Test bezdrátové herní myši ASUS ROG Strix Carry

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

winycz
nováček
Příspěvky: 36
Registrován: červen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Test bezdrátové herní myši ASUS ROG Strix Carry

Příspěvekod winycz » 07 zář 2020 09:18

V této recenzi se podíváme blíže na malou herní bezdrátovou myšku ASUS ROG Strix Carry.

Obrázek

TECHNICKÉ SPECIFIKACE A POPIS

ASUS ROG STRIX Carry je prakticky zmenšenou verzí ikonické myši ASUS ROG Gladius. Tvarem je myš určená spíše pro pravoruké uživatele preferující malé myši vzhledem k její délce 101 mm, šířce 62 mm a výšce 36 mm. Díky malým rozměrům a přenosnému pouzdru je vhodná i pro časté přenášení, a tedy pro cestovatele.

Komunikace je zprostředkována pouze bezdrátově, a to za pomoci rozhraní Bluetooth či RF 2.4 GHz. O napájení myši se pak starají dvě AA baterie, od kterých se bude odvíjet i výsledná výdrž myši, a také její váha, která bez baterií činí 72,9 g.

Výrobce osadil myš velmi kvalitním optickým senzorem PMW3330 od známé firmy PixArt, který patří mezi top-tier senzory. Jeho rozlišení dosahuje maximální hodnoty 7200 DPI, přičemž lze snížit až na 50 DPI. Rychlost komunikace Polling Rate lze nastavit v rozsahu 125 – 1000 Hz. Dle technických specifikací je senzor schopen zaznamenat maximální rychlost pohybu 150 IPS (palce za sekundu) a maximální zrychlení 30 G.

V případě spínačů dal ASUS taktéž na léta ověřené japonské Omron D2FC-F-K 50M a Omron D2F-01F, které používá v téměř všech svých prémiových myší. Spínače se vyznačují životností až 50 milionů kliknutí a pokud je uživatel vymačká, pak není nic jednoduššího, než je vyměnit, neboť jsou osazeny v patici, ze které je lze jednoduše vyjmout a nahradit za nové, či jiné ze seznamu kompatibilních spínačů.

Na těle myši se nachází celkem 6 programovatelných tlačítek. Myš je takřka plně programovatelná pomocí software ASUS ROG Armoury.

DESIGN A PROVEDENÍ MYŠI

Tvar myši je téměř shodný s myší ROG Gladius, pouze rozměry jsou výrazně menší. Téměř celý povrch myši je v polo-matné úpravě, která přináší myši lesklý vzhled a zároveň na ni nejsou vidět otisky prstů, obecně rukou. Rolovací kolečko je vzhledem k rozměrům myši velmi malé, je však pokryto gumovým potahem s hrubou texturou, díky které s ním lze poměrně snadno točit. Pod kolečkem se nachází tlačítko, které v základním nastavení slouží pro přepínání rozlišení DPI.

Obrázek

Hlavní tlačítka myši lze pohodlně mačkat, nicméně z důvodu odnímatelného horního krytu, mají tlačítka mírnou vůli.

Obrázek

Odnímatelný vrchní kryt myši umožní přístup k vyměnitelným spínačům hlavních tlačítek, AA bateriím a slotu, do kterého lze zasunout bezdrátový USB přijímač pro přenos myši. Tento kryt je k myši uchycen pouze pomocí magnetů a dvou plastových „zobáčků“. Tyto zobáčky zajišťují minimální vzdálenost plošek hlavních tlačítek od spínačů.

Obrázek

Oba boky myši jsou téměř celé pokryté gumovými úchyty s výraznou texturou, díky kterým myš v ruce neklouže a je možné s ní dělat prudké, a přitom přesné pohyby. Na levém boku se nachází dvě programovatelná tlačítka, která jsou však menší a jejich používání vyžaduje určitou míru přesnosti.

Obrázek

Na spodní straně myši se nachází 4 kluzáky, díky kterým s ní lze velmi plynule hýbat s poměrně nízkým třecím odporem. Najdeme zde také přepínač mezi vypnutým režimem a bezdrátovými režimy Bluetooth a RF 2,4 GHz.

Obrázek

Barevné podsvícení kompatibilní s ASUS Aura zde zcela chybí. Myš má pouze jednu LED diodu umístěnou v tlačítku pro přepínání DPI, která slouží pro indikaci stavu myši (baterií).

Pro srovnání přikládám níže obrázky, kde se nachází vlevo Logitech G900, uprostřed Strix Carry a vpravo Gladius Wireless.

Obrázek
Obrázek

BALENÍ MYŠI

Myš je zabalená v obalu s dvířkami na suchý zip, po jejich otevření je vidět přes plastový obal samotnou myš a případně si i vyzkoušet její tvar, ještě před samotným rozbalením. Na zadní straně balení jsou vypsány klíčové vlastnosti, funkce, a co se v balení nachází.

Obrázek

Součástí balení, které lze běžně zakoupit je: myš, bezdrátový USB dongle, 2 náhradní Omron spínače s pinzetou, ROG vak pro přenos, samolepící 3D ROG logo a 2 AA alkalické baterie Energizer.

Obrázek

SENZOR MYŠI

Senzory společnosti PixArt patří mezi ty nejlepší a v případě PMW 3330 tomu není jinak. Jedná se o špičkový senzor s téměř perfektními vlastnostmi již od nízkých DPI.

Vlastnosti senzoru otestuji na kvalitnější látkové podložce při několika různých rozlišení DPI. Komunikace bude probíhat skrze bezdrátové připojení RF 2,4 GHz s přibaleným přijímačem. Pro otestování myši využiji aplikace Enotus Mouse Test v0.1.4 a malování.

Nejprve se podíváme na výsledky s maximálním rozlišení 7200 DPI. Při nejvyšším rozlišení nejsou žádné negativní jevy zřejmé, nicméně toto rozlišení není běžně používané.

Obrázek

Rozlišení 3800 DPI je také velmi vysoké a nebývá běžně používáno. Lze očekávat že při tomto rozlišení budou vlastnosti sensoru stále perfektní.

Obrázek

Rozlišení 1600 DPI patří k již běžně využívaným rozlišením.

Obrázek

I při tomto rozlišení jsou vlastnosti téměř perfektní.

Dále si ukážeme obrazce při rozlišení 800 DPI, které je také hojně využívané.

Obrázek

Výsledek je víceméně stejný jako v případě vyššího rozlišení 2000 DPI, obrazec je již více roztřepaný z důvodu nižšího rozlišení, a také se sensor potýká s přichytáváním k horizontální ose.

Posledním testovaným rozlišením je 400 DPI.

Obrázek

I s takto nízkým rozlišením si senzor myši poradil vcelku bravurně.

K důležitým vlastnostem senzorů patří schopnost reagovat při rychlých pohybech. Maximální rychlost, kterou se mi podařilo zaznamenat je 7,88 m/s, při rozlišení 7200 DPI. Sensor je schopen reagovat pravděpodobně i rychleji, nicméně na to mi nestačily ruce.

U myši lze nastavit rychlost komunikace (Polling rate) od 125 Hz až po 1000 Hz. Při nastavení 1000 Hz se mi podařilo naměřit nejvyšší rychlost 995 Hz, přičemž nejnižší dosažená hodnota bylo stále ukázkových 981 Hz.

V testovací aplikaci jsem otestoval i přesnost senzoru (precision), která je udávána v procentech, ale také je z velké části závislá na lidském faktoru. Jedná se o posun myši o 2 m a pak zpátky do startovací polohy. Přesnost senzoru jsem naměřil téměř ve všech případech na 95 % až 98 %.

Obrázek

SOFTWARE

Výrobce k myši dodává software ASUS ARMOURY Crate, kterým lze konfigurovat vlastnosti myši a programovat tlačítka. Tato aplikace mimo jiné slouží pro řízení všech částí počítače kompatibilních s touto aplikací.

Do myši lze nahrát 3 různé profily, které lze pak měnit přímo v aplikaci. Každý profil pak umožňuje individuální nastavení funkcí tlačítek myši, rozlišení DPI či podsvícení. Tlačítko pro změnu DPI umožňuje volit mezi dvěma rozlišeními.

V první záložce „Tlačítka“ se nachází možnost naprogramování vlastních funkcí na jednotlivá tlačítka. Myš umožňuje i nastavit vlastní funkcionalitu pro otáčení kolečkem nahoru či dolů. Na tlačítka je možné nastavit předem definované funkce nebo lze nadefinovat vlastní makro.

Obrázek

V záložce „výkon“ lze nadefinovat rozlišení myši, rychlost reakce stisku tlačítek, dotazovací frekvenci (polling rate), a vynucené přichytávání k úhlům.

Obrázek

Záložka „kalibrace“ se zaměřuje, jak je z názvu již zřejmé, na kalibraci sensoru myši s použitým povrchem. Tedy podložkou myši. Nachází se zde předem nadefinované podložky výrobce ASUS a různé povrchy pro případ, že podložku nemáte. Níže se nachází možnost nastavení „vzdálenosti oddálení“, tedy Lift off distance. Tato funkce umožní myši reagovat na pohyb do určité výšky, kdy je nadzvednutá nad povrchem.

Obrázek

Předposlední záložka „Napájení“ slouží spíše jako informativní, je zde zobrazen aktuální stav nabití baterie. Lze zde nastavit při jaké úrovni nabití baterie má myš dát světelný projev, že je vybitá a čas za jak dlouho má myš přejít do stavu spánku v případě její nečinnosti.

Obrázek

V poslední záložce „Aktualizace firmwaru“ se nachází informace o aktuální verzi firmware v myši. Tlačítko „vyhledat aktualizaci“ slouží pro automatické aktualizování firmware v myši, za předpokladu, že je myš připojená k počítači přes kabel.

Obrázek

VÝDRŽ BATERIE

Výdrž baterie je velmi závislá na nastavení myši a použitých bateriích. Zejména pak na rychlosti komunikace Polling rate. Výdrž myši na jedny baterie se mi nepodařilo změřit, nicméně zde uvedu nominální hodnoty udávané výrobcem.

Baterie je nutno použít dvě, není schopna pracovat při použití pouze jedné, což negativně ovlivňuje i celkovou váhu myši. Nominální výdrž na baterie při použití RF 2.4 GHz komunikace s Polling rate 500 Hz, je udávána 300 hodin.

Při použití vyšší frekvence polling rate 1000 Hz, pak výdrž baterií klesne až na polovinu, stejně tak nižší frekvence výdrž prodlouží.

Při použití Bluetooth komunikace výdrž vzroste až na 400 hodin, však za cenu horších provozních vlastností. Zejména input-lag vzroste, a proto je pro hraní jednoznačně vhodnější použít RF 2.4 GHz komunikaci.

ZÁVĚR

Malinká herní myš ASUS ROG Strix Carry mě velmi nadchla, a to zejména díky tomu, že i přes miniaturní rozměry velmi dobře padne do ruky. Jsem spíše ten typ uživatele, který preferuje velké myši typu Logitech G900 a ROG Strix Gladius, přičemž s malými přenosnými myškami jsem byl bezradný i při nenáročném používání. Nicméně testovaná myš v ohledu ergonomie předčila mé očekávání, a i s takto malou myší se mi pracovalo téměř stejně dobře jak s výše zmíněnými, většími.

Co mě však trochu zklamalo je váha myši při použití dodaných alkalických baterií, kdy váha myši vzroste ze 73 g (bez baterií) na váhu kolem 120 g. Co však dokáže zredukovat váhu je použití lithiových AAA baterií s adaptéry na větší AA baterie. Váhu tak lze zredukovat i o více jak 20 g.
Design myši, a i tvar vychází právě ze série myší Gladius, a díky tomu myš velmi líbivá, přitom nepůsobí jako kolotočářská hračka.

K senzoru nemám sebemenší výhrady, nejedná se sice o vlajkovou loď mezi senzory, ale dle provedených testů a vlastních zkušeností jej mohu k těm nejlepším senzorům přiřadit. Zkrátka nejsem schopný narazit na jakékoli jeho omezení. Bezdrátová komunikace je perfektní a není rušená ani smartphonem s aktivovanými mobilními daty a GPS navigací, který ležel mezi myší a přijímačem.

Cena se aktuálně pohybuje kolem 1900 Kč s DPH, což je vzhledem k unikátnosti daného řešení férová cena.

Obrázek


Reklama
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6755
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Test bezdrátové herní myši ASUS ROG Strix Carry

Příspěvekod Ltb » 07 zář 2020 09:19

Publikováno :bigups:

Díky moc za další fajn recenzi HW 8)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Asus Strix B450-F (w/ 5800x) 2NVME+2SATA?
    od holatir427 » 05 lis 2023 08:31 » v Problémy s hardwarem
    3
    1180
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    06 lis 2023 17:14
  • Recenze ASUS ROG STRIX Radeon RX 6650 XT V2 OC Edition
    od winycz » 27 čer 2023 22:57 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    13509
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    27 čer 2023 23:00
  • Popis (recenze) Asus ROG Strix Z790-A Gaming WIFI II
    od KingGustavo » 27 lis 2023 19:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1368
    od KingGustavo Zobrazit poslední příspěvek
    28 lis 2023 16:14
  • Bezdrátové připojení Příloha(y)
    od PaTroN » 30 pro 2023 20:48 » v Internet a internetové prohlížeče
    4
    1107
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    30 pro 2023 21:51
  • Myš - bezdrátově ok, kabelem nefunguje
    od CowanCZ » 21 úno 2024 19:32 » v Problémy s hardwarem
    4
    710
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    22 úno 2024 07:18

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti