Programování ?

Místo pro dotazy a rady ohledně programovacích jazyků (C++, C#, PHP, ASP, Javascript, VBS..) a tvorby webových stránek

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Qinter
Level 2
Level 2
Příspěvky: 172
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Programování ?

Příspěvekod Qinter » 16 zář 2019 09:48

Zdravím,

Studuji SŠ strojní ( 3. ročník ) a chtěl bych se naučit v něčem programovat. Budeme mít k dispozici kroužek s Javou - 1.5h co 2 týdny, takže to bude asi málo, jestli to myslím "vážně".
Nemám absolutně žádné základy, nevím jestli tedy nastudovat něco obecně - co je k čemu, nebo se vrhnout na jeden program - něco co ale využiju jako strojař.

V budoucnu půjdu nejspíš na VŠ - jediné o čem vím, že se zde programuje jsou roboti, nic jiné mě nenapadá. Jestli víte něco dalšího, napište.

Kdyby to byli roboti, programuje se v Javě?
Má vůbec cenu, učit se volnočasově programovat, abych toho mohl v budoucnu využít?

Díky

Reklama
Uživatelský avatar
HelFix
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1735
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Programování ?

Příspěvekod HelFix » 16 zář 2019 10:05

Zatím, co vím. Tak tě škola naučí jen základy. Je lepší se učit i doma.

Zivan
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2446
Registrován: leden 10
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Programování ?

Příspěvekod Zivan » 16 zář 2019 10:17

Jestli mas k dispozici nejaky krouzek, tak bych toho vyuzil. Pokud ho bude vest nekdo normalni, tak se naucis zakladni mysleni a pak je jedno, v cem budes programovat.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

Uživatelský avatar
Qinter
Level 2
Level 2
Příspěvky: 172
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Programování ?

Příspěvekod Qinter » 16 zář 2019 10:38

Ano, chci se učit i doma. Ale jaký jazyk ( je ta Java na začátek tedy vhodná )?
Kdybych se učil doma, jaké zdroje doporučíte? Knihy, internet?
Ten kroužek je, jak jsem psal, co 14 dní, takže jestli se tomu chci více věnovat doma, budu nějaké materiály potřebovat..
Vím, že na tyto otázky se můžu zeptat i učitele, ale chci více názorů a hlavně od lidí z praxe...

Uživatelský avatar
HelFix
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1735
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Programování ?

Příspěvekod HelFix » 16 zář 2019 11:03

Ja se učím programovat přes W3Schools. Nejaké základy a potom si vymyslím nějaký projekt a zkouším. Třeba teď se učím JavaScript. Až si projdu na W3Schools vše, tak začnu dělat to-do list.

Uživatelský avatar
Qinter
Level 2
Level 2
Příspěvky: 172
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Programování ?

Příspěvekod Qinter » 16 zář 2019 11:21

Jo, to je zajímavá stránka. Díky. Dále bych ještě asi musel znát nějaké základní pojmy v programování. Předpokládám že v každém jazyce logika těchto pojmů bude stejná. Na internetu jsem si zkoušel něco najít, ale připadá mi že na každé stránce je toho málo, většinou 4-5 pojmů ( asi hledám špatně ).. Musím si ještě někde najít ty pojmy, nebo stačí rovnou začít z w3schools, kde jsou jednotlivé pojmy vysvětlené?

Uživatelský avatar
Mr_Egot
nováček
Příspěvky: 49
Registrován: září 19
Bydliště: Strasbourg
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Programování ?

Příspěvekod Mr_Egot » 16 zář 2019 11:23

Roboti jako co ?
Jestli myslis robot jako stroj (robotika), vyvojové zakladni desky jako arduino, raspberry etc, urcite bych se podival i po C/C++ a Python.
"Jestli ma cenu se ucit programovaci jazyk" ? Urcite ano. V nekterych firmach je to i vyzadovano, pak presne co delas za skolu nebo v jakém odveti budes pracovat neuvadis.

"Ale jaký jazyk ( je ta Java na začátek tedy vhodná )?"
Klidne bych zkusil ten Python jestli jsi uplny zacatecnik. Uci se velmi rychle diky své jednoduchosti a umozni ti pochopit takovou tu zakladni logiku a to i u OOP (Object-oriented programming), ma velkou komunitu (ktera se ti bude hodit kdyz budes potrebovat nejakou radu, nebo vyresit nejaky problém), nabizi hodne literatury a to i zdrama. Pak muzes dle libosti bez problému prejit na jiny programovaci jazyk.

TiP - Jestli chapes veci spis obrazkove, vizualne, tak se ti u Pythonu nabizi "Scratch" vizualni programovaci jazyk: https://scratch.mit.edu/projects/editor/ , https://scratch.mit.edu/
Co je to Scratch ? : https://cs.wikipedia.org/wiki/Scratch
Naposledy upravil(a) Mr_Egot dne 16 zář 2019 12:06, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Qinter
Level 2
Level 2
Příspěvky: 172
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Programování ?

Příspěvekod Qinter » 16 zář 2019 11:38

Školu jsem psal, průmyslovka ( strojní ). Takže s IT nemáme nic společného. Musíte se mnou ale jednat jako s úplným de****m. Jediné co vím, je to že jsou nějaké programovací jazyky. To je vše. Nevím ani přesně jak fungují, o co jde. Nevíte nějakou stránku, kde je napsáno, co to vlastně programování je? Taky jsem to na internetu hledal, ale skoro všude bylo napsáno něco jiného..

Uživatelský avatar
Mr_Egot
nováček
Příspěvky: 49
Registrován: září 19
Bydliště: Strasbourg
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Programování ?

Příspěvekod Mr_Egot » 16 zář 2019 11:40

"Školu jsem psal, průmyslovka ( strojní ) "
- Pardon, prehlidl jsem ;-)

"Nevíte nějakou stránku, kde je napsáno, co to vlastně programování je? "
- Myslis neco takového ? : Wikipedia-Co j e to programovací jazyk

PS: Jestli hledas nejaky "krouzek" online, chtelo by to znat alespon zaklad anglictiny.

Uživatelský avatar
HelFix
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1735
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Programování ?

Příspěvekod HelFix » 16 zář 2019 12:03

Ono je to i celkem o googleni. Něco ti nejde, tak si nájdeš co potrebuješ a snažíš se to pochopit. Na tom W3Schools jsou vždy i takové menší cvičení z dané lekce. Takže co se v té lekci učíš si taky potom vyzkoušíš.

Dodatečně přidáno po 1 minutě 36 vteřinách:
Ještě doplním, že na W3Schools máš v jednom jazyku strašně moc věcí. Myslím si, že je to dobrá stránka na učení se základu. Pokud se nemýlím, jsou tam i advanced věci. Stačí se kouknout a googlit. Vymysli si nějaký projekt, co chceš dělat a na něm se uč.

Petrfoo
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 723
Registrován: srpen 17
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Programování ?

Příspěvekod Petrfoo » 16 zář 2019 12:26

Já s programováním začínal pomocí knížek v ČJ - celkem fajn má nakladatelství Computerpress. Bylo fajn že ke knížce je i CD kde jsou všechny zdrojáky toho co se v knížce probírá + spousty dalších příkladů. Dále můžu doporučit online akademii Codecademy. Ta mě taktéž hodně posunula. Bohužel obojí je placené.
Lenovo ThinkPad T480 | Intel Core i5-8250U | 8GB RAM DDR4 | Intel UHD Graphics | 256GB SSD
Dell Inspiron 15 7560 | Intel i5-7200U | nVidia GeForce 940MX | RAM 8GB DDR4 2400 MHz | 256GB SSD
Xiaomi Mi 8 | Snapdragon 845 | 6/128 GB

Uživatelský avatar
TRNX
Level 3
Level 3
Příspěvky: 598
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Programování ?

Příspěvekod TRNX » 16 zář 2019 12:33

Zkus mrknout na ITnetwork.cz. Mají zde na výběr dost programovacích jazyků a vždy k dané lekci jsou i cvičení. Je to sice placené, ale nejsou to žádné pálky a často tam mívají i slevy. Navíc je to v češtině.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Vhodné materiály pro výuku programování
    od Zakk » 31 říj 2023 16:24 » v Programování a tvorba webu
    1
    1377
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    31 říj 2023 17:40
  • Výběr repasovaného notebooku na programování
    od HelFix » 13 bře 2024 10:59 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1424
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    20 bře 2024 10:51
  • 2x 27" IPS vs 34" VA . programování, webdesign
    od Hakosuka » 26 úno 2024 13:12 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    514
    od Hakosuka Zobrazit poslední příspěvek
    26 úno 2024 13:12

Zpět na “Programování a tvorba webu”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti