formátování win

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: formátování win

Příspěvekod atari » 11 dub 2021 21:16

Sofistikovaná rada (na mě ovšem zbytečně složité), ale v tom případě bych uvítal, když napíšeš jak se ten TRIM zapíná.

Já to tedy nevím. (A podle mě to spouští pouze firmware SSD, a tomu nemám šanci něco přikázat ...)

Reklama
Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: formátování win

Příspěvekod faraon » 11 dub 2021 21:55

Trim spouští operační systém, právě proto aby se firmware dozvěděl které bloky jsou volné. V Linuxu je ho možné vyvolat příkazem fstrim.

Ale úplně nejjednodušší bude všechno z disku odstranit, vytvořit jeden oddíl maximální velikosti přes celé médium, a na něj pořád dokola kopírovat jeden soubor, třeba nějaký velmi nudný film, dokud nedojde místo. Nejlépe automaticky skriptem ;-)

teichmann.ondrej
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 811
Registrován: leden 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: formátování win

Příspěvekod teichmann.ondrej » 12 dub 2021 06:08

faraon píše:I po odstranění oddílů data na disku zůstanou.

Jestli tam je HDD, nabootuj live Linux z flashky, podívej se příkazem lsblk jak je označený disk, a pak použij příkaz shred na celé zařízení. Tím přepíšeš všechny oddíly i s tabulkou rozdělení disku.
Pokud jsi paranoidní a očekáváš že po tvých datech půjdou nějaké tajné služby nebo mafie s vybavením za miliardy dolarů, použij 256 přepisů. Nemělo by to snad trvat déle než měsíc.
Jestli ti stačí jen mít téměř jistotu že běžnými metodami nepůjde nic obnovit, postačí jeden přepis náhodnými čísly a potom nulami. To by se mohlo stihnout za noc.

Jestli tam je SSD, smaž kompletně všechno a proveď trim. Tím se prázdné bloky nastaví na nuly.

Pak tam můžeš nainstalovat čerstvé Widle.


Nemám instalaci na Widle a nějaké super tajné informace tam nejsou.
Líbí se mi tyto odkazy: https://www.idnes.cz/technet/software/b ... ftware_dvr

Dodatečně přidáno po 1 minutě 18 vteřinách:
atari píše:Sofistikovaná rada (na mě ovšem zbytečně složité), ale v tom případě bych uvítal, když napíšeš jak se ten TRIM zapíná.

Já to tedy nevím. (A podle mě to spouští pouze firmware SSD, a tomu nemám šanci něco přikázat ...)


Díky moc - mi se líbí tento odkaz a použiji nějaký program - https://www.idnes.cz/technet/software/b ... ftware_dvr

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: formátování win

Příspěvekod atari » 12 dub 2021 09:27

Takže tedy spustit TRIM nelze, vše si řídí systém.

Znova zopakuji nejjednodušší způsob: CCleaner veškerá vymazaná data (avšak teoreticky obnovitelná) dokáže zlikvidovat zaškrtnutím volby „vyčistit volné místo na disku“ a lze tam nastavit více průchodů než jeden (což však považuji za zbytečné).

Dodatečně přidáno po 3 minutách 41 vteřinách:
Tak jak lidé podceňují bezpečnost na mobilech, PC apod, tak na druhou stranu většinou paranoidně přeceňují možnost obnovení dat při prodeji nějakého disku.

teichmann.ondrej
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 811
Registrován: leden 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: formátování win

Příspěvekod teichmann.ondrej » 12 dub 2021 15:57

vyřešeno :-)

Nakonec všechny počítače byly pod heslem a byly to 7 - takže s tím člověk nic neudělá

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1888
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: formátování win

Příspěvekod Grander » 12 dub 2021 16:04

What? Jaký heslo? Windows, nebo šifrování? To Windowsácké se dá snadno obejít, pokud není disk zašifrován.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: formátování win

Příspěvekod petr22 » 12 dub 2021 16:24

Jestli myslis heslo na prihlaseni do Windows tak staci vyndat disk a pripojit do jineho pocitace
aby byla videt vsechna data.

V samotnem pocitaci staci nabootovat KonBoot z USB flashky a prihlasis se do Windows i bez nutnosti
zadat heslo, takze to ze heslo neznas je jen drobna prekazka.

Muselo by to byt sifrovane napriklad Bitlockerem aby se k datum nikdo nedostal.
Naposledy upravil(a) petr22 dne 12 dub 2021 16:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: formátování win

Příspěvekod gogo1963 » 12 dub 2021 16:25

atari píše:Takže tedy spustit TRIM nelze, vše si řídí systém.

Znova zopakuji nejjednodušší způsob: CCleaner veškerá vymazaná data (avšak teoreticky obnovitelná) dokáže zlikvidovat zaškrtnutím volby „vyčistit volné místo na disku“ a lze tam nastavit více průchodů než jeden (což však považuji za zbytečné).

Dodatečně přidáno po 3 minutách 41 vteřinách:
Tak jak lidé podceňují bezpečnost na mobilech, PC apod, tak na druhou stranu většinou paranoidně přeceňují možnost obnovení dat při prodeji nějakého disku.

TRIM spustit lze ... "vlastnosti disku, nástroje, optimalizovat, (vyskočí tabulka s disky) klik na konkrétní disk a optimalizovat ... dle druhu disku proběhne buď defrag, nebo trim ...
nebo napsat do "lupy" optimalizace jednotek ...
Naposledy upravil(a) gogo1963 dne 12 dub 2021 16:26, celkem upraveno 1 x.
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

teichmann.ondrej
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 811
Registrován: leden 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: formátování win

Příspěvekod teichmann.ondrej » 12 dub 2021 16:25

petr22 píše:Jestli myslis heslo na prihlaseni do Windows tak staci vyndat disk a pripojit do jineho pocitace
aby byla videt vsechna data.

Muselo by to byt sifrovane napriklad Bitlockerem aby se k datum nikdo nedostal.



děkuji - na to momentálně nemám prostor :-) ale vím, že to by se muselo dělat takto :-)

dělal jsem jen souhrn výpočetní techniky k prodeji a základní mazání pokud to jde například u 10


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Formatování SD karty
    od P. Sedlacek » 18 kvě 2023 14:27 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    7
    1509
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    19 kvě 2023 10:07
  • Podmíněné formátování poměru Příloha(y)
    od veselypettr » 25 kvě 2023 14:01 » v Kancelářské balíky
    7
    1874
    od veselypettr Zobrazit poslední příspěvek
    31 kvě 2023 14:00
  • Formátování SSD před prodejem
    od Honzis » 05 čer 2023 23:16 » v Vše ostatní (hw)
    11
    1187
    od Cemada Zobrazit poslední příspěvek
    06 čer 2023 13:07

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů