Intel Rocket Lake - rychlotest raketového výkonu a nebo ne?

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Máte v plánu si zakoupit nový Intel Rocket Lake procesor?

Ano, nový herní CPU potřebuji jako sůl
0
Žádná hlasování
Ne, vystačím si se současným PC
17
55%
Ne, mám v plánu koupit Ryzen
12
39%
Přemýšlím, ještě nejsem zcela rozhodnutý
2
6%
 
Celkem hlasů: 31

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2171
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Intel Rocket Lake - rychlotest raketového výkonu a nebo ne?

Příspěvekod FlanK3r » 16 bře 2021 15:03

DŮLEŽITÉ INFO:MĚŘENÍ TESTŮ PROBĚHLO NA RANÉM BIOSu, TUDÍŽ VÝSLEDKY SE MOHOU O PÁR PROCENT LIŠIT OD SOUČASNÝCH ZAVEDENÝCH MIKROKÓDŮ, KTERÉ NAPŘÍKLAD SNIŽUJÍ LATENCE A V NĚKTERÝCH TESTECH SE TO PROJEVÍ PÁR PROCENTY VÝKONU NAHORU.

Intel dnes uvádí nové procesory Intel Rocket Lake. Drží se tak stále tradice "jezer", ale tentokrát do desktopu přináší novou architekturu, která příliš nenavazuje na letitý Skylake. Ten však ve svém času byl opravdu vynikajicí a držel se zuby nehty na hranici svých možnosti frekvence i spotřeby - až donedávna. Přinesl některé skvělé inovace, instrukce a možností paměťového řadiče či přetaktování. Vaz mu nalomil v roce 2019 Zen2 a loni na podzim jej už pohřbil Zen3. Je však až neuvěřitelné, co z něj Intel dokázal za ty roky vymáčknout. A to víceméně na stejné velikosti výrobního procesu 14nm.
Obrázek

Představení architektury ve zkratce
Rocket Lake je sice novinkou v desktopu, vychází však z architektury Intel Sunny Cove (Icelake). Z něho pak byl odvozen v mobilním segmentu (loni na podzim) také o něco lepší Willow Cove na platformě TigerLake-H. Samotný Sunny Cove byl představen Intelem na jejich tech dnu v roce 2018, do praktického nasazení se dostal o rok později, tedy v roce 2019 v mobilním segmentu. V desktopu je Intel nazývá Cypress Cove (a podle Intelu neměla by být zcela identická se Sunny Cove)
Obrázek
Na designu pracoval israelský tým.

Obrázek
Obrázek
Vylepšeních není zas tak málo. A jedná se skutečně o slušný skok Intelu vzhledem k Skylake v IPC. Vylepšené branch instrukce,změny v jendotlivých mikrocache a cache. Novinkou je taky samotná instrukce AVX512. Poprvé v mainstream desktopu. Nemá zatím široké využití, chybí support, ale přeci jen pár věcí ji umí využít. Ono i záleží, co vše v detailu obsahuje a různé variace se liší i u samotného Intelu. Namátkově jiný AVX512 má Skylake-X a jiný Cascade Lake-X a nebo Tiger Lake-H.

Obrázek
Zde máme porovnání předchozích dvou Intel architektur a jak se mění velikost cache a vyrovnávací "paměť". Také Rocket Lake přináší vylepšené instrukce a několik nových včetně bezpečnostních.

Obrázek
Intel se chlubí, že procesorová architektura nabízí až o 19% vyšší IPC, je to slovo "až", nikoliv v průměru jako třeba udává AMD ve svých prezentacích. V průměru to vypadá spíše tak na 10-12%, což i tak není vůbec k zahození.

Obrázek
Procesor má k dispozici 20 PCIe 4.0 linek. Jak je umí rozložit, je patrné z obrázku. A je to také docela důležité vědět. V případě potřeby lze z CPU využít dva PCIe 4.0 pro M.2 disky, zbylé pak budou vždy pracovat na PCIe 3.0. Určitě se podívejte i do manuálu základní desky, mnohé Z590 totiž nabídnou 3 až 5 M.2 pozic.

