Neustále poškozený Windows při spouštění. Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

jan134
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: květen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Neustále poškozený Windows při spouštění.  Vyřešeno

Příspěvekod jan134 » 09 čer 2020 16:30

Popravdě nevím do jaké sekce tento dotaz dát, ale předpokládám že není chyba přímo u Windows tak to házím sem. Zkrátka: poslední dobou se mi stává, že se při spouštění (či restartování) PC správně nenačte Windows, objeví se pouze „nabíhací“ obrazovka a poté se PC znovu (opakovaně) restartuje a hodí mě to do nabídky obnovení systému a jiných možností. Jediné řešení je vždy obnovit windows ze zálohy a poté vše šlape, ovšem náhodně do pár spuštění se situace opakuje. Původně běžel PC víc jak měsíc v pohodě, mám dojem, že se toto začalo dít nějakou dobu po naflashování nejnovějšího BIOSu s agesou 1.0.0.4B. Ze začátku relativně zřídka, později jakákoliv banální změna v biosu (třeba změna křivky ventilátorů) způsobila že se už windows nenačetl, poslední dobou to ale už dělá náhodně i po regulérním vypnutí a bez následného vstupu do biosu.

Co jsem zkoušel:

    Mnohokrát reset BIOSU.
    Zakázání fast boot v BIOSU a ve Windowsech přes napájení vypnout rychlé spouštění.
    Čistý reinstall Windows, pár restartů a spuštění ok, až do instalace ASUS AURY, což spolu ale nejspíš nesouvisí, neboť problémy přetrvávají i po obnovení Windows z bitové kopie vytvořené krátce po reinstalaci.

Mám přetaktované RAM a podvoltovaný procesor, ale toto nastavení jelo nějakou dobu bez jakýchkoliv problémů a zvládlo to mnoho hodin stress testů. Krom toho problémy přetrvávají i na default nastavení všeho po resetu BIOSU.

Nejradši bych naflashoval starší verzi BIOSU, zda problém nevymizí, ale než se do toho pustím (pokud to je vůbec možné downgradovat) tak bych uvítal nějaké hinty zda nemá někdo zkušenosti s podobným problémem, nebo ho nenapadá nějaké možné řešení které mi zatím uniká. Už jsem z toho docela zoufalý, protože obnovovat windows po každém druhém spuštění je dost nepraktické.

Sestava: Ryzen 3600 na 4100Mhz/1,09V, ASUS B350-i (bios 5406, původně 5220), 2x 8GB Crucial Ballistix taktované na 3800Mhz, RX 470 STRIX 8GB, M.2. Transcend MTE220S 256GB.

Budu vděčný za jakékoliv rady či podněty.

Reklama
Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Neustále poškozený Windows při spouštění.

Příspěvekod atari » 09 čer 2020 16:48

Tohle je typické chování při poškozeném disku (data lze uložit, ale nelze je korektně přečíst). Zkontroluj SSD zda je v pořádku. Ještě bych také zkontroloval RAM, a vyzkoušel každou zvlášť, případně ještě v jiných slotech.

jan134
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: květen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Neustále poškozený Windows při spouštění.

Příspěvekod jan134 » 09 čer 2020 17:09

Díky za tip. Můžu se zeptat co bys mi doporučil za program na kontrolu disku? Dal jsem zkontrolovat disk přes kontrolu chyb ve windows a to prošlo bez problému. Co se týče RAM tak to zkusím ještě taky, je pravda že i některé timingy mám na poměry e-die hooodně přiškrcené, ale jelo to dokupy cca 8 hodin memtestu přes AIDU a ryzen calculator a nikdy to nehodilo error, ani se nestalo že by za poslední měsíc třeba zamrzl systém čili mi to nepříjde moc pravděpodobné aby pravidelně selhávaly paměti jen při startu PC.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Neustále poškozený Windows při spouštění.

Příspěvekod ITCrowd » 09 čer 2020 17:22

CrystalDiskInfo
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

jan134
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: květen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Neustále poškozený Windows při spouštění.

Příspěvekod jan134 » 09 čer 2020 17:30

Disk.png


jan134
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: květen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Neustále poškozený Windows při spouštění.

Příspěvekod jan134 » 09 čer 2020 19:34

Jasná páka, kor teď po včerejší reinstalaci windows :D Ale i v minulosti jsem to udržoval na aktuální verzi. Každopádně díky za tip, nenapadlo mě před tím že by mohla být chyba okolo GPU. Je fakt že jsem u grafiky v minulých měsících taktoval paměť a podvoltovával, ale v Unigine Heavenu se to chovalo ok a ani při hraní to nepadalo. Zkusím to dát na default a uvidím v blízké budoucnosti.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Neustále poškozený Windows při spouštění.

Příspěvekod atari » 09 čer 2020 22:12

To SSD je nové, takže tam může být chyba už z výroby, I přesto, že to je málo pravděpodobné, tak zkus ještě diagnostickou aplikaci od výrobce toho SSD, pokud ji má.

Jak to tak pozoruji, tak jsi nám asi neřekl vše co s tím provádíš. Takže doporučuji, vše vrátit na defaultní hodnoty, a zkusit to takto. Jediné co zkontroluj, tak je napětí pamětí, a případně ručně nastav podle specifikace výrobce paměti. Vše ostatní nech deafult !!!

Dodatečně přidáno po 49 vteřinách:
Předpokládám, že chipset jsi aktualizoval na nejnovější.

Henor
nováček
Příspěvky: 25
Registrován: červen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Neustále poškozený Windows při spouštění.

Příspěvekod Henor » 10 čer 2020 10:39

Už jsem viděl něco podobného na dvou PC a na obou to způsoboval vadný sata kabel k disku. Takže bych zkusil i tuto možnost.

jan134
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: květen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Neustále poškozený Windows při spouštění.

Příspěvekod jan134 » 10 čer 2020 20:24

Vypadá to, že je problém vyřešen. Bylo to asi opravdu na straně GPU, takt VRAM který jel v běžném provozu bez problému asi nebyl úplně cajk při spouštění (předpokládám že jsem to přestřelil a radeon driver pouze používal horší časování které se ale neaplikovalo vždy při startu). Takže krom mě nic vadné nebude. Tímto děkuji za všechny rady, bez nich by mě tahle příčina asi ještě dlouho nenapadla, já viděl souvislost primárně s updatem biosu. Tak snad už to pojede bez problému.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Windows 10 - neustále se opakující neúspěšná aktualizace Příloha(y)
    od Ferdinand » 20 pro 2023 21:31 » v Windows 11, 10, 8...
    15
    2489
    od Ferdinand Zobrazit poslední příspěvek
    11 led 2024 18:45
  • Poškozený soubor excelu Příloha(y)
    od Jsimi » 06 úno 2024 22:43 » v Kancelářské balíky
    0
    804
    od Jsimi Zobrazit poslední příspěvek
    06 úno 2024 22:43
  • Windows 8.1 CMD
    od Daniel_Jackson » 29 dub 2023 13:33 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    1643
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    29 dub 2023 14:38
  • Windows 11 S - reinstall Příloha(y)
    od amirinda » 06 pro 2023 14:31 » v Windows 11, 10, 8...
    20
    2164
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    07 pro 2023 09:59
  • instalace windows 7
    od ladislavhu1993 » 18 lis 2023 19:04 » v Windows 11, 10, 8...
    10
    1909
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    20 lis 2023 20:27

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů