Domácí síť Vyřešeno

Sekce věnovaná virům a jiným škodlivým kódům, rovněž ale nástrojům, kterým se lze proti nim bránit…

Moderátoři: Mods_senior, Security team

stardatrain
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: leden 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Domácí síť  Vyřešeno

Příspěvekod stardatrain » 24 led 2021 11:46

Zdravím. Na toto fórum mě odkázal kamarád, jsem již trochu bezradný. Na začátek bych chtěl napsat, že v sítích se nevyznám a jsem spíše hardwarový nadšenec.
Včera při hraní online hry jsem byl náhle odpojen z herního serveru a ve stejném čase odpojen i od vlastního discord serveru. V chromu nešly načíst některé stránky, například facebook nebo služby google (YouTube atd.), načetl jsem však speedtest.net nebo seznam. Speedtest ukazoval nízké hodnoty rychlosti a neznámého providera. Horší ale bylo, že jsem nemohl načíst konfigurační stránku routeru. Avast po chvíli napsal, že jsem byl připojen k nové síti, ale zdá se být bezpečná. Panicky jsem odpojil všechna zařízení od naší sítě (mobily, tablety...). Otevřel jsem notebook s esetem, který mi hlásil ARP cache poisoning útok. Resetoval jsem tedy router, přenastavil IP routeru, jméno i heslo sítě, včetně přístupových údajů konfigurace routeru. Po resetu již eset ani avast nic nedetekovali. Ani v jednom z počítačů zmíněné programy nenašly vir ani malware. Jednalo se opravdu o útok na naši síť a pokud ano, jsem alespoň relativně chráněn? Mohu něco udělat pro další ochranu? Děkuji, že jste četli až sem, na poradně živě.cz jsem setkal akorát s výsměchem a nadávkami. Budu rád za každou pomoc.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí síť

Příspěvekod ITCrowd » 24 led 2021 12:02

Vítej na PC-HELP!
Tohle mi spíše připomíná DNS útok, kdy je místo výchozího DNS podvrženo jiné DNS.
K ostanímu se bez dokonalého seznámení se sítí a nastavením jednotlivých prvků nemůžu vyjádřit. Stejně tak netuším, jak jsi měl zabezpečenu síť, které porty byly otevřeny a jak byl zabezpečen router a aktualizován jeho firmware.

Co bys měl udělat:
- změnit heslo k nastavení routeru
- změnit hesla pro wifi
- aktualizovat firmware routeru na nejnovější verzi
- zablokovat všechny porty, které nepotřebuješ
- zablokovat odpověď na ping z WAN
- zakázat přístup k nastavení routeru z WAN a z WiFi, popřípadě povolit přístup k nastavení pouze z určitého portu
- prověřit router na rom-0 viewtopic.php?f=41&t=134379
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí síť

Příspěvekod ITCrowd » 24 led 2021 12:37

Ještě doplním - útok v tomto případě klidně mohl pocházet ze zařízení uvnitř tvé sítě, kdy se např. napadený počítač může tvářit jako DHCP server a jako DNS podvrhnout svou IP adresu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

stardatrain
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: leden 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí síť

Příspěvekod stardatrain » 24 led 2021 12:55

ITCrowd píše:Vítej na PC-HELP!
Tohle mi spíše připomíná DNS útok, kdy je místo výchozího DNS podvrženo jiné DNS.
K ostanímu se bez dokonalého seznámení se sítí a nastavením jednotlivých prvků nemůžu vyjádřit. Stejně tak netuším, jak jsi měl zabezpečenu síť, které porty byly otevřeny a jak byl zabezpečen router a aktualizován jeho firmware.

Co bys měl udělat:
- změnit heslo k nastavení routeru
- změnit hesla pro wifi
- aktualizovat firmware routeru na nejnovější verzi
- zablokovat všechny porty, které nepotřebuješ
- zablokovat odpověď na ping z WAN
- zakázat přístup k nastavení routeru z WAN a z WiFi, popřípadě povolit přístup k nastavení pouze z určitého portu
- prověřit router na rom-0 viewtopic.php?f=41&t=134379


Díky za vřelou odpověď. Jak jsem psal, heslo i název sítě jsem změnil, stejně tak jako ip routeru. Aktualizaci firmwaru se chystam provést dnes.(Problém se stal včera pozdě večer). Nevím, zda budu schopen nastavit i další věci, co jste poradil. Mé znalosti jsou v této oblasti značně omezené...

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí síť

Příspěvekod ITCrowd » 24 led 2021 12:58

necituj poslední příspěvek když na něj odpovídáš. Není to tu zvykem.
Pokud si nebudeš vědět rady, klidně se tu můžeš zeptat, od toho tu jsme. V tom případě si připrav přesný typ a výrobce (včetně HW verze) svého routeru.
A není třeba neustále opakovat, že tomu nerozumíš. Nám je jasné, že pokud bys rozuměl, neptal by ses tady.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

stardatrain
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: leden 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí síť

Příspěvekod stardatrain » 24 led 2021 13:23

V Esetu jsem nyní zadal kontrolu domácí sítě. Vyběhlo upozornění o tom, že můj router je nebezpečný/hrozba s tím, že mám otevření síťové služby, port 23. Eset mi otevřel konfigurační stránku routeru, ale naprosto cizího na jiné ip adrese. Název routeru je Gabriela Ba_enová (sousedka? netuším) Můj router je Huawei B2368-66, HW verzi jsem nebyl schopný najít. Firmware je aktuální.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí síť

Příspěvekod ITCrowd » 24 led 2021 13:44

Port 23 je určen pro telnet a telnet v dnešní době je nebezpečný. Mít něco takového otevřené je bezpečnostní chyba.
Budu po tobě chtít plánek sítě, včetně všech připojených zařízení a IP adresace. Rozhodně není normální, aby se počítač připojoval k jinému routeru. Jak může takový plánek vypadat najdeš zde: app.php/gallery/image/1669
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

stardatrain
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: leden 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí síť

Příspěvekod stardatrain » 24 led 2021 13:50

Jen doplním, že když rozjedu speedtest na svém stolním počítači připojeným k routeru přes kabel provider je Vodafone. Když však jedu speedtest přes notebook připojený přes wifi, provider je nordic telecom

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí síť

Příspěvekod ITCrowd » 24 led 2021 14:09

Proto je třeba ten plánek.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

stardatrain
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: leden 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí síť

Příspěvekod stardatrain » 24 led 2021 15:38

Je to dost lidl, ale snažil jsem se.
Přílohy
20210124_153528.jpg

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí síť

Příspěvekod ITCrowd » 24 led 2021 15:53

To vypadá v pořádku...
Dej sem výpis ipconfig -all ze stolního pc a z notebooku na wifi. Jak na výpis najdeš v bodě 3 mého článku Jak na diagnostiku sítě v mém podpisu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

stardatrain
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: leden 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí síť

Příspěvekod stardatrain » 24 led 2021 15:54

Pro doplnění: Stále jsem schopný se z notebooku připojit k routeru ''Gabriela'' na nesprávné ip adrese a konfigurovat jej odsud. Ze stránky jsem vyčetl, že se jedná o routerboard značky mikrotik a používá WebFig v6.34.6


Zpět na “Viry, antiviry, firewally…”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti