Klávesnice u laptopu konzistentně píše víc písmen

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

LuvHikari
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Klávesnice u laptopu konzistentně píše víc písmen

Příspěvekod LuvHikari » 09 bře 2021 01:17

Zdravim vás, dámy a pánové, mám takovej delikátní problémek - moje integrovaná klávesnice u notebooku dělá trochu brikule asi poslední tři dny. Týká se to jen několika kláves, rovnou uvedu všechny příklady, co jsem objevil:

Zmáčknutí A nebo J napíše AJ
M nebo 0 (num. klávesnice) píše M0
Z nebo TAB píše Z a TAB (tohle je zvlášt osina v zadku)
Ž nebo ; napíše Ž;
M nebo Q napíše MQ
+ nebo Ý napíše +Ý

Pokud nejen zmáčku, ale podržím nějakou z těch kláves, tak to jede vzorec AJAJAJAJ.
Testnul jsem to i v Ubuntu - úplně stejný chování. V BIOSu taky, jen s tím rozdílem, že držení píše AJJJ místo AJAJAJ, ale tam je asi důvod zřejmej.

Důležitá část je, že s externí klávesnicí je všechno v pohodě. Vtipná část je, že se to neděje vždycky. Začalo to tak, že se to dělo třeba jen 5 minut a pak to bylo z ničeho nic zase ok. Frekvence i délka se ale zvyšovala a jsme u toho, že dneska jsem to ještě nepřistihl v normálním stavu. Každopádně stavy funkčnosti tu máme jen dva: bud je všechno ok, nebo zlobí přesně a pouze to, co jsem uvedl a jak jsem uvedl. Většinou je to v jednom stavu po dobu minut až hodin.

Zkusil jsem už hodně věcí. Přeinstalovat ovladače, nic. Trik s FN + Num Lock nebo FN + Caps Lock - nic. Aktualizoval jsem BIOS, což jsem neměl dělat, protože to nejen nepomohlo, ale dokonce je v nový verzi zablokovanej softwarovej undervolt, takže laptop mi zase hoří, ale to je kapitola na jindy. Zkusil jsem odpojovat a zapojovat periferie nebo notebook restartovat, ale žádnou korelaci jsem nenašel. Sundal jsem ty vršky kláves a vyčistil to isopropylem, ale žádnej bordel ani nic špatnýho tam nebylo a nepomohlo to ničemu. Na základní desce jsem odpojil a zapojil ribbon cable od klávesnice, ale zase nic. Tak jsem tak pomalu nabíral a nabíral až jsem chytnul rapla a prostě jsem zkusil vyndat a zandat všechny kabely, co jsem na mobo našel, úplně jsem vyndal baterii a dokonce restartoval CMOS, ale opět žádná změna.

Můj model je Asus ROG STRIX SCAR II GL504GW

Už jsem psal na fóra LinusTechTips a TomsHardware, ale tam mi skoro ani neodpověděli.

Tak co, zažili jste někdy něco takovýho a napadá vás něco dalšího, co bych mohl zkusit? Pomalu ztrácím naději a obávám se, že budu muset za litra koupit novou klávesnici a rozpitvat celej laptop abych ji vyměnil, což nebude příjemnej zážitek. Zvlášt když ani nemám jistotu, že by to problém vyřešilo. Takže ještě poslední otázka:

Hypotetická situace - týpek na ulici k vám přijde a řekne: "Tipni si v čem konkrétně je problém a jestli výměna klávesnice pomůže a pokud aspon jedno tipneš správně, tak vyhraješ jeden milión dolarů." Co odpovíte?

Díky za váš čas, přeju pěknej den!

Reklama
Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Klávesnice u laptopu konzistentně píše víc písmen

Příspěvekod Fox_25 » 09 bře 2021 03:09

Na 90% je to na výměnu klávesnice, nikdo ti to neřekne na 100%. Ale zkouškou v linuxu a biosu sis vyloučil SW problém.

Na 100% to ověříš tak, že si zjistíš která matice na kabelu je pro problémové klávesy a jednoduše to prubneš "pípákem" na multimetru. Jestli při stisku jedné klávesy budou vodivé tři a více cest, tak je klávesnice KO.

LuvHikari
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Klávesnice u laptopu konzistentně píše víc písmen

Příspěvekod LuvHikari » 09 bře 2021 03:36

Díky za odpověd, to je přesně to, co jsem si taky myslel - že tam bude nějakej hard elektrickej zádrhel. Jen by mě zajímalo jak se taková věc může z ničeho nic stát, ale to asi nikdy nezjistíme. Multimetr bohužel nemám, takže prubnout to nemůžu.

Každopádně vlákno nechám ještě otevřený, třeba se někdo bude chtít ještě vyjádřit. Novou klávesnici objednám jakmile to bude možný a budu se modlit, že den kdy to budu vyměnovat nebude tím dnem, kdy konečně urvu ten skvělej U.FL konektor, přes kterej se musim vždycky dostávat :D

Ještě jednou díky :)

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Klávesnice u laptopu konzistentně píše víc písmen

Příspěvekod Fox_25 » 09 bře 2021 05:23

Tuhle poruchu způsobuje vlhkost která se dostane mezi vodivé cesty, prakticky mimo vadného řadiče klávesnice se to nemá jak jinak pokazit. Tedy mimo přerušení vodivé cesty, ale to není tvůj případ. Špatné je že vlhkost tam drží a klávesnice se musí úplně rozebrat.

https://www.explainthatstuff.com/computerkeyboards.html

LuvHikari
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Klávesnice u laptopu konzistentně píše víc písmen

Příspěvekod LuvHikari » 12 bře 2021 21:05

Ahaa, chápu, chápu. Zajímavej článek, díky. Notebook jsem si sice nikdy nepolil, ale pár způsobů, jak se tam vlhkost dostat mohla mě napadá: 1) střešní okno přímo nad notebookem 2) stolní větrák 3) vaping v místnosti.

Nedávno jsem tu četl příspěvek, kde si člověk polil PC a někdo mu doporučil dát politý komponenty do trouby asi na 50 °C a vysušit to. Myslíš že by nějaký takhle extrémní řešení mohlo v mém případě zabrat, kdyby se fakt jednalo o vlhkost? Pokud by to nevyšlo tak si stejně koupím novou, ale kdyby tu byla šance, tak by to mohlo stát za vyzkoušení...

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Klávesnice u laptopu konzistentně píše víc písmen

Příspěvekod Fox_25 » 13 bře 2021 01:38

Multimetr se šlusmetrem koupíš zas stovku, jestli tam nějak vnikla vlhkost tak klávesnice nejspíš dřív nebo pozděj stejně exne na oxidaci. Jestli pomůže pečení na 50 netuším.

A vzdušná vlhkost tam jen tak nevnikne, zvlášť v běžné místnosti.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • USB 3.0 bez proudu po zapnutí laptopu HP 255 G7
    od Jan_Benes » 06 bře 2024 17:03 » v Problémy s hardwarem
    1
    496
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    06 bře 2024 17:23
  • Klavesnice a Myš
    od Derik » 30 říj 2023 18:00 » v Vše ostatní (hw)
    0
    1236
    od Derik Zobrazit poslední příspěvek
    30 říj 2023 18:00
  • Klávesnice a myš
    od Torrman » 26 lis 2023 09:19 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    859
    od Torrman Zobrazit poslední příspěvek
    26 lis 2023 19:36
  • Výběr klávesnice
    od Mladkov204 » 07 úno 2024 16:16 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    0
    665
    od Mladkov204 Zobrazit poslední příspěvek
    07 úno 2024 16:16
  • Zaseklá Klávesnice
    od Lebedil » 14 úno 2024 21:23 » v Problémy s hardwarem
    5
    818
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    14 úno 2024 22:06

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů