Větrák zdroje VEN ze skříně nebo DOVNITŘ? Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větrák zdroje VEN ze skříně nebo DOVNITŘ?

Příspěvekod ITCrowd » 26 čer 2020 10:10

Je mi líto, ale opět tě vyvedu z omylu. A opět si vezmu na pomoc fyziku.
Ty samozřejmě předpokládáš, že proud vzduchu jde přímo ve směru, kam funí ventilátor. A to je právě chyba. Je třeba si uvědomit, že v zadním horním rohu máme další ventilátor, který vzduch vyfukuje ven. A tudíž mi proud vzduchu vháněný spodním ventilátorem nejde rovně, ale ohýbá (stáčí) se nahoru. A pokud je chlazení projektováno správně - tedy výfuk je o 1/3 silnější než vstup, pak je i nefyzikovi jasné, že místo, kde se čerstvého vzduchu dostává nejméně, je právě prostor vzadu dole. A proto, když se spustí ventilátor ve zdroji, "přitahuje" si horký vzduch od grafiky, který ale má tendenci utíkat nahoru (teplý vzduch je řidčí a tudíž lehčí, než studený), a tím si narušuješ airflow.
Každý si tohle může ověřit sám. Buď drátky s provázky, nebo prosklená bočnice a barevný kouř (s komponenty na testování, může dojít k poškození).
Kdyby snad někdo pochyboval o tom, že teplý vzduch je lehčí, vzpomeňte na horkovzdušné balóny.
Dál k tomu nemám co dodat, snad jen základní pravidlo: Pokud je airflow v pořádku, pak všechny komponenty mají nižší teplotu při zakrytované skříni. Jedinou výjimkou v tomto případě je zdroj umístěný vzadu nahoře.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
Uživatelský avatar
renek11
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 916
Registrován: leden 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větrák zdroje VEN ze skříně nebo DOVNITŘ?

Příspěvekod renek11 » 26 čer 2020 10:32

Některým je úplně zbytečné tohle vysvětlovat, oni mají své vědecké poznatky :lol:
Pro ně je lepší, když si zdroj natahuje teplý vzduch ze skříně k ochlazení, než chladný vzduch rovnou z mimo skříně, teda za předpokladu, že ochlazovat potřebuje a nejede pasivně. A to, že jede pasivně znamená, že teplota je v absolutní normě a tudíž nepotřebuje zde uváděný ofuk ze skříně, ale pokud stoupne teplota, tak si sám zapne ventilátor a ten nasaje chladný vzduch z mimo skříně a né ten teplý ze skříně. A měřit teplotu zdroje je opět zhovadilost, jelikož si to zdroj hlídá sám. A pokud někdo nemá zdroj s možností pasivu, pak je opět lepší nasávání chladného zvenku než teplého zevnitř. A argument zaneseného filtru je taky nesmysl, jelikož pokud máte pořádnou skříň s filtrem, tak vyčištění je otázkou pár vteřin. A opět opakuju, že na koberec ho postaví jen idiot a mám pocit, že většina z nás ho má buď na stole, nebo v místě tomu určeném pod stolem.
Já když budu chtít vyčistit filtr, tak se jen sehnu, lehce vytáhnu, vysaju ho za 5vteřin a zasunu zpět, vše cca 25vteřin. (ooo bóže to byla námaha :lol: :lol:
Naposledy upravil(a) renek11 dne 26 čer 2020 10:49, celkem upraveno 1 x.
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větrák zdroje VEN ze skříně nebo DOVNITŘ?

Příspěvekod ITCrowd » 26 čer 2020 10:49

Nejde o vysvětlování majklovi, o jeho "odbornosti" nemám nejmenší pochyby, ale jde o to, aby se podobných chyb nedopouštěli tazatelé.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Skeleton
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 743
Registrován: říjen 12
Bydliště: Kutná Hora
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větrák zdroje VEN ze skříně nebo DOVNITŘ?

Příspěvekod Skeleton » 26 čer 2020 12:43

Když jsme u tohohle zajímavého tématu a už se tu hovoří o airflow... O kolik % by měly být vyšší otáčky předních ventilátorů než těch zadních, aby z PC nebyl vysavač přes všechny neutěsněné perforace? Protože většina sestav uživatelů má neutrální airflow tzn počet ventilátorů a rozměry jsou stejné. Osobně mám pozitivní (sice stejný počet ventilátorů, ale přední točí o 10% více než zadní) Bádal jsem různé na netu, ale nic jsem nenašel, co by mělo vypovídající hodnotu.
► Zobrazit spoiler

Vojtastanc
nováček
Příspěvky: 29
Registrován: červen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Větrák zdroje VEN ze skříně nebo DOVNITŘ?

Příspěvekod Vojtastanc » 26 čer 2020 13:56

Tak jak jsem uvedl v mém dotazu
NÁZORY SE různí!! :shock:
Tak si asi hodím korunou :lol:

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větrák zdroje VEN ze skříně nebo DOVNITŘ?

Příspěvekod Michael850 » 26 čer 2020 14:22

Ano, ale tvůj případ a styl používání zdroje je úplně odlišný od toho, jakým způsobem se má používat semipasivní zdroj. Já se bavím o systému takovém, který ani v zátěži tento zdroj nevytíží natolik, aby se začal přehřívat (efektivita je natolik vysoká, že k tomu prostě nedojde) a tudíž nedojde ani k zapnutí ventilátorů, jelikož jeho chod není nutný, není třeba aktivně chladit. Proto je naprostý nesmysl při zcela pasivním chodu dávat ventilátor směrem k zemi, spodem ten zahřívající se vzduch nikam neprojde ven a skrz kryt těžko, právě proto se dává naopak, aby mohl vystoupat nahoru pryč.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větrák zdroje VEN ze skříně nebo DOVNITŘ?

Příspěvekod ITCrowd » 26 čer 2020 14:32

Vojt: Není až tak složité si příspěvky přečíst a dle toho se rozhodnout. Směješ se zřejmě vlastní tuposti??
Skeleton: Jak jsem psal, výfuk o 1/3 více než vstup. Počítáno nikoli otáčkami, ale průtokem (m3/h, či CFM - cubic foot per minute). Osobně se domnívám, že je to proto, že ohřátý vzduch je řidší a tudíž má větší objem. Standard je stejný ventilátor vpředu a vzadu + vzadu pomáhá zdroj. Prioritní by mělo být dostat co nejdřív teplý vzduch ven.
Majkl: Zajímavé je, že čím víc je blbci ukázáno, že plodí blbost, tím víc na ní trvá a tím víc plodí další blbosti. A tím víc dokazuje, co je zač.
Odpověď je jednoduchá - jestliže zdroj jede i v zátěži v režimu pasiv a tudíž se ventilátor nikdy neroztočí, je naprosto jedno, jak ho dám.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větrák zdroje VEN ze skříně nebo DOVNITŘ?

Příspěvekod Michael850 » 26 čer 2020 14:55

Pokud ti to nevadí si nechat ve zdroji akumolovat plno tepla, tak to je tvoje mínus a klidně si ho nech smažit ve vlastní šťávě, ale nevnucuj tento způsob používání všem ostatním.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větrák zdroje VEN ze skříně nebo DOVNITŘ?

Příspěvekod ITCrowd » 26 čer 2020 15:00

Od toho má ten zdroj ventilátor víš? A když se zahřeje, tak ho zapne a tím se ochladí.
Máš dnes svůj den?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větrák zdroje VEN ze skříně nebo DOVNITŘ?

Příspěvekod Michael850 » 26 čer 2020 15:01

V tom případě to už ale není pasivní mod. Že to má ventilátor neznamená, že se musí použít a už vůbec to neznamená to, že zdroj schválně mám umisťovat tak, aby se mi po chvíli přehříval a byl donucen k tomu ho muset roztočit. To je fakt logika jak prase. Ale mi to je úplně jedno, používej si ho jak chceš, jen k tomu už nenuť ostatní. Končím s OT.
Naposledy upravil(a) Michael850 dne 26 čer 2020 15:04, celkem upraveno 1 x.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větrák zdroje VEN ze skříně nebo DOVNITŘ?

Příspěvekod ITCrowd » 26 čer 2020 15:04

A tím se vracíme na začátek tématu. Takže vše potřebné už bylo řečeno.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
tally_ho
Level 3
Level 3
Příspěvky: 612
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větrák zdroje VEN ze skříně nebo DOVNITŘ?

Příspěvekod tally_ho » 26 čer 2020 15:30

Ventilátorem do vnitř skříně u pasivně chlazeného zdroje = nutnost, u semi-pasiv = doporučeno. Pokud je zdroj provozovaný v normálním modu (tvůj S12III) , tak není co řešit
//ideál aby se ventilátor točil byť jen na minimální otáčky než vůbec, takže srát na nějaké zero mody.
https://knowledge.seasonic.com/article/ ... wer-supply
www.vhu.cz/ www.detektorweb.cz/www.leteckemuzeum.eu/archeologie/www.leteckabadatelna.cz/www.vets.cz/


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Používání počítače bez skříně
    od Ondras66 » 19 dub 2023 23:41 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    22
    2185
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    23 dub 2023 17:54
  • Výběr skříně (zakoupená je malá) Příloha(y)
    od DaveMove » 09 čer 2023 15:35 » v Problémy s hardwarem
    8
    817
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    09 čer 2023 20:27
  • Problém s novým PC- Ventilátory skříně. Příloha(y)
    od 20olomouc » 17 led 2024 21:51 » v Problémy s hardwarem
    5
    1112
    od JuRas Zobrazit poslední příspěvek
    18 led 2024 14:57
  • Přední větrák ve skříni Příloha(y)
    od petrmet » 11 čer 2023 18:56 » v Vše ostatní (hw)
    14
    1335
    od petrmet Zobrazit poslední příspěvek
    11 čer 2023 22:50
  • Nefunkční audio jack na přední straně skříně
    od davsto » 03 črc 2023 19:20 » v Problémy s hardwarem
    4
    855
    od davsto Zobrazit poslední příspěvek
    03 črc 2023 21:00

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Facebook [Bot] a 12 hostů