optimální nastavení modem + modem/router + router

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

duchar
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: září 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

optimální nastavení modem + modem/router + router

Příspěvekod duchar » 03 zář 2020 16:31

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jaké je optimální zapojení modemů/routeru/AP?
Doma mám tato zařízení:
1) modem VDSL comtrend vr-3026e v2 , 4 × RJ-45 pro LAN (10/100Mbps)
2) VDSL modem/router ASUS dsl-ac55u (nově pořízené), 4x LAN port, 10/100/1000, Mbps, 1x RJ45 WAN port, 10/100/ 1000Mbps
3) Xiaomi mi wifi router 3 s openWRT (X-WRT), 2x LAN port, 10/100Mbps, 1x RJ45 WAN port, 10/100Mbps
4) 8portový 10/100/1000 Mbps switch
5) internet od O2 (zatím pouze 20Mbit, víc tam neteče)
Po celém domě jsou roztahané dvojzásuvky RJ45. Nebráním se některé ze 3 uvedených zařízení plně odstavit.
Můj návrh na zapojení:
Var.1) comtrend dát do režimu bridge (umístění garáž) - odtud kabelem do obýváku a tady napojit Asus jako hlavní router s wifi, v prvním patře potom přes LAN AP od Xiaomi. Jak je to ale s řízením trafiku, něco pojede přes Asus, něco přes Xiaomi??
Var.2) comtrend vyhodit, přivést vdsl do Asusu (umístění garáž) v režimu modem/router/wifi, kabelem do obýváku k AP Xiaomi. U xiaomi ale zase degradace rychlosti LAN?
jde mi hlavně o rychlost a spolehlivost datové sítě, rychlost internetu je sice malá, ale zároveň mám doma NAS server na streamování videí a fotek. A v příštím roce snad bude optika 8)
Pokud bude třeba cokoliv upřesnit, rád poskytnu doplňující informace. Snad to není moc zmatené :smile:
Předem děkuji za jakoukoliv radu.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: optimální nastavení modem + modem/router + router

Příspěvekod ITCrowd » 03 zář 2020 16:48

Vítej na PC-HELP!
Ten switch se ti ztratil kam?
Jaká zařízení budou kam připojena?
Hodil by se třeba plánek: app.php/gallery/image/1669/source
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

duchar
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: září 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: optimální nastavení modem + modem/router + router

Příspěvekod duchar » 03 zář 2020 18:20

V danou chvíli mám Switch v garáži hned za comtrend, odsud potom po síti do pracovny, kde běží NAS a NTB. Do obýváku vede ze switche 2x RJ45. V obýváku potřebuji na kabel připojit TV, playbar, 2x Xbox. Nyní řešeno přes xiaomi. Na Wi-Fi hlavně Nintendo, tablet, mobil atd.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: optimální nastavení modem + modem/router + router

Příspěvekod ITCrowd » 03 zář 2020 20:08

Předně - jako první musí být router. Nelze tedy přepnout comtrend do bridge a pak ho zapojit do switche. To je základ, ze kterým musíš počítat.
Dát do garáže asus jako router by určitě šlo, ale bylo by škoda přijít o dvoupásmovou wifi (oředpokládám, že garáž je někde bokem).
Asi nejlepší řešení by bylo:
- comtrend do bridge, LAN do obýváku.
- v obýváku WAN asus (i když už nevyuřiješ jeho dsl modem) v režimu router. Do LAN zapojit switch a do něj všechny zásuvky RJ45 + NAS TV atd.
- šaumí zapojit jako switch (viz. můj podpis) a zapnout režim AP.
V tomto případě budeš mít všude v zásuvkách gigabit ethernet a v baráku wifi s oběma pásmy.
Ale pokud připojíš LAN do šaumí, pojede jen na 100Mbit.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

duchar
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: září 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: optimální nastavení modem + modem/router + router

Příspěvekod duchar » 03 zář 2020 20:46

Ok, vše chápu. Jak ale potom vyřešit zbylé pokoje, kde datové kabely jsou všechny svedeny do garáže? Lze tam také dát další Switch, ale ten poslat druhou LAN do switche/Asuse v obýváku? Není to už moc “přes koleno?”


Sent from my iPhone using Tapatalk

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: optimální nastavení modem + modem/router + router

Příspěvekod ITCrowd » 03 zář 2020 20:56

Pokud vše funguje, nechej tak. Až ti dodají rychlejší internet, stejně budeš muset koupit nové zařízení. A zařídíš se podle toho. Ten asus stejně neumí VDSL profil 35b, což je pro rychlý internet požadováno.
A pokud máš dost LAN kabelů, můžeš to vyřešit i takto: telefonní kabel připojíš do RJ45 zásuvky do obýváku. Na druhý konec připojíš asus jako dsl modem/router. V obýváku z asusu kabel do switche v garáži a zbytek v obýváku připojit do ostatních portů asusu. On datový kabel Cat5e má lepší datovou propustnost, než tel. linka, takže se tím klidně ta lajna prohnat dá. A v tomto případě bys ten comtrend vyřadil. Šaumí opět jako switch.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

duchar
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: září 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: optimální nastavení modem + modem/router + router

Příspěvekod duchar » 04 zář 2020 07:43

Super, děkuji moc za radu. A o víkendu si budu hrát


Sent from my iPhone using Tapatalk

leondealer
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: srpen 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: optimální nastavení modem + modem/router + router

Příspěvekod leondealer » 04 srp 2021 11:31

ITCrowd píše:Pokud vše funguje, nechej tak. Až ti dodají rychlejší internet, stejně budeš muset koupit nové zařízení. A zařídíš se podle toho. Ten asus stejně neumí VDSL profil 35b, což je pro rychlý internet požadováno.
A pokud máš dost LAN kabelů, můžeš to vyřešit i takto: telefonní kabel připojíš do RJ45 zásuvky do obýváku. Na druhý konec připojíš asus jako dsl modem/router. V obýváku z asusu kabel do switche v garáži a zbytek v obýváku připojit do ostatních portů asusu. On datový kabel Cat5e má lepší datovou propustnost, než tel. linka, takže se tím klidně ta lajna prohnat dá. A v tomto případě bys ten comtrend vyřadil. Šaumí opět jako switch.


promiň , ale tady nemohu souhlasit s několika informacemi, které jsi podal

profil 35b je určen pro "VDSL 3" pbchodní název O2, tedy rychlosti 250mbit, to se dá řešit prostřednictvím terminátora - zapojit přímo nějaký WR
telefonní kabel (RJ11) bych tedy do Ethernetového konektoru (RJ45) rozhodně nezapojoval i když redukce existují, ale je třeba pamatovat na těch cca 50V
z KBS (tel.zásuvka) se doporučuje co nejkratší zapojení přes DLS kabel do mdm (v tomto případě Comtrend nebo ASus), Comtrend je simple, určen pro rychlosti do 100mbit, ale vydrží i nějakou tu bouřku, takže doporučuji,
ASUS nemám zkušenosti

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: optimální nastavení modem + modem/router + router

Příspěvekod ITCrowd » 04 srp 2021 12:24

Opět do tématu rok starého? Proč?
K dalšímu:
VDSL 3 je sice nějaké značení, ale rozhodně to není obchodní název kyslíka. Rozhodující je profil, který modem musí umět.
Samec RJ11 lze bez problému cvaknout do zásuvky RJ45. Běžně se používá ve firmách. Celá struktura je v UTP a telefony se připojí, jak je zrovna potřeba. Redukci netřeba.
Cat5e telefonní signál umí, ostatně se řešilo třeba zde: viewtopic.php?f=41&t=205043
"se doporučuje co nejkratší zapojení přes DLS kabel do mdm" - DLS kabel je co?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Synology router RT2600ac nastavení VPN Příloha(y)
    od pebura » 08 led 2024 10:38 » v Sítě - hardware
    0
    663
    od pebura Zobrazit poslední příspěvek
    08 led 2024 10:38
  • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
    od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
    3
    2541
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 14:06
  • Modem O2
    od slanecek » 11 srp 2023 22:07 » v Administrace sítě
    3
    2764
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    12 srp 2023 20:14
  • Modem ZTE H267A a bonding.
    od kasy » 02 led 2024 13:47 » v Sítě - hardware
    2
    955
    od kasy Zobrazit poslední příspěvek
    02 led 2024 15:18
  • o2 pevný internet ´´jaky modem´´?
    od Fantousek » 02 srp 2023 21:31 » v Sítě - hardware
    3
    1600
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    03 srp 2023 14:20

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host