chyba v HDD?

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

hans.100
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: červen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

chyba v HDD?

Příspěvekod hans.100 » 07 čer 2007 08:23

Zdravim,
mam nasledujici problem. Zniceho nic se mi pri praci na kompu (pri libovolne cinnosti) zacalo ozyvat praskani v HDD (jakoby se vypnul nebo tak), komp se zpomali a pak zamrzne. Po restartu bios HDD nenajde. Komp musim vypnout, par minut pockat a pak najede, ale pak se opet ozve zapraskani v HDD a vse se opakuje. Disk je IBM, asi 4-5 let stary, rozdeleny na 3 oblasti: 1.) system (NTFS, asi 10 GB), 2.) data (FAT32, asi 25 GB) a pak jeste oddil s linuxem (asi 5 GB). Pred zacatkem techto stavu nebyl nalezen zadny vir (AVG) ani firewall nic nepoznal. Ted uz se nedostanu do stavu, kdy by bylo mozne provest kompletni test, scan hijackthis nebo neco podobneho. Zkusil jsem vzit dalsi starsi disk (WD, rozdeleny na systemovou a datovou cast). Na nem jsou nainstalovany XP. Pripojil sem WD jako master, IBM jako slave. Bootovani nastaveno z WD. V tomto stavu komp najel, do XP jsem doinstaloval nejaky drobnosti pro konfiguraci, kterou ted pouzivam (grafika, datovy kabel k mobilu, antivir apod.). Vse OK. Pak jsem do datove casti pretahl dulezita data z datove casti IBM a pri dalsim pouzivani uz se zacal projevovat stejny problem jako je popsan na zacatku u disku IBM. V teto dobe nedoslo k zadnemu vypadku proudu, pro jistotu je komp i odpojovan od site. Co se dalsi konfigurace tyce, tak deska ASUS (typ kdyztak sdelim pozdeji), CPU Sempron 2300+, GK GeForce MX440, pamet 256 MB, mechaniky CD-ROM a DVD-RW, zdroj obyc 350W. Mel by tu nekdo nejakej napad kde by mohl byt problem a odkud zacit pri naprave?
Naposledy upravil(a) hans.100 dne 08 čer 2007 10:20, celkem upraveno 1 x.

Reklama
Uživatelský avatar
zlobyl
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1760
Registrován: duben 06
Bydliště: Slaný
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod zlobyl » 07 čer 2007 16:50

Zkus reset CMOS a zkontroluj zdroj popř. zkus odpojit ty zbývající mechaniky.

Uživatelský avatar
qfwfq
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: duben 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod qfwfq » 07 čer 2007 17:43

Naprava bude tazka, ak nie nemozna. Skus standatne diskove testy (scandisk, chkdsk), pozri hlasenia S.M.A.R.T. Pravdepodobne disk odchadza hardwerovo.
Keď to nerozchodíš, tak to rozšľap.

hans.100
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: červen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod hans.100 » 08 čer 2007 10:19

Tak vcera jsem jeste koukal na desku, jestli treba neni nekde neco spalenyho nebo tak - nikde nic. Pak jsem pustil komp s diskem IBM a zkusil novou instalaci WIN do systemovy casti disku. Pri formatovani disk zacal "hrabat" a kousnul se, ale nechal sem to bezet, co se bude dit - po case formatovani dokonceno, nicmene disk byl oznacen jako vadnej a behem dalsiho restartu uz ho zas bios nevidel. Pak jsem zas zapojil oba (IBM i WD, WD jako master). Behem nabihani biosu zacvakal IBM a nebyl videt ale komp pak nabehnul, najel system z WD a v pohode to jelo asi 5 hodin... Tak nevim, ale snad ted bude chvili klid. Ikdyz je fakt ze ten disk WD byl jen nouzovy reseni a v nejblizsi dobe tam asi prijde jinej, tak to snad nezacne nanovo:-/. Kazdopadne diky za rady!

to Zlobyl: pri prohlidce desky uz me svrbely prsty abych vytahnul baterku a CMOS resetoval, ale pak se to rozbehlo, tak uz jsem to neresil:-)

to qfwfq: chkdsk jsem zkousel predtim na disk IBM - systemova cast v poho, pri prohlidce datovy se to kouslo a nehlo se to pak asi hodinu. Pri restartu pak zas disk nebyl v biosu. Jinak z tech zvuku mam taky pocit, ze disk opravdu konci...

Uživatelský avatar
El Diablo
Moderátor
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14099
Registrován: červen 06
Bydliště: In Hell
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod El Diablo » 08 čer 2007 19:10

Pokud chceš zjistit skutečný stav HDD použij utility od výrobce.
RTFM!!! UBCD - Ultimate Boot CD Zkusili jste to vypnout a zapnout? Aneb z PIO do DMA a zpět... :) * Jak provést Clear CMOS
Kdo se moc ptá, málo googlí. Doporučený freeware

i5 3570K, ASRock Z77 Extreme, 16GB Corsair, 120GB SSD Kingston +2TB Samsung, Gigabyte Radeon HD7870, Sharkoon ReX8VE, XL-747H

Uživatelský avatar
zlobyl
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1760
Registrován: duben 06
Bydliště: Slaný
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod zlobyl » 09 čer 2007 18:52

Pokud se ti nechce znovu CMOS nastavovat, tak by tam někde měla být možnost resetovat jen ESCD.(nebo nějak tak to je.Já se musím přiznat, že ani pořádně nevím, co ta zkratka znamená a k čemu ten systém je-vím jen, že má něco společného s HW, protože se při každé změně HW aktualizuje :bigups: )

Neřeknu ti to teď z hlavy, jak se ta položka jmenuje, ale určitě tam někde v nastavení CMOS je 8) .


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • chyba 0xc0000142
    od Culter » 24 říj 2023 21:59 » v Windows 11, 10, 8...
    1
    1946
    od Roman Tyčka Zobrazit poslední příspěvek
    25 pro 2023 18:41
  • chyba na webu
    od teichmann.ondrej » 04 zář 2023 15:45 » v Programování a tvorba webu
    1
    2121
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    04 zář 2023 16:09
  • Kritická chyba Kernel Příloha(y)
    od Domoo27 » 07 úno 2024 00:58 » v Problémy s hardwarem
    9
    1584
    od Domoo27 Zobrazit poslední příspěvek
    12 úno 2024 23:54
  • Windows 98 chyba při startu ......VXD Příloha(y)
    od Radovan-kocour » 24 říj 2023 18:49 » v Windows 11, 10, 8...
    5
    1501
    od Radovan-kocour Zobrazit poslední příspěvek
    25 říj 2023 15:24
  • Chyba po zapnutí notebooku. Příloha(y)
    od paolov » 17 říj 2023 10:52 » v Problémy s hardwarem
    9
    1770
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    21 říj 2023 13:29

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 57 hostů