Stránka 1 z 1

Jakou tloušťku dřeva na stavbu Subwooferu?  Vyřešeno

Napsal: 20 led 2020 15:26
od bigi2001
Zdravím, nedávno jsem si koupil Subwoofer Magnat XBass 1200, 12" , 300W RMS a k němu jsem si postavil ozvučnici s bassreflexem. Bedna má 40x40cm a tloušťku dřeva 18mm (smrkové dřevo). Ale při hudbě, kde jsou nízké frekvence třeba okolo 20-30Hz se bedna "klepe" když na ní položím ruku, tak jde cítit, jak si Subwoofer s bednou hraje a nevím zda je to dobře, neměl bych na bednu přidat další 18mm desky, aby tloušťka byla 36mm? Pomůže to k zpevnění a tuhosti? Nebo se na to mám vykašlat a nechat to být? Díky moc za rady :-)

Re: Jakou tloušťku dřeva na stavbu Subwooferu?

Napsal: 20 led 2020 18:31
od mmmartin
Pokud stěny reprobedny kmitají, není to dobré, protože dochází k tzv. akustickému zkratu - zvuk vyzářený stěnami bedny je v protifázi vůči zvuku vyzářenému membránou reproduktoru, tato dvě zvuková pole se odečítají a dochází k poklesu vyzářeného zvuku na kmitočtech, na kterých k tomu dochází. Těžko posoudit, zda další vrstva stejného materiálu pomůže, bylo by ale dobré, aby vlákna dřeva druhé vrstvy byly kolmo na vlákna první vrstvy (systém překližka) a obě vrstvy ba měly být důkladně slepené a třeba i sešroubované v celé ploše.

Re: Jakou tloušťku dřeva na stavbu Subwooferu?

Napsal: 22 led 2020 20:16
od bigi2001
Dobře, díky za odpověď. Zkusím dát to bedny ještě nějaké vzpěry mezi desky, snad se to o něco zpevní. Jinak teď trochu odbočím, ale chtěl bych se ještě zeptat. Mám Sloupové Repro, kde jsem musel měnit Výškové Repro, po instalaci, se mi zvuk nelíbil, bylo to moc převýškované, takže jsem vytáhl Výhybku a místo původního kondenzátoru, jsem vyměnil za jiný s menší kapacitou, bohužel mi po nějaké době začal jeden Výškáč chrčet při hlasitější hudbě, druhý hraje v pořádku. Nevíte co se mohlo stát? Nemohl jsem ho snad tou změnou kondíku, nějak oddělat?

Re: Jakou tloušťku dřeva na stavbu Subwooferu?

Napsal: 23 led 2020 14:59
od mmmartin
Pravděpodobně jsi ho odkouřil. Na tom nic nemění fakt, že druhá bedna hraje dobře.

Re: Jakou tloušťku dřeva na stavbu Subwooferu?

Napsal: 26 led 2020 18:41
od bigi2001
Dobře, ale nechápu jak jsem ho mohl oddělat, hudbu nějak extremně nahlas si nedávám... Jinak ty nové Výškové Reproduktory jsou Monacor DTM-104/8 a mají doporučenou dělící frekvenci 2,000Hz, když tam původně byl kondík 4,7uF což odpovídá 4,200Hz, tak bych tam měl šoupnout větší kondík, aby to tomu Výškáči více vyhovovalo nebo jak se to bere?

Re: Jakou tloušťku dřeva na stavbu Subwooferu?

Napsal: 26 led 2020 20:31
od mmmartin
Záleží na zapojení výhybky. K reproduktoru výrobce doporučuje výhybku se strmostí 12 dB/oktávu, naladěnou na 2 500 Hz. Je to pravděpodobně proto, že chce omezit razantněji než jednoduchou RC výhybkou elektrické ( = tepelné) zatížení výhybky a současně chce omezit situaci, kdy je závěsný systém membrány nucen kmitat s větší výchylkou, než na jakou je závěsný systém membrány konstruovaný a to na kmitočtech, které reproduktor stejně není schopen vyzářit. A je nutné si uvědomit, že výchylka elektrodynamického reproduktoru při buzením konstantním napětím s proměnným kmitočtem stoupne na dvojnásobek při každém poklesu kmitočtu na polovinu - jinak řečeno její (té výchylky) kmitočtová charakteristika klesá směrem k vyšším kmitočtům se směrnicí - 6 dB/oktávu.
A říct jak se to vlastně bere není vůbec jednoduché při takto obecně položené otázce. Víc o tématu např. zde.

Re: Jakou tloušťku dřeva na stavbu Subwooferu?

Napsal: 27 led 2020 16:40
od bigi2001
Zapojení Výhybky je BI-Wiring. Frekvenční rozsah má 35-20,000Hz při +/-4dB. Na plošné desce jsou jen 3x Cívky a 1x Kondenzátor, docela se mi toho zdálo málo, u jiných sloupovek které mám, kde je klasické zapojení jen dvě svorky, tak na desce je více komponentů. Jinak když jsem odkouřil tu Výšku musím koupit náhradu, říkal jsem si, že bych koupil tu samou, ale docela mě zaujala Výška Dexon IRT 10/80/01,8 . Myslíte, že je kvalitnější a lepší než Monacor?

Dodatečně přidáno po 2 hodinách 24 minutách 5 vteřinách:
Protože jsem četl recenze jednoho Výškáče a tam někdo psal, že kvůli vysoké hlasitosti mu přestaly hrát Výšky a že to bylo způsobeno nekvalitní Výhybkou a zkusil jsem hledat fotografie mých Beden a někde lidi také měli jiné Výškáče něž původní a proto se ptám jestli je možné, že prostě ta Výhybka je nekvalitní a těm Výškáčům to škodí při větší hlasitosti.