik, že majitel na to tak dlabal, že mu nestálo ani za to si stím dát nějakou práci, aby ji přepastoval a otestoval, zda to pomůže.
No pokud ti dá slevu ještě 2litry tak to riskni.
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • PC po vypnutí stále běží (větráky, periferie, HDD)
    od Kvp2 » 06 pro 2023 00:47 » v Problémy s hardwarem
    10
    2896
    od Kvp2 Zobrazit poslední příspěvek
    14 pro 2023 00:12
  • rtx 3070 je stále na 50-60 C
    od Kvido14 » 03 úno 2024 11:54 » v Problémy s hardwarem
    2
    616
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 12:30
  • Upgrade PC pro RTX 3070 okolo 10k
    od AntenorCZ » 21 črc 2023 14:31 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    776
    od python.p Zobrazit poslední příspěvek
    23 črc 2023 06:36
  • Nová skříň a větráky
    od Jezda5 » 25 črc 2023 18:00 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1657
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    29 črc 2023 17:38
  • Sháním větráky Corsair Air Series Quiet Edition
    od Ryo » 26 zář 2023 19:10 » v K: Hardware
    0
    2925
    od Ryo Zobrazit poslední příspěvek
    26 zář 2023 19:10

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 72 hostů