Jak ochránit pc před bouřkou?

Místo pro témata a příspěvky spadající MIMO počítačovou problematiku (tedy např. sport, zdraví, vtipy, škola...). Témata z této sekce se NEZOBRAZUJÍ v TOPxx na hlavní straně fóra.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Uživatelský avatar
mike54
Level 3
Level 3
Příspěvky: 455
Registrován: prosinec 05
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Jak ochránit pc před bouřkou?

Příspěvekod mike54 » 13 kvě 2006 15:41

co mi hrozí při výpadku el.proudu?
jde nějak ocránit Pc před bouřkou??
mám ho při ní vypínat?

Reklama
seitec
Level 3
Level 3
Příspěvky: 512
Registrován: březen 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod seitec » 13 kvě 2006 15:55

no reknu co se mi primo stalo. Byla bourka a parkrat vypli proud pc ale nebezel. Pak zas nabehl proud tak sem sel pustit pc a pc mi bouchlo... vsechno zniceny zdroj deska procik vsechny disky cd rom pameti atd... bylo to zpusobeno prepetovou spiskou na vedeni. nevadi kdyz mas pri bource zapnuty pc (teda kdy pri tom pravidelne nevipinaji elektrinu) ale musis to mit chraneny pred zdrojem mit prepetovou ochranu(prodava se to jakoby ten 'pes' (prodluzka s nekolika zasuvkama)ale pozor musi tam mit napsano ze ma prepetovou ochranu) (nejlepsi je tam mit zalozni zdroj ale ten je drahy) tyhle produkty jsou treba od apc. pak estli pouzivas wifi a mas venkovni antenu mit to hlidany bleskojistkou.
:)

Uživatelský avatar
Jake
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1112
Registrován: listopad 04
Bydliště: Fox River
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Jake » 13 kvě 2006 15:55

Kup si zalozni zdroj alias UPSku, ma i prepetovou ochranu. Urcite to neni natolik drahy protoze pri prepeti v siti ti to vodhodi ups ale pc bude ok. Ty lepsi maj i prepetovou ochranu pro LAN kabel.

UPD: Jak pise o tech psech s nekolika zasuvkama - je to spis dobry pro TV a dalsi pristroje a ne pro PC. Pocitaci se totiz nelibi ani to kdyz mu z niceho nic nejde stava a vypne se. Pokud u vas casto vypadava proud tak di rozhodne do UPSky ktera ti pc na nekolik minut jeste utahne a se softwarem ti pc zvladne i samo vypnout.
Naposledy upravil(a) Jake dne 13 kvě 2006 15:58, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Uživatelský avatar
Jidhash
Tvůrce článků
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1392
Registrován: listopad 05
Bydliště: six feet under Ostrava
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Jidhash » 13 kvě 2006 15:57

při výpadku nic, horší to je pak s nahozením el.sítě, to můžeš dostat pěkný výboj a v lepším případě to odnese jen zdroj - od toho tady jsou záložní zdroje
a pokud máš třeba na mysli že do vaší sítě udeří při bouřce blesk ( a hromosvod to nezvládne ), tak raději vše vypínej ( jako moje bábi :smile: ), viděl jsem co to udělalo v jednom rodinném domku, z audio techniky zbyla jen velká kaluž asfaltu, totálně vše co bylo připojeno ( nemuselo být pod proudem ) se roztavilo

Uživatelský avatar
mike54
Level 3
Level 3
Příspěvky: 455
Registrován: prosinec 05
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mike54 » 13 kvě 2006 16:30

ten přepětoví kabel si koupím....
kolik stojí ten záložní zdroj UPS?

Uživatelský avatar
proka
Level 1
Level 1
Příspěvky: 59
Registrován: duben 06
Bydliště: Brno
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod proka » 13 kvě 2006 16:41

zdravim

obavam se ze pred bourkou ti nemusi pomoct ani prepetova ochrana, ta muze maximalne minilizovat nezadouci zvyseni v siti a to jen do urcitych hodnot ty ale presne neznam.
Ja jsem napriklad zjistil ze mi do domaciho okruhu kamosi z elektrarny pousti 380 a to jen diky tomu ze ti co delali elektriku tak spane zapojily jeden kablik) = shorelo mi komplet vse krome disku a ty jsou pred kolapsem. Takze moje rada uzavrit pojistku na prepeti v siti a kdyz se neco stane tak pojistovny zaplati a mas klid, samozrejmne zalohovat, zalohovat a zase zalohovat.
pekny den vsem

Uživatelský avatar
Jake
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1112
Registrován: listopad 04
Bydliště: Fox River
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Jake » 13 kvě 2006 17:24

No ted bych se hadal, kdyz vemes % sance na to ze se ti do site dostane prepeti v dusledku blesku + neochraneni PC UPSkou (uspesnost ochraneni je 98% - UPS vyhori a vypne privod proudu k pc) = vetsi sance je to ze v okoli proleti kulovy blesk kdy vyhori veskera elektronika at uz je ochranena jakkoli :)

Ta nejlevnejsi UPSka z rad APC je tahle

A tady mas veskery prepetovy ochrany a UPS z nabidky APC
Obrázek

seitec
Level 3
Level 3
Příspěvky: 512
Registrován: březen 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod seitec » 13 kvě 2006 17:28

380? do jedny faze??? to by ti znicilo komplet celou elektroniku v baraku... kdyz mas prepetovou ochranu tak ta spis slouzi k tomu aby kdyz prijde velky prepeti (urcita tolerance) tak ze se ti znici ochrana ale nepusti ti nic dal.
:)

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Jan Pašek » 13 kvě 2006 18:12

Snad sem při bleskovém čtení nic nepřehlédl. Chtěl bych upozornit na přepěťové ochrany pokud budete šetřit ty levnější jsou schopny absorbovat pouze jednu špičku funkčnost je indikována led diodami a pokud máte jak já tendenci kabely schovávat kontrola je prakticky nemožná. Slušná přepěťovka která není jen pro parádu začíná s cenou někde okolo tisíce korun. V tom případě asi nikdo z nás nemá na to kupovat si laciné věci aby takzvaně na oko ušetřil. Doporučuji chvilku trnout a šetřit co to de a jít rovnou do UPS. Podle typu a samozřejmě peněz se můžete dočkat vyrovnávání kolísání napětí v síti. Přepěťové ochrany. Zálohováníé výpadku energie alespoň na 10 minut. A HLAVNĚ a to je pro mne velice podstatné akustického návěštění chybových stavů.
Jendův rozcestník (Odkazy, které jsem měl dříve v podpisu najdete v mém rozcestníku.) Jendovy novinky - Co je pro Vás odemne nového Pokud potřebujete mermomocí vědět na čem páchám PC kriminalitu sestavy jsou v profilu.

Uživatelský avatar
proka
Level 1
Level 1
Příspěvky: 59
Registrován: duben 06
Bydliště: Brno
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod proka » 13 kvě 2006 18:13

zdravim

souhlasim s nazory jake a seitec ze to znici tu ochranu ale pouze do urcitych hodnot, ja jsem vychazel z toho co se stalo mne a par znamym.
Prepetovka je samozrejmne ta nejlepsi zpusob jak tomu zabranit. Ale jak jsem psal tak ne vzdy to skonci jen znicenou prepetovkou tim jsem nechtel nikoho strasit pouze jsem napsal vlastni pribeh.
No a ohledne 380 je to bohuzel tak a je to obrovska nahoda a stesti ze to nevypalilo cely barak.

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 15 kvě 2006 06:40

Proko, problém s tvými 380V nezpůsobili v elektrárně, nebo rozvodně. Napětí 380V (dnes se udává spíše 400V) je to, které naměříš mezi jednotlivými fázemi třífázového rozvodu. Pokud bys měřil jednotlivé fáze proti zemi, naměříš 220V (dnes se udává spíše 240V). To co se stalo u tebe bych viděl na chybu elektrikáře-matlala, který v rozvaděči zapojil blbě kabel a strčil fázový vodič z přívodu na nulový vodič v rozvodu. Lehce to mohl pomatlat, pokud připojoval třeba německý třífázový prodlužovák a držel se jen barevného značení vodičů, které se běžně používá u nás. Němci zpravidla nepoužívají nulový vodič, jen ochranný (kombinace žlutá/zelená) a fázové vodiče (černá, hnědá, modrá). U nás se používají: ochranný (žlutá/zelená), fázové (černá, hnědá, černá) a nulový (modrá).
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Uživatelský avatar
proka
Level 1
Level 1
Příspěvky: 59
Registrován: duben 06
Bydliště: Brno
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

PODEKOVANI

Příspěvekod proka » 15 kvě 2006 09:30

diky karlos
tve vysvetleni naprosto odpovida tomu co se stalo (potvrdilo mi to uz par elektrikaru) a je jen zazrak ze toho nevyhorelo vice, takze ted jenom cekam az prijde revizni technik a ja budu mit v ruce papir pro spravce a pro firmu delajici elektroinstalaci v dome.

proka

P.S. uz se tesim na nove pc


Zpět na “Vše ostatní (Off topic)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam[Bot] a 3 hosti