Set-top box je funkční, ale nejde naladit kanály

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

ŠAJK
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: únor 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Set-top box je funkční, ale nejde naladit kanály

Příspěvekod ŠAJK » 11 úno 2020 16:42

Zdravím,
mám doma dvě televize z toho jedna nemá podporu pro DVB-T2. Koupil jsem si k ní set-top box (http://bit.ly/2Hdiqtl), ale není schopen mi najít žádné kanály, asi pět minut hledá a pak napíše "žádné kanály k přehrání". Přitom set-top box jsem zkoušel u kamarádovy TV (také bez DVB-T2), a tam normálně programy našel a šly spustit. V kabelu problém také není protože jsem tam zkoušel připojit tu druhou televizi a HD programy normálně hrají. Nemáte nějaký tip co vyzkoušet????

Reklama
Uživatelský avatar
Rewqa
Moderátor
Master Level 9
Master Level 9
Příspěvky: 8114
Registrován: říjen 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Set-top box je funkční, ale nejde naladit kanály

Příspěvekod Rewqa » 22 úno 2020 19:44

Zeptám se blbě, anténu připojenou máš?
ASUS TUF Gaming B550-PLUS | Ryzen 5 3600 | ASUS ROG Strix GTX 1070 OC | 16GB Crucial DDR4 | Be Quiet! Pure Power L8 500W | Corsair 230T Graphite Series
Pravidla PC-Help

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Set-top box je funkční, ale nejde naladit kanály

Příspěvekod cervcek » 22 úno 2020 21:51

Po přechodu na DVB-T2 vysílají stejné multipexy různých vysílačů na identických frekvencích. Pokud je přijímač mezi dvěma vysílači, může se k němu dostávat signál z obou, který se vzájemně ruší.

Různé přijímače si poradí s jinak silným a kvalitním signálem - proto může TV naladit stanice na stejnou anténu, kde STB nic nenaladí. Dalším problémem můžou být různé spojky, napaječe a slučovače na koaxiálním kabelu, mnohdy se chovají jako antena samotná a pak si můžeš s anténou dělat co chceš, protože zařízení chytá signál místo anténou napáječem už někde na půli cesty. Obecně by mělo být spojů co nejmíň.

Kamarád má pravděpodobně jinou anténu, jinak natočenou ATD. Viditelnost na vysílač je přímá, nebo není?

V menu přijímače je také potřeba nastavit, jestli je poloha antény horizontální, nebo vertikální.

Některé přijímače také mohou mít v menu možnost napájení antény. U slabého signálu může pomoci, ale silný signál může naopak přebudit.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Set-top box je funkční, ale nejde naladit kanály

Příspěvekod mmmartin » 22 úno 2020 22:13

cervcek píše:... Pokud je přijímač mezi dvěma vysílači, může se k němu dostávat signál z obou, který se vzájemně ruší.

Velmi málo pravděpodobné, spíše nemožné.
cervcek píše:Některé přijímače také mohou mít v menu možnost napájení antény. U slabého signálu může pomoci, ale silný signál může naopak přebudit.

Podmínkou by ovšem bylo, aby anténa byla osazená zesilovačem.
cervcek píše:V menu přijímače je také potřeba nastavit, jestli je poloha antény horizontální, nebo vertikální.

No fuj!

cervcek píše:Dalším problémem můžou být různé spojky, napaječe a slučovače na koaxiálním kabelu, mnohdy se chovají jako antena samotná a pak si můžeš s anténou dělat co chceš, protože zařízení chytá signál místo anténou napáječem už někde na půli cesty.

ŠAJK píše: V kabelu problém také není protože jsem tam zkoušel připojit tu druhou televizi a HD programy normálně hrají.
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Set-top box je funkční, ale nejde naladit kanály

Příspěvekod petr22 » 22 úno 2020 22:18

Vysilace by mely mit takove frekvence, aby se priu prekryvani rozsahu nerusily.

To, ze to nenajde vubec nic je ale divne.

Kdyz se pristroj povedlo naladit u kamarada - funguje doma, kdyz uz jsou kanaly naladene ?

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Set-top box je funkční, ale nejde naladit kanály

Příspěvekod cervcek » 22 úno 2020 22:23

Fuj nefuj, některé přijímače toto nastavení mají a s nesprávným nastavením nehrají.

O vzájemném rušení dvou vysílačů v lokalitě bych ani nemluvil, kdybych s tím neměl zkušenost - ve Vrchlabí mám přímou viditelnost na Černou Horu, ale je zde měřitelný signál z Liberce, který multiplex zarušuje.

Ta poslední citace ode mě (se spojkami ATD) - viz můj druhý odstavec - různé přijímače si poradí s jinak kvalitním signálem. Nehledě na to, že pokud chytá signál odrazem, tak se může v závislosti na počasí a dalších okolnostech síla signálu během dne značně měnit.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Set-top box je funkční, ale nejde naladit kanály

Příspěvekod petr22 » 22 úno 2020 22:34

Ja predpokladam ze ten kamarad je z nejblizsiho okoli.

Pokud tazatel nebydli ve velmi hluboke dire v zemi, musi naladit aspon neco ruseni neruseni.

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Set-top box je funkční, ale nejde naladit kanály

Příspěvekod cervcek » 22 úno 2020 22:46

Pakliže nespoléhá na automatické ladění, to občas vážně nic nenašlo ani mně. Ideální je ruční ladění přímo na daném č. kanálu/frekvenci. S tím seznamem naladěných kanálů z domu kamaráda by mohl obraz alespoň trochu zakostičkovat i s mizerným signálem.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
vlazy
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 673
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Set-top box je funkční, ale nejde naladit kanály

Příspěvekod vlazy » 22 úno 2020 22:56

cervcek píše:O vzájemném rušení dvou vysílačů v lokalitě bych ani nemluvil, kdybych s tím neměl zkušenost - ve Vrchlabí mám přímou viditelnost na Černou Horu, ale je zde měřitelný signál z Liberce, který multiplex zarušuje.
To bych viděl jako velmi málo pravděpodobné. Nemyslím si, že by ti co přidělují ty kanály a výkony jednotlivým vysílačům byli až tak blbí, že by to někde přidělili tak aby se to vzájemně rušilo. Já chytám TV signál z více různých vysílačů a vše je bez problémů a nějakého vzájemného rušení.

amirinda
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 678
Registrován: březen 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Set-top box je funkční, ale nejde naladit kanály

Příspěvekod amirinda » 23 úno 2020 12:09

To, že anténa chytá příjem z více vysílačů je více než zřejmé, hlavně klasické "síťovky". Je to vidět třeba při naladění programů, že je 5x ČT, 4x Novu apod. Dále pak samotné kabely, zesilovače a co já vim co všechno. Sám čekám na pána Antéňáka, co mi to za pjéťo proměří...
Hezký článek:
https://www.televizniweb.cz/2020/01/sro ... anrjQqGT_s

petrmet
Level 3
Level 3
Příspěvky: 440
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Set-top box je funkční, ale nejde naladit kanály

Příspěvekod petrmet » 23 úno 2020 14:25

U DVBT a DVBT2 se běžně používají SFN sítě. Doporučuji přečíst článek https://www.televizniweb.cz/2019/04/prakticky-prijem-dvb-t2-jednofrekvencni-site-a-vliv-na-prijem-signalu/.
Důležitá je směrovost a polarizace antén. Např. 26. kanál Cukrák a Žižkov.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů