NAS server

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

redas
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: červenec 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

NAS server

Příspěvekod redas » 26 úno 2023 20:50

Z dovolením se přidám. Řeším úplně stejnou věc a mám dilema, NAS, nebo Cloud? Nas vyjde do budoucna levněji, Cloud mi přijde bazpečnější, ale hrozí kdykoli "BAN za obsah"....
Nyní mám data v Macu, druhá data time machine na externím HDD, + nově pracovní data a fotky na iCloudu.
Nyní bych chtěl ještě dělat zálohu Time Machine buď na Nas, nebo do Cloudu (Backblaze,iDisk - oba by měli umět time machine zálohu).

Nas výhody:
- rychlost
- nehrozí ban, třeba za MP3, byť mám origo CD/DVD a to samé ripy nějakého materiálu, které mám taky origoš...
ale zase, zabere to čas se něco učit (což mi eni tak nevadí), dát to mám kde (ke známému do kanclu), a kdyby něco, můžu to z NASu hned obnovit, nebo se pro data stavit, bylo by to na nějaké levnější UPSce a celé by to mělo vyjít do cca 10K (dat mám pernamentně cca 700GB zálohy)

Cloud:
- bezpečnější, starají se o to jinde a mají více servroven/datacenter na ruznych mistech
co mě odrazuje je cena (sice nějakých cca 3K ročně, ale i tak, za třeba 10-20 let se to nastřádá :), pomalý upload (cca 5Mb/s) a případný pomalý "download"
a taky trochu, že se bojím BANu, že mi to třeba bloknou, ale dá se to ošéfovat třeba cryptomatorem...

Nebo úplně "socka" řešení je zálohovat ještě na jeden exterňák a ten mít stále u sebe (třeba v báglu), ale to už je trochu crazy :D

Nebo mě napadlo ještě jedno "socka" řešení:
vzít externí HDD a píchnout ho do routeru a zálohovat na něj, jako na síťový disk (ale to nevím, jak se dělá v tomhle jsem úplný BFU) a asi by nebylo ani moc bezpečné mít ho 24/7 někde na routeru píchlej?

Popřípadě ještě jedno "socka" řešení:
jednu kopii externího HDD mít v práci (ale zas hlídat si, kdy zálohuji a přenášet to, a třeba kdyby něco zjistit, že mám akorát kopii v práci a ještě třeba pul roku starou... taky nic moc představa)


Jde mi jen o to, udělat komplet zálohu Macu, aby šel kdykoli obnovit, což iCloud nemá, ten zálohuje jen pár složek a nikoli celý Mac, včetně nastavení aplikací atd.... Docela se divím, že to na Macu není, protože komplet záloha je třeba u iPhonu...

Takže ze všeho mi vychází asi nejlépe ten NAS, byť asi kanónem na vrabce? Protože je to "jen" další pojistka dat, nic extra od nasu nechci ani dělat nehodlám (leda bych chtěl zrušit iCloud a vše si zálohovat a synchronizovat z NASkou, ale to se mi zas moc nechce)

A nyní jaký NAS značka a jaký HDD?

Stačí třeba např. Synology DS220j nebo je lepší investovat do Synology DS220+ ?
Nebo stačí jednodiskovej, např Synology DS120j ? (popřípadě jestli k tomu jde připojit i externí HDD)
Nebo je lepší jiná značka NASu? Někdo uvádí Qnap, ale zas ceny jsou spíš vyšší...
A jké disky Iron Wolf, nebo jiné? Stačí mi 2x2TB (přece jen, za několik let jsem stále +- na nějakých cca 700GB)

Přece jen budu mít data jedny ve stroji, druhe na externim HDD a treti by byli na tom NASU mimo domov.

Nebo je lepší ten cloud, ke bych nic extra nemusel řešit?

Pořád přemýšlím co zvolit, zda ten NAS kolem 10-13K, nebo cloud za cca 3K ročně...

Díky

Reklama
Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28587
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod Martab » 27 úno 2023 07:22

Témeta rozdělena
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

redas
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: červenec 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod redas » 03 bře 2023 22:35

Achjo, já nevím, když už se rozhodnu, že asi NAS, tak čtu, jak se často rozsype a nejde to obnovit :( a Cloud s uploadem 5-12Mb/s zas nemá asi cenu, to bych tam nahrával snad 14 dní :(

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod atari » 03 bře 2023 23:30

Aby zálohy fungovaly, tak je potřebuješ mít na více mediích, a na více místech (geografická záloha).

Takže ideálně cloud a k tomu disky buďto NAS nebo HDD ve skříni (v trezoru), nebo disky Blu Ray apod., případně kombinace. Záleží o jaká data se jedná.

Jaká jsou ta data (velikost souborů), jak často je potřeba dělat zálohy, a jaký je celkový objem dat?

A pak je potřeba znát cenu dat. Jinak řečeno, kolik jsi ochoten investovat peněz do obnovení dat, pokud budou nečitelná.

Až napíšeš tyto informace, tak lze fundovaně, poradit jaký typ zálohování zvolit.

redas
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: červenec 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod redas » 12 bře 2023 22:37

Jsou to úplně obyčejné data BFUčka, není to ani nic extra tajného, ani nic, co by mě nějak poškodilo/zruinovalo ALE... jedním dechem dodám, že je tam i něco málo pracovních dat a fotek a hlavně třeba hesla k všemu možnému (ano mám je i na klíčence iCloudu a ve Firefox syncu, ale i tak je tam toho ještě dost o to kdybych přišel, tak konečná, nedostanu se do spousty služeb, třeba na svoje weby....). Celý Mac mám obsazen na cca max 600-700GB. Data se mi ty důležité (fotky a dokumenty zálohuji na iCloud). To "nedůležité" je např i MP3 zbírka o kterou bych nerad přišel, byť bych část mohl nagrabovat znovu (ale u cca30ti CD by to byl vopruz) a to co jsem koupil by šlo postahovat (bohužel některé koupené, tak místa kde jsem kupoval již neexistují, nebo najednom to mají vyplé pro ČR, takže nejde už od nich stahovat, myslím 7digital... to bylo ještě na Ubuntu) a další koupené nevím, kde jsem kupoval, to bylo různě + nějaké důležitější MP3, které bych těžko zháněl.
Pak tam mám ngrabované nějaké DVDčka, které již nemám o to bych taky nerad přišel.

Takže mi jde o to, abych udělal někde jakoby kopii toho Macu (nejlépe time machine) a tu nahrnul někam mimo domov, NAS, nebo Cloud, abych pro případ "kdyby něco" to mohl obnovit tak jak mám Mac nyní - nastavení, programy, a data...

Zálohy moc nedělám, tak už z toho principu by se nas/cloud hodil, ale nevím co z toho.
Na ten cloud bych to nahrával sice věčnost, ale zas bych pak případné updaty/synchronizace záloh se dělali docela v pohodě, data tolik neměním.

Na obnovu dat neechci dát NIC!!!! Proto to chci "pro případ" pořešit tím Cloudem, nebo NASem.

NAS by byl mimo domov u kolegy v kanclu a asi bych to musel šifrovat, ale zas moc tomu NASu nerozumím, tak nevím jak je to spolehlivé, spousta lidí to chválí a zas na druhou stranu spousta píše o tom, jak se rozsypal FS a když je to šifrované, tak smůla.

Jedno ze "socka" řešení by bylo, dělat zálohy na time machine a ten exterňák pak brát a mít v práci, jenže to není ideální, buď bych na to zálohování zapoměl, nebo tak něco.

Je to jen "pojistka", kdyby se něco někdy stalo.
Líbil se mi třeba pCloud s Lifetime, bohužel ale nenabízí zatím (ani asi neplánují) nějakou službu záloh.

Cenově by to mělo vyjít co nejlevněji, NAS mě vyjde do cca 10K i s UPSkou a Cloud většinou 2-3K ročně.

z cloudu buď iDisk, Backblaze, Carbonite všichni jsou tak nějak cenově na stejno (+- 4-5USD/EUR měsíčně).

Díky.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod atari » 13 bře 2023 11:06

Takže cenu dat známe. Pokud o ně přijdeš, tak se je pokusíš obnovit bez toho, aniž by jsi za to utrácel peníze.

Takže ještě chybí odpověď na tyto tři body:
Jaká jsou ta data (velikost souborů), jak často je potřeba dělat zálohy, a jaký je celkový objem dat?

A pokud možno stručně a jasně.

redas
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: červenec 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod redas » 13 bře 2023 21:39

Jaká jsou ta data (velikost souborů) - "normální soubory" jako z Libre Office, PSD, mp3, AVI MKV, ....., co má kde kdo od pár kb po několi cca 5 GB, celkem mám cca do 700GB dat

jak často je potřeba dělat zálohy: zálohovat alespoň jednou týdně, to nejdůležitější je stejnak sync v cloudu

a jaký je celkový objem dat: první záloha by byla cca do 700GB, další zálohy pravděpodobě v řádech rozdílových dat cca do 100-200MB? co já vím, nikdy jsem to nestudoval, kolik dat mi TimeMachine vytvoří. Na Windows a v Linuxu, jsem to zas jednou za čas překopíroval na exterňák a bylo...

btw: Bez urážky, co je k nepochopení na mém prvním postu, kde vše podrobně popisuji? A znova a znova se tady ptáte na věci, které jsem tam zmiňoval, nevím, připadám si jak ve zvláštní škole... nic ve zlym.
Taky by se to dalo zhrnout do jedné věty: Potřebuji pro "BFU mašinu" občasnou zálohu celého PC(respektive Macu), tak, aby se to dalo popřípadě kdykoli obnovit do původního stavu, před ztátou dat/odcizením/požárem, atd.... Tím obnovením myslím obnovení mašiny se soubory, programy, nastavením, atd... prostě jako TimeMachine obnova, kterou bohužel iCloud neumí :( Takže zbývá buď NAS, nebo Cloud.
Cloud je u mě problém, protože mám pomalý upload a není možnost, to navýšit.
NAS - s tím mám 0% zkušenost, sice je to prý jen klikaČka, ale dost lidí od toho odrazuje, takže fakt nevím.

Škoda, zbytečně zde marním čas, když stejně nikdo odpovědět nechce, nemá zájem odpovědět, atd. .... a když už se někdo najde, tak se mi zdá, že ze sebe dělá akorát zbytečně "chytráka"...


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1860
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13
  • Spam server Discord
    od luckydasty » 05 srp 2023 18:43 » v Komunikace na internetu
    1
    2371
    od rhsCZ Zobrazit poslední příspěvek
    06 srp 2023 13:34
  • Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu
    od remkren » 30 pro 2023 17:19 » v Administrace sítě
    5
    1521
    od Microsheep Zobrazit poslední příspěvek
    31 pro 2023 08:29
  • Pomůže mi někdo rozjet server Fujitsu Primergy TX1320 M3 ?
    od roninn » 10 srp 2023 16:58 » v Vše ostatní (hw)
    2
    1641
    od roninn Zobrazit poslední příspěvek
    10 srp 2023 21:18
  • Velké změny před námi! Update fóra a přechod na nový server
    od Ltb » 15 dub 2024 12:23 » v PC-HELP -> NOVINKY
    0
    1363
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    15 dub 2024 12:23

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů