Výběr monitoru na práci / fotky 27"

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Edom
Level 3
Level 3
Příspěvky: 522
Registrován: červenec 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr monitoru na práci / fotky 27"

Příspěvekod Edom » 16 srp 2023 09:58

Omlouvám se za nekonečně dlouhé vlákno, ale rád bych si nechal snad už naposledy poradit a uzavřít to s objednáním.
Hodně mi pomohlo projít prodejnu Comfor, kde jsem se podíval na monitor 31.5" Dell Gaming S3222DGM Curved.
Velikost je hodně velká, ale oproti mému 24" to je ještě v normě a tato velikost mi přijde fajn pro stůl 160x80. Na vystaveném herním pc jsem si prošel prohlížeč, proklepal si internet, hodně mi pomohlo vysvětlení jak lze nastavit okna v novějším W11. Určitě jsem změnil postoj a jdu tedy do prohnutého, pc upgreaduji do W11 kvůli seřazením oken i kvůli lepšímu tvoření screenshotů. Daný monitor byl i na herní design poměrně hezký, ale bohužel nemá usb c ani usb hub. Dále mi pomohla informace že na 4K monitor mi kterákoli hra, nebo grafický program bude žrát několikanásobně větší výkon. Jelikož nemám mašinu za 100tis, QHD bude zlatý střed a 4K určitě ne-e. Pokud by šlo jen o zakřivení a velikost monitoru, našel bych monitor kolem 6-7 tis, ale pokud má být polohovací nahoru a dolů, má mít usb hub a usb c, našel jsem ideální monitor který má jen 2 mínus ( vysoká cena a velká spotřeba elektřiny ) .
https://www.czc.cz/msi-mpg-artymis-323c ... 88/produkt - myslíte že tedy je to dobrá volba? Pokud nějaké mínusy uvidíte, budu za ně rád. V opačném případě večer objednávám.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53623
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr monitoru na práci / fotky 27"

Příspěvekod petr22 » 16 srp 2023 10:04

Porad ty same minusy QHD.

1. male rozliseni na filmy
2. nevhodne rozliseni pro FHD obsah (4K UHD je nasobek FHD), kde se musi obraz prepocitavat

"Dále mi pomohla informace že na 4K monitor mi kterákoli hra, nebo grafický program bude žrát několikanásobně větší výkon."

Nekolikanasobne vyssi vykon rozhodne ne, ale vyssi ano - u her. U grafickych programu je to primo totalni pitomost.

Jak u 4K UHD, tak QHD muzes vzdy hrat hru v nizsim rozliseni.

Edom
Level 3
Level 3
Příspěvky: 522
Registrován: červenec 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr monitoru na práci / fotky 27"

Příspěvekod Edom » 16 srp 2023 10:19

1. Malé rozlišení na filmy, tak když teď jsem byl na Full HD - QHD bude pořád skok kupředu, nebo se v něčem pletu? Na filmy mám televizi v obýváku, v pracovně se snažím hlavně pracovat, maximálně si pustím něco na YT jako kulisu.
2. Nejsem si jistý jestli rozumím, jakože 4K je několik násobků FullHDčka ale QHD není v přesném násobku (plácnu ne 4x přesně, ale 2,3x) a proto se musí přepočítavat)?
Moje pc je viz. příloha, zase asi až takový výkon na 4K nevím jestli mám.
Přílohy
pc.png

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53623
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr monitoru na práci / fotky 27"

Příspěvekod petr22 » 16 srp 2023 10:30

Pokud na 4K UHD monitoru pustis hru v FHD, tak 4 pixely monitoru zobrazuji 1 pixel obrazu.

Na QHD monitoru se FHD obsah musi interpolovat, takze kdyz na QHD monitoru hrajes hru v FHS, vypada je to mene ostre nez vyse.

Abys vuzil plne rozliseni QHD monitoru, musis mit film ve 4K UHD - a tam se to zase bude interpolovat na nizsi rozliseni.

QHD neni zadny video standard, je to presne mezi Full HD a 4K UHD.

Geforce 1650 neni grafika na hry v QHD ani ve 4K. To chce Geforce RTX 4060 a vyssi.

Edom
Level 3
Level 3
Příspěvky: 522
Registrován: červenec 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr monitoru na práci / fotky 27"

Příspěvekod Edom » 16 srp 2023 10:37

První větě rozumím, druhá věta tedy - UHD monitoru dostanu výbornou kvalitu ale z QHD monitoru a FHD obsahu nebude obraz zase až tak dobrý (ale pořád lepší QHD - FHD než FHD - FHD ne?).

Ano, grafika není žádný peklostroj, ale na FullHD například KCD co je hra kterou jsem za 2 roky hrál, tak na QHD by grafika mohla táhnout hru v pohodě ne? Nevadí mi nižší rozlišení nebo středně vysoké detaily v nastavení hry, ocením zábavu ne přeostřené detaily na maximální fps. Jsem skromný v těchto ohledech.

Vážím si tvých rad, pokud budeme ignorovat maximální potenciál toho monitoru na nejnovější hry a filmy v extrémní kvalitě, je to rozumná koupě nebo bych se měl dívat po něčem jiném? Popř. po čem? Snažil jsem se o tom nastudovat hodně, projel jsem různá elektra, pročetl různé články a stále se nemohu rozhodnout.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53623
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr monitoru na práci / fotky 27"

Příspěvekod petr22 » 16 srp 2023 10:45

Kdyz monitor nebude vyhovovat, muzes ho do 14 dnu vratit.

Ja bych ale na koukani na videa ve 4K (filmy, YT) nekupoval monitor s nizsim rozlisenim.

Filmy jsou bud 1920x1080, nebo 3840×2160, zadne rozliseni mezi neni.

Zivan
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2456
Registrován: leden 10
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr monitoru na práci / fotky 27"

Příspěvekod Zivan » 16 srp 2023 10:50

Edom: zjednodusene mas jednoduchy obrazek, ktery ma jen 3x3 pixely a je to vedle sebe treba bila cara, cerna cara a zelena cara. A ted si vem ctvereckovy papir, udelej si tam ctverec 4x4 a prekresli do nej ten obrazek? Co bude v tom ctvrtem sloupci? Posledni cara 2x? Nebo udelas tu prostredni caru 2x? Nikdy se ti nepodari ten obrazek nakreslit na plnou plochu tak, aby vypadal stejne.

Me je to treba u filmu taky fuk a u her bezne pouzivam nizsi rozliseni.

Ale spouste lidem to nevadi, maji klidne nastavene blbe rozliseni uz v OS, na plose rozmazane pismo a v klidu na tom pracuji 8h denne.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

Edom
Level 3
Level 3
Příspěvky: 522
Registrován: červenec 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr monitoru na práci / fotky 27"

Příspěvekod Edom » 16 srp 2023 10:53

Budu dávat monitor do DPH, takže nemohu vrátit.
Na YT je málo co ve 4K, většinou mi všechno jede doporučeně Youtubem na 1080 / 1440 kvalitu. A to jsem připojený na optice, hlavně u práce a zmíněném upgradu na W11 budu mít vlevo panel s youtubem co nepojede na fullscreen a vpravo budu mít práci. Takže ten potenciál během práce nebudu skoro vůbec využívat. To, že si někdy u práce udělám jídlo a zobu si to, tam taky nevidím moc nutkání zapínat vše do 4K. Resp. takhle - jsem velice málo náročný a i FullHD monitor mi stačí, chci ale pořídit něco nového, většího, prohnutého, polohovacího nahoru a dolů a když už mám investovat do něčeho takového, rád bych myslel do budoucna kdy se například to QHD bude hodit. Ať za pár let kdy Fullhd bude pravěk nedívám znovu po monitorech kvůli lepší kvality. Jinak k tomu poměru stran a přepočítávání, starý i nový monitor má stejný poměr stran (16:9). Tak tady by problém neměl být.

Dodatečně přidáno po 3 minutách 59 vteřinách:
Zivan: nemáš nějakou fotku nebo úkaz toho jak taková deformace v reálu vypadá? Ta deformace se udělá plácnu co 4 pixely protože to dopočítává ten poměr po kousku a opakuje se, nebo se udělá deformace na celém obrazu třeba jen 3x a tím se to ztratí?

Zivan
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2456
Registrován: leden 10
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr monitoru na práci / fotky 27"

Příspěvekod Zivan » 16 srp 2023 11:35

Zkus si to sam. Mas fullHD monitor, tak si spust hru na plnou obrazovku s nizsim rozlisenim, treba 1680x900 a podivej se, jak moc ti to vadi.

Kdybys to chtel videt lip, tak zmen rozliseni v OS na o fous nizsi a podivej se na pismo. Tak to ale snad nikdo normalni nepouziva.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

Edom
Level 3
Level 3
Příspěvky: 522
Registrován: červenec 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr monitoru na práci / fotky 27"

Příspěvekod Edom » 16 srp 2023 11:37

Zmenšil jsem si rozlišení a udělaly se mi pruhy na stranách a kvalita písma a všeho je skutečně horší. Takže pokud chápu správně, jestli chci kvalitní obraz, nejde o velikost monitoru ale o to vybrat buď monitor ve Full HD nebo 4K, QHD prostě bude dělat tento problém - chápu to dobře?

Zivan
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2456
Registrován: leden 10
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr monitoru na práci / fotky 27"

Příspěvekod Zivan » 16 srp 2023 11:49

Ne, dulezite je, ze si v OS nastavis stejne rozliseni, jako ma monitor. Pak budes mit obraz na plose a v programech, ktere nemeni rozliseni ostry. Ale kdyz si pustis neco v jinem rozliseni, tak to bude mazle. Pustis si hru ve fullHD na QHD monitoru a bude to trochu mazle.

Vyjimkou je fullHD rozliseni na 4K, protoze to je presne 2x vetsi rozliseni na kazdou stranu, kazdy radek i sloupec se vykresli presne 2x, bude to vetsi, ale ostre.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

Edom
Level 3
Level 3
Příspěvky: 522
Registrován: červenec 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr monitoru na práci / fotky 27"

Příspěvekod Edom » 16 srp 2023 11:53

Takže doporučení je jít 4K - na práci a internet mi to pc utáhne, bude to krásně ostré (v základu 4K mi pc udělá že ikonky na ploše budou včetně textu miniaturní, v nastavení zobrazení si dám tedy jen zvětšení a bude to v cajku) U her jelikož nejsem náročný a můj pc to nezvládne si přepnu rozlišení FullHD a komp mi to utáhne stejně jako na současném FullHD a kvalita bude dobrá. Takže toho 4K se vlastně nemám bát..


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr myši na práci
    od Edom » 23 lis 2023 23:00 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    14
    1439
    od nl635 Zobrazit poslední příspěvek
    24 lis 2023 20:43
  • Výběr noteboku na kancelářskou práci do 15.000,-
    od deus.one » 23 říj 2023 20:45 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    804
    od deus.one Zobrazit poslední příspěvek
    04 lis 2023 08:24
  • Výběr monitoru k PC
    od natasahribek » 13 zář 2023 13:09 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    2072
    od natasahribek Zobrazit poslední příspěvek
    13 zář 2023 13:09
  • Výběr monitoru k PS5.
    od Michalcin » 31 črc 2023 13:40 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    812
    od Michalcin Zobrazit poslední příspěvek
    31 črc 2023 13:40
  • Výběr monitoru do 8K
    od Martymarty » 13 pro 2023 11:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    1049
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    13 pro 2023 17:46

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 99 hostů