LTE anténa a WiFi router

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

FreemanCZ
Level 1
Level 1
Příspěvky: 81
Registrován: červenec 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

LTE anténa a WiFi router

Příspěvekod FreemanCZ » 03 srp 2020 18:19

Dobrý den,

na chalupě mám neomezený datový tarif od O2, dle mapy pokrytí a rychlosti signál 4G/LTE. Nicméně, často se stává, že rychlost internetu docela kolísá (dle naměřených hodnot stále 4G/LTE), zejména při deštivých dnech. SIM od O2 mám vloženou v tomto routeru https://www.alza.cz/tp-link-tl-mr6400-d4016488.htm. Router je umístěný v místnosti na parapetu okna v patře (plechová, zateplená střecha a silné zdi). Jak jsem již zmínil výše, rychlost připojení dosti kolísá, internet používám pro Smart TV (O2 TV) a práci, surfování na webu a občasné hraní na PC. V poslední době je ta rychlost opravdu nedostačující > obraz v TV se seká a načítání webu je opravdu pomalé. Je možné, že výše uvedený router má slabý příjem signálu? Případně, je možné zlepšit příjem signálu pomocí externí (venkovní) LTE antény a její následného propojení s tímto routerem? Případně jakou anténu a router vybrat? Případně jiný poskytovatel (nejlépe kvůli pokrytí Vodafone, ovšem nutný je bezlimitový tarif dat v +- stejné cenové hladině jako O2 300 - 400 Kč za měsíc).

Dík moc všem za odpovědi a rady, přeji pěkný zbytek dne.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: LTE anténa a WiFi router

Příspěvekod ITCrowd » 03 srp 2020 19:19

"rychlost internetu docela kolísá (dle naměřených hodnot stále 4G/LTE), zejména při deštivých dnech" - tohle je naprosto typické pro bezdrátové připojení. Kromě toho se ještě o pásmo dělíš s dalšími klienty připojenými na stejnou buňku, tak je samozřejmé, že rychlost kolísá.
Sílu signálu ti router ukazuje - to jsou ty 4 svislé čárky, pokud máš všechny 4, pak je síla signálu více než dostatečná.
Řešením je kabelové připojení.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

FreemanCZ
Level 1
Level 1
Příspěvky: 81
Registrován: červenec 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: LTE anténa a WiFi router

Příspěvekod FreemanCZ » 03 srp 2020 19:48

Ahoj, díky za odpověď. Na routeru svítí 2 čárky z max 3 čárek. Jinak, nevím jak hustou síť "vysílačů" tady O2 má, ale jsem v území s nízkou hustotou zalidnění a určitě ne každý má O2. Kabel tady bohužel není možný, ten mám dole na další TV, která je řešena přes O2 telefonní linku starou přes 20 let, která by bohužel další TV neutáhla. Co kdybych zkusil dát ten router ven/na střechu a kdyby se za stejného počasí rychlost zvýšila, byla pak instalace antény relevantní případně? Díky

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: LTE anténa a WiFi router

Příspěvekod ITCrowd » 03 srp 2020 20:07

Zkusit můžeš.
Ale jak jsem psal, co jde vzduchem, má své limity.
K tel. vedení - na stáří nesejde. Rozhodující je vzdálenost od ústředny. A použité technologii.
Anténou nic nespravíš, anténa pro LTE je pravděpodobně integrována uvnitř. Můžeš použít venkovní zařízení - např: https://www.wifi-shop.cz/mikrotik-route ... 46923.html
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

FreemanCZ
Level 1
Level 1
Příspěvky: 81
Registrován: červenec 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: LTE anténa a WiFi router

Příspěvekod FreemanCZ » 03 srp 2020 20:28

Díky za odpověď. Já už jsem se když jsem tohle zrizoval ptal v O2 a říkali, že je to právě snad i daleko a že je to staré a přenosová rychlost by to už nedávala. Předpokládal jsem, že integrovaná anténa v tom uvedeném routeru může být slabá a ta venkovní by byla určitě kvalitnější pro příjem signálu. Jinak ostatní sítě, min. Vodafone takový problém se signálem nemá, mám tu ještě jeden router se simkiu na data od Vodafonu a ten jel v pohodě vždy snad, jen je tam FUP 60 GB a to bohužel na TV atd. nestačí no. Díky


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
    od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
    3
    2506
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 14:06
  • Router
    od Drifty » 02 kvě 2023 20:35 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    1204
    od Drifty Zobrazit poslední příspěvek
    03 kvě 2023 19:45
  • Router 2.4 vs 5
    od ShadowWord:Pain » 30 črc 2023 18:45 » v Vše ostatní (hw)
    4
    1313
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    30 črc 2023 19:52
  • Nefunkční router ? Příloha(y)
    od cline » 22 říj 2023 19:48 » v Sítě - hardware
    26
    3960
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    23 říj 2023 22:39
  • Router nefunguje.
    od urbassscz » 07 kvě 2023 21:27 » v Problémy s hardwarem
    5
    1019
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    08 kvě 2023 19:03

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů