Stránka 1 z 2

Klonování disků

Napsal: 04 lis 2019 16:56
od $Iceman$
Zdravím,

plánuji si koupit nový NVMe SSD disk do mého notebooku. Tento disk plánuji vložit prázdný do notebooku a ten, co je v notebooku (klasický SATA) dám do externího rámečku, připojím přes USB k notebooku a chci ho naklonovat na ten prázdný vložený uvnitř. Má první otázka zní - půjde to? Jde klonovat externí disk se systémem na nový (prázdný) interní?

Následně si pak z toho starého SSD vloženého v rámečku chci udělat jakýsi záložní disk, kde bude nainstalovaný systém se základním nastavením a sadou programů. A čas od času plánuji, že bych toto externí SSD znovu naklonoval na interní nové SSD NVMe a provedl si tím vlastně "rychlou čistou instalaci windows" již připraveného s nainstalovanými věci, co používám (takže bych si udělal takovou rychlou zálohu). Druhá otázka zní - jde naklonovat externí disk na zčásti zaplněný interní disk s tím, že se původní obsah interního smaže a nahradí ho obsah z externího disku?

Díky moc za objasnění!

Re: Klonování disků

Napsal: 04 lis 2019 17:17
od zeus
1. Ano, pote co nabootujes z nejakeho media ten klonovaci SW.
2. Ano, lze udelat klon NVMe na externi disk (nejlepe do image) a ten pak nahrat zpet na NVMe. A ano, klonovani oddilu ci disku ho vzdy premaze.

Re: Klonování disků

Napsal: 04 lis 2019 17:22
od $Iceman$
1. Mohl bych tě poprosit o trošku detailnější návod? Jak nabootovat? A jaký software? Slyšel jsem například o CloneZille. Ale jak nabootovat?

2. Proč nejlépe do image? Nešel by udělat obyčejnej klon?

Re: Klonování disků

Napsal: 04 lis 2019 18:27
od ITCrowd
1. CloneZilla si stáhneš iso. Vypálíš na CD. CD strčíš do mechaniky, v BIOSu nastavíš boot z CD a nabootuješ. Nespustí se ti wokna, ale clonezilla. Pozn. - některé BIOSy mají pro tyto případy klávesovou zkratku (F10, F12), která vyvolá bootovací menu.
2. Abys mohl udělat obyčejný klon, musel bys mít dva NVMe sloty. To nemáš, takže musíš vytvořit image a tu potom nahrát na disk. Podobnost s iso.

Re: Klonování disků

Napsal: 04 lis 2019 18:40
od petr22
Jestli mas externi disk kde je dost mista, staci udelat pres Windows Backup (soucast Windows)
zalohu na externi disk.

Potom disky vymenis, nabootujes z instalacni flashky Windows a na prazdny disk obnovis zalohu.

Delal jsem to mnohokrat, nikdy nenastal problem.

Re: Klonování disků

Napsal: 04 lis 2019 19:52
od Grander
Pardon, mozna mi neco uniklo, ale chces vlozit NVME misto stavajiciho SATA? Jednak to nepujde, resp. jedine pres redukci, a jednak by pak to NVME jaksi ztracelo smysl, kdyz ho "degradujes" na SATA.

Re: Klonování disků

Napsal: 04 lis 2019 19:59
od petr22
Puvodni disk na SATA portu, novy disk v M.2 slotu - jinak to nema smysl.

Re: Klonování disků

Napsal: 04 lis 2019 23:02
od $Iceman$
Kluci, sorry, spletl jsem se. Samozřejmě, že mám v PC M.2 slot. V tom je strčený obyčejný M.2 SSD disk a teď si chci koupit tenhle disk, byl mi doporučený v Alze: https://www.alza.cz/intel-660p-m-2-1tb- ... 484935.htm. Ten dám do notebooku a ze starého obyč M.2 SSD si udělám externí disk. Na něm bych chtěl mít ten klon nainstalovaného Windows s nastaveními takovými, jaké potřebuju. A budu dělat pravidelně reinstall. Co se mění na tom, co jste mi poradili prosím? Stále platí obě otázky, které jsem napsal. Co pro to musím udělat tedy? Preferoval bych nejradši ten klon, žádné iso nebo Windows backupy.

Re: Klonování disků

Napsal: 04 lis 2019 23:07
od petr22
Podporuje ten notebook NVMe ?

Odpoved na obe otazky je ano a vse to jde delat jednim programem, ktery ale musis
spoustet z CD/DVD nebo flashky - nejjednodussi na pouziti je treba Acronis, pripadne
ta Clonezilla nebo jiny klonovaci sw.

Vyhoda Windows Backupu je, ze nebudes mit zaplacle druhe SSD instalaci Windows a ze
k tomu nepotrebujes zadny dalsi sw - ten soubor s image na disku bude mit treba jen 50 GB,
kdezto cely obsah systemoveho disku bez komprese zabira celou kapacitu SSD.

Re: Klonování disků

Napsal: 04 lis 2019 23:41
od $Iceman$
Nepodporuje, ale bude to fungovat. Beru NVMe, protože cenový rozdíl mezi klasickým a NVMe je zanedbatelný a do budoucna bych ten NVMe disk mohl využít ještě jinde. A byl mi tenhle disk navíc doporučen v Alze, že prej je "stavěný" na Intel procák, který mám, prý to bude fungovat skoro jako NVMe, pokud ten disk nebude celý zaplněný. To je správně, ne? Určitě bych chtěl NVMe, ikdyž ho momentálně třeba "plnotučně" nevyužiju, ale v budoucnu jo.

Dobře, díky. A jakým způsobem dám ten softwre na tu flashku? Tomu se říká nějaká bootvací flashka, že? Jak se to dělá? Mechaniku nemám. Mám v tom teď obrovkej bordel, na internetu je spoustu návodů, ale řekl bych, že ani jeden pro mě. Mohl bys mi prosím napsat návod, co bych měl udělat? :D

Aha, dobře, popřemýšlím o tom tedy. To znamená, že ten backup bych udělal v momentě, kdy budu mít Windows čistě nainstalovaný, doinstalované drivery a nastavené všecko, jak potřebuju a pak vždycky když budu chtít udělat "reinstall", tak jen obnovím tento backup a bude to jako čistá instalace?

Re: Klonování disků

Napsal: 05 lis 2019 00:36
od Coxx-cz
Tu "bootovaci flashku" vytvoříš nejlépe přes Rufus. https://rufus.ie

Re: Klonování disků

Napsal: 05 lis 2019 02:38
od Grander
V tomto případě bude asi nejlepší a nejjednodušší ten Windows Backup. Jinak tedy na klonování obvykle doporučuji Macrium Reflect Free, který je (narozdíl třeba od Acronis) zdarma, a nabídne ti i přímo vytvoření bootovací flashky.
Přesně tak, nainstaluješ ovladače a všechno, a pak z toho uděláš Backup.
Jediný, co úplně nechápu, proč chceš dělat pravidelně reinstall z backupu/image... Občasné reinstally Windows byli „populární“ snad někdy před 10-15 lety, a i to nejvíc u lidí, kteří si byli schopni během chvíle totálně zasvinit komp, nejčastějí kvůli warezu.