eloktrostiticky nebezpeci

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
loleq
nováček
Příspěvky: 42
Registrován: září 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

eloktrostiticky nebezpeci

Příspěvekod loleq » 23 lis 2007 20:30

Ma pri montazi PC skutecne smysl pouzivat elektrostaticky zabezpeceni nebo ne? Pokud ano, muzete mi nekdo poslat odkaz na nejake?

Reklama
agent000
nováček
Příspěvky: 42
Registrován: listopad 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod agent000 » 23 lis 2007 20:57

Pokud se vyvaruješ doteku s pozlacenými konektory (PCI, AGP,...) tak komponetu neublížíš. Pokud si i tak nejseš jistý, stačí když se uzemníš, třeba na topení, mě se však osvědčilo dotknout se topení a uzemnit tak potencionální náboj na mém těle. Za 200kč se dá v GESu nebo GM koupit pásek na ruku s kouskem drátu krokodýlkem, kterým s trvale připojíš k zemi.

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 24 lis 2007 16:08

Kolikrát si říkám, že se tato problematika často zbytečně nafukuje, ale přesto asi není od věci chovat se ke komponentám ohleduplně. Se všemi deskami manipuluji tak, že je držím za hrany, nebo konektory. Nedělám to však kvůli statice, ale kvůli potu na prstech (občas používám i bavlněné rukavice). Desky odkládám vždy(!) do elektrostaticky vodivých sáčků, nikdy ne na stůl a již vůbec ne na hromadu nářadí. Zároveň je potřeba mít oblečení s co nejmenším podílem syntetických vláken. Takto se chovám k deskám všeho druhu již více než 25 let a ještě ani jednou, jsem neviděl desku, která by lehla statikou při manipulaci. A že tenkrát byly součástky, které odešly jen při špatném pohledu...
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Uživatelský avatar
mike007
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5860
Registrován: srpen 07
Bydliště: Pardubice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mike007 » 24 lis 2007 19:50

Karlos : Dělám již osmým rokem ve firmě kde se vyráběly motherboardy a mohu ti říct, že bez řádného uzemnění ( ESD náramek, patěnky, plášť ) bylo docela riskatní manipulovat s komponenty či vyrobenými deskami. Mě samotnému se doma stalo, že mi doslova vybouchnul jeden docela dost drahý tranzistor přímo v ruce. Jestli ho ještě někde vyhrabu, tak ho vyfotím a pošlu na ukázku. Byla v něm pěkná díra. Od té doby při bastlení nebo jen při manipulaci s kartami, drahými CMOS součástkami používám ESD náramek. Nijak mi nepřekáží, když ano, dám si ho na nohu. A skladování karet a součástek zásadně v antistatických sáčcích...
Nejlepší hra je Excel!
Pravidla fóra PC-helpJak označit téma za vyřešené
»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»
UPOZORNĚNÍ - můj Skype, Soukromé zprávy či email neslouží jako tech. podpora.
Dotazy pište do fóra. Od toho tu je.

Uživatelský avatar
tomaso
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: červen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod tomaso » 24 lis 2007 21:23

Karlosi používat bavlněné rukavice není moc dobrý nápad. Mohl by si někde způsobit polarizaci a to by nemusel dobře dopadnou. Raději používej ten pásek a nebo se raději před tím pořádně usuš a uzemni :D :wink:

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 25 lis 2007 14:01

Prosím, osvětli mi co rozumíš onou polarizací. Používání rukavic z čisté bavlny mi před lety doporučovali pracovníci TTC-Marconi (dřívější Výzkumný ústav telekomunikací) k zamezení přilnutí iontových nečistot na desku, které údajně dokáží zničit součastky spolehlivěji, než elektrostatický náboj.
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Uživatelský avatar
tomaso
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: červen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod tomaso » 26 lis 2007 15:00

Hele nevim co máš za desku, ale ty starší mají polootevřené tranzistory. Mohlo by dojít k nahromadění náboje na desce a tak přeskočit do tranzistoru. Desky cca star 4-5 let. Ty novější používají už jiné tranzistory s jinými krytkami. Ale furt lepší bavlněné rukavice než spocené špinavé ruce :D :D :D
Pentium III, RAM 512MB, HDD 60GB+120GB+ex. 30GB na zálohu. Monitor EIZO 19" > komp starej 6 let, až na ten monitor :)

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 26 lis 2007 15:44

Tomaso, neustále se učím cosi nové :wink: Co je prosím polootevřený tranzistor (google zarytě mlčí)? A jaké krytky máš na mysli? Stále jsem nepochopil tvé vysvětlení nevhodnosti bavlněných rukavic :cry:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Uživatelský avatar
jaro3
člen Security týmu
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 43061
Registrován: červen 07
Bydliště: Jižní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

RE:

Příspěvekod jaro3 » 26 lis 2007 16:29

Dělám v elektronice pěkně dlouho a taky by mně zajímal termín polootevřený tranzistor.Znám je Zavřený ,otevřený přechod(C-E ,třeba) nebo tranzistor v oblasti saturace.Myslím ale, že největší nebezpečí je v elektrostatickém napětí-(zavedením obvodů CMOS)(zlaté tenkrát TTL ap.), takto jsem "odpálil" před lety modem dial-up(PCI) .

Uživatelský avatar
Zeppelin
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 939
Registrován: říjen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Zeppelin » 26 lis 2007 19:50

Já si myslím že tím "polootevřeným" byl myšlenej takovej ten klasickej co je většinou černej a nahoře má stříbrný kolečko-to černý je nějakej igelit nebo co, no a ten druhej "novější" je asi ten celkově zatavenej nebo zalitej (mám je taky na desce, sice ne všechny ale mám :D ) Je tomu tak tomaso?

Uživatelský avatar
tomaso
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: červen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod tomaso » 26 lis 2007 20:13

No s tim zalitim si to myslel dobre :D . Akorát je to pootevřené stranou k desce
Pentium III, RAM 512MB, HDD 60GB+120GB+ex. 30GB na zálohu. Monitor EIZO 19" > komp starej 6 let, až na ten monitor :)

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 27 lis 2007 09:54

Takže obavy z ničeho :lol: Přechod je vždy uzavřený, aby se k němu nedostal vzduch a nemohl oxidovat. Jestli tě náhodou nemate označení "tranzistor s otevřeným kolektorem". To "stříbrné kolečko" bude nejspíš vyvedený chladič. Jak je to s těmi rukavicemi?
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)


Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů