HDD před smrtí?

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Kolousek001
nováček
Příspěvky: 40
Registrován: březen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

HDD před smrtí?

Příspěvekod Kolousek001 » 25 úno 2021 19:36

Zdravím vás ,
měl jsem teď nějaká problémy s mým PC. Ve zkratce: je to už 7 let starý stroj a nedávno po jednom nuceném restartu kdy se mi zamrzla jedna hra se načetl normálně systém - plocha a bylo hotovo, PC totálně zamrzlý, nešlo dělat prakticky nic otvírat programy atd... - pomalejší už byl delší dobu, ale vzhledem ke svému věku běhal na pohodu a zvládal i novější náročené hry v pohodě. Hned mě napadla chyba HDD a nebo spíše systému, což se mi potvdilo když jsem zároveň s ním připojil HDD z jiného PC a nastavil bootování z něj. Systém tam naběhl v pohodě a s PC šlo pracovat , dostal jsem se v klidu i datům na původním HDD ...

Jediné co mě napadlo byla obnova systému, tak se mi jí povedlo spustit a systém se povedlo obnovit a kupodivu to pomohlo, PC naskočil v pohodě a fungoval krásně, podle mě i svižněji než před tím, tak jsem doinstaloval nějaké appky a PC vypnul večer. Ale dnes ráno mi hned při zapnutí začala automaticky Oprava disku že jsou v něm chyby, která měla po půl hodině 1% a zbývající čas 48 hodin a pořád narůstal, vypnul jsem to natvrdo a po startu to přeskočil, PC naběhl v klidu a funguje.

Tak mě zajímá jestli mám počítat s tím že to tak nějak bylo oboje - tudíž systém špatný, ale zároveň i HDD ... už předtím sem na něm zkoušel dělat tyto kontroly a opravy jak přes systém, tak i Avast CleanUp který to umí a vždy to byla rychlovka a vše v pohodě, ale teď ani prd, i v tom Avastu když to zapnu tak 1% a stojí to.

HD Tune 2.jpg
HD Tune 1.jpg


Zde házím momentální screeny z HD tune. To stejné mi to ukazovalo i předtím kdy byl PC ještě "ve smrti" před obnovou systému. (na prvním obrázku se to nedokončilo, odhlásil se mi PC z nečinnosti :D ale červené by tam být už neměly)

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53606
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HDD před smrtí?

Příspěvekod petr22 » 25 úno 2021 19:40

Na prvni pohled vadny disk.

To, ze jeste funguje PC neznamena ze disk je OK.

OS na plotnovem disku v roce 2021 ?

Kolousek001
nováček
Příspěvky: 40
Registrován: březen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HDD před smrtí?

Příspěvekod Kolousek001 » 25 úno 2021 19:48

Tak netvrdím, že disk je OK vyloženě :) ale říkal jsem si že to podle screenu ještě neznamená vyloženě smrt a že vadné sektory se po tolika letech prostě objeví, ale disk je ještě zvládne ...

SSD tu nemám, protože jak píšu je to PC z roku 2013 , které doteď běželo stále perfektně a tak nebyl důvod k upgradu i když by určitě pomohl.
Já už chci nějakou dobu kupovat komplet nový PC, ale jak jistě každý ví tak ještě nekolik měsíců si ho určitě nekoupím kvůli grafikám (možná i několik let? :D) , tak musím nějak udržovat tenhle.

Je jasné, že ten disk asi vyměním, tak jen základní dotaz, jelikož o SSD prakticky nic nevím :D ... Když tenhle disk je klasika 3,5" , tak na 2,5" SSD stačí koupit "rámeček" a měl by jít normálně napasovat na místo stávajícího disku? A taky jsem četl, že pokud se mi podaří oba připojit zároveň tak přes soft by neměl být problém naklonovat systém , protože nevím jak jinak bych ho na ten SSD dostal nemám disk ani nic jiného.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53606
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HDD před smrtí?

Příspěvekod petr22 » 25 úno 2021 19:54

Presne tak - bud ramecek nebo prisroubovat/prilepit oboustrannou paskou tam kde to pujde.

U SSD se koukej po hodnote kolik TB dokaze prepsat - cim vice, tim kvalitnejsi disk.

Disk si s vadnymi sektory poradi tak, ze je premapuje a nastat mohou 3 stavy:

1. data se prectou a sektory premapuji (OK)
2. data se prectou, trva to ale dlouho a dale viz bod 1 (OK, ale zaseky OS na desitky sekund)
3. data se neprectou (not OK, zasek OS a nutny reset nebo vypnuti)

Vadny disk bych neklonoval - cista instalace je jistota.

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HDD před smrtí?

Příspěvekod dvorakj » 25 úno 2021 20:06


Kolousek001
nováček
Příspěvky: 40
Registrován: březen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HDD před smrtí?

Příspěvekod Kolousek001 » 25 úno 2021 20:21

Díky za tipy. Objednám ho do pondělí snad bude doma. Z Alzy ale určitě nechci , beru spíš od "dvojky" :D

Jinak ten původní disk je tento, pořád se prodává :D

https://www.czc.cz/wd-blue-ezex-3-5-1tb/110330/produkt

https://www.czc.cz/crucial-mx500-2-5-50 ... 23/produkt - a tento bych vzal jako nový, pokud myslíte že vyhovuje, respektive hlavně aby šel zapojit :D ale SATA konektory vypadají stejné jako u té klasiky
Nepotřebuji vyloženě dělo ani obří kapacitu, jak říkám je to hlavně dočasně, než koupím úplně nový PC a tento pak asi nechám rodičům nebo jako zálohu.

Jen se zeptám, proč neklonovat vadný disk? Jeho poškození se snad při klonování nepřenese na nový jako Covid ne? :D a mě jde hlavně o přenos systému, který nemám jak nainstalovat na nový, zvlášť když to byl ještě upgrade z Win7 před lety a nemám k tomu kódy, instalační disk - nic ... A po přenosu můžu na tom SSD dát systém komplet obnovit , jak už jsem to udělal zde. U toho Crucialu je i přímo odkaz na stažení klonovacího softu Acronis ...

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HDD před smrtí?

Příspěvekod dvorakj » 25 úno 2021 20:25

ten crucial je dobry, ale ma jen 360TBW.
ty moje maji pres 600

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53606
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HDD před smrtí?

Příspěvekod petr22 » 25 úno 2021 20:28

Poskozeni disku se sice neprenese, ale prenese se poskozeni dat.

Takze sice naklonujes disk, ale bud nespustis Windows nebo budou jine problemy,
protoze nektere soubory budou poskozene a ty nebudes vedet ktere.

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HDD před smrtí?

Příspěvekod dvorakj » 25 úno 2021 20:29

tak si koupis licenci na win10 (200kc)
disk kup klidne 512, at usetris.
doporucuju cistou instalaci, at zacnes s cistym stitem, otazka 15 min. Instalace SW +- dalsi pul hodiny. Se zalohou cca 3 hodky a to 2 hodky budes kurit a divat se, jak se to kopiruje.

Kolousek001
nováček
Příspěvky: 40
Registrován: březen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HDD před smrtí?

Příspěvekod Kolousek001 » 25 úno 2021 20:39

No uvidím, jako když mi poradíte, kde koupit Win10 za 200 Kč tak bych o tom popřemýšlel , že by to šlo tak levně jsem netušil ... ALe stejně bych musel ho někde sosnout a minimálně udělat instalační flash disk, či vypálit DVD ... takže spíš asi zkusím ten přenos, podle mě to bude v klidu a následně udělám čisté obnovení.

dvorakj píše:disk kup klidne 512, at usetris.

Tomuhle nerozumím, jestli jako kapacitu 515 GB místo 500 , tak tam nevím kde ušetřím ty disky jsou dražší a horší výběr mi přijde :D

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53606
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HDD před smrtí?

Příspěvekod petr22 » 25 úno 2021 20:44

Sosat muzes zde: https://tb.rg-adguard.net/public.php

Pres Rufus z ISO udelas instalacni flashku.

Divej se po hodnote kolik TB muzes na disku prepsat - cim vyssi, tim lepsi.

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HDD před smrtí?

Příspěvekod dvorakj » 25 úno 2021 20:45



Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů