Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 17 lis 2020 13:17

Ahoj, pokusím se to nasimulovat.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 20 lis 2020 10:32

Rychlost přes OpenVPN - testováno na RSA 1024 a 2048 bitů:
OpenVPNspeed.png
OpenVPN rychlost


Pro 1024 je rychlost 8,4MB/s = 8,4 x 8 = 67Mb/s.
Analogicky pro 2048 bit.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

BigSandy
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 252
Registrován: prosinec 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod BigSandy » 20 lis 2020 11:01

Hm.
Takže koupením noveho routru si moc nepomužu.
Dik moc za otestovaní.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 20 lis 2020 11:10

Domnívám se, že si pleteš MB a Mb - tady na velikosti záleží! 60Mb/s na TV stačí v pohodě.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

BigSandy
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 252
Registrován: prosinec 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod BigSandy » 20 lis 2020 11:17

Až v ponděli odpolední, tak to znovu poměřim.
Dik.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 23 lis 2020 20:58

----- pokračování a dokončení -----

Router jsem podrobil obvyklým testům. Jak se testovalo:
Router připojen na gigabitovou síť. Jako zdroj použit PC s Win7, SSD disk na straně WAN. Jako cíl použit PC s Win10, SSD disk na straně LAN. Pro testy s USB použit USB flash disk Corsair VoyagerGT USB 3.0.
WiFi testováno v prosoru A - 1m od routeru, B - 5m od routeru, jedna železobetonová zeď, C - 10m od routeru, 3 železobetonové zdi. Testováno v reálném světě v paneláku, v okolí 34 wifi sítí.
Na zdrojovém PC nasdílen adresář, rychlost měřena pomocí totalcommanderu prostým kopírováním velkého souboru. Jde tedy o reálnou rychlost přes SMB protokol.
Při testech jsem narazil na zvláštnost - ne vždy je výhodou nejbližší vzdálenost. A dále - můj HP probook s protokolem 802.11n jsem nepřemluvil k vyšší rychlosti, byť jsem se o to snažil všemožným nastavením. Ovšem úplně jinde byly rychlosti s Lenovo T580 s kartou podporující 802.11ac. Tam jsem byl opravdu překvapen. Navíc v prostoru "A" byl notebook dokonce rychlejší, než karta PCE-AC68.
Bohužel nevlastním nic, co umí protokol 802.11ax. Troufám si ale tvrdit, že zde by byly výsledky ještě lepší.
rychlax56.png
Tabulka rychlostí

K rychlostem - naprosto překvapující je rychlost WAN->LAN, naměřených 911Mbps je jeden z nejlepších výsledků, kterých jsem kdy dosáhl.
A takto vypadá kopírování přes WiFi na Lenovu:
WiFiAx56.png
WiFi T580, 802.11ac
WiFiAx56.png (10.01 KiB) Zobrazeno 2227 x


A jako obvykle přikládám screen z InSSIDeru, abyste měli představu v jakých podmínkách router pracoval:
inSSIDer.png
InSSIDer


Závěr:
Velmi povedený router pro moderní a rychlé domácí sítě. Obrovské možnosti nastavení, které bych mohl zařadit spíše do profesionální sféry. Důraz na bezpečnost pomocí produktu TrendMicro a podpora WPA 3. Dva USB porty, z toho jeden USB 3.1. Menu v češtině. Připraven pro nasazení v MESH síti. Pokročilé možnosti logování. Záloha připojení jak pomocí druhého WAN, tak pomocí "klíčenky" se sim mobilního operátora. Podpora nového protokolu 802.11ax.
Cena 2.999,- (czc v době recenze) dle mě naprosto odpovídá vlastnostem routeru. Pro ty, kteří to myslí se svou sítí vážně, je výborný kandidát.
Naposledy upravil(a) ITCrowd dne 30 lis 2020 17:15, celkem upraveno 1 x.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 25 lis 2020 17:08

Ještě doplním - občas se objeví otázka na spotřebu.
Měření v této sestavě:
- osazeny oba dva USB porty. První port Corsair Voyager GT USB3.0, druhý Kingston DTSE9 G2 USB3.0 128GB.
- kopírování WAN->LAN
- kopírování USB 3.0 -> WiFi Lenovo T580
To mělo za následek vytížení všech jader procesoru na cca 70%.
Naměřená spotřeba 8,8W
S odpojenými Flash USB disky, 1xPC LAN, WiFi zapnutá, ale bez zátěže, spotřeba 4,55W. Což je méně než standby provoz starších TV.
Měřeno digitálním power metrem GPM01.
Vzhledem k tomu, že dodávaný zdroj 12V/2A má výkon 24W, což je značně předimenzováno, domnívám se, že tato rezerva je určena k případnému napájení externího HDD.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

lacino88
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: leden 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod lacino88 » 16 pro 2020 08:09

Ahoj,
premyšlam tiez nad kupou ASUS RT-AX55 (nahrada za RT-N18U). Chcem sa spytat este pred tym ako sa rozhodnem, ako je na tom v porovnani Router Asus RT-AX56U popripade lacnejsim TP-Link Archer AX10? Nejake skusenosti?
Ide mi predovsetkým o dosah, prenosové rýchlosti a spolahlivost. Router bude pokrývať polovicku poschodového rodinného domu. Do nového routru bude prichádzat 1Gb optika a z neho viest kábel do druhého routru: TP link archer C6 ktorý pokrýva druhú časť domu. Za usmernenie vopred dakujem.
CoolerMaster RC-690-KKN1; SuperFlower 650W Gold; MSI Z97 Gaming 3;Intel i5-4690k + SCYTHE Mugen MAX; ASUS Strix GTX 970; Kingston 2x8GB HyperX; Samsung 840 EVO 240GB; WD Black 1TB; NEC EA244WMi

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 16 pro 2020 12:20

Recenze se týká rt-ax56u, ale i tak odpovím.
ax56u má prakticky za stejnou cenu 2xUSB navíc (z toho jeden USB3.0). A 2x více flash a ram. Což se hodí, pokud by měl být hlavní router. Tplink ax10 jsem nikdy neměl v rukou, takže nemůžu nic říct.
Archer C6 je strašná plečka.
A co se týče dosahu, přečti si: viewtopic.php?f=109&t=188210
Taky není dobré míchat dva výrobce. A zajímalo by mě, proč chceš routery ax, když ten tplink ax neumí (o mesh ani nemluvě).
Máš-li zájem svou síť řešit, bude nejlépe, pokud si založíš samostatné téma. Určitě si pročti odkaz v mém podpisu - Vybíráme router.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

lacino88
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: leden 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod lacino88 » 17 pro 2020 14:18

- čiže lepšou voľbou je asi ax56u
- Archer C6 možno je plečka ale v danej chvíli spĺňal čo som potreboval, 1Gb LAN, dostatok LAN portov a dual band... v tej časti domu sa vtedy nič náročného nenachádzalo na pripojenie čo by nezvládlo. To sa síce teraz dočasne zmenilo (PC s obývačkou poputovali do druhej časti domu, lebo sa tehotnej manželke nechcelo chodiť po schodoch do hornej obývačky).
- čo sa týka dosahu, prečítal som si to a na základe toho mením formuláciu požiadavky na router = hľadám router s čo najlepším dosahom A ZÁROVEŇ taký, ktorý má antény s lepším ziskom (v rámci danej cenovej hladiny +-100e), vďaka ktorým by router videl mobil aj na väčšiu vzdialenosť. :idea: (rovnaký alebo lepši ako RT-N18U)
- o miešaní výrobcov som nevedel. Od teraz beriem na vedomie. Mám asi šťastie v nevedomosti, keďže TP link funguje ako ma.
- ax router chcem z jednoduchého dôvodu. Nevidím zmysel kupovať ac router, ak za podobné peniaze + nejaký doplatok môžem mať ax. Aj keď k dnešnému dňu ax zariadenie nemám, router kupujem na viac rokov a do vtedy isto také zariadenie pribudne. Časom sa možno aj ta C6 vymení za niečo s ax a mesh.
Aktuálne je mojou prioritou výmena RT-N18U, keďže z mne neznámeho dôvodu blbne wifi sieť (jeden aj druhý router majú svoju osobitnú wifi sieť zo svojím menom). Náhodne vypadáva pripojenie takou formou, že na mobile ukazuje pripojenie k wifi ale stránku nenačíta, neaktualizuje sociálne siete, alebo nechce sa pripojiť k vonkajšej kamere. Stalo sami aj že stream z HBO Go začal sekať, zastavovať a následne sa rozbehol na striedačku. Ako náhle sa prepnem na dáta od operátora všetko ide. Skúšal som router aj resetnúť a nepomohlo. Tento jav nie je pravidelný ani nepretržitý.
CoolerMaster RC-690-KKN1; SuperFlower 650W Gold; MSI Z97 Gaming 3;Intel i5-4690k + SCYTHE Mugen MAX; ASUS Strix GTX 970; Kingston 2x8GB HyperX; Samsung 840 EVO 240GB; WD Black 1TB; NEC EA244WMi

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 17 pro 2020 14:27

Nezlob se, ale už minule jsem psal:
ITCrowd píše:Recenze se týká rt-ax56u...........................................
Máš-li zájem svou síť řešit, bude nejlépe, pokud si založíš samostatné téma. Určitě si pročti odkaz v mém podpisu - Vybíráme router.

Potřebuješ to přeložit do slovenštiny?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

xx30
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod xx30 » 25 bře 2021 20:51

Nevíte někdo čím by mohl vzniknout tento problém?
Máme doma tři NTB, Lenovo Yoga Slim 7, zbylé dva ACER Swift 3 a Dell, které jsou připojeny přes wifi k výše recenzovanému routeru. Jeden se bez problémů připojuje jak k 5 GHz tak 2,4 GHz síti. Dva další jsou připojeny pouze přes 2,4 GHz. Když na nich dám připojit k 5 GHz síti dojde k připojení Bez přístupu k internetu. Před několika dny připojení bez problémů fungovalo na obou sítích a bylo možné mezi nima přepínat. Nic se mezi tím neměnilo. Zjistil jsem to tak, že nám na chvíli vypadla 2,4 GHz síť a chtěl jsem tedy NTB připojit k 5 GHz síti. Při připojování to hlásilo, že dochází ke konfiguraci a pak se NTB připojil bez přístupu k internetu. Po nějaké době se opět rozjela 2,4 GHz síť a na ní teď funguji. Chtěl jsem na 5 GHz síť přejít kvůli možnosti rušení jinými sítěmi v paneláku. Telefony jsou připojeny i přes 5 GHz tak také přes 2,4 GHz síť.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Asus ROG Delta Core - Recenze
    od KingGustavo » 03 říj 2023 14:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    4629
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    06 říj 2023 18:27
  • Recenze ASUS ROG STRIX Radeon RX 6650 XT V2 OC Edition
    od winycz » 27 čer 2023 22:57 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    13840
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    27 čer 2023 23:00
  • Popis (recenze) Asus ROG Strix Z790-A Gaming WIFI II
    od KingGustavo » 27 lis 2023 19:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1642
    od KingGustavo Zobrazit poslední příspěvek
    28 lis 2023 16:14
  • Asus RT-AX57-Go - router pro cestovatele Příloha(y)
    od ITCrowd » 15 bře 2024 10:53 » v Sítě - hardware
    1
    1831
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    16 bře 2024 16:31
  • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
    od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
    3
    2494
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 14:06

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů