Nový HDD (WD20EVDS) – co vy na něj? Mám ho koupit?* Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Viktor.Z
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 293
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Nový HDD (WD20EVDS) – co vy na něj? Mám ho koupit?*

Příspěvekod Viktor.Z » 22 říj 2009 22:17

Zdravím :smile:

Tak jsem zase tady, abych vás zase požádal o radu při výběru nového hardwaru. Tentokrát HDD. Potřebuji nový. Ten můj je už starý a hlavně dost hlučný. Vyhlédl jsem si tento: http://www.alza.cz/western-digital-cavi ... 119969.htm Myslím, že snad žádný disk v současné době není hlučnější, než ten co mám teď, ale přál bych si samozřejmě aby byl co nejtižší. Co říkáte na ten, co jsem si vyhlédl? Jestli výte o nějakým lepším, tak budu rád, když mi poradíte. Dražší by už ale být nemusel :oops: Co se týče kapacity, tak bych chtěl minimálně 1 TB. Ale spíš tak aspoň 1,5 TB. A taky aby byl rychlý :smile:

Mám tuhle základní desku http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=60302

A ještě jedna věc. Vyrábí se ty disky pořád ve stejných rozměrech? Aby se nestalo, že se mi na to místo ve skříni kam patří disk nebude vejít.

Předem díky za rady :smile:
Naposledy upravil(a) Myloš dne 22 říj 2009 22:30, celkem upraveno 2 x.
Důvod: Oprava nadpisu (s ohledem na pravidla fóra) z nic neříkajícího „Nový HDD“. Příště sám, ano?

Reklama
Uživatelský avatar
El Diablo
Moderátor
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14099
Registrován: červen 06
Bydliště: In Hell
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Nový HDD (WD20EVDS) – co vy na něj? Mám ho koupit?*

Příspěvekod El Diablo » 22 říj 2009 23:10

RTFM!!! UBCD - Ultimate Boot CD Zkusili jste to vypnout a zapnout? Aneb z PIO do DMA a zpět... :) * Jak provést Clear CMOS
Kdo se moc ptá, málo googlí. Doporučený freeware

i5 3570K, ASRock Z77 Extreme, 16GB Corsair, 120GB SSD Kingston +2TB Samsung, Gigabyte Radeon HD7870, Sharkoon ReX8VE, XL-747H

Viktor.Z
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 293
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD (WD20EVDS) – co vy na něj? Mám ho koupit?*

Příspěvekod Viktor.Z » 23 říj 2009 01:20

Jo no, na ty Samsungy jsem už taky koukal. Jenže ten má například rychlost jen 300 Mb/s a ten Western má 3 Gb/s. Já se v tom tak nevyznám, ale tohle ovlivňuje rychlost disku? Jako načítání, zapisování a podobně? 300 Mb/s a 3 Gb/s je totiž dost velký rozdíl. Tak aby ten Samsung nebyl moc pomalej. A co znamená ta rychlost otáčení? To taky nějak ovlivňuje rychlost? A co to rozhraní Serial ATA 300? To moje deska vezme? Díky
AMD Ryzen 3700x| Ram 32GB 2400Mhz DDR4| NVIDIA GTX 1080

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD (WD20EVDS) – co vy na něj? Mám ho koupit?*

Příspěvekod Myloš » 23 říj 2009 06:58

Rychlost 3 3 Gb/s samozřejmě vypadá líp než 300 MB/s, ale jen na papíře; ve skutečnosti je to to samé.
Těch 300 totiž nejsou — jak píšeš ty — Mb/s (megabity za sekundu), nýbrž megabajty.
A u 3 Gb jde naopak o gigabity.
Viz též Wikipedie:
http://cs.wikipedia.org/wiki/SATA píše:Přenosové módy SATA
1. generace / SATA 1.5 Gbit/s / Datová propustnost 150 MB/s = 1,5 Gbit/s
2. generace / SATA 3 Gbit/s / Datová propustnost 300 MB/s = 3 Gbit/s



Doplňuji:
Tvoje deska (podle odkazu) SATA II disky umí: 6 x SATA 3Gb/s connectors
Otáčky samozřejmě rychlost disku ovlivňují; na stranu druhou je otázka, jestli je u takhle velkých disků rychlost tím nejdůležitějším parametrem; nehledě na to, že počet otáček rychlost čtení/zápisu určuje jen do určité míry. Druhým důležitým parametrem je počet ploten a hustota zápisu.
WD: přístupová doba 14,5 ms *** extrémně tichý - technologie 500GB/plotnu, o 40% nižší spotřeba energie oproti běžným diskům
Samsung: * přístupová doba 8.9ms *** ultra tichý provoz (hlučnost 22dB), velmi nízká spotřeba
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Viktor.Z
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 293
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD (WD20EVDS) – co vy na něj? Mám ho koupit?*

Příspěvekod Viktor.Z » 23 říj 2009 10:54

Takže by jste spíš doporučili ten Samsung? Čili tenhle, když budu kupovat v Alze: http://www.alza.cz/samsung-spinpoint-f2 ... 122670.htm ?
AMD Ryzen 3700x| Ram 32GB 2400Mhz DDR4| NVIDIA GTX 1080

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD (WD20EVDS) – co vy na něj? Mám ho koupit?*

Příspěvekod Myloš » 23 říj 2009 17:02

Zřejmě ano, protože jeho jediná nevýhoda je, že je o ¼ menší, ale i tak je jeho kapacita víc než slušná.
No a o ceně pak ani nemluvě – 2 319 Kč namísto 4 878 Kč – to je míň než polovina, takže by sis za cenu WD mohl koupit dva Samsungy a měl bys 3 tera. Když pak přihlédneš k přístupové době, není o čem přemýšlet.
..
Vysoká cena WD je dána tím, že jde o nejvyšší kapacitu. Pokud uvažuješ ekonomicky a nemusíš mít to úplně nejmodernější, zjistíš, že se nevyplatí kupovat ani to nejnovější, ani to hodně staré.
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Uživatelský avatar
Marfy
Moderátor
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11988
Registrován: září 06
Bydliště: Zlínský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Nový HDD (WD20EVDS) – co vy na něj? Mám ho koupit?*

Příspěvekod Marfy » 23 říj 2009 17:57

2GB HDD má špatný poměr cena/kapacita. Taky 5400ot/min neudělá s disku rychlíka.Bral bych rychlejší 7200 otáčkový disk 1,5GB který je daleko levnější.Třeba tenhle Seagate Barracuda
Intel Core i5 9400F + SilentiumPC Spartan Pro,ASUS Dual GTX 1660S 6GB,Kingston A2000 M2,DDR IV 16GB,Fortron Hyper S 600W
Intel Core i7 6700 + SilentiumPC Spartan,Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB,SSD Kingston Now A400,DDR IV 16GB,Corsair RM 550x

Viktor.Z
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 293
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD (WD20EVDS) – co vy na něj? Mám ho koupit?*

Příspěvekod Viktor.Z » 24 říj 2009 01:26

Tak jsem si nakonec koupil tenhle: http://www.alza.cz/western-digital-cavi ... 138299.htm :oops: Nějak mi víc sedí ten WD, tak snad nebudu litovat. Koupil jsem si k tomu i nový Windows 7 ultimate 64 bit. Zítra mi to přijde a ty widle budu instalovat na ten nový disk. Tak snad vše půjde bez problémů. Akorát se chci ještě zeptat, nemá se něco ještě před tou výměnou disku udělat? Třeba něco v biosu nebo tak?
AMD Ryzen 3700x| Ram 32GB 2400Mhz DDR4| NVIDIA GTX 1080

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD (WD20EVDS) – co vy na něj? Mám ho koupit?*

Příspěvekod Myloš » 24 říj 2009 01:38

Jestliže pouze vyměňuješ disk (žádný nepřidáváš nebo neubíráš), není v BIOSu co nastavovat.
Jediný možný „problém“ bude nejspíš v tom, že disk nejenže nebude naformátovaný, ale asi na něm nebude ani vytvořena žádná partition.
Bude-li to datový disk (tzn. nebudeš-li na něj instalovat systém), najdeš ho po náběhu Windows ve Správě disků (neplést se Správcem zařízení), do kterého se dostaneš například pravým myšítkem na Tento počítač / Spravovat, kde je zhruba uprostřed, anebo přímo před Win+R / diskmgmt.msc / ENTER.
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Viktor.Z
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 293
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD (WD20EVDS) – co vy na něj? Mám ho koupit?*

Příspěvekod Viktor.Z » 24 říj 2009 02:15

Aha. Ale naformátovat by měl jít při té instalaci Windows, ne? Já si chci data z toho starého zazálohovat na externí, pak ho vyměnit za ten nový a nainstalovat na něj ten win. To co popisuješ, to bych musel asi ten disk prostě přidat, naformátovat a pak teprve vyjmout ten starý a začít na ten nový instalovat win. Ale to bych teda pak asi musel i něco nastavovat v biosu, že? Tomu se chci právě vyhnout. Já ho chci prostě hned vyměnit a začít na něj instalovat win a při té instalaci by tam měla být přece možnost formátu, nebo ne?
AMD Ryzen 3700x| Ram 32GB 2400Mhz DDR4| NVIDIA GTX 1080

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD (WD20EVDS) – co vy na něj? Mám ho koupit?*

Příspěvekod Myloš » 24 říj 2009 10:57

To, co jsem popisoval, bylo řešení pro situaci, pokud bys nechal v PC původní systémový disk (tzn. včetně Windows) a měnil bys jen druhý (datový) disk.
V případě instalace to všechno samozřejmě není potřeba – instalační program ti sám nabídne jak vytvoření partition, tak její naformátování.
Budeš-li formátovat celý disk jako jednu oblast, není problém.
Chceš-li disk rozdělit na systémovou a datovou oblast, tak při instalaci vytvoř jen tu první, systémovou a zbytek nech nevyužitý – v takovém případě je pohodlnější vytvořit a naformátovat druhou oblast až z Windows (správce disků).
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Viktor.Z
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 293
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD (WD20EVDS) – co vy na něj? Mám ho koupit?*

Příspěvekod Viktor.Z » 24 říj 2009 11:18

Dobře, díky moc za rady :smile: Už mi disk přišel i s Windowsem. Tak už zálohuju data a pak se pustím do montáže a instalace. Tak se pak ozvu. Držte mi palce. Doufám, že se nevyskitne nějaká komplikace. Nechci nad tím ztrávit celý výkend
AMD Ryzen 3700x| Ram 32GB 2400Mhz DDR4| NVIDIA GTX 1080


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 32 hostů