BIOS nevidí HDD, deska je však OK

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

BIOS nevidí HDD, deska je však OK

Příspěvekod karlos » 08 úno 2007 11:18

Na jiném místě se dnes řeší problém s obnovou dat z padlého disku a to mě inspirovalo k tomuto dotazu. Mám doma disk (Barracuda 40GB), který se odporoučel po kleknutí zdroje. Když jsem zkusil přehodit desku z jiné, funkční Barracudy, chová se stejně. Tedy plotny se točí a disk je pro systém neviditelný, když dám desku z vadného disku na zdravý disk, zůstává disk funkční. Zjednodušeně řečeno: deska je OK, co ale mohlo odejít na samotném disku? A proč ani BIOS nevidí zdravou desku na vadném disku?
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Reklama
Uživatelský avatar
zlobyl
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1760
Registrován: duben 06
Bydliště: Slaný
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod zlobyl » 08 úno 2007 13:50

Změna elektrického pole vyvolá změnu magnetického pole a naopak.

Z toho plyne, že jestli ti ten zdroj odešel náhle, tak mohl ještě před tím vyslat elektrický puls, který ti ten disk zničil. :|

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Pic » 08 úno 2007 13:57

A prošel veškerou elektronikou bez povšimnutí - to je možné? Jen se ptám.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 09 úno 2007 07:01

Zlobyle, nějak jsem nepobral, co jsi měl na mysli. To jako, že se ten zdroj zachoval jako malá atomová bomba, vydal elektromagnetický puls, který se naindukoval do drátů uvnitř HDD a tam spálil čtecí hlavičky na plotnách? Možná. Odešla i deska, grafika, DVD mechanika a paměť. To by tomu nasvědčovalo, ale nějak nechápu, kterak by ten elektromagnetický puls prolezl přes plechovou krabici zdroje (stínění) a zmasakroval hlavičky uvnitř kovové skříně disku (další stínění), aniž by zanechal stopu destrukce na desce HDD, která je zcela nekrytá a všem vlivům napospas. Pomíjím i fakt, že by onen puls musel mít takovou energii, že v řetízku na krku, který v danou chvíli představuje závit nakrátko, by se mi při zapnutí a vyhoření zdroje, musel naindukovat takový proud, že by se vypařil a odřízl mi hlavu. :idea: :lol: :lol:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

maxim.
Level 1
Level 1
Příspěvky: 99
Registrován: září 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod maxim. » 09 úno 2007 08:19

V disku přímo u hlaviček je ještě jeden integrovaný obvod-ten ti odešel.

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 09 úno 2007 08:22

Prevít jeden! Dík i přesto, že jsi mi vzal poslední kapku naděje :lol:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Uživatelský avatar
zlobyl
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1760
Registrován: duben 06
Bydliště: Slaný
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod zlobyl » 09 úno 2007 22:26

Pic píše:A prošel veškerou elektronikou bez povšimnutí - to je možné? Jen se ptám.


karlos píše:Zlobyle, nějak jsem nepobral, co jsi měl na mysli. To jako, že se ten zdroj zachoval jako malá atomová bomba, vydal elektromagnetický puls, který se naindukoval do drátů uvnitř HDD a tam spálil čtecí hlavičky na plotnách? Možná. Odešla i deska, grafika, DVD mechanika a paměť. To by tomu nasvědčovalo, ale nějak nechápu, kterak by ten elektromagnetický puls prolezl přes plechovou krabici zdroje (stínění) a zmasakroval hlavičky uvnitř kovové skříně disku (další stínění), aniž by zanechal stopu destrukce na desce HDD, která je zcela nekrytá a všem vlivům napospas. Pomíjím i fakt, že by onen puls musel mít takovou energii, že v řetízku na krku, který v danou chvíli představuje závit nakrátko, by se mi při zapnutí a vyhoření zdroje, musel naindukovat takový proud, že by se vypařil a odřízl mi hlavu.


Mně se stalo něco podobného.Já mám totiž digitální linku ISDN.Je tam modem a ještě před ním je tzv. rozhraní(malá krabička, napájená z tel. linky).Jednou v létě byla veliká bouřka a blesk uhodil do ústředny.
Vyhořel mi však jen modem a rozhraní před ním zůstalo v pořádku!Když mi dali pak desku z toho modemu domů, tak na ní nebylo poznat, že byla shořelá!
Ještě pro zajímavost dodám, že kamadrádovi té samé noci shořel zdroj a vzal si s sebou i HDD.(příznaky byly úplně stejné, jako tu karlos popisuje ve svém případě)

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 12 úno 2007 06:13

Sice jsem spliter nikdy neviděl rozebraný, ale vzhledem k tomu, že jeho úlohou je jen oddělit hovorové pásmo od dat (v podstatě obdoba výhybky v reprobedně), nebude obsahovat nic jiného, než cívky a kondenzátory, takže nic choulostivého, co by se prostřelilo tak, aby nefungoval. Na modemu ti s nejvyšší pravděpodobností blesk odpálil vstupní optočlen, který v daném případě zafungoval jako bleskojistka. Docela klika, protože kdyby tam nebyl, tak jsi mohl přijít o všechno... :cry: Mně takhle před pár lety zachránila počítač lenost. Zkoušel jsem záznamník a nějak se mu nechtělo správně makat, ale z lenosti jsem ho nechal připojený. Pak jednou za bouřky viděla dcera, záblesk doprovozený ránou u mého počítadla. S chvějící se rukou jsem zapínal počítač a všechno bylo OK. Když jsem to samé zkusil se záznamníkem, bylo jasno. Spáchal sebevraždu, aby ti za ním mohli žít... :lol:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • PC nevidí telefon
    od tomik.pb » 15 pro 2023 13:01 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    3
    917
    od X Zobrazit poslední příspěvek
    16 pro 2023 11:16
  • Problém BIOS asi Příloha(y)
    od Styxik » 21 říj 2023 15:25 » v Problémy s hardwarem
    1
    887
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    21 říj 2023 15:36
  • Sekající se bios
    od Jan Čermák » 23 led 2024 15:24 » v Problémy s hardwarem
    1
    790
    od JuRas Zobrazit poslední příspěvek
    23 led 2024 17:53
  • VDDIO a VDDQ voltáže BIOS
    od krcky » 06 úno 2024 18:46 » v Problémy s hardwarem
    0
    590
    od krcky Zobrazit poslední příspěvek
    06 úno 2024 18:46
  • SSD M.2 (bios vidí,správce také) Windows ne... Příloha(y)
    od Spooner3 » 15 kvě 2023 21:04 » v Problémy s hardwarem
    6
    785
    od Spooner3 Zobrazit poslední příspěvek
    16 kvě 2023 19:59

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 79 hostů