System po obnove nebootuje - (GUID + GPT?)

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

radek178
Level 2
Level 2
Příspěvky: 247
Registrován: únor 08
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

System po obnove nebootuje - (GUID + GPT?)

Příspěvekod radek178 » 12 čer 2020 07:44

Ahoj,
rozdrbaly se mne sitovky a neslo to nijak resit. Pouzil jsem tedy obnovu systemu, ktera je delana pomoci Aomei. Nikdy predtim jsem to s timto programem nedelal.

Systemovy disk je SSD s GPT a v biosu jsem mel zapnuto legacy + UEFI a to jsem samozrejme nemenil. Obnovu delam na stejny disk ve stejnym PC.

Nechal jsem obnovit komplet vsechny 3 casti systemovyho disku, jak tam bylo doporucovano. Po obnove system nebootuje. Od noci hledam, kde je problem. V biosu jsem zkousel nastavit vsechno mozny, co me napadlo, zejmena poradi boot jednotek, vypnout/zapnout windows boot manager, zapnout pouze UEFI vratit se k legacy + UEFI a dopracoval jsem se jen k tomu, ze to stejne nebootuje.

Dostavam dve hlasky:
1. pokud je zapnuto UEFI + legacy dostanu > Reboot and Select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press key

2. Pokud je zapnuto UEFI - skonci to hned po nacteni biosu nesmyslnyma cislama a zminkou o startup.nsh a kdyz to odkliknu, jsem zas na zacatku. Hledal jsem po netu a pisou, ze nekomu funguje zadat v te fazi exit, mne to nefunguje. Vrati se to zpet do biosu

Samozrejme jsem psal na podporu Aomei, ale jaksi se neozyvaji. Na jejich foru jsem nasel pravdepodobne stejny problem, ale neumim zas tak dobre AJ. Zminuji se tam o tom, ze program je sice super, ale zku.vi GUID a GPT nebo neco takovy. Popisuji to tam uplne dva posledni komentare https://www.aomeitech.com/forum/discuss ... er-restore

Vite nekdo, jak to zprovoznit?

Zalohu jinym programem nemam. Objevil jsem na starsim disku zalohu pomoci windows, ale tu se bojim pouzit, protoze ta je urcite delana na disku, ktery byl MBR.

Diky za tipy.

Reklama
zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10896
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: System po obnove nebootuje - (GUID + GPT?)

Příspěvekod zeus » 12 čer 2020 11:01

1. je v poradku, nemas Legacy zdroj pro boot, na GPT disku ani mit nemuzes.
2. je tez v poradku, startup.nsh je autoexec.bat pro vestaveny EFI shell desky a tedy to znamena, ze nemas zaznam pro Windows Boot Manager

Opravis to snadno (pokud jsi neudelal nejakou botu pri obnove ze zalohy), po startu z instalacniho media W10 bcdboot.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

radek178
Level 2
Level 2
Příspěvky: 247
Registrován: únor 08
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: System po obnove nebootuje - (GUID + GPT?)

Příspěvekod radek178 » 12 čer 2020 11:23

Dik za odpoved. Snad jsem zadnou botu neudelal. Stahl jsem si sice podle jedne z rad Hirens CD, ale nepouzil jsem z toho nic.

Disk pro obnovu win jsem samozrejme zkousel a nefunguje. Pise to neco v tom smyslu, ze nelze pouzit. Nepouzil jsem ale instalacni medium W10. To nemam. Co mam teda delat? Pouzit tu instalacku? Netusim, jestli je to to samy, jako to zachrannny CD z win.


Jeste k bodu 1. Ja ale disk s GPT mel (a mam) a v biosu jsem mel zapnuto legacy + uefi. Jak to, ze to teda jeste vcera s timto nastavenim fungovalo? Takhle byla delana zaloha a takhle to zustalo i pri obnove. Nemuze tam byt nekde jeste neco? Protoze na disku je asi 5 oddilu. Disk jsem kupoval novy a vytvarel to GPT sam a pak jsem na to asi naklonoval nebo natahl image (uz si nepamatuju) z disku, ktery byl MBR. Neomhlo to s sebou natahnout neco, proc to fungovalo GPT + v biosu legacy + uefi?

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10896
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: System po obnove nebootuje - (GUID + GPT?)

Příspěvekod zeus » 12 čer 2020 13:48

Nejak se v tom motas, tak to vezmu trochu zesiroka. ;)
1. Disk mas (a mel jsi) GPT - ten ti bude bootovat v obou rezimech BIOSu (UEFI only i UEFI+legacy) prave proto, ze v obou je UEFI (a ve druhem pripade se legacy nedostane ke slovu). Jelikoz jsi ale prisel o zaznam 'Windows Boot Manager' prestalo to fungovat - z GPT proste legacy nenactes.
2. Kopirovat/klonovat system z MBR na GPT je snadne, vytvoris patricne prazdne oddily (EFI, MSR), prehodis ten s Windows a vytvoris polozku pro zavadeni - coz ted potrebujes ty.
3. Disk pro obnoveni jsem uz dlouho nepouzil (proc taky, kdyz casteji potrebuji instalacku), ale ty potrebujes 'jen' prikazovy radek (Shift-F10 z instalacky), kam zadas ten bcdboot pismeno:\windows

Takze nejcistsi cesta je start z instalacky, dojit az k vyberu disku, ten cely smazat a vytovorit rucne tolik oddilu, kolik jsi mel pismen (vetsinou jen C:), coz je prvni cast bodu 2. Pak obnovis jen ty 'velke' oddily s tvymi Win a daty (druha cast 2.) a das bod 3.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

radek178
Level 2
Level 2
Příspěvky: 247
Registrován: únor 08
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: System po obnove nebootuje - (GUID + GPT?)

Příspěvekod radek178 » 12 čer 2020 15:16

Dik za tipy. Shrnu to.

PC funguje:).

Zkousel jsem milion rad a tipu uz i od vyrobce toho placenyho smejdu, kterej odinstaluji. Nicmene, co me sere neskutecne, ze jsem prisel o data a nejde mne nainstalovat aktualizace her DOOM Eternal a Rage 2. Hlasi to, ze nemam prava. Uz jsem to milionkrat odinstaloval a preinstaloval a spoustel jako admina porad to samy. Na netu o tom nic neni...

Nakonec, jsem uz byl nasranej, zoufalej, nasranej a rekl jsem si, ze teda smazu 3 usb flashky a udelam posledni pokusy. Na kazdy nainstaluju zvlast nejaky to zachrany ISO a uvidim. Jako prvni jsem si udelal instalacku win, sice to nabidlo uz verzi 2004,
ale nechal jsem to.

Bios jsem nechal legacy + uefi. Nefungovalo nic. Daval jsem opravit a vsechno mozny, co na te instalacce bylo. Pak jsem si rekl, ze prepnu bios na UEFI. Protoze jsem si rikal, ze kdyz to nepujde, ze se na to vyseru a nainstaluju proste cisty win uz jako UEFI.

Po prepnuti biosu do UEFI a nacteni instalacky win se ukazaly dalsi moznosti (ktery tam pri nastaveni biosu na legacy + UEFI nejsou) a asi za 2 kliky a 2,5 sekundy byly windows bez pouziti prikazovyho radku opraveny. A ted funguji. Jen ted nevim, jak prejebat vsechny flashky, jestli pojedou, kdyz mam bios jako UEFI (taky mam starou desku a nevedel jsem, jestli plne UEFI podporuje i bios nebo jak to tam je, nekde jsem cetl, ze jsou tam rozdily, ze to musi podporovat nejen deska, ale i bios).

Bod 2 moc nechapu, ale uz ho neresim. Zil jsem v tom, ze kdyz disk s windows je GPT, ze MBR resit nemusim.


Takze dik.

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10896
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: System po obnove nebootuje - (GUID + GPT?)

Příspěvekod zeus » 13 čer 2020 16:05

Nemas zac. Hlavne, ze to slo naklikat ;)

Bod 2 jsem psal kvuli tve poznamce
Disk jsem kupoval novy a vytvarel to GPT sam a pak jsem na to asi naklonoval nebo natahl image (uz si nepamatuju) z disku, ktery byl MBR

a potvrdil, ze to opravdu (a snadno) jde.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

radek178
Level 2
Level 2
Příspěvky: 247
Registrován: únor 08
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: System po obnove nebootuje - (GUID + GPT?)

Příspěvekod radek178 » 13 čer 2020 20:38

Mam zac, protoze ty problemy s tim jsou sileny a ted si predstav, kdyby to byl pracovni PC a ta posrana firma by tu podporu poskytovala tak, jak ji poskytuje. Tak uz 3 dny nejede PC... A ono to jde vyresit za 2 sekundy.

Bez naklikani to nejde:)

Ten bod 2 me vrta v hlave, protoze disk byl po celou dobu 100% GPT. Jak pred obnovou, tak po ni. Podle vseho ta zaloha asi smazla windows boot manager, jak jsi psal. V biosu tato polozka ale byla videt pri vyberu poradi bootovani (samozrejme nemam ani paru, jestli to tu polozku zobrazuje z biosu nebo si ji to precte z disku).

Potom ale ten program nemuze fungovat nikomu a divim se, ze ta firma jeste existuje, protoze pokud to maze ten boot manager, musi ten problem mit mnohem vic lidi. Na druhou stranu je mozny, ze neni moc lidi, co mai GPT na legacy + uefi. No, prestanu se v tom vrtat. Tak jeste dik.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: System po obnove nebootuje - (GUID + GPT?)

Příspěvekod petr22 » 13 čer 2020 20:45

Na to bootovani pozor.

Kdyz mas zaple UEFI + LEGACY, musis dat pozor aby pres MBR nenabootovala ta instalacka Windows z flashky.

Pak tam mas opravdu jine moznosti - pres UEFI musi bootovat i instalacni disk Windows.

radek178
Level 2
Level 2
Příspěvky: 247
Registrován: únor 08
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: System po obnove nebootuje - (GUID + GPT?)

Příspěvekod radek178 » 13 čer 2020 20:49

Já už na to kašlu. Přepl jsem to na UEFI a legacy už nezapnu. Snad to už bude napořád v pohodě a k legacy nebude důvod se nějak vracet.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Win 11 - instalace, nebootuje do win Příloha(y)
    od Anubides » 31 pro 2023 12:35 » v Windows 11, 10, 8...
    18
    1571
    od Anubides Zobrazit poslední příspěvek
    01 led 2024 22:53
  • Win 10 na starem PC po instalaci nebootuje
    od becza4 » 26 zář 2023 21:01 » v Windows 11, 10, 8...
    10
    1822
    od becza4 Zobrazit poslední příspěvek
    26 zář 2023 23:59
  • Rezervační systém pro parkovací místa
    od dvorkatylka » 20 zář 2023 12:25 » v Vše ostatní (sw)
    4
    5042
    od dvorkatylka Zobrazit poslední příspěvek
    02 říj 2023 12:22
  • Mesh systém s integrovaným modemem
    od Osea » 18 lis 2023 14:39 » v Sítě - hardware
    7
    1651
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    20 lis 2023 13:25
  • Systém ukazuje méně jader CPU
    od Kemot » 30 lis 2023 21:30 » v Problémy s hardwarem
    11
    1228
    od Martab Zobrazit poslední příspěvek
    02 pro 2023 15:20

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů