redukce modrého světla

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

orfan
Level 1
Level 1
Příspěvky: 65
Registrován: prosinec 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

redukce modrého světla

Příspěvekod orfan » 02 dub 2023 21:56

Ahoj, začal jsem sledovat Hynka Medřického :D takže asi tušíte, jakým směrem se bude orientovat můj dotaz. Chtěl bych na počítači s Win 10 dosáhnout co největšího úbytku modrého světla v nočních hodinách, přičemž bych měl rád zachovanou čitelnost. Ve Windows nastavení můžu pouze posunout teplotu na nějaký odstín oranžové a nastavit automatické vypínání a zapínání nočního režimu. To mi ale přišlo málo a tak jsem si na doporučení Hynka stáhl program Iris. Tam sice můžu zredukovat modrou a celý obraz posunout v podstatě až do červena, obraz mi ale pak přijde málo kontrastní a světlé věci jsou málo viditelné. Přes den používám klasické světlé schéma, v noci bych to nějak potřeboval přepnout na tmavé schéma s vyšším kontrastem, a potřeboval bych i nějaký plugin do Firefoxu, který by převedl světlé stránky na tmavé. Přes den bych ale chtěl zachovat vše v bílém. Ideálně aby vše přepínalo ve stejný čas (nejlíp v závislosti na Slunci). Existuje nějaké takové řešení? Jak jste tohle třeba řešili vy?

Reklama
Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: redukce modrého světla

Příspěvekod X » 02 dub 2023 22:26

Vyšla nějaká studie, která dokazovala že škodlivost modrého světla je nesmysl. Dříve když se urodilo hodně brambor, byli zdraví prospěšné, když se jich urodilo málo, byli zdraví škodlivé a jejich konzum se měl redukovat na minimum. Také to tak vidím, tu škodlivost modrého světla jako naprostou blbost!

orfan
Level 1
Level 1
Příspěvky: 65
Registrován: prosinec 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: redukce modrého světla

Příspěvekod orfan » 03 dub 2023 00:08

I kdyby jo, pocitově mi je v noci červená mnohem příjemnější než bez filtru.

Uživatelský avatar
šulda
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1378
Registrován: srpen 08
Bydliště: Tam kde se vrány otáčejí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: redukce modrého světla

Příspěvekod šulda » 03 dub 2023 00:23

Večer při čumění na telefon mi po určitý době slzí oči. Začal sem používat čtecí režim na čtení i videa a je po slzení. Každý pátek chodím ke kamarádovi na pivo do pivotéky. Měl u kasy led žárovku kterou jsem ho donutil vyměnit protože nám to sypala do očí a po hodině už to bylo utrpení. Zas takový výmysl to tedy asi nebude. Porovnávat to z hojností a nehojností brambor je drobet mimo. Btw nebylo to jen s bramborama, vejce, vepřové atd. Tam byl záměr jasný.
Člověk se pořád učí.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: redukce modrého světla

Příspěvekod atari » 03 dub 2023 07:58

X: To není nesmysl. Je to o tom, že člověk je geneticky vyvinutý na přírodní procesy a podmínky ve kterých žil tisíce let, a když ty podmínky změníme, tak to tělu škodí. Je to o chemických procesech v těle, vytváření melatoninu a spoustě dalšího. Doporučuji poslechnout si toto: https://video.aktualne.cz/dvtv/dvtv-10- ... 47ab5f122/

orfan: To co chceš je nereálné. Firefox a ostatní programy vždy zobrazí to co mu zdrojový kód předloží. Takže pokud někdo naprogramuje stránku kde bude obrázek do modra, nebo bude modré písmo, tak Firefox (a všechny ostatní programy) bude zobrazovat tu modrou. Pokud by to bylo jinak, tak uživatelé ty programy přestanou používat a výrobce programu zkrachuje. (Každý chce vidět fotku z dovolené v co nejvěrnějších barvách na monitoru.) Takže takový plugin nenajdeš.

Tohle umí řešit grafická karta PC a k tomu obslužné softy. Takže tudy je cesta.
Naposledy upravil(a) atari dne 03 dub 2023 09:09, celkem upraveno 1 x.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: redukce modrého světla

Příspěvekod petr22 » 03 dub 2023 08:13

Kupujte nove monitory s filtrem modreho svetla, kupujte! Vyhodte stare monitory, ktere jsou zdravi skodlive.
Kdyz je treba, aby lidi kupovali urcite vyrobky je treba ty stare pohanet, typickemu zakaznikovi to staci, zda
existuje nejaka skutecna vedecka studie ktera by danou hypotezu potvrdila se nezajima.

Kupodivu nikdo neprotestuje proti tomu nejvetsimu zdroji modreho svetla na svete, proti Slunci. Proti jednotlivcum
kteri zjistili ze jim "modre svetlo" vadi stoji tisice, na ktere nema sebemensi vliv. Ze se nema koukat pred spanim do
jasneho svetla nebo kontrastniho obrazu se vedelo davno predtim, nez nekdo prisel s modrym svetlem.

Kazdy soft ktery tvrdi ze snizuje intenzitu "modreho svetla" by mel fungovat tak, reflektuje cas i datum a s tim jak se
blizi soumrak, meni nastaveni az po maximum kdy je venku tma. Pak zalezi na cloveku, zda mu ten zlutocerveny obraz
stoji za to, aby se na nej vydrzel divat.

Kolega pouziva f.lux, ale krome toho ze filmy vypadaji megahnusne nikdo krome nej nevidi zadny efekt ve smyslu
setreni zraku.

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: redukce modrého světla

Příspěvekod Karrex » 03 dub 2023 08:49

Flux používají u nás všichni, na telefonu též.
Po vyzkoušení se bez toho nedá večer pracovat.
Obraz je žlutý pro oči chvíli, za chvíli o tom ani neví a když potřebuju na skok vypnout, aby srovnal barvy, tak mě přechod skoro vypálí oči.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Melvidor
Level 1
Level 1
Příspěvky: 94
Registrován: únor 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: redukce modrého světla

Příspěvekod Melvidor » 03 dub 2023 09:05

@petr22: Pokud vím, tak modrá složka od Slunce je zastoupena +- rovnoměrně a také se její dávka v průběhu dne mění. Na rozdíl od monitoru, led žárovky, displejů atd., kde modrá složka je extrémní a během dne se mění jen stylem zap/vyp.

Každopádně jsem taky těm marketingovým žvástům nevěřil. Myslím, že s tím přišel Apple, kvůli $$$ ...

Byl jsme rád, že jsme dostali od známé jedny brýle, které filtrují modré světlo. Takže jsem si to mohl vyzkoušet na sobě... Manželka měla brýle a já ne. Zahráli jsme si lego hru v coopu (cca 2hodiny hraní). Výsledek byl takový, že já byl více unavený než ona (i během dne). Oči mě bolely a vypadaly tak, jako bych přes týden nespal. Při večerním hraní to bylo znát o něco víc. Časem jsme tedy pořídili i druhé brýle a teď je používám při delší práci u počítače a pokaždé, když jdeme hrát... Prostě necítím takovou únavu od očí... Ano, je to založeno na našem pocitu.

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: redukce modrého světla

Příspěvekod Karrex » 03 dub 2023 09:12

Já ten pocit testuju přes 10 let a ten rozdíl je značný, dřív mě oči bolely každý den (když jsou oči namáhané, je to velká zátěž, tak je člověk i více unavený), jsem na PC i přes 8h denně, od používání fluxu nebolí už vůbec.
A to nejsem z těch magorů, co večer při použití PC ani nesvítí nebo si rozsvítí přímo nějakou ledku před oči.

Dodatečně přidáno po 10 minutách 4 vteřinách:
Dobrý příklad je můj starý aoc 69vwm, ten nemá ve specifikaci ani filtr modrého světla. Používal jsem ho doma, hrozně bolely oči, po letech nepoužívání jsem ho musel dát do práce, kde pracuje i žena. Každý večer mě bolely oči i tam, kde je světlo během dne hodně, ženě se od té doby zhoršil zrak, že málem musela začít nosit brýle a bolely ji oči, vyměnil jsem ho a máme zase klid.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: redukce modrého světla

Příspěvekod X » 03 dub 2023 09:15

Já tedy na novém monitoru 55" filtr modrého světla mám, ale používat nebudu. Oči vás pálí z displejů, ne z nějaké barvy. Já mám také oči zkažené z přílišného čtení, ne z knížek s modrými obrázky. U PC sedím často i 18 h denně, jednou v tahu i 27 h.

Lagaeri
Level 1
Level 1
Příspěvky: 94
Registrován: březen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: redukce modrého světla

Příspěvekod Lagaeri » 03 dub 2023 15:02

Ahoj,
u pc sedím 10+ hodin denně a mám hodně citlivé oči, z pc mě někdy bolela hlava, slzely mi oči a byli hodně unavené. Monitory mám poměrně dost kvalitní přizpůsobené na dlouhou práci a i tak byla únava očí zjevná. Probíral jsem toto téma s mou očařkou a ta mě doporučila vyzkoušet právě brýle na filtraci modrého světla, tak jsem to zkusil. Z počátku jsem byl hodně zklamán protože většina lepších brýlí používá 0.25 dioptrie a hlava si na to musela zvyknout, z počátku mě bolela. Po cca 1 týdnu se zrak aklimatizoval a od té doby super. Neříkám že je to naprosto spásné, samotné brýle nevyřeší vše, ale z mé zkušenosti opravdu fungují. Používám je hlavně v odpoledních hodinách a když jdu večer spát, cítím že jsou oči mnohem více odpočaté. Do toho dělám oční cvičení (koukání do dálky apod, stačí vygooglit), dávám si na to více pozor a problémy již téměř nemám, pokud zrovna není release a nejsem u pc 30 hodin :)
R5 3600 / SilentiumPC Grandis 2 / MSI B450 TOMAHAWK MAX / Patriot VIPER Steel 16GB (2x8GB) DDR4 3600 / ASUS GeForce DUAL-RTX2070S-O8G-EVO / Seasonic Focus Plus Gold - 750W / ADATA XPG SX8200 PRO, M.2 - 512GB / Fractal Design Define S2 Blackout /


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • LED pásek světla, prodlužovačka, rozdvojka
    od HelFix » 10 črc 2023 17:25 » v Vše ostatní (hw)
    14
    2033
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    13 črc 2023 17:33
  • Převodník/redukce k PS2 Příloha(y)
    od tycatko » 24 pro 2023 16:06 » v Herní konzole
    2
    874
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    24 pro 2023 21:34
  • Redukce usb-c na LAN u dnešních notebooku
    od p3v4x » 16 bře 2024 16:02 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    403
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    16 bře 2024 19:31
  • 12VHPWR redukce ke RTX 4090 kde koupit
    od Ladis666 » 04 pro 2023 19:51 » v Problémy s hardwarem
    2
    879
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    04 pro 2023 22:32
  • Redukce, prodloužení kabelu k DVD mechanice
    od Dizzy66 » 27 zář 2023 06:06 » v Vše ostatní (hw)
    7
    3710
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    02 říj 2023 13:29

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 63 hostů