Vadný disk

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

N0váček
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 134
Registrován: prosinec 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Vadný disk

Příspěvekod N0váček » 13 srp 2020 17:31

Dobrý den

Rád bych požádal o pomoc s diskem Sata/16mb Cache. Využívám ho jako úložiště pro filmy a seriály, na propojení s pc či TV používám externí box https://www.alza.cz/axagon-ee35-xa3-aline-d1775025.htm a jaký že je problém? Cca před dvěma dny jsem si na disk nahrál seriál ženatý se závazky, po zapojení do TV, bylo nastavování a připojování k disku zasekané, video při spuštění šlo v pohodě,ale jakmile jsem chtěl stopnout video, dát nastavení apod. mělo to strašně dlouhou prodlevu, nejdříve jsem myslel že je to ovladačem,ale jakmile jsem vypnul externí box, tak TV fungovala v pohodě. Rozhodl jsem se podívat co se děje s diskem na PC, avšak nastal problém. Disk se odmítá načíst, na tento počítač se mi zobrazí disky I a J, ale bez názvu který jsem měl daný (I byl pro filmy, J pro seriály, mám ten disk takto rozdělený na dvě části). Neukazovalo to ani velikost disku ani jak je naplněný, krom toho se mi pc sekl, a odmrazil se až poté co jsem disk od něj odpojil. Když jsem disk opět zapojil do TV, tak disk s písmenem I zmizel, byl jen ten se seriály, a opět TV byla zasekaná, zkusil jsem do externího boxu dát jiný disk,zda nebyl na vině zrovna externí box,ale vše se načetlo jak mělo, jak na pc tak na TV. Proto má otázka zní, zda nevíte co s tím diskem je a jak to opravit? Mám na něm několik seriálů,co už nejsou k sehnání, a vůbec nechápu proč ten disk na TV funguje zasekaně, s tím že to načte jen polovinu disku, a PC kompletně při připojení zamrzne. Děkuji předem za odpovědi.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Vadný disk

Příspěvekod petr22 » 13 srp 2020 17:34

V prvni rade vyndej disk z toho boxu a zapoj ho na SATA rozhrani pocitace, tak poznas
jestli je vadny disk, nebo elektronika v boxu.

Stav disku take zobrazi Crystal Disk Info.

Jak opravit vadny disk ? Nijak. U serialu ktere nejsou k sehnani a jinych dulezitych dat plati, ze
je nesmis mit v jedne kopii a jeste navic na externim disku, ktery pripojujes k TV.

N0váček
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 134
Registrován: prosinec 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vadný disk

Příspěvekod N0váček » 13 srp 2020 17:59

Tak jsem vyzkoušel Crystaldiskinfo jakmile jsem zapnul externí disk, seklo se to a nic to nedělalo,po vypnutí externího disku se mi konečně objevila tabulka s informacemi, viz příloha.
Přílohy
Nový rastrový obrázek.jpg
Crystal disk info

Uživatelský avatar
Marfy
Moderátor
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11988
Registrován: září 06
Bydliště: Zlínský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vadný disk

Příspěvekod Marfy » 13 srp 2020 18:37

Disk z roku 2011 a ještě umístěný v externím rámečku,to je jistá cesta do křemíkového nebe. Prostě odchází ☹️
Intel Core i5 9400F + SilentiumPC Spartan Pro,ASUS Dual GTX 1660S 6GB,Kingston A2000 M2,DDR IV 16GB,Fortron Hyper S 600W
Intel Core i7 6700 + SilentiumPC Spartan,Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB,SSD Kingston Now A400,DDR IV 16GB,Corsair RM 550x

N0váček
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 134
Registrován: prosinec 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vadný disk

Příspěvekod N0váček » 13 srp 2020 18:39

Marfy píše:Disk z roku 2011 a ještě umístěný v externím rámečku,to je jistá cesta do křemíkového nebe. Prostě odchází ☹️


Používal jsem ten disk na starém pc, když šlo staré pc pryč, a disk neměl využití,byla pro mě škoda ho vyhazovat,tak jsem se rozhodl využít ho na filmy a seriály, nevěděl jsem že ty boxy tomu škodí.

Dodatečně přidáno po 2 minutách 15 vteřinách:
fakt ty seriály z toho už nedostanu? I když TV ten disk dokáže ještě načíst, narozdíl od PC?

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vadný disk

Příspěvekod ITCrowd » 13 srp 2020 19:14

Zkus linux.
Využití schvaluji, přesně pro tyto účely se starší nevyužité disky hodí.
Ovšem pokud jsi chtěl data zachovat, měl jsi mít vytvořenou zálohu. Opakuje se to tu snes a denně.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Vadný disk

Příspěvekod petr22 » 13 srp 2020 19:59

To je uplne jedno jak to pouzivas - jakykoliv disk na svete ti muze kdykoliv bez varovani odejit.

Cos cekal, ze ti disk dopredu oznami, ze odchazi a ze si mas zalohovat data ?

Kdyz disk odejde tak mas data bud zalohovana, nebo je nemas vubec. Dulezita data se proste zalohuji.

Jedina sance je v Linuxu pres DDrescue se pokusit ten vadny disk naklonovat na jiny a doufat, ze ta cast
kde mas ta data co chces bude jeste citelna.

Nebo si muzes zaplatit specialovanou firmu, ale muze to stat desitky tisic Kc.

N0váček
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 134
Registrován: prosinec 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vadný disk

Příspěvekod N0váček » 13 srp 2020 20:28

petr22 píše:To je uplne jedno jak to pouzivas - jakykoliv disk na svete ti muze kdykoliv bez varovani odejit.

Cos cekal, ze ti disk dopredu oznami, ze odchazi a ze si mas zalohovat data ?

Kdyz disk odejde tak mas data bud zalohovana, nebo je nemas vubec. Dulezita data se proste zalohuji.

Jedina sance je v Linuxu pres DDrescue se pokusit ten vadny disk naklonovat na jiny a doufat, ze ta cast
kde mas ta data co chces bude jeste citelna.

Nebo si muzes zaplatit specialovanou firmu, ale muze to stat desitky tisic Kc.


Já vím že disk může kdykoliv odejít, zas tak hloupý nejsem, mě jen nejde do hlavy že pc při čtení disku komplet zamrzne, a TV část disku načte,ač se také kvůli tomu trochu začne TV sekat.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Vadný disk

Příspěvekod petr22 » 13 srp 2020 20:58

Protoze v TV je Linux a v PC mas Windows.

Proto se to klonuje s DDrescue v Linuxu, protoze ve Windows ti hned vytuhne pocitac.

Na tom disku muze byt vadne jen jedno male misto nebo muze byt vadny komplet cely, to poznas
kdyz se povede naklonovat.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • rozšírenie PC o SSD disk
    od mk7605 » 20 srp 2023 11:49 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    385
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    20 srp 2023 11:52
  • aky disk - hdd vs ssd + odporucenie
    od lubo007 » 19 říj 2023 14:22 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    676
    od lubo007 Zobrazit poslední příspěvek
    19 říj 2023 16:50
  • Nový Disk
    od Lebedil » 28 říj 2023 08:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    772
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    28 říj 2023 09:51
  • Nový disk (HDD, SSD) do PC, cca 2 000 Kč
    od mandak1 » 20 čer 2023 08:35 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    770
    od mandak1 Zobrazit poslední příspěvek
    20 čer 2023 09:35
  • pevný disk Příloha(y)
    od Terka05 » 23 kvě 2023 05:47 » v Problémy s hardwarem
    31
    2641
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    24 kvě 2023 18:30

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů