Výběr NASu

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Coxx-cz
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1098
Registrován: listopad 11
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Výběr NASu

Příspěvekod Coxx-cz » 04 kvě 2020 00:56

Ahoj, chci domů pořídit NAS primárně určený na zálohování dokumentů, fotografií a videí.

NAS bude připojen do centrálního switche (Cisco Catalyst 2960X) do kterého jsou připojena všechna zařízení v domě. Samotný switch je pak připojen do routeru ASUS DSL-AC55U.

Na NAS se bude zálohovat z jednoho dekstopu a tří laptopů, žádoucí je aby se na něj šlo dostat také "z venku" - je nutná VPN nebo jde přímo NASu nastavit veřejná IP a chodit přímo na něj třeba přes port forwarding?

Co se týče disků tak v těch mám jasno - chtěl bych osadit 2x IronWolf 8TB do RAID1. Jediné o čem nemám jasno je jaký vzít NAS. Co doporučujete? Dost se mi líbí Synology, ale našel jsem dobré reference i na Qnap a tak nějak nevím pro který se rozhodnout.

Cenový limit nemám.
DESKTOP: CPU AMD Ryzen 5 3600 | GPU EVGA RTX 2060 SUPER SC | MB ASUS Prime X370-PRO | PSU Be quiet! Pure Power 11 - 500W | RAM Crucial Ballistix Sport LT Grey 2x8 GB | SSD Kingston A2000 1TB | Cooler Arctic Freezer 34 | BOX SilentiumPC Signum SG1X TG
LAPTOP: Lenovo ThinkPad X390 i7 | 16 GB RAM | 512 GB SSD
PHONE: Xiaomi Mi 9

Reklama
Uživatelský avatar
Skeleton
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 743
Registrován: říjen 12
Bydliště: Kutná Hora
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr NASu

Příspěvekod Skeleton » 04 kvě 2020 05:53

Synology má dost jednoduché prostředí tzn userfriendy, jen ty levnější cca do 8k jsou s méně výkonným procesorem a mnohdy i s málo RAM. Qnap je na tom podobně, akorát nemá tak velkou základnu tzn množství zákazníků a vývojářů jako Synology.

Dodatečně přidáno po 2 hodinách 20 minutách 44 vteřinách:
Osobně bych s neomezeným limitem šel alespoň do Synology DiskStation DS218+ nebo do QNAP TS-251+-2G. Nevím, jak je tvůj neomezený rozpočet velký.
► Zobrazit spoiler

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr NASu

Příspěvekod ITCrowd » 04 kvě 2020 08:52

Za mě Qnap, ale je to ovlivněno tím, že už asi 10 let mám: https://www.czc.cz/qnap-ts-409-pro-turb ... 72/produkt
Kromě toho, že občas odpadl nějaký disk, žádný problém.
Osobně bych se vyhýbal větším diskům, čím víc ploten, tím je to s nimi horší. A volil bych spíše čtyřdiskovou variantu, ale to už je na tobě.
Co se týče vzdáleného přístupu, máš několik možností:
1. FTP (file transfer protokol) slouží k přenosu souborů - v routeru nastavíš port forward pro ftp porty na nas. Doporučuji zabezpečit SSL/TLS (ftp jinak přenáší heslo v textové podobě!).
2. AiCloud (SmartAccess) - popsán zde: viewtopic.php?f=41&t=185051
3. tebou zmíněná VPN.
Na NASu veřejnou IP nabudeš nastavovat. I to by třeba šlo pomocí VLANu, ale to už by bylo na delší řešení s providerem.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr NASu

Příspěvekod Microsheep » 04 kvě 2020 10:56

Pokud to budeš používat primárně na zálohování (základní služby jako přenos souborů přes SMB, NFS, SFTP, HTTPS, apod.), tak je to v podstatě jedno. Synology má více a modernějších funkcí (více balíčků) a některé věci se mi tam libí více. V Synology uděláš plno věcí přes GUI, které sice v QNAPu taky uděláš, ale např. ručně přes SSH (plánované úlohy přes cron, ruční skripty apod.). QNAP považuji obecně za trochu spolehlivější/robustnější, ale je to možná jen subjektivní dojem. