Low budget vzdálené ovládání PC (KVM over IP)

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Serg01
Level 1
Level 1
Příspěvky: 65
Registrován: červenec 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Low budget vzdálené ovládání PC (KVM over IP)

Příspěvekod Serg01 » 19 srp 2022 11:48

Zdravím,

potřeboval bych babičče (v zahraničí) na dálku přeinstalovat PC.
Co jsem koukal na dostupné KVM over IP zařízení, tak ty stojí kolem 14 tis. Kč (např. toto), což je pro mě zatraceně hodně.

Mám k dispozici mini-PC, s dvoujádrovým 1 GHz procesorem, 2 GB RAM, 1 Gbits síťovkou, 2 USB 3.0 a 2 USB 2.0 porty.
Myslím, že z toho by nějaké low-budget KVM sestavit šlo.

Říkal jsem si, že bych mohl použít třeba tento převodník z HDMI na USB, a nějakou redukci z VGA na HDMI. Tím bych se dostal k obrazu z PC, který chci přeinstalovat.

Ale problém je, jak můžu to cílové PC ovládat? Tedy propojit to s tímto "KVM", aby si myslel, že je k němu připojená klávesnice a myš?

Narazil jsem na usbip projekt, ale tím bych pravděpodobně mohl propojit USB zařízení s tím mini-počítačem, na kterém by běžel usbip klient (vhcdp-něco), ale už bych takto nemohl ovládat cílové PC, které bych přeinstalovával, že? (za předpokladu, že by tam nebyl nainstalovaný ten klient, a nebo kdybych potřeboval do BIOSu)

Jako další možnost jsem našel Arduino mini pro (měl by se umět tvářit jako HID, takže třeba jako klávesnice).
A s tím mini-PC by to šlo propojit pomocí UARTu nebo SPI. Takle bych k tomu cílovému PC možná dostal klávesnici. A asi bych se musel smířit s tím, že si budu muset poradit bez myši.

Nenapadá někoho ještě nějaká další alternativa?

No a poslední věc - jak se vůbec vzdáleně připojím k tomu konkrétnímu mini-PC, když nebude na lokální síti, a babička nemá veřejnou IP, ani port-forwarding. Možná TeamViewer? Ale ten při každém spuštění mění heslo, a možná taky ID. Ale teoreticky by to šlo, pokud bych ji dokázal navést, aby připojila monitor k tomu mini-PC a pak nadiktovala ty údaje. Ale kdyby někoho napadla ještě nějaká další možnost, tak budu vděčný za rady :)

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53626
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Low budget vzdálené ovládání PC (KVM over IP)

Příspěvekod petr22 » 19 srp 2022 11:55

Nevymyslet nesmysly, babicka odnese PC do nejblizsiho pocitacoveho servisu.

Nebo ji poridit MACa, ten jde preinstalovat z netu jen podrzenim klaves pri zapnuti.

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Low budget vzdálené ovládání PC (KVM over IP)

Příspěvekod Karrex » 19 srp 2022 11:56

Pokud by se babička bála odnést PC do servisu tak ještě varianta videohovor namířený na PC s obrazovkou, s reproduktorem nahlas a říkat jí kam má přesně dát ruce a další věci :-D .
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10922
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Low budget vzdálené ovládání PC (KVM over IP)

Příspěvekod zeus » 19 srp 2022 12:32

Jeste bych zvazil prepravu do CR a zpet, bude-li to levnejsi nez mistni servis.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Serg01
Level 1
Level 1
Příspěvky: 65
Registrován: červenec 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Low budget vzdálené ovládání PC (KVM over IP)

Příspěvekod Serg01 » 19 srp 2022 12:59

petr22 píše:babicka odnese PC do nejblizsiho pocitacoveho servisu.

Že mě to nenapadlo :D
Obrázek

Psal jsem, že budu vděčný za rady, ale tohle není úplně rada, kvůli který bych psal na pc-help :D
Jako pohled na problém z jiného úhlu dobrý, ale raději bych se držel plánu, že to přeinstaluju sám.
Nakonec to vyjde pravděpodobně levněji, a stejně bych se pak musel piplat s instalací aplikací, přihlašováním do nich atd. takže vzdálený přístup stejně budu potřebovat. Sice by stačilo poprosti ten PC servis, aby tam dali TeamViewer, ale... ne :D
Chci vyzkoušet, jestli nebude lepší Kubuntu (kdyby ne, tak tam zase vrátit Windows) a to už by musela do servisu 2x.
A taky pak mít k tomu PC úplný přístup i do budoucna.

Možná jsem to nezmínil dostatečně na začátku, ale budget fakt není velký, takže Mac rozhodně ne :D

Ten videohovor je momentální postup, ale není to moc praktický :D

Do česka a zpátky neřeší to, že bych tam chtěl mít vzdálený přístup i do budoucna :)

Jakoby, já bych chtěl ten problém (low-budget vzdálené ovládání PC) řešit obecně, ne konkrétně jen pro tuhle situaci. :)
Naposledy upravil(a) Serg01 dne 19 srp 2022 13:03, celkem upraveno 1 x.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53626
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Low budget vzdálené ovládání PC (KVM over IP)

Příspěvekod petr22 » 19 srp 2022 13:03

Pokud to neni server ktery ma vlastni management konzoli, tak to levne zkratka neudelas.

Ty potrebujes vzdalenou obrazovku, vzdalenou mys, vzdalenou klavesnici a vzdalene USB porty
kam namapujes ISO. Vsechno tohle umi ty serverove konzole a KVM konzole.

Nic levneho co by umelo to same neznam.

Levne reseni spociva v tom, ze budto to dojedes udelat sam nebo sezenes nekoho na miste.

Serg01
Level 1
Level 1
Příspěvky: 65
Registrován: červenec 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Low budget vzdálené ovládání PC (KVM over IP)

Příspěvekod Serg01 » 19 srp 2022 13:08

Ta vzdálená myš bude asi největší problém. Kdyby se mi pak někdy podařilo něco vymyslet, tak dám vědět. :D
Mapování ISO by šlo teoreticky vyřešit pomocí Clonezzily a PXE bootem. (musel bych tam přidat malý switch-ík, a propojit ty PC LAN-kou)

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53626
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Low budget vzdálené ovládání PC (KVM over IP)

Příspěvekod petr22 » 19 srp 2022 13:11

Kup na Ebay nejakou KVM konzoli nebo switch, to je nejlacinejsi reseni co je.

A pak to zase muzes prodat.

Nebo nechat KVM jako KPZ :-)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 hostů