Rada s výběrem klávesnice

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatel1000
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Rada s výběrem klávesnice

Příspěvekod Uživatel1000 » 07 úno 2021 21:49

Po mnoha letech řeším problém s klávesnicí, a jelikož je tu doba, kde není možné si někde nějaké klávesnice rozumně osahat, problém se ještě prohlubuje.

Dlouhá léta (už to bude přes 15 let) jsem používal již dnes muzejní kousek Turbo Xwing KB-3001 (ani nevím, co to má za typ čudliků). Už sice nejsou vidět písmenka, ale slouží dobře stále. Sestavoval jsem si nové PC a koupil novou klávesnici - DELL KB-216 CZ - levná, samé pozitivní hodnocení. Ale moc spokojený s ní nejsem, protože s ní dělám víc překlepů - nebo tedy spíš občas nenapíšu nějaké písmenko.

Požadavky na klávesnici:
- vysoký profil kláves (potřebuji víc cítit, že došlo ke stisku)
- aby tlačítka reagovala bez ohledu na to, z jakého úhlu a kde je stisknu. tímhle trpí mezerník na té nové.
- spíš mechanická (membránová opravdu jen v případě, že nebude trpět žádnými neduhy)
- cena ideálně něco kolem 1000,- (samozřejmě když mi někdo odůvodní, že se vyplatí koupit něco za 2000,-, protože je to prostě mockrát lepší, tak zvážím)
- CZ layout
- nepotřebuji žádné podsvícení a kravinky, zajímá mě jen ta funkčnost kláves
- dvojitý enter je plus, ale přežiju to i s malým
Na klávesnici hodně píšu a potřebuju minimalizovat překlepy nebo si při psaní uvědomit, že k překlepu došlo a že jsem třeba nějakou klávesu nestiskl dostatečně. Tohle bude asi zvyk z té Turbo Xwing a pochybuji, že se to snadno odnaučím.

Problém trochu je, že vždycky když si nějakou vyhlédnu, tak na to lidé píšou kritické komentáře a vytýkají věci, které přesně u klávesnice nechci. Jsem tedy v pasti co se týče doporučení na eshopech a prodejnosti. Mám pocit, že by mě měla uspokojit nějaká herní klávesnice (občas na tom něco hrát budu, ale priorita je práce, což je to psaní). Ono ta Dell klávesnice za 300,- není vyloženě špatná. Ale pro časté užívání a minimalizování překlepů a vynechávání písmen bych raději zkusil nějakou jinou.

Máte někdo nějaké tipy na klávesnici, za kterou dáte ruku do ohně? Ideálně i za rozumnou cenu?

Reklama
Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rada s výběrem klávesnice

Příspěvekod Fox_25 » 08 úno 2021 02:35

https://klavesnice.heureka.cz/a4tech-g800v/

Jestli využiješ i makra a nevadí ti netradiční vzhled tak tahle klávesnice je dobrá a kupodivu je udělaná velice slušně. A makro klávesy umí i akce myši, jestli děláš v programu kde se využívají kl. zkratky tak je na tohle ideální protože má 15 makro kláves a 5 profilů.

Uživatelský avatar
Mr. Incognito
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 855
Registrován: červen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rada s výběrem klávesnice

Příspěvekod Mr. Incognito » 08 úno 2021 08:41

Blbá zpráva - kvalitní mechaniky začínají kolem 2000, CZ layout taky není samozřejmostí a dvouřádkového enteru je jako šafránu. Jestli to je čistě na psaní, tak bych volil něco n způsob toho, co postoval kolega nade mnou.

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rada s výběrem klávesnice

Příspěvekod gogo1963 » 08 úno 2021 08:54

pokud ne drahou mechanickou, zkus třeba tuhle ... nemá sice vysoký zdvih, ale klávesy spíše tužší (to má logitech i u myší a tam mi to vadí) ... klávesy nevynechávají ... podobnou, akorát kompaktnější má už 10 let a kromě sedřeného "A,S,D" funguje pořád na jedničku ... když tak ji vrátíš ...
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

Uživatel1000
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Rada s výběrem klávesnice

Příspěvekod Uživatel1000 » 08 úno 2021 11:22

Netradiční vzhled zkousnu, když je to v rámci mezí. Na mechanické klávesnici nelpím, i když by mi někdo neoblombě tvrdil, že je to sakra rozdíl a děsně boží, tak bych něco kolem těch dvou tisíc zkusil.
Celkově si ale myslím, že nejsem moc náročný. Požaduji to prostě cítit v prstech a vědět, že jsem nějakou klávesu stiskl a nějakou ne, tedy aby mi tam pocitově sedělo to tisknutí tlačítek... Na té stařičké Turbo-Swing to cítím.
Co se týče maker a dalších věcí, o tom pochybuju, že někdy využiju, nevyužívám to ani na myši.

Co se týče CZ layoutu, ve finále nepotřebuju, abych tam měl na klávesách znaky s českou diakritikou (na té Turbo-Xwing už mám skoro všechny klávesy ošoupané, takže jsou prázdné :) kromě kláves F, G, X, W a Q).

Osobně jsem se díval na YENKEE KATANA YKB 3500, píšou, že česká klávesnice, ale české znaky na obrázku nevidím (to mi nevadí), jen tam není v horní řadě jedno tlačítko ¨, což asi taky nevadí.
Tady je prostě blbý, že dokud to člověk nevyzkouší, tak neví.

Od A4Tech mám laserovou myš X7 a je super (lepší než nově koupená k novému PC Connect IT Neo+). U té G800V mě malinko děsí, že je tam tolik tlačítek navíc, které nevyužiju. Je tam pak třeba A4Tech Q100 srovnatelná alternativa?

Zatím bych tedy vybíral z:
- A4Tech G800V
- A4Tech Q100
- YENKEE YKB 3500 KATANA

Na CZC je o chlup oblíbenější ta poslední, ale jak mi která sedne pod prsty netuším.

Uživatelský avatar
Mr. Incognito
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 855
Registrován: červen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rada s výběrem klávesnice

Příspěvekod Mr. Incognito » 08 úno 2021 11:42

A4Tech vyrábí slušné periferie za rozumnou cenu, ať si kdo chce říká co chce. Už jsem od nich měl několik kusů myší i klávesnicí a nikdy nebyl problém. Ta YENKEE KATANA YKB 3500 je papírově slušná volba, ale četl jsem nějaké negativní ohlasy na odcházející klávesy, tak jsem ji radši nedoporučil.

Ono by bylo nejlepší osahat si jednotlivé spínače, co ti sedne. Myš a klávesnice se fakt blbě radí, každému vyhovuje něco jiného. Já bral klávesnici s MX Silent Red, jsou výborné na hry, ale na psaní to je bída. Pro tvůj účel asi budou lepší Blue nebo Brown spínače, mají lepší feedback na úhoz, haptický i zvukový. Zase jsou ale hlučnější. Co třeba tato?

https://www.czc.cz/omen-encoder-cherry- ... 57/produkt

Zde levněji:

https://www.pekro.cz/omen-by-hp-encoder ... d-brown-P/

Uživatel1000
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Rada s výběrem klávesnice

Příspěvekod Uživatel1000 » 08 úno 2021 12:13

Co se týče těch negativních ohlasů, to je podle mě problém obecně, že klávesnice je něco, kde si bude každý na něco stěžovat. Například nevěřím, že nebudou/nebyly negativní ohlasy na tu mou prehistorickou klávecnici Turbo-Xwing, a to to byla levná klávesnice. Pořád se někomu něco nelíbí. Nejdřív mě zaujala klávesnice Niceboy ORYX K444, vzhled normální, řada pozitivních hodnocení, ale i řada negativních. Jako chápu, že tohle se radí blbě.

Ta OMEN Encoder ce malinko dražší, ale samozřejmě kdybych věděl, že se mi na ní bude psát o poznání lépe, tak do toho ty peníze dám. Přeci jen od klávesniče čekám, že bude sloužit alespoň 10 let. Ale tady se trochu bojím, že člověk může být dost spokojený (a někdy dokonce i víc) i s těmi levnějšími variantami. Jen je potřeba si to osahat. Ta Yenkee Katana se mi líbí vzhledově i rozložením (dvojitý enter), a prostě ten jednoduchý vzhled, a cena přijatelná, prostě levná mechanická klávesnice. Lidi si většinou stěžují, že je hlučná. No našel jsem si recenzi s audiem a klápání takové normální. Ono když píšu na té své Turbo-Xwing, tak to taky není nic tichého :D

Ono to asi vypadá tak, že budu muset nějakou klávesnici prostě objednat, vyzkoušet, a když se mi to nebude zdát, tak ji holt vrátím. Jen je to takový zdlouhavý proces.
Ohledně té kladné zkušenosti s myší od A4Tech bych se nebál zkusit tu Q100, je levná, vypadá normálně. Ale malinko mě láká zkusit tu mechanickou od Yenkee, která taky vypadá jednoduše a na papírové parametry je levná.

Uživatelský avatar
Mr. Incognito
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 855
Registrován: červen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rada s výběrem klávesnice

Příspěvekod Mr. Incognito » 08 úno 2021 12:40

Jestli ti nevadí riskout tu Katanu, tak bych ji vzal. Za litr papírově dobrý kus. Přinejhorším ji vyreklamuješ. Nad tou Omen jsem sám uvažoval, má slušné recenze i na Amazonu, ale nakonec jsem kvůli spínačům vzal jinou. Jinak by ale byla doma.

Uživatel1000
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Rada s výběrem klávesnice

Příspěvekod Uživatel1000 » 08 úno 2021 12:43

No podle těch taktilních spínačů té Omen by mi mohla vyhovovat. Ale zatím se přikláním k tomu nejdřív otestovat tu levnější Yenkee a případně vrátit. Popravdě bych se nebál zkusit i nějakou od A4Tech. Ta Omen je s těmi taktilními spínači zřejmě nejlevnější varianta, tak v tomhle směru by to mohla být zajímavá volba.

baseus
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: říjen 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Rada s výběrem klávesnice

Příspěvekod baseus » 08 úno 2021 15:35

Taky jsem to řešil po cca 15 letech, kdy mi přestalo psát písmenko. Nakonec jsem vybral tuto
https://klavesnice.heureka.cz/hama-urag ... d2-113784/
Není sice mechanická, nicméně stisk kláves je jistý, slušný zdvih a to mi stačí. Ruku do ohně...mno každý to máme asi trochu jinak nastavené, ale já jsem s ní spokojen.

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rada s výběrem klávesnice

Příspěvekod gogo1963 » 08 úno 2021 16:03

není hlučná? Nesvítí v noci příliš? Dá se to tlumit? Mě se líbí :D asi ji zkusím
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

baseus
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: říjen 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Rada s výběrem klávesnice

Příspěvekod baseus » 08 úno 2021 16:44

Hlučná je tak akorát. Podsvícení má tři kroky jasu a tři barvy a dá se vypnout úplně. Pamatuje se poslední barvu, ale já pc jen hibernuju. Myslím ale že i po restartu si pamatuje. No mě se taky líbí, nevím proč mi připomíná Diablo II ;)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Rada s vyberem nove ram
    od karlosll » 07 zář 2023 15:03 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    602
    od karlosll Zobrazit poslední příspěvek
    08 zář 2023 15:51
  • rada s výběrem brašny na notebook
    od DeNNI85 » 27 pro 2023 18:17 » v Vše ostatní (hw)
    1
    859
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    27 pro 2023 19:45
  • Rada s výběrem monitoru kolem 10 tisíc
    od DaveMove » 29 zář 2023 14:58 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    1444
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    29 zář 2023 19:16
  • Upgrade RAM - rada
    od Zidy » 16 kvě 2023 21:31 » v Problémy s hardwarem
    8
    1358
    od Zidy Zobrazit poslední příspěvek
    17 kvě 2023 19:14
  • Rada s windowsem
    od Mladkov204 » 31 črc 2023 20:07 » v Windows 11, 10, 8...
    13
    2323
    od Mladkov204 Zobrazit poslední příspěvek
    14 srp 2023 09:36

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů