Chci zrychlit PC-prosím o radu

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
halancik
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: listopad 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Chci zrychlit PC-prosím o radu

Příspěvekod halancik » 03 lis 2005 17:00

Chtěl bych zrychlit svoje PC,co pomůže víc-grafická karta nebo RAM?procesor měnit nechci-celý počítač je dva měsíce starý,proto chci jen něco dokoupit a ne něco měnit,grafiku mám integrovanou a RAM 256 DDR.Nejvíc mi vadí když zavřu nějáké okno a ikony na ploše se dost dlouho "vracej" ke své původní podobě.Pomůže mi ta grafická karta?-hry nehraju tak jestli to má cenu.Děkuju.

Reklama
Uživatelský avatar
besst
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 386
Registrován: březen 05
Bydliště: Severozápad
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod besst » 03 lis 2005 18:22

tak to ti jednoznačně pomůže ta RAM a tak nějak cenově/výkoně třeba i tahle 512
nebo pokud máš i peníze na 1 giga sice o pomalejším časováním, tak můžeš jenom vydělat na výkonu

H.Tucek
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: říjen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod H.Tucek » 03 lis 2005 20:59

...predpokladam, ze jsi zkontroloval, zda je HDD zapnuty v rezimu DMA, neni potreba nic menit a dela to zazraky!
JH

Uživatelský avatar
halancik
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: listopad 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod halancik » 04 lis 2005 13:42

Děkuji za odpovědi,z manuálu (sice anglický ale docela snadno pochopitelný) k základní desce jsem vyčetl že mají být ty paměti stejné (mám dva sloty),takže když tám dám ještě jednu 256-ku bude to lepší že?,nebo je lepší jí vyndat a prodat a nahradit 512-kou?,dvě 512-ky nebo jedna lepší je přeci jen trochu ranec.Ta grafická karta je tedy zbytečná?Jinak to s tím hardiskem-nevím o co jde:-)),ale není to něco jako přetaktování procesoru?-já nejsem zrovna příznivcem těhle metod.Děkuji za další odpovědi.

Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 04 lis 2005 22:32

Pro DDR paměti je lepší 2x256 MB. Laicky řečeno je to jako rozdíl mezi jednoproudovou a dvouproudovou silnicí a rychlejší cesta je vždy na dvouproudovce. :lol:
Grafická karta rozhodně zbytečná není. Ale záleží na tom, co na počítači děláš. Hry, jak jsi psal nehraješ, ale jestli používáš graficky náročné programy (např pro práci s grafikou nebo videem), je karta nutností. Jestli pracuješ jenom s kancelářským softwarem (ale ruku na srdce, kdo dneska používá domácí počítač jen pro kancelářské aplikace), tak kartu nepotřebuješ.
DMA režim pro HDD se zapíná v BIOSu. Rozhodně to nemá nic společného s taktováním. Znamená to, že práci s diskem bude řídit řadič pevného disku a ne procesor, takže procák bude mít kapacitu na jiné činnosti.
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 05 lis 2005 13:22

Možná bych mikela malinko doplnil a upřesnil.
Paměti: mikel má zřejmě na mysli technologii Dual Chanell (DC). Zjednodušeně de o to, že pokud máš dva paměťový moduly, systém může přistupovat do obou zároveň, čímž se výkon teoreticky zdvojnásobí. Prakticky to navýšení výkonu má k dvojnásobku hodně daleko. Ale co je podstatný, aby byl DC využitelnej, musí ho v prvý řadě podporovat deska. Nenapsal si podrobnější konfiguraci svýho PC, těžko se odhaduje zda tvoje deska DC podporuje nebo ne. Spíš bych ale hádal že ne. Pokud ne, koupí dvou pamětí nic nezkazíš, ale ani nic nezískáš. Možná by tu byla výhoda do budoucna, že by si při upgradu mohl ponechat stávající paměti, ale už se nevyhnutelně blíží přechod na DDR2, takže myslím že kupovat DC s ohledem na budoucnost moc cenu nemá.
Grafika: Tam opravdu záleží na tom co používáš za programy. Ale nemyslím si že grafika má nějak vliv na práci s videem. Pokud grabuješ, zařizuje to hardwarově grabovací karta, nebo procák. Pokud přehráváš, je to práce čistě procáku. S nějakým DivX grafika procáku nepomůže. Napadají mě dvě situace, kdy má kvalitní grafika význam. Hardwarový dekódování MPEG2 - to se používá na DVD. Pokud to grafika umí, odlehčí tím procáku. Nicméně, i když to grafika nezvládá, DVD si přehraješ, MPEG2 kodek není na dekódování nijak zvlášť náročnej.
Je ale jedna oblast, kde se bez slušný grafiky neobejdeš. Pomalu nastupujou nový formáty videa - HDTV. Poskytují vyší kvalitu obrazu i zvuku jak DVD a pro přehrávání sou velice náročný. Bez asistence grafický karty v podstatě nemáš šanci je přehrát plynule. Ale než se tyhle formáty rozšíří mezi lidi, ještě to chvilku potrvá.
DMA: U systému Win95, 98 a Me si musel DMA zapínat v biosu, aby si ho mohl následně zapnout v systému. Operační systémy řady NT (patří sem i WinXP) už k hardwaru přistupují přímo, dokážuo si DMA nastavit nezávisle na tom, co je v biosu. Že je DMA zapnutý zkontroluješ v Ovládacích paneleyh->Systém->záložka Hardware->Správce zařízení. Rozbalíš položku "Řadiče IDE ATA/ATAPI" a zkontroluješ Vlastnosti u Primárního i Sekundárního IDE kanálu. Mrkneš na záložku Upřesnit nastavení a zajímá tě položka Aktuální režim přenosu. Pokud je tam "Nelze použít", znamená to že na daným kanálu není žádný zařízení. V případě kdy píše jakýkoliv DMA, je to OK. Špatně by bylo, kdyby někde psal režim přenosu PIO.

Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 05 lis 2005 21:06

Protože halancik napsal, že počítač je jen 2 měsíce starý předpokládal jsem samozřejmě, že je vněm už deska s chipsetem podporující Dual Channel. A při použití 2 modulů je výkon asi o 10-15% větší než s použitím 1 modulu. Pro zrychlení počítače, jak zní požadavek, je použití grafické karty nutné, aby odlehčila procáku a paměti. Ale pokud nepoužíváš náročné aplikace na grafiku, tak stačí o tom uvažovat jako o jedné z posledních možností.
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 05 lis 2005 21:36

Myslím že DC sem rozebral docela detailně, vzhledem k očividnýmu míření sestavy na low-end je tam bůhví co za desku. Dokud to nevíme nemá cenu vůbec přemejšlet nad konkrétním řešením. Něco jinýho je vhodný pro Intel, něco jinýho pro AMD. Když oželíme trochu výkonu, nejlevnějších 512MB DDR stojí 1300, nějakej DC kit vyjde minimálně na dva tisíce. Pokud by deska DC z jakýhokoliv důvodu neuměla, je to investice zbytečná.
halancikovi nejvíc vadí, cituji:
halancik píše:Nejvíc mi vadí když zavřu nějáké okno a ikony na ploše se dost dlouho "vracej" ke své původní podobě.Pomůže mi ta grafická karta?-hry nehraju tak jestli to má cenu

Systém očividně swapuje jak divej, tomuhle grafika nepomůže. Nějakejch těch 32MB, co má teď ze systémový paměti vyhrazenejch sdílená grafika situaci rozhodně nezachrání. Pokud má jít o rozhodnutí mezi grafikou a pamětí, paměť je jediná správná volba. Jestliže se jedná o rozhodnutí, zda k paměti koupit i grafiku, je odpověď zaručeně ano.

Uživatelský avatar
halancik
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: listopad 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod halancik » 06 lis 2005 13:16

Moc díky za váš zájem o můj "problém",moje základní deska je-Asus-A7V400-MX SE-UAYKZ,vkládám na ní odkaz-http://www.xcomputer.cz/DetailPage.asp?DPG=54377&CatId=242.
Jinak ještě pár doplňujících informací-Win XP Home edition,disk 40GB z 83% volný (7200ot/min),DVD-Rom nemám takže filmy nepřehrávám,co se týče her tak samozřejmě občas nějakou zkusím a je to pochopitelně katastrofa-jen málokdy se mi podaří jí ukončit,ale obvykle z ní musím "odejít" restartováním systému,ale kvůli hrám rozhodně nic kupovat nechci,když mi dělá problémy tak jí jednoduše smažu a dál se tím nezaobírám,jěště jedna poznámka-když se mi takhle párkrát zasekl počítač kvůli hře ale podařilo se mi z ní odejít bez restartu tak byl obraz zesvětlený a jen jednou se to asi po dvou dnech vrátilo zpět jinak jsem prostě musel seštelovat kontrast na monitoru.Je možné že mi některá ta hra nějákým způsobem něco rozladila v nastavení systému a proto je to teď takové bídné?,je fakt že to začalo v té době co jsem pár těch her zkusil.Pomohlo by třeba obnovit Win k datu krátce po koupi?,programy co tam mám jsou stejně všechny stáhnuté tak si je stáhnu znova.Jěště něco-nemohlo by to také být tím že používám čtyři antiviry a čtyři anti spyware:-))?-četl jsem že se má používat jen jeden ale nevím který si vybrat,stačí je avast!?Dík za odpověďi.

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 06 lis 2005 13:46

Tak u daný desky by u tebe dual chanell paměti neměly moc význam. U pamětí sou nejdůležitěšjí asi dva parametry - frekvence a časování. časování se značí CL, bývá 3; 2,5; 2. Čím nižší číslo, tím lepší. Frekvence existujoou všelijaký, asi by ti stačily i 333MHz paměti, ale cenovej rozdíl oproti 400MHz nebejvá nijak tragickej. Moje doporučení: Buď 512, nebo 1GB 400MHz pamětí, s čacováním 2,5. To je asi tak nejrozumnější volba. 512MB se nechá sehnat kolem 1500, 1GB začínají tak na 3500.
Když investuješ do paměti (což je v podstatě nezbytnost), kolik tak ti potom zbyde na grafiku?
Když spouštíš hru, může si nějakým způsobem poladit třeba gamma korekci, nebo tak něco. Při regulérním ukončení vrátí nastavení monitoru zpátky, když ji ukončíš násilím, nastavení zůstane. Nejspolehlivější je asi pustit gamesu znovu a hned ji zase ukončit. Někdy pomáhá restart systému. Pak může pomoct projít nastavení vlastností Zobrazení (pravým na plochu a Vlastnosti). Bejvají tam tlačítka pro reset do výchozího nastavení. Obnovení systému by možná pomohlo taky, ale vyhnul bych se mu, pokud se nejedná vyloženě o krizi.
Víc antivirů zároveň by v žádným případě běžet nemělo. Vyber si jeden a u toho zůstaň, s ostatníma fofrem pryč. Hodně kvalitní je NOD32, ale to je produkt placenej. Pokud checš zůstat u freeware, Avast bude OK.
Antispyware programů můžeš klidně používat víc, tam to ničemu nevadí. Ale pokud používáš i rezidentní štíty, měl by raději běžet jen jeden.

Surehand
Level 2
Level 2
Příspěvky: 158
Registrován: září 05
Bydliště: Hlohovec
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Surehand » 06 lis 2005 14:00

Neviem, na čo všetko chceš PC používať, ale pokiaľ robíš niečo aj s videom, prípadne hráš nejaké hry, integrovaná grafika nie je nič moc. V tomto prípade si dovolím nesúhlasiť s mirasom. Je síce fakt, že procesor niečo zvláda, ale pri grafických kartách, teda hlavne tých nových je procesor dosky značne odľahčený, nakoľko procesor grafickej karty zvláda takmer všetku prácu okolo toho sám. Pre zaujímavosť: v PC space č. 10 na str. 4 je článok týkajúci sa nových grafických kariet ATI Radeon s čipmi radu X1000, kde najvýkonnejší model X1800XT má byť údajne takmer 7x rýchlejší ako Pentium4 3GHz. Čo k tomu dodať? Hneď pod tým je ďalší zaujímavý článok o karte nVidia GeForce Go 7800GTX.
Čo sa týka RAMky, myslím, že na začiatok stačí 512ka, ale čím viac... :wink:

Uživatelský avatar
halancik
Level 1
Level 1
Příspěvky: 63
Registrován: listopad 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod halancik » 06 lis 2005 14:23

Nod32 jsem měl (trial) a je dobrej ale 1500 za něj se mi dávat nechce,nechám teda ten avast,pak tam mám AVG,Antivirus pro Win XP,eTrust nebo taky ezAntivirus-nevím který název je oficiální každopádně jsem ho dostal k počítači zdarma (byl součást balení té základovky),avast a tenhle si stahujou update sami a pravidelně,u AVG a Antivirus pro XP to dělám sám,mám teda smazat i ten eTrust?,párkrát jsem četl názory na avast a psaly že ho radši kombinujou,ale pokud s ním máš pozitivní zkušenosti (nebo informace) tak to "risknu"-jen pro upřesnění:asi tři dny po koupi počítače jsem v něm mě plno spyware (z netu zkrz explorer-proto používám už jen Firefox) proto se ze mě stal docela člověk posedlý programy s předponou anti :-)),ale chápu že je to přehnaný (4 antiviry) jeden čas sem tam měl právě ten Nod32+avast+eTrust+ty antispware a jěště sem přidal Norton internet security (chtěl jsem jen antispam ale "rozlezlo" se tam všechno) a měl jsem co dělat abych to zase odinstaloval.Co se týče té grafiky jednu jsem si vybral-http://www.xcomputer.cz/DetailPage.asp?DPG=47176&CatId=709,tak se na ní kdyžtak podívej a řekni co si o ní myslíš.Ta paměť co tam mám má 400Mhz takže tu druhou bych tam dal taky 400Mhz nebo si myslel jí vyndat a dát tam jednu buď 512 nebo 1GB?-trochu mi to uniklo,každopádně pokud tam mám dát tu druhou tak asi tu samou že jo?-jak jsem psal v tom manuálu píší že mají být obě stejné.Dík.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Prosím o radu se stavbou nového herního PC
    od Martinusy » 09 úno 2024 13:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    10
    838
    od Vlada47 Zobrazit poslední příspěvek
    09 úno 2024 16:28
  • Prosím o PROFESIONÁLNÍ radu - nastavení Biosu !
    od Jarda_For » 26 úno 2024 19:10 » v Taktování a další úpravy PC
    3
    1092
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    27 úno 2024 18:35
  • Synology NAS přechod na nové PC*-prosím o radu!!
    od Ketty02 » 07 dub 2024 18:01 » v Sítě - hardware
    4
    418
    od Ketty02 Zobrazit poslední příspěvek
    07 dub 2024 18:34
  • Jaké náležitosti by měl splňovat software, když ho chci „vydat“?
    od Grander » 27 čer 2023 16:25 » v Programování a tvorba webu
    4
    1812
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    27 čer 2023 22:34
  • Problémy s novým PC zakoupeným přes Alza - potřebuji radu Příloha(y)
    od Rhadley » 09 bře 2024 19:15 » v Windows 11, 10, 8...
    9
    1079
    od BL!zZard Zobrazit poslední příspěvek
    10 bře 2024 18:56

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů