Stránka 1 z 2

intel core 5, vysvětlení pojmu

Napsal: 08 čer 2020 18:14
od shockwave
Ahoj, co u CPU znamená když mají napsáno 1,6Ghz a TB 4,2Ghz a je 4 jádrovým proč uvádějí to TB 4,2 Ghz. Děkuji za vysvětlení, ani nevím, kde tohle hledat

Re: intel core 5, vysvětlení pojmu

Napsal: 08 čer 2020 18:16
od xbs

Re: intel core 5, vysvětlení pojmu

Napsal: 08 čer 2020 22:12
od Azmir
Ted ještě jestli myslíš nové i5 nebo starší, ted je to ještě složítější než to bylo a turbo boostů je asi "10" :D

Základní frekvence je, na které prccesor pojede, když nebude nic dělat(prakticky nikdy) a od které intel "chytře" :twisted: odvozuje TDP.

Ta druhá, vyšší je ovšem ta, co tě jako uživatele zajímá. To je frekvence na kterou procesor pojede při 1 jádrové zátěži. Pokud je vytíženo více jader, frekvence se snižuje. Většinou to bude něco jako pak 4.1 GHz při 2 jádrech, 4. GHz při 4 jádrech atd podle počtu jader a procesoru. U Kčkových procesorů jde tahle hodnota zvýšit = nataktovat, jako mám třeba já a pak každé jádro jede pořád třeba na 5 GHz, i když po něm nic nechceš.

Re: intel core 5, vysvětlení pojmu

Napsal: 08 čer 2020 22:50
od petr22
Turbo Boost je fekvence, na ktere dokaze bezet Intel procesor tak dlouho, jak obvykle
trvaji bezne pouzivane benchmarky. Ale ani o minutu dele, to uz se zacne prehrivat a frekvenci
musi snizovat.

Principialne je to automaticke poretaktovani jednoho nebo nekolika jader na tak dlouho,
nez vysoka teplota procesor donuti frekvenci zase snizit.

Re: intel core 5, vysvětlení pojmu

Napsal: 08 čer 2020 23:22
od Azmir
petr22: bud to přesně specifikuj i se zdrojem nebo se zdrž nepravdivých a lživých komentářů. Úplnému laikovi to nic nedá a neřekne.

Pokud na procesor nedáš chladič, tak se samozřejmě začne přehřívat, tak to dělá asi petr doma. Běžný člověk má na procesoru chladič a proto procesor udrží turbo papírovou hodnotu klidně 24/7.

U nové 10. řady je to zase jinak a mnohem složitější. Těch turbo boostů je několik a každý má svoje pravidla. Pokud ti nějaké nastavení nevyhovuje, vše jde samozřejmě případně nastavit jak chceš ty v biosu a procesor klidně žádné omezení mít pak nemusí.

Re: intel core 5, vysvětlení pojmu

Napsal: 09 čer 2020 04:07
od Coxx-cz
Azmir píše:Pokud na procesor nedáš chladič, tak se samozřejmě začne přehřívat, tak to dělá asi petr doma. Běžný člověk má na procesoru chladič a proto procesor udrží turbo papírovou hodnotu klidně 24/7.


U Intelu minimálně nějakou obrovskou Noctua škatulu a delid, pak je to možná reálný :D :D

Re: intel core 5, vysvětlení pojmu

Napsal: 09 čer 2020 05:07
od Michael850
Vem Ryzen 3600 a nemusíš řešit problémy s přehříváním, navíc je pořád rychlejší než i třeba i5 10400.

Re: intel core 5, vysvětlení pojmu

Napsal: 09 čer 2020 05:28
od Azmir
michael: Podle taktů asi kupuje notebook.

coxx: tak nejvyšší modely možná, stejně jako topí třeba nejdražší grafiky a ryzeny na tom s teplotama taky nejsou o moc líp. Akorát to bude bude to zas flame OT, to nechcu, jenom jsem reagoval na nesmyslnou věc. Běžné modely jsou na tom s vyžařováním tepla i spotřebou celkem dost dobře. Udržíš je v pohodě na turbo taktěch tak dlouho, jak potřebuješ, i na běžném chladiči. Top procesory kupuje tak málo lidí a ještě méně je nechává jet ve 100% zátěži všech jader nepřetřžitě, takoví stejně pak uživí už věci jako 3950x, těm je 8/10 jader málo.

Re: intel core 5, vysvětlení pojmu

Napsal: 09 čer 2020 07:55
od Martab
To Azmir, a proč má potom třeba takový 10900K nastavený PL2 Limit (zvýšený limit TDP) na hodnotu 250W po dobu 56s? (u nonK procesorů je to 28s) Asi je uplná náhoda, že tento čas je plně dostatečný na většinu benchmarků, ale při běžném používání jaksi člověk zatěžuje CPU i delší dobu než cca minutu. Pak jsou výrobci desek, kteří tyto specifikace nerespektují a nastaví klidně na 4096 W, to se pak nemá člověk divit, že procesor s TDP "jen" kolem 125W potom v zátěži žere a topí jak smyslů zbavený.

https://www.extremetech.com/computing/3 ... ation-cpus
https://www.tomshardware.com/news/intel ... processors
https://www.hwcooling.net/spotreba-come ... 900f-220w/

Neříkám, že má kupovat hned Ryzena (ikdyž u nich teploty sice skáčou, ale že by žraly nějak neúměrně výkonu se říct nedá), jen to chce vědět, jak to zrovna u Intelu funguje v testech a podle toho potom hledět na výsledek a počítat s tím, že ten prezentovaný výkon na super desce s nejvýkonnějším chladičem nemusí být až tak reálná jako dostane v bežném PC kde bude CPU brzdit chlazení a limity PL.

Re: intel core 5, vysvětlení pojmu

Napsal: 09 čer 2020 12:35
od mmmartin
Azmir píše:Akorát to bude bude to zas flame OT, to nechcu, jenom jsem reagoval na nesmyslnou věc.

.....já jsem ten požár nezaložil a ani to nebylo sirkama, mám zapalovač ... ;)

Re: intel core 5, vysvětlení pojmu

Napsal: 09 čer 2020 20:43
od Azmir
Martab: a kde tady byla řeč o 10900k nebo 10. generaci vůbec? Ptal jsem se zakladatele at to specifikuje, pravděpodobně jde o starší notebookovou generaci, ale jiní si museli rýpnout do nejnovější a ještě desktovpové řady, i když o něm není řeč, asi začnu všude zminovat topící amd i když o něm nebude řeč. Tak jestli i admini mají potřebu rozjíždět OT flame i tam kde to nepatří. Předchozí generace tak nastaveny nejsou, ale najednou se bude všechno brát obecně? Trochu objektivity pánové. Ano nejvyšší model nejnovější generace žere a topí, je tady o něm řeč? Není. Kolik lidí si ho koupí a kolik lidí ho bude provozovat v základu a v kontinuální 100% zátěži na všech jádrech? Nikdo. Gameři pro které je primárně určený asi ne, na práci si lidi koupí jiný procesor. Pl2 limit si vypneš v biosu. Jenom blázen si kupuje nejvyšší Kčkový model, k tomu desku za mnoho tisíc, super chladič a pak na to ani nešáhne v biosu. Každý kdo ho bude taktovat ten limit stejně odstraní, stejně jako se to u taktování dělá vždy, žádné limity tě nezajímají.

Při běžném použivání intel procesory mají srovnatelnou spíše nižší spotřebá než AMD. Mé 5 GHz "monstrum" žere v běžné zátěži 25W, 40-60W při běžném hraní. AMD většinou využivá TDP mnohem velkoryseji a klidně si vezmě těch 60W na blbý chrome. A topící 6 jádra od AMD na super 7nm procesu co mají 70° v idlu se tu řešili dostkrát, takže asi tak. Kdo chce psa bít, hůl si najde. Ale nevím proč bych ve vlákně o notebookovém procesoru ze starší generace měl řešit 10900k...

Víte o tom, že RX5700 XT žere 250W stejně jako 2080ti? Masakr že? Šílené co si AMD může dovolit... Fakt hrůza. Amd no, prostě to topí a ještě ani nefunguje, taklhe bych to napsal ve vašem stylu, sice tu řeš o grafikách není, ale co by kdyby že, musím to pojmout ve stylu jak je u AMD fans běžné, objektivita jde prostě stranou, musí se házet špína :))))

Re: intel core 5, vysvětlení pojmu

Napsal: 09 čer 2020 21:03
od Martab
Jediný, kdo tady rozjíždí flame jsi ty (nevím kdo nahlásil příspěvek, že chce vysvětlení, já to nebyl), to že má AMD problém u spotřeby grafik (ale to je dlouhodobá písnička, aspoň jě většinou prodává o něco levněji, to už ať si každý vybere), je fakt, to nikdo nemůže popírat, ale jak to souvisí s Core i5? Pokud by sis otevřel ty odkazy, tak tam jsou od Celeronů až po i9, takže každý si najde. O on Intel přestal v 10. generaci vyrábět i5? nebo jaký důvod je tu 10. generaci vynechat?

Nevidím důvod, proč něco složitě nastavovat v BIOSu, nedělal jsme to od dob prvních Core procesorů ať už v případě Intelu nebo AMD, tak jak 99% běžných uživatelů :-)