Nepravidelné lagování od upgradu na Ryzen 5 5600X

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Drunkoslav
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: listopad 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Nepravidelné lagování od upgradu na Ryzen 5 5600X

Příspěvekod Drunkoslav » 28 zář 2023 21:52

Ahoj, od upgradu procesoru na Ryzen 5 5600x se setkávám se zvláštním nepravidelným problémem. Jednou za pár dní se při základních úkonech, jako je prohlížení webu, objeví znatelná prodleva při pokusu o otevření jakéhokoliv souboru nebo programu; PC reaguje tak, že není úplně zamrzlý, ale cca 5-10 sekund se nic co se pokusím spustit neotevře a pak se vše otevře najednou.

Dnes jsem měl třeba otevřený jen Chrome, teploty byly kolem 57c, dostal jsem lag a zkusil otevřít několik nových karet v chromu ale stále se načítaly, zkusil jsem taky otevřít Správce úloh a Slack - nic se nedělo dalších 10 sekund, pak teplota procesoru vyskočila na 80c a vše se otevřelo/načetlo najednou.
Mimo to problémy s PC nejsou - výkon i teploty bez problému, vše reaguje rychle a vše se spustí v jednotkách vteřin.

BIOS, ovladače GPU, chipsetu i Windows jsou plně aktuální. Zkoušel jsem taky resetovat BIOS a přeinstalaci Windows se zachováním dat a nastavení ale problém stále přetrvává.

Moje specifikace:
    Computer Type: Desktop
    GPU: Gigabyte AMD RX 6700 XT 12GB
    CPU: Ryzen 5 5600x
    Motherboard: Gigabyte B450 AORUS ELITE V2
    BIOS Version: F65
    RAM: Patriot Viper Steel Series 2x16GB DDR4 3600MHz CL18
    PSU: FSP/Fortron HYDRO M PRO 800W
    Case: Evolveo T3
    Operating System & Version: Windows 10 Pro 22H2
    GPU Drivers: 23.20.11.01-230911a-395628C-AMD-Software-Adrenalin-Edition (31.0.22011.1008)
    Chipset Drivers: 5.08.02.027
    Background Applications: Steam, GOG Galaxy, Epic Games Launcher

Reklama
Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1250
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nepravidelné lagování od upgradu na Ryzen 5 5600X

Příspěvekod pcmaker » 29 zář 2023 15:27

Jaké disky máš v PC? Zkus zvednout Offset napájení jádra CPU o +0,035V. S těmihle MB byly dost problémy a tohle většinou pomohlo.

Drunkoslav
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: listopad 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nepravidelné lagování od upgradu na Ryzen 5 5600X

Příspěvekod Drunkoslav » 30 zář 2023 00:37

pcmaker píše:Jaké disky máš v PC? Zkus zvednout Offset napájení jádra CPU o +0,035V. S těmihle MB byly dost problémy a tohle většinou pomohlo.

Díky za radu, zkusil jsem zvýšit a budu to sledovat. Disky mám tyto - WD BLUE NVMe 1TB SSD (OS), Seagate Barracuda 3TB 7200 RPM, ADATA SP900 128GB, Externí WD Elements 1 TB USB 2.0

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1250
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nepravidelné lagování od upgradu na Ryzen 5 5600X

Příspěvekod pcmaker » 30 zář 2023 10:34

Pokud došlo v PC jen k výměně CPU, pak se opravdu nabízí to, že problém je někde mezi MB a CPU, ale náhoda je blbec. Jde o to, že pokud má nějaký disk problémy se čtením, a nemusí to být disk systémový, může to dělat podobné lagy. OS si totiž neustále osahává všechny disky v PC a kontroluje integritu jejich dat a pokud má problém se čtením nějakého sektoru, zkouší to neustále dokola, než jej přečte a to může zalagovat celý PC. Ovšem, jak jsem psal výše, byla by to velká náhoda, že některý disk začal zlobit zrovna po výměně CPU. Nejpravděpodobnější kandidát je ten Seagate HDD. Stačí odpojit SATA kabel a vyzkoušet, jestli chování PC dozná změny.

Drunkoslav
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: listopad 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nepravidelné lagování od upgradu na Ryzen 5 5600X

Příspěvekod Drunkoslav » 27 říj 2023 21:19

Zkusil jsem zvednout offset napájení jádra jak jsi radil + zkontroloval sektory na discích - vše vypadá ok, navíc před upgradem vše fungovalo bez problému takže by byla asi velká souhra náhod kdyby zrovna začal zlobit disk.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DenyKr a 56 hostů