NAS server

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28587
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod Martab » 22 srp 2022 13:59

Každý z uživatelů má v Photos vlastní prostor + sdílený, záleží tedy jen jak jsou nastavena sdílení a práva jednotlivým uživatelům.
Koš by měl být i u fotek přístupný přes File Station, opět lze nastavit u kterých složek bude dostupný a kdo k němu bude mít přístup: https://kb.synology.com/en-id/DSM/help/ ... ?version=7

Ohledně zálohování, jedna možnost je RAID1, kdy máš dvě identické kopie (ale nenazýval by jsem to zálohou). Nebo nastavit zálohování (https://www.wundertech.net/synology-hyper-backup/) které neumí udělat kopii sice "okamžitě", ale zase umí držet historii záloh a člověk si může vybrat co zálohovat.
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Reklama
Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod Karrex » 22 srp 2022 14:04

RAID1 ale zálohuje a přepisuje staré například poškozenými soubory atp, pokud se nepletu, není to tedy úplně nejlepší záloha pro důležitá data. Navíc je to v jednom zařízení, takže poškození může nastat pro oba disky naráz.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod ITCrowd » 22 srp 2022 14:11

Co a jak se zálohuje záleží na inteligenci uživatele potažmo zálohovacího SW. RAID na to má nulový vliv. Ať už je jakýkoli. Havárii obou disků zaráz lze eliminovat tak, že disky nebudou ze stejné výrobní serie. A pokud padne zařízení jako celek a uživatel data šifruje, má smůlu. Pokud nešifruje, lze je z disku dostat, postačí disk připojit k počítači s linuxem.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod Karrex » 22 srp 2022 14:17

Používá RAID 1 tudíž kopíruje celý první disk na druhý, když se mu poškodí jeden soubor a ten si zálohuje (protože tam leží tak jak je nějakou dobu), tak stejně má zálohovaný špatný soubor.
Poškozením nemyslím havárií disku, ale jakýmkoli problémem, co postihne celý NAS právě.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod ITCrowd » 22 srp 2022 14:20

RAID1 zrcadlí. Ukládaný soubor jde na oba disky zároveň a nikoli kopií z jednoho na druhý. Pokud nejsou dva soubory identické, a to může nastat jen v případě poškození disku, ví, kde je chyba a poškozený sektor označí a dále nepoužívá. Data nahradí správnou kopií z dobrého disku. navíc, pokud zjistí poškození disku, dá to vědět.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1889
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod Grander » 22 srp 2022 14:28

Jak už bylo řečeno (ale je potřeba to říkat stále dokola, protože některým to furt nedochází), RAID1 není záloha. Absolutně nijak nepokrývá situtace, kdy ti klekne celý NAS (např. vlivem přepětí, či co já vím) přičemž se mohou poškodit oba disky (či data na nich) současně - a můžeš udělat datům papá.

Uživatelský avatar
vojak3
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1115
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod vojak3 » 22 srp 2022 16:41

Tak jestli to dobře chápu tak podle toho co píše ITcrowd tak pokud není šifrování a odejde NASka tak se to jdá vytáhnout. Co podle vás znamená záloha? To že si to nahraji na nějaký cloud kde má přístup bůhví kdo.

Dříve si lidi dělali zálohu na DVD, flešky a byli OK. Já do teď dělal zálohu tak že jsem jednou za půl roku nakopírovat věci na HDD co mám v PC
Windows 11 PRO 64bit, Základní deska: Asus Strix B550-F Gaming, CPU: AMD Ryzen 5 5600, Grafická karta: ASUS TUF GAMING GeForce RTX 3060 Ti O8G GDDR6X, Ram: Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3200MHz CL16, Disk: Kingston KC3000 NVMe 1TB, Chladič: Endorfy Fera 5, Zdroj: MSI MPG A650GF

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53630
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: NAS server

Příspěvekod petr22 » 22 srp 2022 16:48

Zaloha je kopie, u ktere je vyrazne omezena moznost jejiho zniceni ve srovnani se stavajici kopii dat.

Zaloha na DVD - klasicke DVD uz ve spouste pripadu neprectes. Kdyz zaloha tak na DVD a BD s keramickou zaznamovou vrstvou,
ale lidi zase nejsou ochotni dat par korun navic za medium kde vyrobce tvrzi ze zivotnost je 1000 let a kapacita u BD 25 nebo 100 GB.

Zaloha na flashku - celkem dobry vtip, odpalit flashku lze velice snadno a ciste nahodne

NAS - disky mirroru jsou sice bezpecnejsi, ale tecn NASek kde i vinou vyrobce NAS doslo k rozes*ani souboroveho systemu tak,
ze uz nikdo nic neobnovil jsem videl dost. Ale je to porad bezpecnejsi, nez disk v PC nebo exterak nekde na policce.

LTO paskova mechanika - u novejsich generaci se ti vejdou vsechna data na jednu pasku, pasek muzes nahrat kolik chces
a poschovavat vsude mozne. Idealni reseni na zalohovani.

Cloud - staci zararovat s heslem, archivy nahrat na cloud a nikdo se ti do toho nedostane.

Uživatelský avatar
vojak3
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1115
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod vojak3 » 22 srp 2022 16:52

Tak jako já tam nedávám nic extra důležité. Spíš je příjemné to že když mám plnou paměť v tel. Nahraji na NASku, smaži v tel. a vzdáleně se připojím a mám ty data hned.

RAR heslo chápu ale zas nejde o tu flexibilitu
Windows 11 PRO 64bit, Základní deska: Asus Strix B550-F Gaming, CPU: AMD Ryzen 5 5600, Grafická karta: ASUS TUF GAMING GeForce RTX 3060 Ti O8G GDDR6X, Ram: Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3200MHz CL16, Disk: Kingston KC3000 NVMe 1TB, Chladič: Endorfy Fera 5, Zdroj: MSI MPG A650GF

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod Karrex » 22 srp 2022 16:58

Mě zas přijde bezpečnější exterák někde jinde ať už v jiné místnosti nebo i stejné, než NAS s RAID neustále připojený do sítě a el. sítě. :-D
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53630
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: NAS server

Příspěvekod petr22 » 22 srp 2022 17:07

"Nahraji na NASku, smaži v tel. "

Jedina kopie dat NENI zaloha. Pokud mas data pouze na NAS, neni to zaloha.

Vytvorit zalohu znamena vytvorit kopii existujicich dat, pripadne nekolik kopii.

Pokud chces mit zalohu, musis mit jeste zalohu te NASky (abys data nemel jen 1x,
protoze v pripade problemu je mzues mit take nulkrat, tedy o ne prijdes navzdy).

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1889
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server

Příspěvekod Grander » 22 srp 2022 17:16

Ne, ani cloud sám o sobě není záloha, ale rozhodně je to mnohem bezpečnější řešení, než nějaký domácí, pochybně zabezpečený NAS v pochybně zabezpečené domácí síti.
Záloha je několik kopii (víc, než 2), přičemž by měli splňovat různá kriteria uložení, a to např off-line (odpojený - chrání např. před elektrickým výbojem v síti), na jiném geografickém umístění (to plní např. ten cloud). To vše dohromady je záloha.

Pokud má někdo k dispozici jen 2 HDD, tak mnohem lepší řešení je použít do NASu 1 a jeden si nechat jako externí a občas nová data zkopírovat na něj (podobně, jak píše Karrex) - to je mnohem bezpečnější řešení, než narvat oba disky do RAID1 a při bouřce či poruše NASu přijít o obě kopie v RAIDu.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1772
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13
  • Spam server Discord
    od luckydasty » 05 srp 2023 18:43 » v Komunikace na internetu
    1
    2314
    od rhsCZ Zobrazit poslední příspěvek
    06 srp 2023 13:34
  • Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu
    od remkren » 30 pro 2023 17:19 » v Administrace sítě
    5
    1450
    od Microsheep Zobrazit poslední příspěvek
    31 pro 2023 08:29
  • Pomůže mi někdo rozjet server Fujitsu Primergy TX1320 M3 ?
    od roninn » 10 srp 2023 16:58 » v Vše ostatní (hw)
    2
    1580
    od roninn Zobrazit poslední příspěvek
    10 srp 2023 21:18
  • Velké změny před námi! Update fóra a přechod na nový server
    od Ltb » 15 dub 2024 12:23 » v PC-HELP -> NOVINKY
    0
    1307
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    15 dub 2024 12:23

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 hostů