Zajímavý slajd, který ukazuje vzájemnou kompatibilitu čipsetů a procesorů a jejich omezení (hlavně třeba Comet Lake vs Z590 a Rocket Lake vs Z490)
Obrázek


Obrázek
Velikost die procesoru mírně narostla. Je zajímavé, že osmijádo Rocket Lake zaujímá větší plochu než Comet Lake s deseti jádry. Dokonce i samotné jádro má větší rozměry než to Skylakové. Na druhou stranu to značí, že v základu by mohl CPU méně hřát a také by mohl snášet vyšší volty, než se začně skutečně teplotně přehřívat. A to platí, jak uvidíte v sekci přetaktování.

Obrázek
Jak vidíte, grafická část se nachází na práve straně a zabírá cca 1/5 die. Nalevo pak jsou samotná CPU jádra, SA a IO část, PCIe, paměťový řadič a jeho komunikační část.

Intel čipset Z590
Samotný čipset přináší přeci jen pár novinek. Ze staršího obrázku se s dnešním dnem (druhý obr) nic nemění, měl pravdu.
Obrázek
Obrázek
Hlavní změnou jsou PCIe 4.0 linky v procesoru. Těch je celkem až 20 (samozřejmě pokud osadíme jen Rocket Lake). Čtyři z nich jsou čistě pro primární NVMe SSD disk. A zbylých šestnáct se dělí mezi grafickou kartu a případně další M.2 disky. Procesor Rocket Lake nativně umí i 3200MHz DDR4 paměti, tedy stejně jako zen2 a Zen3 architektura. Novinkou je také použití Intel Xe grafické karty v procesoru se všemi jejími výhodami akcelerace přehrávání videí, zpracování video encodingu a podporou 4K. Komunikační sběrnicí pak s jižním můstkem je DMI 3.0, ale s dvojnásobným počtem linek. Celkem x8. To se může hodit, jelikož leckterá PCIe 4.0 zařízení, hlavně při použití vícero zaráz v jejich vytížení.
Jižní můstek disponuje potom PCIe 3.0 linkami, ty jsou separátně využívány například pro Intel Optane, Thunderbolt 4.0 (což je modernizovaná Thunderbolt 3.0 se stejnou propustností) a také pro USB 3.2gen2 až 20 Gbs. Potěší i zabudovaná 2.5G LAN a nebo Wifi6.
Pozor si však dejte jak osadíte sloty pro M.2 disky, některé v případě v kombinaci s Comet Lake procesory nemusí fungovat či se musí ručně nastavit v BIOSu.


Představení základní desky ROG Strix Z590-E Gaming
Obrázek
Základní deska ROG Strix Z590-E Gaming je highendová, nejen herní, deska pro procesory Intel Core 10. a 11. generace. Přichází v líbivém balení a krabice informuje o RGB Aura systému a rozšířeném bezdrátovém standardu až na Wifi 6E. Obsahem balení je mimo jiné i magneticky přichytitelná anténka Wifi s náklopnou anténkou :)

Obrázek
M.2 disky je možné osadit celkem až čtyři. Kryty jsou jednoduše vyměnitelné a bonusem je, že vám z M.2 krytů již nevypadnou šroubky. Cool věc...Na desce jsou pozice pro čtyři M.2 disky na třech místech. Na spodním místě osadíte dva kousky proti sobě. Vrchní pozice pak má dokonce i spodní backplate pro M.2 disk, což se hodí hlavně pro velkokapacitní (1TB a více) výkonné M.2 PCIe 4.0 SSDčka. Ty mají obyčejně čipy z obou stran a také více hřejí v zátěži.
Ještě více jsem byl unešen z uchycovacího mechanismu M.2 disků. Žádný šroubek, co vám vypadne a zapadne pak neznámo kam, ale jsou tu plastové pojistky, které pootočením o 90 stupňů jednoduše disk v desce zafixují. Pecka a potlesk.

Obrázek
Podívejme se na hlavní strategická umístění konektivity desky. Za pozornost stojí M.2 pozice. Horní dvě jsou z procesorových linek a spodní (pro dvojici disků) je z samotného jižního můstku ve verzi 3.0.

Obrázek
O chlazení se může starat až 7 konektorů PWM/DC s autodetekcí připojeného typu ventilátoru a plus jako osmý je tu header na vodní pumpu.
Samotný komplex chlazení VRM a čipsetu je masivní. Rozhodně zase větší než u Z490

Obrázek
Konektivita na Strixce je luxusní. Netřeba dalšího komentáře.

Obrázek
Někdo si libuje v RGB možnostech. Naživo musím říci, že podsvícení vypadá bravurně, je rozděleno už i na menší segmenty na krytu M.2 i samotném krytu jižního můstku. A nechybí RGB headery 5V a 12V.
Zmínka je tu o zvukovém kodeku. Ten je Realtek ALC 4080, aka SupremeFX 4080 s podporou DTS zvuku a propojením se softwarem Asus Sonic studio. U této desky je konkrétním DAC model Savitech SV3H712. Já pak chválím integraci potlačení okolního ruchu/šumu při využívání mikrofonu/sluchátek v konektoru zapojených. Poprvé sefuncke na deskách objevila u některých AMD B550 desek a Crosshair VIII Dark Hero. Jenže zde to fungovalo jen na výstupu (tedy směrem od nás k posluchači). nyní to umí odrušit bordel i od druhé strany směrem k nám co my uslyšíme. A dotyčný nemusí mít samozřejmě žádnou desku Asus či specializovaná sluchátka apod.

Obrázek
Deska má brutální 14+2 fázové napájení pro procesor a jeho části. To je složeno z řídícího členu ASP1900B a celkem
už zmíněných 14+2 fází Infineon TDA21472. Ty dokážou nabídnout v teorii až 70A na jednu fázi. IO část pak je složena z méně náročných OnSemi.
Heatsink na desce je masivní a chladí nejen řídící mosfety v pouzdrech, ale i samotné cívky.
Čipset Z590 je maličký a proto jej lze uchladit pasivně.

podívejme se na pár inovací v BIOSu
Nově je součástí BIOSu MEMTEST!
Obrázek

Součástí rozhraní BIOSu je i horní quick lišta, kde je třeba i samotné nastavení SAM
Obrázek

Leze vám krkem osvětlení, ať už LED nebo RGB? Můžete jendoduše vypnout
Obrázek

Funkce vyhledávání položek v BIOSu, může se taky hodit
Obrázek

Ai overclocking je jedním z taháků Asus desek. A fungoval dobře již na Z490, zde jsem neměl čas ho vyzkoušet, ale prý tu je několik novinek. Snad se v budoucnu k tomu dostanu.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Poměr memory controleru ku frekvenci RAM je u Rocket Lake podstatný (1:1 či 1:2)
Obrázek

Nastavení FAN křivky v grafu
Obrázek

Pár nových položek odlišných od Comet Lake pro taktování pamětí
Obrázek

Ručně lze nastavit v podmenu AVX Related Controls i samotná AVX (každé zvlášť)
Obrázek

Inovace u ROG desek Intelu v roce 2021
Optimem III - navazuje na loňskou Optimem III, tehdy byla jen na ROG deskách, nyní i na Strix. Souvisí s lepším odrušením tras v PCB desky, a leckdy i tedy s počtem vrstev PCB desek. V případě slušných pamětí umožní jejich přetaktování až za hranici 5333 MHz!
BIOS funkce vyhledávání položek
BIOS zkratka pro SAM k lepšímu přístupu k velikosti grafické paměti
MEMTEST - integrace MEMTEStu do rozhraní BIOSu - wow.
M.2 uchycení šroubků pomocí otočných pojistek
M.2 šroubky z heatsinku již nevypadnou
M.2 backplate na některých pozicicíh ještě pro lepší chlazení dísků
nový fan header - umožní do jednoho konektoru skrze spliter připojit až tři ventilátory a tyto tři kousky nezávisle řídit!
nová integrovaná zvukovka ALC4000 řady s DAC - to by mělo přinést mírné zlepšení oproti už tak dobré ALC1220 z roku 2015-2020
integrovaná zvukovka má funkci potlačení mikrofonových ruchů při cestě tam a dokonce i zpět
WiFi 6E - čili až 6GHz pásmo se 160Mhz kanály (ale současně také 2.4+5), které je doslová prázdné.
GPU holder v balení některých desek
zvukovka s DAC ROG Clavis jako součást balení ROG Maximus XIII Extreme a Glacial
AIDA64 Extreme licence na 2 měsíce zdarma v plné verzi
AI funkce - AI Cooling, AI overlcocking a AI networking. Automatizované funkce pro optimalizaci výkonu, chlazení a využívání síťě. Ai Overlcockign dokonce obsahuje i porkočilé auto funkce pro nastavení jendotlivých jader dle různých limitů a nebo autokorekci OC dle změny podmínek v chlazení=změna chladiče, zaprášenost chladiče z čehož vyplývají vyšší tpeloty CPU a nebo změny období léto/zima.
brutální VRM - napájení na deskách je skutečně šílené, v extrému až 100A fáze Infineon a až kombinace 18+2 fází :)

Software
Hlavním tahákem softwaru je AI Suite a AI NET a Sonic Studio. Já se trochu zaměřil jen krátce na AI SUite balíček
Obrázek

Ten obsahuje AI overlcocking, 5-way optimalizace a 5 manuálních položek pro ladění TPU, Fan Xpert4, Digi+VRM, Turboapp a EPU.

Obrázek
TPU je jasné, slouží pro ladění a overlcocking z prostředí Windows

Obrázek
Obrázek
Avšak co mě trochu překvapilo a potěšilo zároveň, lze nyní ladit i grafickou kartu v tomto softwaru!

Obrázek
FanXpert4 pro ladění ventilátorů v PC včetně VRM či grafiky. Všimněte si položky Asus hydranode a AI Cooling.

Obrázek
Ladění VRM desky

Obrázek
Obrázek
Další funkce jako pročištění odpadu a nebo appka pro vyhledávání aktualizací driverů a BIOSu.

Nechybí ani sekce pro informace o MB, CPU, RAM atd.
Obrázek
Obrázek

Testovací platforma
Testoval jsem s Windows 10 20H2, nechyběla instalace čipsetů a driverů v poslední dostupné verzi (únor2021) a BIOSem na desce 0232. Překvapivě mi nefungoval Intel Turboboost 3.0, tzn krok posledních 100 MHz pro single thread. procesor mi boostoval tedy jen po 4900 MHz místo po 5000 MHz. Aspoň dle CPU-Z/HWinfo detekce.
Testovací sestava byla následující:
Intel Core i7-9700KF
ROG Strix Z590-E Gaming Wifi, BIOS 0232 (z ledna 2021)
2x 8GB RAM Galaxy HOF 4000 MHz@ 3200 MHz C16, nastavené na poměr 1:1
Zdroj ROG Thor 850W
chlazení AIO Cooler Master MasterLiquid 240
Grafická karta ROg Strix GTX 1050 OC

Obrázek
Obrázek
Obrázek


Výsledky testů dle Intel specifikací řízení spotřeby
Měřil jsem s BIOSem nastaveným dle specifikací Intelu pro procesory Intel Rocket Lake. Defaultně na desce však byl Asus profil, který je o něco agresivnější, musel jsem ručně přepnout.
Obrázek

I proto se mohou výsledky mnou naměřené o něco lišit od některých recenzentů se staršími BIOSy. Mějte na paměti, že jsem měl k dispozici první relase BIOS z ledna 2021, s BIOSy co vyšly později se některé chování mohlo drobně změnit. Mně kupříkladu nefungoval Turboboost 3.0 (měl jsem tedy -100 MHz pro single thread, což znamená jen 4900 MHz místo 5000 MHz)

Na prvotních BIOSech nebyly ani příliš nadějné latence pamětí (viz obrázek)
Obrázek

Obrázek
CPU v idle se drží na nějakých 800 MHz, v zátěži všech jader pak skočí frekvence na 4600 MHz. Ale to souvisí také s powerlimity, jež jsou po dobu cca 50s nastaveny Intelem na 190W (11900K má 250W). Skok dolů se projeví například v Cinebench R23, kdy test přeci jen trvá déle a po čase(tak ve 3/4 renderu) začne frekvence procesoru klesat na 4000 MHz.
Obrázek

Znovu zde upozorňuji, že mnoho recenzentů se nebude držet striktně Intel specifikací a raději využije předdefinovaný profil multicore edhanced. To se podepíše sice na vyšším multicore výkonu v některých případech, ale také na navýšení spotřeby: Bude záležet, jak každý z výrobců desek si vlastní profil nastaví.
Pozor si člověk musel dát na řadič procesoru a jeho děličku vůči kontroléru, pokud se vám frekvence shodují, mělo by to být 1:1. Pro vyšší taktování pamětí však budete nuceni změnit na 1:2 (automatika Asus to umí nad 3600 MHz hodit na gear2).

A hurá tedy na testy na základním nastavení procesoru

V X264 FHD i s ranným BIOSem dosahuje 11700KF výkonu těsně nad Ryzen 7 3800X
Obrázek

Delší výpočet zvládl nejrychleji Ryzen 7 3800X a těsně následován novým Rocket Lake.
Obrázek

V Superpi je Rocket Lake rychlý už i se starým BIOSem, to naznačuje, že po updatu latencí to bude skutečně raketa pro Superpi. Se starým BISOem se jeví cca stejně rychlý jako Zen3 na stock, nicméně pod dusíkem čekám o 1 GHz vyšší frekvence než umožní Zen3 a to by mělo stačit na zlomení současných rekordů Superpi 32M, které drží Comet Lake na frekvenci 7400 MHz.
Obrázek
Obrázek

AIDA64 testy
V testu pamětí se daří hrát vyrovnanou hru s Zen2 architekturou. Čísla čtení jsou docela podobná. Pokulhávají v rychlosti zápisu a kopírování, ale to vše, vím, vyřešil novější BIOS. Novější BIOS i výrazně snížil latence.
V FP64 podtestu soupeří vyrovnaně s Ryzenem 7 3800X.
AES je silnou stránkou Rocket Lake, naprosto deklasuje zbylé testované procesory.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Podtest šifrování ukazuje Rocket Lake a Zen2 na stejné pozici
Obrázek

Díky silnému AES a AVX Rocketlaku, který je v Geekbench 4 zahrnut, se Rocket Lake nadmíru daří. Skóre je však dobré i v o něco starším Geekbench3, ačkoliv v multivláknu na Ryzen 7 3800X těsně nestačí.
Obrázek
Obrázek

Starý Cinebench R10, který je přes jednu dekádu od vydání, je stále dobrý pro single core měření. Nevyužívá nijak moderní instrukce typu AVX apod a má velký bodobý rozsah.Na hrubý výkon stále dobré měřítko proovnání. Náskok není malý nad Zen2 (cca 4400 Mhz max boost). Dokonce hravě překonává i 5.05GHz i7-9700K
CinebenchR11.5 používám také, protože mám v něm naměřeny spousty procesorů starších i novějších.
CinebenchR15 je klasikou. Po dlouhé roky byl hojně využívaný, až nedávno Maxon Studio vychrlilo krátce po sobě R20 a R23. Rocket Lake zde o něco poráží ryzen 7 3800X. Pro zajímavost je více než třikrát rychlejší než FX-8370 
Cinebench R20 obsahuje prvky AVX instrukcí a to Rocket Lake také „miluje“, i se starým BIOSem dosahuje slušných 5342 bodů, což je solidní náskok proti Zen2 3800X (byť ten boostuje „jen“ okolo 4 GHz allcore). Single core je velmi pěkný, dosavadní rekrod Intelu, nad 580 bodů. Je jasné, že 11900K s až 5.3GHz boostem pak překoná hranici 600 bodů jako první z Intelů, půlrok na to, co se to povedlo Zen3 procesorům.
V nejbovějším R23 to dopadlo podobně, zde je lehký náskok Intelu, což je způsobeno tím, že cca polovinu testu pak procesor renderuje na nižších taktech, PL limit totiž vyprší a jádra se podtaktují ke 4.3 až 4 GHz Single core jsem zde u Rocket Lake zapomněl změřit...
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Obrázek

Pro test jsem použil scénu Ryzen z roku 2017. Nejrychleji ji vyrenderoval právě Rocket Lake s mírným náskokem na Ryzen 7 3800X
Obrázek

Pozor, graf nezačíná na nule, přesto výsledek je o cca 8% hročí než Zen2 běžící na nižších taktech
Obrázek

Pro zajímavost jsem spustil i test Winrar, Zen2 o trošku vede
Obrázek

Těsná bitva v CPU podtestu Passmarku mezi Zen2 a Rocket Lake.
Obrázek

V CPU testu 3D mark11 překvapivě Rocket Lake nastačil na Ryzen 7 3800X (Ve Timespy je situace naopak)
Obrázek

spotřeba sestavy a teploty procesoru
Překvapením pro mě byly nízké teploty v zátěži, alespoň na stock. Procesor měl okolo 74C v běžné zátěži. To je slušné. Spotřeba už je méně veselá. V základu na měřáku podle mě vysokých 285-304W při CPU zátěži. To je o více než 100W více, než mají Zen2 a Zen3 osmijdára a dokonce i šestnáctijádra.

Obrázek
V idle ještě vše v naprostém pořádku za celou sestavu

Obrázek
spotřeba během Blenderu

Obrázek
Obrázek
Cinebench R15 a R20 spotřeba sestavy

Přetaktování a novinky v taktování
Taktování i7-11700KF nebylo tak užasné, jak jsem čekal. Možná i predikce čipu kousek nad SP50 nevěstila nic dobrého.
Obrázek

Nastavil jsem řízení fází na extreme, zvýšil LLC na doporučenou hodnotu BIOSem 6 (tak,aby krátkodobé peaky byly stále bezpečné z dlouhodobého hlediska) a klasika navýšení napětí vcore, odbourání power limitů a navýšení uncore.
Napětí 1.35V a 4800 MHz bylo naivní představou...Po náběhu Windows BSOD. Až napětí okolo 1.4V mi pomohlo projet testy na 4.8 GHz. Pro zvýšení stability v AIDA64 jsme potřeboval 1.425V. V zátěži se dle softwaru pak vcore držel 1.4V. 4900 MHz bylo pro stabilitu nemožné. Potřeboval bych výkonnější chladič než základní AIO od Cooler Master. 4900 MHz jsem udržel pro testy s napětím 1.45V (load 1.415V) a s otevřeným oknem v místnosti pro snížení teplot procesoru, AIDA CPU stress testem by to tutově neprošlo... V mém případě se tedy 5 GHz nekoná ani pro benchmarky.

Pár testů i7-11700K na 4900 MHz (všimněte si, že RAM jsou 1:2 a zároveň mají časování 1T)
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Novinkou v taktování je kromě již znamých odbourání power limitů a navýšení turbofrekvencí:
- Poměr RAM ku zvaný Gear1(1:1) a Gear2 (1:2). Nebylo moc času si s tím více pohrát, ale daleko nad 3600 MHz 1:1 se asi nedostanete a bude třeba změnit poměr na 1:2.
-IO je dělaná na dvě části, jedna pro paměťový řadič a druhá pro zbytek (PCIe), zajímá vás hlavně ta paměťová
- Možnost si nastavovat vlastní křivku stavů pro různé P-state (napětí a bin turba)-to je docela využitelná věc
- A samozřejmě možnost individuálního taktování jader, což bylo i u předchozí platformy.

Domnívám se, což se ukáže až během pár týdnů dle zkušeností uživatelů, že i9-11900K/KF budou lépe binované čipy a 11700K budou převážně "horší kousky" co do taktování. Pro recenze, jelikož Intel má pro většinu redakcí review kit, mohou být čipy předem připravené také. Přeci jen dle prvních retail kusů to vypadá, že i 11700K má šanci se dostat na 5000 MHz stabilně, pokud máte alespoň SP okolo 70. Je také možné, že novější BIOS by lehce pomohl i mně, leč bohužel čas na test byl velmi omezený...

Spotřeba sestavy skutečně pak raketově roste nahoru, a jen CPU zátěž na měřáku ukazuje přes 390W. Teploty se šplhají k 95 C. A to je setsakra zase dost. Pro zajíamvost, pár dní poté jsem na stejné sestavě zkusil Ryzen 9 5950X a ten si bral v zátěži na měřáku jen 179W.

Zhodnocení nové platformy Intel Z590 a desky ROG Strix Z590-E Gaming

Je skutečně Rocket Lake onou raketou do výšin, co vrací Intel do hry? Na jednu stranu bych řekl, že ano, na druhou stranu nikoliv. Jak tomu rozumět? Je zde bez diskuze vyšší IPC, než měly Skylake procesory, na druhou stranu na Zen3 to skutečně v IPC nestačí. V průměru se mi jeví při stejné frekvenci kousek nad Zen2. Jsou tu však výjimky jako práce s AES a nebo instrukční sadou AVX (či AVX512), tam to procesoru skutečně sedí na míru. Viz test AES šifrování, CinebenchR20 a nebo Geekbench4 (eventuálně 5, který jsem si neuložil :)) Díky velmi vysokým frekvencím pak celkový výkon vypadá přesvědčivě a jedná se o výkonný procesor v řadě osmijader.
Jenže...
Je téměř jisté, že se letos ještě dočkáme plafromy Alder Lake a jejich jader Golden Cove. Podle zvěstí by toto skutečně měl co do IPC být masakr a návrat Intelu (alespoň na čas) jako IPC krále (minimálně do doby Zen4 architektury). Samotné architektury Cove jsou tedy novým větrem a vyloženě žádná není špatná. To můžeme vidět již nyní na výkonu prvního z nich (Rocket Lake/Ice Lake) a druhého (Tiger Lake má velmi slušné IPC už velmi blízko Zen3 Cezanne).
Jsou tu však i ty záporné stránky a budu se opakovat, jako asi většina recenzentů a testerů. Kromě vysoké spotřeby v zátěži není příliš limit na core count. Maximem je 8 jader s hyperthreadingem. A chtě, nechtě, to v renderingu apod prostě nestačí na předchozí Intel Comet Laky řady Core i9-10900K. Koupit si teda Comet Lake a nebo Rocket Lake, to bude leckdy těžkou volbou pro samotné informované zákazníky a bude dobré si předem rozmyslet, jaké úkony s PC budou dotyční dělat. Stejně tak ve hrách, rozdíl v herním rozlišení je prakticky nulový (viz recenze:). Jednou vede Ryzen, jindy Rocket Lake. Když zůstaneme u Intelu, další upgrade na LGA1200 se nečeká. Musíte buď zvolit AMD a nebo jít pak do nové platformy Intel Alder Lake. Avizuje se, že ta přinese DDR5 a tudíž i dražší paměťové moduly a vůbec všechno bude pravděpodobně dražší(samotný socket bude označován jako LGA1700), zároveň také pár let tu s námi bude.
Aspektem k zamyšlení je i samotná konkurence AMD. Máme zde podobně řešený čipset AMD B550 či modernější AMD X570. Což o to, ale hlavně cenově dostupné procesory Ryzen 9 3900/3950 série s mnohem vyšším výkonem pro práci a ne o moc nižším single threadem a nebo pak velmi výkonné Ryzen 5000 série, které jsou prostě jako celek vyváženější a výkonnější.

Králem osmijader proto nadále zůstává Ryzen 7 5800X, při ceně okolo 10 000-10500 Kč však by mohl být i7-11700K zajímavou alternativou. Bohužel atakuje hranici blízkou12 000Kč, což je právě teritorium Ryzenu 7 5800X. Takhle bude 11700K spíš pro fanoušky Intelu a nebo pro zarputilé hráče, co počítají každé jedno FPS navíc. i7-11700KF bez integrované grafiky stojí 10 900Kč a to už je přeci jen trošičku lepší. i9-11900K mi osobně přijde už předražený, i když tu s velkou pravděpodobností budou zajímavější kousky pro overclocking a s novým updatem BIOSU přináší extrémní frekvence v zátěži na některých deskách (více o tom zcela v závěru článku). Prostě cena 15 890Kč je také cena cca Ryzenu 9 5900X, ten nabídne citelně vyšší multijádrový výkon, o něco vyšší single core výkon i přes nižší takt a zejména mnohem nižší spotřebu v zátěži. Zajímavou volbou se jeví i5-11600K, šestijádro s hyperthreadingem za řekl bych příjemných 7299Kč. Na ten se zaměřte, výkon bych odhadl že bude velmi podobný jako má Ryzen 5 5600X. U šestijádra se také až tak nebojím přehnané spotřeby v zátěži. Dalším kouskem, co by stál za úvahu je Core i5-10400F. I přes nízký základní takt nabídne slušný turboboost a odhadl bych, že výkonově bude soupeřit s Ryzenem 5 3600 (ve spojení s B450/B550 deskami). Cenu má však natolik luxusní, že ve spojení s B560 deskou se může jednat o levnější víceúčelový setup na Intel B560 základu.

Intelu však zůstává hold extrémního přetaktování, kdy procesory jdou pod tekutým dusíkem dostat o téměř 1 GHz dál než Ryzeny 5000. A pro velké fajnšmejkry se toto taky počítá. No není krása vidět Superpi 32M s časem 3min 40s??
https://hwbot.org/submission/4715055_ra ... 9sec_953ms

a nebo Geekbench a výsledek https://hwbot.org/submission/4715049_un ... 247_points
V tomto směru mě Rocket Lake baví :)

A co na to základní deska ROG Strix Z590-E? Deska je skutečně luxusní, pro někoho a osmijádra Rocket Lake možná až příliš. Napájení VRM je brutální a Maximus XII Hero Z490 se musí lehce začervenat (mají téměř identické), potěšila mě možnost bezšroubkového uchycení M.2 disků, vlastně není potřeba ani montáže distančních sloupků. Šroubky vám ani nevypadnou z M.2 krytu, když ho otočíte vzhůru "nohama". Skvělá moderní funkce je aktivní potlačení okolního rámusu a to jak směrem od vás na druhou stranu hovoru, tak i možnost filtrace zvuků z druhé strany směrem k vám. Jsem rád za nový zvuk, za technologickou možnost Wifi6E a opravdu nádherný vnější design se zvláštními odlesky RGB podsvícení. A nakonec jako člověk straých časů, implementace MEMTestu do prostředí BIOSU, to je prostě super. Deska se tedy povedla a nemám k ní z pohledu funkčnosti a inovací výtky. Až na jednu a to je tradičně cena...Vím, že vývoj, silnější VRM a inovace něco stojí, ale prostě být taková deska již na Alder Lake či AMD, pochopím to. A teď na mě prosím nehažte kamením. Můžete navícm se porozhlédnout po alternativě jako je Strix Z590-F a nebo pak pohledná a dostupná TUF Z590-Plus Gaming, která i přesto není nějaké šidítko.

UPDATE článku (původně článek sepsán počátkem března 2021):
Obrázek
GamersNexus vysvětlil a ukázal vliv gear1 a gear2 paměťové děličky. V průměru poměr 1:1 navýší výkon o 0 až 5%, tedy gera1 ku gear2. Jak jej rozpoznat v CPUZ ukazuje obrázek. Memory controlelr má stejnou hodnotu jako frekvence RAM v CPU-Z

Obrázek
Další update se týká nových Asus BIOSů pro i9-11900K a 11900KF, ten umožní procesorům boostovat nad jejich hodnoty v allcoreboost. Tedy nad původně definovaných 4.7-4.8GHz dle teplot! Intel si toto řešení schoval na poslední chvíli a domnívám se, že důvodem je alespoň díky této funkci překonat Ryzen 7 5800X.
Intel adaptive boost technology umožní allcore boost až na 5.1 GHz pokud teploty nepřesáhnou 100 C. Je skoro jasné, že spotřeba bude pak enormní. Turboboost po 5.2GHz pro až dvě jádra zůstává nezměněn (také do 100C) a Thremal velocity boost po 5.3 GHz se týká maximálně také dvou jader, ale teplot jen do 70C.

Obrázek
Deska ROG Z590-E Gaming stojí aktuálně okolo 8800Kč https://cz.rog.gg/ww4hua
Mnou doporučená TUF Z590-Plus Gaming za cca 5200Kč https://cz.rog.gg/uS1yBw


Obrázek
Procesor i7-11700K za 11 690Kč: https://cz.rog.gg/j5nXqW
procesor i7-11700KF pak můžete zakoupit za 10 890Kč: https://cz.rog.gg/hKUc3e

tabulka plusů a minusů
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Reklama
Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2171
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Intel Rocket Lake - rychlotest raketového výkonu a nebo ne?

Příspěvekod FlanK3r » 31 bře 2021 11:22

https://www.youtube.com/watch?v=ddi7SJWP4TE

přes 3h dlouhý stream o Core i9-11900K, kde jsem ukázal pár benchmarků na stock (ze začátku v jedné scéně jsem měl vyplé audio), vysvětlili BIOS a pak byla část přetaktování
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6755
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Intel Rocket Lake - rychlotest raketového výkonu a nebo ne?

Příspěvekod Ltb » 11 dub 2021 09:54

Dodatečně velké díky Flank3erovi za další kvalitní článek z jeho dílny :bigups: :bigups:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • přetaktování intel pentium e5200
    od Mladkov204 » 15 črc 2023 17:28 » v Vše ostatní (hw)
    22
    2302
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    17 črc 2023 09:16
  • Teploty Intel Core i7-13700KF
    od Stiefell » 27 dub 2023 12:31 » v Problémy s hardwarem
    6
    928
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    27 dub 2023 13:07
  • K: Intel Core 2 Duo E8400/E8600 orig. balení
    od shutterCZE » 20 črc 2023 15:23 » v K: Hardware
    0
    1394
    od shutterCZE Zobrazit poslední příspěvek
    20 črc 2023 15:23

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů