Lehčí herní PC do 17K + Monitor zvlášť

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Faster1
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 776
Registrován: srpen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Lehčí herní PC do 17K + Monitor zvlášť

Příspěvekod Faster1 » 03 pro 2020 23:28

Fox_25: Jo takhle, to je fakt, to mi nedošlo, protože já se svou sestavou a monitorem hraju už dost dlouho všechno na 120, převážně spíš dost přes 144+ FPS.

Ok s tím FreeSenc to taky dává smysl, nikdy jsem neměl monitorem, který ho má.

Díky za užitečné info.

Tomu co napsal šulda se divím z toho důvodu, protože tohle jsme už přece dávno vyřešili a nyní se tu řeší jiná věc a on přesto na to napsal tohle. Na vaši radu jsme dali, jak já, tak tazatel po upozornění na dané věci, tudíž jeho reakci nechápu.

Důvod, proč nevzít rovnou AOC 24G2U, je ten, že limit je cca 3,5tis. Tenhle monitor stojí 5 tis. tj. rozdíl o 42% a to už je dost.
Navrhnu jim ho, ale nevím, záleží, jestli budou chtít jít takhle přes cenu.

vojak3: Ok, díky za postřeh, nepamatuješ si, co to bylo za model? Jinak jako souhlasím.

Byl bych rád, kdyby se k tomu ještě chtěl vyjádřit Martab, nebo někdo další, na tento konkrétní dotaz:
Ptal jsem se ale nyní na normální smysluplný dotaz, když to vezmete tak, že musíte udržet limit cca 3,5tis., jestli je tento monitor, který stojí stejně (nebo trochu více, než vaše návrhy): Acer Nitro VG240Ybmiix v ceně do cca 3500kč dobrou/nejlepší volbou na hraní her a na to mi nikdo přímo (zatím) neodpověděl. Martab se vyjádřil spíše jen k těm 2 levnějším Acerům. Popř. v čem zaostává oproti zmíněnému AOC 24G2U5.

Zatím, co jsem z toho pochopil, tak žádný Acer teda raději nebrat? A pokud by chtěli herně lepší monitor, tak si raději tedy připlatit za: AOC 24G2U5, nebo potom tedy ideálně ještě lépe za AOC 24G2U?

Chtěl jsem mít k dispozici více návrhů, proto se na to ptám.

Abych to shrnul to, co bych chtěl slyšet je to, kdybyste chtěli herní monitor do 3,5tis, tak jestli byste Acer Nitro VG240Ybmiix brali také jako možnou volbu, nebo z nějakého důvodu raději ne a spíše si raději připlatili potom až za modely AOC 24G2U5/AOC 24G2U a to i přesto, že ty příplatky mezi nimi jsou takové, jaké jsou.
MB: ASROCK Fatal1ty Z370 Gaming K6 CPU: Intel Core i7-8700K @ 5,1GHz/4,9 AVX/4,6 cache; 1,41V Delid FAN: NZXT Kraken X62 RAM: G.SKILL 2x8GB DDR4 3800MHz @ CL16 TridentZ 1,5V GPU: Zotac GTX 1080Ti AMP Extreme Core Edition (11GB) SSD: Samsung 960 EVO 500GB, 850 EVO 500GB, 840 EVO 120GB HDD: WD Blue 2x4TB PSU: Corsair RM850i Case: Fractal Design Define R6 Black TG Monitor: BenQ XL2411Z

Reklama
Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28576
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Lehčí herní PC do 17K + Monitor zvlášť

Příspěvekod Martab » 04 pro 2020 07:37

Podívej se na recenze, třeba : https://www.displayninja.com/acer-vg240yp-review/, https://www.reddit.com/r/Monitors/comme ... _p_review/ a zhodnoť v porovnání s tím AOC třeba https://www.displayninja.com/aoc-24g2-review/. Kolem těch 3K není ten Acer Nitro VG240Ybmiix zas tak špatná volba, pro běžného uživatele asi OK, výhodou je 144Hz panel. Osobně bych si ho nekoupil, ale pokud se chceš držet okolo této ceny, tak asi proč ne.
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
vojak3
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1115
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Lehčí herní PC do 17K + Monitor zvlášť

Příspěvekod vojak3 » 04 pro 2020 10:42

Ten Acer si už nepamatuji ale Asus kterej jsem koupil místo něho mám do teď a je to ASUS VX239H už není ale k prodeji + to není ani herní monitor ale nějak mě neomezuje, barvy se mi líbějí tak jsem si ho nechal ale když odejde tak mám v plánu ten AOC 144hz za 5000kč. Bráchá má levnější AOC https://m.alza.cz/24-aoc-24v2q-d5443366 ... yrEALw_wcB a taky si nestěžuje jen to má ve 22palcovém provedení
Windows 11 PRO 64bit, Základní deska: Asus Strix B550-F Gaming, CPU: AMD Ryzen 5 5600, Grafická karta: ASUS TUF GAMING GeForce RTX 3060 Ti O8G GDDR6X, Ram: Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3200MHz CL16, Disk: Kingston KC3000 NVMe 1TB, Chladič: Endorfy Fera 5, Zdroj: MSI MPG A650GF

Uživatelský avatar
Faster1
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 776
Registrován: srpen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Lehčí herní PC do 17K + Monitor zvlášť

Příspěvekod Faster1 » 08 pro 2020 04:36

vojak3: Je možné, že jsi měl třeba nějaký dost starý a zároveň levný model, tam by mohlo podobně dopadnou asi více monitorů. Ok, ten AOC 24V2Q jsem si všiml, že je zde celkem dost doporučovaný.

Martab píše:Podívej se na recenze, třeba : https://www.displayninja.com/acer-vg240yp-review/, https://www.reddit.com/r/Monitors/comme ... _p_review/ a zhodnoť v porovnání s tím AOC třeba https://www.displayninja.com/aoc-24g2-review/. Kolem těch 3K není ten Acer Nitro VG240Ybmiix zas tak špatná volba, pro běžného uživatele asi OK, výhodou je 144Hz panel. Osobně bych si ho nekoupil, ale pokud se chceš držet okolo této ceny, tak asi proč ne.


Dobře, akorát jsi se asi přehlédl, ty recenze Aceru, které jsi poslal patří k modelu: VG240YP, což je 144Hz panel, já měl ale dotaz ohledně VG240YB a to je 75Hz panel. U AOCu jsi také poslal k tomu 24G2U - 144Hz panel, já měl dotaz ohledně 24G2U5 - 75Hz panel. Zajímalo mě srovnání těchto 75Hz monitorů. Zkoušel jsem pohledat sám pod dotazy jejich název + review, nic moc zajímavého jsem ale nenašel, většina review se věnuje primárně 144Hz panelům. Nevadí, budu to brát tak, že Acer VG240YB by šel brát v téhle ceně také jako možná varianta, ale s tím, že jsem na něj přímo doporučení nedostal.

Pošlu jim tedy: AOC 24V2Q, Samsung S24R350, Dell S2421HS, Acer Nitro VG240Ybmiix, AOC 24G2U5, AOC 24G2U a zmíním výhody a nevýhody.

Zajímal by mě nyní už asi jen tvůj osobní názor, kdyby sis měl vybrat mezi zde navrženými monitory: AOC 24V2Q, Samsung S24R350, Dell S2421HS, tak který by sis vybral a proč?

Pokud by jsi vybral ten Dell, tak by mě potom ještě zajímal výběr mezi AOC 24V2Q a Samsung S24R350, který bys vybral a proč?

xbs píše:grafárna de mnohdy výhodně střelit a stačí jí defakto jakákoliv deska, naopak jak často se tu řeší apgrejd třeba ze čtvrtej až sedmej generace Intelů, gdy prostě nelze sehnat za rozumnou cenu silnější procák a musí se pak měnit komplet celej základ...

Ještě bych chtěl trochu opravit/doplnit sám sebe v předchozí reakci ohledně toho PC, protože nevím, jestli jsem to tak dobře vystihl nebo respektive, jestli to z toho takhle vyplynulo. Moje úvaha byla následující:
Jak xbs psal, je to sice "komp za pár šupů" a že to moc rozebírám, ale o to z principu nejde, jde přece o to, udělat pro ně co nejlepší věc za dané peníze, vzhledem k tomu, na co to chtějí a jaké s tím mají předpokládané plány do budoucna. Udělat nejvhodněji levné, je někdy těžší, než to drahé. Xbs říkal, že když se tu řeší upgrade 4-7. generace Intelů, když je nyní už 10. generace, tak že to nemá smysl, protože se tam nedá sehnat lepší CPU za smysluplnou cenu. To je právě ono, jak jsem psal, že upgrade CPU má obvykle cenu tak do 2 let od koupi, pak už se stejně musí měnit deska, ať už proto, že to vyjde výhodněji - cena/výkon/budoucnost, nebo proto, že do té patice už ani výkonnější CPU neexistují, jako na nové patici. Zrovna v době v té 4-7 generaci se CPU v podstatě moc neměnili, takže tam by to teoreticky mělo smysl i později. V AMD v té době nebyla konkurence, teď ale dělá a to dost a pokud to tak zůstane, tak v následujících letech budou CPU asi i nadále citelně zrychlovat, protože se Intel bude snažit udržet si podíl na trhu. Jak to ale přesně bude nikdo samozřejmě nemůže vědět. Bral jsem to tak, že ty upgrady z hlediska CPU do této doby neplánují a tedy, že jim to CPU bude stačit na následující 2-3 roky a zvolená deska s i3 je pro ně tím pádem dostačující (s BOXem), tomu věřím a to v podstatě řekl i Martab. Myslím, že to tak někomu taky navrhoval, že by to takto šlo sestavit. Kdybych tam dal lepší desku, tak by to byly tím pádem v podstatě vyhozené peníze, protože by se nikdy nevyužil ten její plný potenciál (z hlediska RAM 2 sloty beru na ty 2-3 roky taky jako ok/možná obměna). Je možné, že to může teplotně narazit, jak BOX, tak VRM v extrémních testech, nebylo by to ideální, ale když je to mířené jako levné za nejvyšším výkonem, tak pak to asi můžeme brát jako OK, pokud je to pro všechnu uživatelskou zátěž OK. Tohle je stejné téma, jako když někdo taktuje CPU a pak testuje jeho stabilitu, někdo to prohlásí za stabilní, když je to dostatečně/uživatelsky stabilní, když mu to projede delší dobu bez pádu nebo teplotního limitu CPU/VRM např. něco jako Realbench a neotestuje to úplně, ale přitom v náročnějším testu jako některé testy OCCT, případně Prime by to mohlo narazit
už errorem/pádem nebo teplotně (CPU/VRM). Osobně považuji taky za validní, když je to všude ok, ale tady mi tohle přišlo pro ně jako lepší volba.
Kdyby tam byla ta i5, tak pro ni bych to tím pádem raději postavil s tou lepší deskou. Další věc byla ta, že ta i3 nabízí dost za tu cenu a je zatím pro tu GPU silná dost, takže kdybych tam dal místo toho i5, tak by zaplatili o 70% procent víc na CPU a i na o 66% víc na desce a přitom by jim to prakticky nyní nic moc nepřineslo, spíš až někdy v budoucnu, kde by ale zas dojeli spíš na tu GPU, kterou by sice mohli střelit, ale takhle jim to přinese víc muziky hned teď a to mi přijde praktičtější, když to bude nyní primárně spíš pro ty starší hry a až po těch třeba 3 letech CPU nebude stačit, tak stejně už bude lepší vzít něco z nové generace, to jsem tím chtěl říct, na což bude třeba i ta nová deska.

Ten PC jim budu dávat do provozu já, takže mohu klidně schválně udělat pár různých testů a pak je sem poslat, jsem na to celkem zvědavý.
MB: ASROCK Fatal1ty Z370 Gaming K6 CPU: Intel Core i7-8700K @ 5,1GHz/4,9 AVX/4,6 cache; 1,41V Delid FAN: NZXT Kraken X62 RAM: G.SKILL 2x8GB DDR4 3800MHz @ CL16 TridentZ 1,5V GPU: Zotac GTX 1080Ti AMP Extreme Core Edition (11GB) SSD: Samsung 960 EVO 500GB, 850 EVO 500GB, 840 EVO 120GB HDD: WD Blue 2x4TB PSU: Corsair RM850i Case: Fractal Design Define R6 Black TG Monitor: BenQ XL2411Z

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28576
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Lehčí herní PC do 17K + Monitor zvlášť

Příspěvekod Martab » 08 pro 2020 19:19

Jednoznačně bych bral Dell kvůli nastavitelné výšce, to je prostě komfort. Na druhou stranu, nevím jak to bude fungovat s tom omezeném prostoru na výšku.

Z těch dalších dvou bych šel asi do Samsungu, momentálně je levnější a do budoucna má VESA, což se může hodit.
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
Faster1
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 776
Registrován: srpen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Lehčí herní PC do 17K + Monitor zvlášť

Příspěvekod Faster1 » 10 pro 2020 18:01

Dobře, tak nakonec si vybrali ten AOC 24G2U, protože nastavitelná výška by jim přišla vhod a na to by museli dát stejně těch cca 3,8K a vzhledem k tomu, že to je na ty hry a důvodu, který tu byl vysvětlen, že to má výhodu i při nízkých FPS a starší hry mohou jet klidně i na vyšší/vysoká FPS, tak ten příplatek 1,2K není moc za těch 144Hz. Jsem sám zvědavý, jak to bude vypadat oproti mému BenQ XL2411Z, jak barevně, tak rychlostně, když si to zkusím připnout ke svému PC.

Všiml jsem si, že součástí balení jsou oba kabely, jak HDMI, tak DisplayPort, žádný jiný tedy třeba dokupovat není, aby to běželo na 144Hz, že? A s grafikou: https://www.czc.cz/asus-geforce-ph-rtx2 ... 25/produkt by měl jít v pohodě propojit.

Windows 10 Pro 64bit se dají v koupit zde: https://aukro.cz/windows-10-pro-6951672 ... escription, je to tak?
MB: ASROCK Fatal1ty Z370 Gaming K6 CPU: Intel Core i7-8700K @ 5,1GHz/4,9 AVX/4,6 cache; 1,41V Delid FAN: NZXT Kraken X62 RAM: G.SKILL 2x8GB DDR4 3800MHz @ CL16 TridentZ 1,5V GPU: Zotac GTX 1080Ti AMP Extreme Core Edition (11GB) SSD: Samsung 960 EVO 500GB, 850 EVO 500GB, 840 EVO 120GB HDD: WD Blue 2x4TB PSU: Corsair RM850i Case: Fractal Design Define R6 Black TG Monitor: BenQ XL2411Z

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28576
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Lehčí herní PC do 17K + Monitor zvlášť

Příspěvekod Martab » 11 pro 2020 06:17

Jo, Windows třeba na tom Aukru. S grafikou hodně štěstí se sháněním čehokoli...

Odesláno z mého Mi A2 pomocí Tapatalk
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
Faster1
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 776
Registrován: srpen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Lehčí herní PC do 17K + Monitor zvlášť

Příspěvekod Faster1 » 11 pro 2020 16:55

Ok, ne to jsme se nepochopili, ten PC byl objednán už jakmile jsem tu posílal ten souhrn, když byla ta GPU ještě skladem, takže komplet PC už mám z CZC vyzvednutý a sestavený doma i s tou grafikou. Jediné, co se vyškrtlo a objednalo až teď, byl ten monitor.

Měl jsem jen dotaz ohledně kabelů - monitor podporuje: DisplayPort 1.2, HDMI 1.4 a tyhle kabely se s ním dodávají v balení. Daná GPU podporuje: DisplayPort 1.4a a HDMI 2.0b. Tudíž 144Hz v FHD, co jsem dohledal, by mělo fungovat přes oba dva kabely? A případně čím je lepší to propojit, nebo jestli na tom nezáleží?

Na mém starším monitoru používám pro 144Hz v FHD DVI - Dual-link, ty nové kabely jsem tak moc nesledoval, tak jsem se chtěl raději ujistit, jestli v tom není ještě nějaké ale...
MB: ASROCK Fatal1ty Z370 Gaming K6 CPU: Intel Core i7-8700K @ 5,1GHz/4,9 AVX/4,6 cache; 1,41V Delid FAN: NZXT Kraken X62 RAM: G.SKILL 2x8GB DDR4 3800MHz @ CL16 TridentZ 1,5V GPU: Zotac GTX 1080Ti AMP Extreme Core Edition (11GB) SSD: Samsung 960 EVO 500GB, 850 EVO 500GB, 840 EVO 120GB HDD: WD Blue 2x4TB PSU: Corsair RM850i Case: Fractal Design Define R6 Black TG Monitor: BenQ XL2411Z

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28576
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Lehčí herní PC do 17K + Monitor zvlášť

Příspěvekod Martab » 12 pro 2020 17:17

Jo tak, tak to je dobře že už je to vše připraveno :)

K monitoru bych použil DP.
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
Faster1
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 776
Registrován: srpen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Lehčí herní PC do 17K + Monitor zvlášť

Příspěvekod Faster1 » 29 kvě 2021 22:26

Díky za pomoc, kteří se podíleli. Jinak s těmi monitory se zpočátku omlouvám za neodpovídající info. Chtěl bych se ještě doptat na pár věcí + mohu předat takové souhrnné hodnocení.

Měl jsem to tu asi 2 týdny k testování a ohledně CPU a MB musím říct, že dobré, projel jsem to všemi testy v OCCT (3D, Large+Medium+Small Data, Linpack, Memory, VRAM, Power) i Prime95 (Small, Large, Blend, Smallest). Nikde k throttlingu nedošlo ani ve small datech, takže deska to zvládne a CPU se všude taky držel teplotně dobře do 80C. Kolik ale dosáhla napájecí kaskáda na desce, to nevím, protože čidlo tam u této levné desky není a laserový teploměr jsem neměl k dispozici. Jinak v místnosti jsem měl o něco chladněji asi 20-23C, ale bedna byla uzavřená a bez airflow, protože tahle bedna v základu žádnou nemá. Co jsem se díval, tak ty nižší CPU pro socket 1200 jako Pentium Gold mají TDP nižší jen o 7W. V uživatelské 100% zátěži jako rendering - Sony Vegas/Adobe Premiere se držel okolo 75C a 50-55W, tudíž by tam měl být slušný distance od maxima i na desce a ve hrách tudíž taky, ještě i větší, záleží jak kde dle využití CPU. Ve většině držel turbo takt na 4,1GHz v některých těch náročnějších testech však nižší, nejnižší byl myslím, že v Prime95 - Small Data 3,8-3,9GHz. Nejvyšší teploty jsem dosáhl na CPU v power testu na 85C, ale to si myslím, že je celkem jasné tím, že tam dělala teplo grafika a nebyla tam ani žádná airflow a bedna uzavřená.
Co se týče hluku, tak jsem byl taky celkem spokojen, tento BOX od Intelu mně osobně začíná vadit až nad 2500 RPM. Strop má okolo 3000RPM. Ovšem ani v tom max. zatížení se na tyhle otáčky nedostává (pouze se tam dostal v tom power testu, kde to šlo k těch 85C), nebo dostává jen chvilkově, to by se ale dalo pořešit přes fan step up/down. V herní zátěži tam stejně dělá větší hluk grafika. Jinak CPU v renderingu dosahoval okolo 2000-2200 RPM. V idle to je asi 900-1000 RPM, trochu slyšet je. Ovšem měl jsem ho nastaven myslím, že na standard nijak jsem si s tím nehrál.
Takže kdyby někdo hledal levné řešení, tak se této desky a tohoto CPU bát nemusí, pokud pojede na těch 65W max.
Jinak CPU s GPU funguje dobře, jak jsem očekával např. v BF Hardline (tj. podobné jako BF4) to běží v 1920x1080 na max. grafické nastavení tak akorát okolo 144 FPS.

Nutno ale zmínit, že se ten CPU všude korigoval, tak aby držel na těch 65W, které má ve specifikacích od Intelu a nikde to nepřekračoval.

Martab píše:Spotřeba té i3 ukazovala 75W než se zahřála, potom začala snižovat turbo a spotřeba klesla na cca 68W.


To bude asi ono, když je to s tím BOX chladičem, který je stavěný na těch 65W max., tak bych možná i věřil, že těch 10W navíc už může být problém a nebude to zvládat. Jestli ta As-Rock B deska, kterou jsi měl neměla zapnutou nějakou funkci, která tomu CPU umožňuje pracovat rychleji.

Martab píše:"a to by tam mělo normálně fungovat"
Ano, fungovat tam budou, ale jak říkám, ona i ta pouhá i3 dokáže očividně pořádně zatopit napájení.


Já jsem myslel tohle tvrzení právě za předpokladu, pokud si budou brát max. těch 65W, což mají ve specifikacích všechny netaktovací i3 až i9, tudíž pokud se tohoto TDP budou držet, tak by ta deska s tím žádný problém mít neměla, ne?

-----------------------

S čím jsem tak spokojen nebyl, byla spíš teplota grafiky, která dosahovala snadno v plném vytížení blízko maxima a snižovala si tak potom i turbo takt, což trochu ubírá na výkonu a pro živostnost to taky asi není moc dobré. Měl jsem tam 83-84C. RTX 2060 má max. 88C. Hlučností se však držela ještě dobře, protože ventilátor na výchozí i přesto nezapíná tak vysoké otáčky drží na cca 77%, což je cca 2500 RPM. Je to sice mini verze, jen s jedním chladičem, ale i tak jsem očekával, že to bude o něco lepší.

S tím bych se chtěl tedy zároveň zeptat, jak byste tam vyřešili airflow, což by tomu jistě mohlo pomoci a i CPU atd. Které chladiče zvolili a jak rozmístili do této skříně? (Evolveo M1).

Dále ještě došel tam úložná prostor na tom SSD s čímž se počítalo a chtěli bychom tam přidat HDD. Ovšem čím si nejsem jistý, jak se tam instaluje, výrobce uvádí (na official stránkách), že skříň má 2x 3,5 slot, ale nikde tam nevidím "šuplíky" v té skříni, kam by se dal nainstalovat. Vidím tam jen něco pod mechanikou a nebo potom jako jedině na spod skříně? Zároveň bych chtěl tedy doporučit HDD, kapacita nejspíše 4TB, určení by mělo být primárně na hry, lépe aby byl tišší. Něco dobrého v poměru cena/životnost. Cena okolo 3 tisíc.

Evolveo_M1_Vnitrek.PNG

https://eshop.evolveo.cz/evolveo-m1--po ... rin--matx/

-----------------------

SSD je dobrý, na čtení rychlý dost, ale při rychlém a delším zápisu se občas zasekává, na 1-2s, zvyšuje se doba odezvy a když tam je systém, tak PC potom nereaguje, což jsem i očekával u tohoto SSD.

Zdroj jsem nakonec radši, že jsem tam dal ten Seasonics, akorát jsem se ale potom dozvěděl, že prý SIII není to, co bývalo od Seasonicu, jako byla SII, že je prý lepší o trochu dražší např.: https://www.czc.cz/seasonic-core-gc-500 ... 00/produkt

Skříň designově je pěkná za tu cenu, ale má opravdu tenké plechy, ale komu jde jen o to, aby to bylo v něčem zavřené a vypadalo celkem dobře, tak bych řekl, že OK.

Jinak ten monitor (AOC 24G2U) je velmi dobrý, barevně mě až překvapil, na výchozí nastavení mi ale úplně nevyhovoval, pár věcí jsem si musel poupravit. Je tam třeba funkce jako DCB řežim, který to umí vylepšit ještě víc tu scénu, ale na neoficiálních podkladech jako např. fotky to někde naopak překontrastoval a nevypadalo to s tím dobře. V některých nastaveních jsou ty barvy možná syté až trochu moc s tím si to chce pohrát. Co se týče rychlosti, tak v nastavení je MBR (Motion blur reduction), používal jsem na max. úroveň 20 (po každém znovu zapnutí monitoru se tahle funkce však vypíná, nevím proč, musel jsem vždy zapnout znovu). Když jsem to měl na 20, tak ale i tak trochu ghosting zanechával v porovnáním s mým BenQ XL2411Z (porovnával jsem si na ufo testu, tam to je vidět jasně a hned) u toho mého je to takové crystal clear s MBR + ještě po vyladění, nevím jestli se dá ten AOC případně ještě dále poupravit s service menu, případně nějakou software utilitou, která to ovládá. Pro většinu hráčů si ale myslím, že to je dobré dost, rychlostně o trochu horší, ale barevně zas citelně lepší, na druhou stranu můj TN mi do barevných odstínu taky nepřijde špatný, ale takovou hloubku opravdu nedokáže. Herně bych řekl, že mi vyhovuje o něco více ten můj.

Zde je OCCT Small Data:
CPU_Core_Clock.png

CPU_Fan_RPM.png

CPU_Package_Power.png

CPU_Temps.png

Temps_during.png


Prime95 Small Data:
Small_FTTs.png

Small_FTTs_Result_board.png


OCCT Power Test:
Temps_1.png

Temps_during_1.png

Temps_during_2.png

Result_board.png


Adobe Premiere:
Temps_1.png

Temps_2.png


Sony Vegas:
Temps_2.png

Temps_3.png
MB: ASROCK Fatal1ty Z370 Gaming K6 CPU: Intel Core i7-8700K @ 5,1GHz/4,9 AVX/4,6 cache; 1,41V Delid FAN: NZXT Kraken X62 RAM: G.SKILL 2x8GB DDR4 3800MHz @ CL16 TridentZ 1,5V GPU: Zotac GTX 1080Ti AMP Extreme Core Edition (11GB) SSD: Samsung 960 EVO 500GB, 850 EVO 500GB, 840 EVO 120GB HDD: WD Blue 2x4TB PSU: Corsair RM850i Case: Fractal Design Define R6 Black TG Monitor: BenQ XL2411Z

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28576
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Lehčí herní PC do 17K + Monitor zvlášť

Příspěvekod Martab » 30 kvě 2021 09:37

Díky za zpětnou vazbu, toto je vždy super :-)

Faster1 píše:Já jsem myslel tohle tvrzení právě za předpokladu, pokud si budou brát max. těch 65W, což mají ve specifikacích všechny netaktovací i3 až i9, tudíž pokud se tohoto TDP budou držet, tak by ta deska s tím žádný problém mít neměla, ne?

Ano, pokud se drží těch 65W, tak je vše OK, jen potom výkon neodpovídá mnohdy tomu co je vidět v recenzích, resp. hodně desek má prodloužené časy tau v základu a CPU potom hodně dlouho drží zvýšené TDP...

Co se chlazení týče, tak záleží co case dovolí, obecně 2 nasávací a co case dovolí tak výfuk ven, ideálně 120-140mm na nízké otáčky.
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
Faster1
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 776
Registrován: srpen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Lehčí herní PC do 17K + Monitor zvlášť

Příspěvekod Faster1 » 16 čer 2021 04:06

Ok, tak bude asi ono, ano u těch výkonnějších i5 a vyšších, tam ten rozdíl ve výkonu podle toho, jestli se bude držet základního TDP, nebo nebude se projeví už citelněji, ale u té i3 moc ne, protože ta se i tak drží při výchozím TDP v plném vytížení na skoro max. turbo taktu (4,1 z 4,3 GHz), takže tam by to stejně nic moc nepřidalo. Ta Asus deska s nechlazeným VRM to asi právě proto ani nenavyšuje, jako ta As-Rock a asi na to tudíž ani nemá funkci, ale to si nejsem jistý. Skládal jsem PC s i5-11400 s deskou: ASUS TUF GAMING B560M-PLUS (s RAM 2x8GB 3600MHz CL16 v DC) a chladičem Arctic Freezer 34 a ta deska má funkci něco jako Asus Turbo Enhancement, která je na výchozí už rovnou zapnutá a CPU si pak i v plném vytížení jede na 4,2GHz (max. turbo takt je 4,4 GHz) a bral až kolem 150W, původně i až kolem 180W, trochu jsem zredukoval napětí, auto tam dávalo zbytečně moc. Chladič to ještě dával při plných otáčkách, zároveň i přesto ani nedělal moc hluku, ale při těch 180W už to šlo k 90°C. Na cca 165W držel do 85°C. Rozdíl ve výkonu vůči tomu, než kdyby se to drželo výchozího limitu, tam bude tím pádem citelný, ale kolik přesně % to jsem neporovnával (netestoval) - viz téma zde: viewtopic.php?f=40&t=219807&start=24.

-----------------

Co se chlazení týče, tak záleží co case dovolí, obecně 2 nasávací a co case dovolí tak výfuk ven, ideálně 120-140mm na nízké otáčky.

- Dobře, taky bych to tak viděl, ale chtěl bych se zeptat jaké větráky bys přesně doporučil? Já mam u sebe Noctua (3x NOCTUA NF-A14 PWM Chromax Black Swap), ale to bych do takhle levnější herní sestavy nedával, 1 takový větrák by vyšel stejně draho, jako celá skříň. Tip asi mám, ale chtěl bych se raději poradit, můžou být klidně 2, pokud je toho více ke zvážení.
Ta skříň Evolveo M1 má: Boční 1x120/140mm, Přední 2x120mm, Zadní 1x120mm. Udělal bys to klasicky 2x 120mm v předu pro nafukování a 1x 120mm vzadu pro výfuk, nebo bys tam dal i ten boční?

Ještě deska má jen 1x CHA_FAN konektor, ale díval jsem se, že existují PST větráky, které se dají zapojit do sebe, takže by nemělo být třeba rozbočovače, jestli to chápu správně.

Jen pro připomenutí, jedná se o tuto sestavu: https://www.czc.cz/288939,301777,225542 ... 86416/kody
MB: ASROCK Fatal1ty Z370 Gaming K6 CPU: Intel Core i7-8700K @ 5,1GHz/4,9 AVX/4,6 cache; 1,41V Delid FAN: NZXT Kraken X62 RAM: G.SKILL 2x8GB DDR4 3800MHz @ CL16 TridentZ 1,5V GPU: Zotac GTX 1080Ti AMP Extreme Core Edition (11GB) SSD: Samsung 960 EVO 500GB, 850 EVO 500GB, 840 EVO 120GB HDD: WD Blue 2x4TB PSU: Corsair RM850i Case: Fractal Design Define R6 Black TG Monitor: BenQ XL2411Z


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Herní monitor
    od stadli » 23 dub 2023 12:54 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    619
    od stadli Zobrazit poslední příspěvek
    24 dub 2023 15:15
  • Herní PC + monitor (max 40k)
    od Melvidor » 21 úno 2024 10:36 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    769
    od Vlada47 Zobrazit poslední příspěvek
    21 úno 2024 18:33
  • Herní PC 50k - bedna, monitor, bez OS Příloha(y)
    od Tymikes » 05 srp 2023 19:50 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    1191
    od Tymikes Zobrazit poslední příspěvek
    13 srp 2023 17:08
  • Herní sestava do 30 tis. + Monitor 8-10 tis. + OS
    od Vlada47 » 17 bře 2024 20:14 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    703
    od Vlada47 Zobrazit poslední příspěvek
    19 bře 2024 11:41
  • PC monitor
    od Shokata88 » 23 led 2024 14:01 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    618
    od Shokata88 Zobrazit poslední příspěvek
    23 led 2024 20:37

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] a 16 hostů