Pascal - pomoc s programem

Místo pro dotazy a rady ohledně programovacích jazyků (C++, C#, PHP, ASP, Javascript, VBS..) a tvorby webových stránek

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pascal - pomoc s programem

Příspěvekod ITCrowd » 13 lis 2018 17:53

Osobně si myslím, že pascal se učí jen proto, že se na něm dobře vysvětluje struktura programu včetně převodu vývojového diagramu do kódu.
Když jsem dělal střední, maturoval jsem povinně z ruštiny a hádej na co ji dnes potřebuju?
Programovat jsem se učil v assembleru, basicu a fortranu, a kde je dnes fortran?
Nepomáhal bych. Ať se to tazatel naučí sám, nebo ať dělá jinou školu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pascal - pomoc s programem

Příspěvekod faraon » 13 lis 2018 17:54

Proč právě Pascal? Protože je to téměř ideální výukový jazyk, ke kterému existují miliony ukázkových příkladů a pár tisíc učebnic, přičemž téměř všechno za padesát let jeho existence platí a funguje dodnes (plus spousta nových věcí, objektové programování měl Turbo Pascal 5.5 v roce 1989) a v programování je to něco jako latina v medicíně. Je stabilní, bezpečný, umí vést za troubu ručičku a za každou blbost mu hned nafackovat, což ušetří spoustu času a nervů, které by jinak měl při výuce ostrého jazyka. Ono totiž za to půlstoletí nic lepšího na učení nevzniklo. Mimochodem, na gymplu se kdysi dávno učil FORTRAN, to bys teprve čuměl na drát, nebo spíš na děrný štítek :lol:
Nejnovější verze FreePascalu je z loňského listopadu, zdarma, a nedá se říct že by to bylo něco z éry DOSu nebo mrtvého, klony Pascalu řídí průmyslové provozy v továrnách i jaderné elektrárny - právě proto že je bezpečnější než jakýkoliv novější jazyk.

A teď k tvému úkolu, je to opravdu úloha z učebnice, navíc s obtížností tak šesté třídy základní školy, aspoň tenkrát za komunistů, nevím jak daleko pokročila debilizace dnešních škol. Takže vyřešit tu úlohu na papíře by pro tebe měla být otázka deseti minut. Nejrychlejší by bylo, kdybys tady popsal postup řešení, a já to pak podle něj do Pascalu naťukám, což je zase otázka deseti minut pro mne. Jedno větvení a dva výpočty, tohle celé obalené cyklem nebo nějakým menu, to jsou tak první tři kapitoly v učebnici. Maximálně dvacet stránek.

Nebo, jestli to dokážeš naprogramovat v nějakém jiném jazyce, třeba v nyní módním a moderním Pythonu, dej to sem a zkonvertujeme to.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Pelda01
Level 1
Level 1
Příspěvky: 75
Registrován: září 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pascal - pomoc s programem

Příspěvekod Pelda01 » 13 lis 2018 18:20

Tak odpovim pro vsechny. Ja sam pracuji s pocitacem od deviti let, ovsem k programovani jsem nikdy lasku nenasel. Vzdycky jsem pouzil absolutni zaklady a nikdy jsem v zadnem programovacim programu nepracoval. Chci z IVT maturovat, ovsem z programovani jsou u maturity z tech 25 pouze 2-3 a my v Pascalu delame jiz pres treti mesic. Jelikoz na to nemame prilis dobreho ucitele, tak jsme nepochytil zacatek a uz se to valilo... Takze mi nezbyva nic jineho nez si k tomu sednout doma a zacit uplne od znovu se zaklady. Vazne bych byl moc vdecny tomu, pokud by to zvladl nekdo sepsat a nejlepe jeste vysvetlit jednotlive postupy. Fakt by ten dotycny byl frajer a byl bych moc vdecny. Dekuji moc vsem a hezky zbytek vecera.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pascal - pomoc s programem

Příspěvekod ITCrowd » 13 lis 2018 18:25

Myslím, že v tomto případě by bylo správné řešení dle tvé IP adresy zjistit kdo jsi a nahlásit tě pro podvod na tvé gymnazium.
Zajímavé je, že když někdo dlabe na školu, je to vždycky chyba učitele :-)
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Pelda01
Level 1
Level 1
Příspěvky: 75
Registrován: září 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pascal - pomoc s programem

Příspěvekod Pelda01 » 13 lis 2018 18:36

ITCrowd píše:Myslím, že v tomto případě by bylo správné řešení dle tvé IP adresy zjistit kdo jsi a nahlásit tě pro podvod na tvé gymnazium.
Zajímavé je, že když někdo dlabe na školu, je to vždycky chyba učitele :-)


Jasne, chci pomoci s jednim prikladem a hned dlabu na skolu. Nerikam, ze je ten ucitel spatny, ale je to stara skola a jeho vyklad nesedi pouze mne. Spousta dalsich proste to nechape, v zivote programovani nevideli. Ze ty jsi pravdepodobne od mladi rozenej programator je fakt dobry, preji ti to a cenim te chlapaku.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pascal - pomoc s programem

Příspěvekod ITCrowd » 13 lis 2018 18:48

Ne, ty chceš, aby ti někdo vypracoval školní příklad (úvodní příspěvek). Navíc z maturitního oboru. A to je podvod, ať se na to dívaš jak chceš.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pascal - pomoc s programem

Příspěvekod faraon » 13 lis 2018 18:54

Je to tvůj úkol, tak ukaž aspoň trochu snahy. Myslíš že tě vděk bude příštích padesát let živit?

Víš aspoň jak to spočítat? V Excelu je to věc na tři řádky!

Já ti můžu vysvětlit jak funguje větvení nebo cyklus, a jak se v Pascalu správně zapisují (což bude pravděpodobně slušný román, už jsem tu dost dlouho žádný takový nepsal :) ), ale nemůžeš po mě chtít abych za tebe počítal domácí úkoly. Znalosti musíš dodat svoje.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Pelda01
Level 1
Level 1
Příspěvky: 75
Registrován: září 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pascal - pomoc s programem

Příspěvekod Pelda01 » 13 lis 2018 19:13

Kluci, ja se tim zivit nehodlam. Mam uplne jine priority nez programovani, ovsem ted na tom musim zamaknout. Zase si cenim toho, ze ackoliv se vubec nezname, tak chcete, abych to umel. Jenze jakmile mi ujel zacatek, tak jsem ztracenej a musim na tom proste zamakat.

Pro faraona: Samozrejme, ze vim. Normalne bych to spocital. Udelam si v Excelu ctyri sloupce, kde prvni bude zahlavi a dalsi tri budou ve stejnem poradi, jako jsou veliciny ve vzorci pro vypocet drahy s = v*t. Tabulka bude mit celkem tri radky, kde zase v prvnim zahlavi, druhy bude pro vlak z mista A a treti pro vlak z mista B. Do tabulky si doplnim nejake rychlosti tech vlaku v1 a v2 a neznamy cas t1 = t2 = t. Pak vypocitame drahy s1 a s2 (budu mit vzdalenost cele. Ty drahy dosadime do vzorce s1 + s2 = a dostanu rovnici... Tak pokud byla rychlost toho prvniho vlaku treba 60km/h a toho druheho 30km/h, tak budu mit rovnici 60t + 30t = 180 (libovolna vzdalenost, pokud neni zadana). Tak nam vyjde 90t = 180, coz je 2h (jizda obou vlaku z mista A a B do setkani). Takze vlak A: 60*2 = 120km a vlak B: 30*2 = 60km. Kdyz si to sectu, tak nam vyjde 180, takze by to melo sedet. Takze vlaky se potkaji za 2h ve vzdalenosti 120km od mista A a 60km od mista B.

Jen fakt nevim, jak to nasazet do toho Pascalu, kluci... :(

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pascal - pomoc s programem

Příspěvekod faraon » 13 lis 2018 19:30

Pelda01 píše:rychlosti tech vlaku v1 a v2
cas t1 = t2 = t
drahy s1 a s2
s1 + s2 = a dostanu rovnici...


No, to už je aspoň něco s čím se dá pracovat. Takže kousek programu do začátku, předpokládám že budeš pracovat s reálnými čísly:

Kód: Vybrat vše

program vlaky;

var v1,v2: real;

begin
  readln(v1);
  readln(v2);


end.

Ještě by to předtím chtělo říct uživateli co vlastně má udělat a co zadává, aby nevejral na blikající kurzor. Předpokládám že příkazy read, readln, write a writeln jste už probrat stihli 8)

Ale teď mi není jasné kde chceš vzít ty dráhy s1 a s2, když na začátku neznáš žádný čas, jenom vzdálenost obou vlaků a jejich rychlosti. Ony by pro začátek úplně stačily jen ty rychlosti, protože už z nich se dá poznat jestli se vlaky vůbec potkají, a jestli tedy má smysl něco počítat.

Takže teď si prober kombinace směrů vlaků, protože ty můžou jet po trati vlevo i vpravo, a může to být stejným nebo opačným směrem, navíc k sobě i od sebe. A rychlosti můžou být stejné nebo různé... Co takhle jejich relativní rychlost? A jak zadat rychlosti tak, aby se z nich snadno poznal i směr pohybu? Vektor má velikost a směr. Nápověda - číselná osa...

Dodatečně přidáno po 1 hodině 24 minutách 56 vteřinách:
Pro inspiraci:
https://www.youtube.com/watch?v=PVxx9mdGLwQ
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Turbo Pascal (With DOSBox) je pomalý.
    od Kopusek » 01 pro 2023 11:00 » v Programování a tvorba webu
    2
    2155
    od Kopusek Zobrazit poslední příspěvek
    02 pro 2023 10:13
  • Pomoc se sestavením PC 45-50K
    od Kvp2 » 03 lis 2023 23:27 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    22
    2648
    od Kvp2 Zobrazit poslední příspěvek
    12 lis 2023 20:39
  • Pomoc s výběrem Linuxu
    od Luis » 02 pro 2023 14:33 » v LiNuX a ostatní alternativní OS
    5
    4185
    od KubaCZE Zobrazit poslední příspěvek
    20 úno 2024 11:05
  • Pomoc s instalací Windows Příloha(y)
    od volvo1971 » 02 zář 2023 10:00 » v Windows 11, 10, 8...
    8
    1534
    od martin.100 Zobrazit poslední příspěvek
    02 zář 2023 18:33
  • pomoc v oblasti grafiky
    od showpayne » 07 srp 2023 19:08 » v Vše ostatní (Off topic)
    0
    1444
    od showpayne Zobrazit poslední příspěvek
    07 srp 2023 19:08

Zpět na “Programování a tvorba webu”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host