Stará skříň na herní PC? Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

jan134
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: květen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Stará skříň na herní PC?

Příspěvekod jan134 » 02 říj 2020 18:37

Zdarec. Budu teď někomu dávat do PC nové vnitřnosti a řeším dilema, zda ponechat skříň, která už pamatuje dobrých 15 let, nebo vzít nějakou novější s lepší cirkulací vzduchu. Požadavek zní, aby to na běžné hraní vydrželo ideálně třeba i 7 let, čili do toho nejspíš půjde ryzen 3700x a časem se nahradí současná GTX 960 až nebude stačit nebo sama odejde, což nebude nejspíš trvat dlouho.

Skříň je CoolerMaster Centurion 5, která byla v dobách svého uvedení chválena za airflow, ale nemám vůbec představu jak by to fungovalo se současným hardwarem. Předek je asi dostatečně perforovaný aby to zvládlo nasát dost vzduchu, ale vzadu je možnost osazení pouze jedním 120mm ventilátorem plus s tím pomáhá zdroj a to je vše, nevím zda by se to v tom nepeklo. Jo a na bočnici jde jak tak koukám dát ještě 80mm ventilátor. Logické (a žádané) je využít současnou skříň, ale mě to k tomu moc nesedí a radši bych použil novější skříň dělanou pro současný hardware. Měl by na to někdo nějaký názor?

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Případně, má na hraní výhledově do budoucna smysl brát 3700x nebo by stačil ryzen 3600? Na další generaci asi není možné čekat.

Plánovaná sestava je:
Ryzen 3700x
MSI B450 TOMAHAWK MAX
Použitá Gainward GTX 960 Phantom 4 GB (časem upgrade)
Asi rok starý FORTRON FSP 650GLN 80+
Patriot VIPER 4 2x8 GB 3600Mhz CL17

Díky za názory.

Reklama
Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stará skříň na herní PC?

Příspěvekod xbs » 02 říj 2020 18:42

dej kvalitnější na takovejhle setup, chce to i výdechy nahoře a osazený dva větráky vpřdeu na vstup a zadní a horní pro výstup...

https://www.czc.cz/be-quiet-pure-base-5 ... 30/produkt

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stará skříň na herní PC?

Příspěvekod Donald64 » 03 říj 2020 21:35

Já jsem toho názoru, že má-li GPU přídavný napájecí konektor / TDP nad 100W, tak je velmi vhodné mít case s horní perforací a osazeny 4 ventilátory. Jednak to dost snižuje teploty, hluk a samozřejmě to šetří zdroj a zvyšuje jeho životnost, když nemusí to teplo vydané ostatními komponenty tahat přes sebe. Tvá současná case je tedy dle mého názoru nedostatečné a vyměnil bych ji, ačkoliv se v ní komponenty tedy neuvaří. Boční průduchy a ventilátory jsou velice nežádoucí, spíše ti ten airflow naruší a chladící schopnosti se tím zhorší.

Jakou náhradu? No to záleží na budgetu. Levné varianty jsou například SPC AR6, anebo Regnum RG4. Dražší varianty bych volil odhlučněné, Fractal Define S je bezva, případně se dá i Define C nebo Meshify C. Výše uvedený BQ! není po konstrukční stránce zlý, ale airflow má horší, proto bych dal přednost těmto Fractalům. Všechny skříně samozřejmě doporučuji doosadit AC F12 Silent, aby byly celkově 4 ventilátory.

Tvé dilema ohledně 3700x, pokud je sestava čistě na hraní her, tak nemá význam. Současné hry nedokáží tolik jader zužitkovat a až to bude potřeba, budou procesory už úplně někde jinde a ty v tu chvíli budeš stejně muset buď upgradovat, anebo se tyhle CPU budou válet v bazarech za úplně jiné peníze. Na hraní jsem tedy spíše pro R5 3600.

Jinak bych i zvážil B550 chipset, PCIe 4.0 se může v budoucnu hodit pro rychlé NVMe SSD https://www.czc.cz/asus-tuf-gaming-b550 ... 71/produkt

Michalal
Level 1
Level 1
Příspěvky: 64
Registrován: březen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stará skříň na herní PC?

Příspěvekod Michalal » 04 říj 2020 11:41

Ahoj, jestli máš počítač někde na stole metr od hlavy, tak mít vedle sebe křížence topinkovače s turbovrtulovým Tupolevem fakt nechceš.
Case ber prostě lepší, jak bylo výše zmíněno, ušetříš si s tím pak možné problémy, deska a zdroj nejsou kamarádi s teplem, krom toho hlučnost bude úplně jiná.
Jestli máš rozpočet velký rozpočet i na 3700x + pořádný chladič tak ber, jinak raději R5 3600 s pořádným vzduchovým chladičem (rozuměj scythe ninja 5 nebo Noctua), dobrým case a SSD M2 diskem. Malinko přikrmit procesor pak můžeš vždy.
Desku dle rozpočtu, buď top 450, nebo rozumnou 550 (ne tu nejlevnější). RAM 3200/3600 dle ceny/akce.
Napiš sem kolik max dáš a někdo ti sem určitě předhodí rozumný návrh.

jan134
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: květen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Stará skříň na herní PC?

Příspěvekod jan134 » 04 říj 2020 22:55

Díky za rady, není to můj PC takže mi to bylo vcelku jedno, ale přišlo mi zkrátka barbarské dávat relativně moderní komponenty do staré bedny, takže jste mě v tomhle názoru utvrdili. Takže po konzultaci s budoucím majitelem jsme se dohodli na Fractal Define S, u těch mesh variant bych čekal asi ještě o kus lepší průtok vzduchu, ale nelíbily se tolik. Nevím nakolik se to liší od S2 verze co testoval třeba tech jesus ale doufám že to nebude co se týče airflow o moc horší (nemám teď úplně moc času na větší research).

Co se týče procesoru tak já bych nebral ani 3600 a osobně bych tam nejradši fláknul 3300x kdyby byl skladem, protože si myslím že by pár let na dané využití plně dostačoval, ale prý na tom nemám moc šetřit.... takže to dopadne beztak na 3700x, vzhledem k tomu že asi není žádoucí abych se v tom za pár let zase hrabal a ty dvě jádra se výhledově můžou za pár let šiknout. Plus 3600 teď docela zdražil. K tomu MSI tomahawk B450 je asi osvědčená volba a koukám že jsou za super prachy na CZC Patriot VIPER 4 3200Mhz CL16, takže tam dám asi rovnou 2x 16gb a zkusím přetaktovat na 3600Mhz a podobné časování.

S tím chlazením mě neděste, já jedu dlouhodobě v mini-itx skříni ryzen 3600 na 4200 Mhz/1,14V s wraith prism, a i v tý ne úplně dobře ventilované skříni to má při torture testu pod 60 ° a v idle kolem 38°takže jsem přemýšlel že bych tam nechal na test prozatím stock chladič a uviděl co to udělá. Ačkoliv i kdybych tam dal třeba arctic freezer nebo feru a přibalený wraith prism prodal v bazaru tak by se to moc neprodražilo, ale dávat třeba scythe ninja 5 na 65W procesor (kterej já notabene podvoltuju na krev) je trochu moc ne???

Michalal
Level 1
Level 1
Příspěvky: 64
Registrován: březen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stará skříň na herní PC?

Příspěvekod Michalal » 04 říj 2020 23:39

Jako je to sice overkill, ale zase hluk neexistuje a teplo taky není :), Ty stock chladiče dělají kravál, aby něco uchladily. Deska Tomahawk je osvědčená. Tak jestli podvoltuješ, tak stačí slabší, ale zase jestli se na tom bude hrát, ten 3700x myslím že udělá víc než udávaných 65W. Takže chladič co zvládne 180TPD + na škodu nebude :) Zdroj taky nebereš o 20W víc než vypočteš max. spotřebu komponentů. Možná brát chladič dle nějaké akce.

jan134
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: květen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Stará skříň na herní PC?

Příspěvekod jan134 » 05 říj 2020 00:09

Jasný, to je pravda :) Já jsem na ten hluk asi míň citlivej, tak to možná tolik neřeším a doufal jsem že v kvalitní bedně by mohlo stačit risknout alespoň ze začátku prism na nějakou rozumnou křivku a ubrat volty, případně při další zastávce na místě činu to vyměnit za něco tiššího :) Tichost byla jeden z požadavků, na druhou stranu oproti tomu co tam bylo doteď (intel stock mrzáček zanesenej pár let prachem) bude nebe a dudy cokoliv.

Trochu mě nahlodala ta B550, ale myslím si že o moc kvalitnější VRM než b450 Tomahawk to mít nebude (tuším že se při troše opatrnosti doporučovala i na overclock 12jádra) a PCIe 4.0 by se nejspíš nevyužilo. Otázka je jestli má výhledově smysl brát 2x16 gb RAM (3200mhz) za 2900 nebo 2x 8GB 3600mhz za 2000, nemám sílu hledat jestli to jsou vše microny nebo co to je za die ale přetaktovat to můžu vždy když to půjde a stejně není jistota že procesor zvládne FCLK víc jak 1800.

https://www.czc.cz/patriot-viper-4-16gb-2x8gb-ddr4-3600-blackout-series/270689/produkt
https://www.czc.cz/patriot-viper-4-32gb-2x16gb-ddr4-3200/286406/produkt

A ryzen 3600 se jeví v současné době jako rozumnější varianta na hraní i mě, netroufnu si tvrdit zda za pár let ty jádra navíc budou výhoda nebo ne ale ideálně by to mělo sloužit 5+ let. Každopádně 3700x už asi stejně dotyčnému nevymluvím a s přibaleným chladičem je teoreticky cenový rozdíl jen něco přes dva tisíce :)

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stará skříň na herní PC?

Příspěvekod xbs » 05 říj 2020 06:18

možnost taky R5 3500X nebo i5-10400F...

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stará skříň na herní PC?  Vyřešeno

Příspěvekod Donald64 » 05 říj 2020 17:22

Wraith prism nemám otestovaný ale Wraith stealth je bída s nouzí, ten větrák je fakt příšerně otravnej nad 40% PWM začnou dělat ložiska takový nepříjemný kravál a úplně to zničí veškerou regulaci, protože než poslouchat tenhle divnej kravál z ložisek, to už je lepší mu přidat na výkonu, aby to přehlušil hluk proudícího vzduchu. Jenže pak neexistuje nic jako lineární regulace, je to buď tiché (idle), otravné (multimédia) anebo hlučné (hraní). Nevím, možná jsem měl smůlu na kus a hluk z ložisek není pravidlem, každopádně vysoké teploty a hluk při zátěži ano, proto každému doporučuji výměnu BOX chladiče.

Uvidíš, prism je přeci jen mnohem lepší, budou s ním nižší teploty a určitě půjde provozovat i na nižších otáčkách, jen se trochu obávám těch ložisek, no ale v odhlučněné skříni pod stolem to nemusí být ani slyšet, já to přeci jen měl v neodhlučněné a na stole.

R5 3500X a i5-10400F bych určitě nebral, tohle nejsou "futureproof" kousky ani náhodou, hry na nich sice běží dobře, ale bez aplikací na pozadí, s nimi je to o jiném (mikro-lagy), protože už teď jedou v mnohých titulech na hraně svého výkonu.

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stará skříň na herní PC?

Příspěvekod xbs » 05 říj 2020 17:56

nato že zvažoval dokonce R3 3300X dyby byl skladem, tak tyhle dva procáky napohodu, i5-10400F určitě fpoho (na tvůj "futureproof" argument - 6C/12T) ;)

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stará skříň na herní PC?

Příspěvekod Donald64 » 05 říj 2020 18:24

Jo no vidíš, já mám furt u i5 zafixováno 6C/6T :D

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53611
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Stará skříň na herní PC?

Příspěvekod petr22 » 05 říj 2020 20:29

"S tím chlazením mě neděste, já jedu dlouhodobě v mini-itx skříni ryzen 3600 na 4200 Mhz/1,14V s wraith prism, a i v tý ne úplně dobře ventilované skříni to má při torture testu pod 60 °"

Na ktery udaj se divas ? Cidlo nazvane "CPU" na zakladni desce je teplota socketu, ne procesoru.

V minulem pripade kdy bylo tvrzeno ze Ryzen 3600 ma v maximalni zatezi 60 stupnu tak se ukazalo
ze tech 60 je teplota socketu (tzn cidlo na desce), cidlo primo v procesoru ukazovalo samozrejmne vice.

U te I5-10400F jde o to, jak dlouho se udrzi v turbo rezimu - ona v nem totiz papa 130 Wattu,
na coz dodavany chladic Intelu neni urceny. AMD udava hodnotu TDP ktera zhruba odpovida
spotrebe v turbo rezimu, Intel zasadne udava TDP jako max spotrebu bez turba. Pak uz jen
zalezi na pouzite desce a chlazeni, jak dlouho Intel vydrzi se zaplym turbem.

Investice do poradneho chladice jako je Noctua D15 nebo podobny je hlavne investice do ticha,
nesrazi to teplotu o 20 stupnu, hlavni rozdil je v rychlosti otaceni ventilatoru, treba Ryzen 3600
mi to zvladne na 15% otacek (minimum co jde) a teplota je max 71 stupnu v plne zatezi.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Stará Česká adventura
    od Mynyus » 22 pro 2023 19:57 » v Hry
    2
    1085
    od flowem Zobrazit poslední příspěvek
    23 pro 2023 11:42
  • Motorola moto g32 nebo g51 a stará sim
    od p3v4x » 16 úno 2024 10:45 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    2
    557
    od p3v4x Zobrazit poslední příspěvek
    16 úno 2024 12:07
  • Nová skříň a větráky
    od Jezda5 » 25 črc 2023 18:00 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1649
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    29 črc 2023 17:38
  • PC skřín a Airflow - proudění vzduchu
    od lukesky » 04 srp 2023 13:26 » v Vše ostatní (hw)
    0
    988
    od lukesky Zobrazit poslední příspěvek
    04 srp 2023 13:26
  • Skříň pro vertikální montáž desky Příloha(y)
    od tux » 02 srp 2023 20:33 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1376
    od tux Zobrazit poslední příspěvek
    09 úno 2024 17:19

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 hostů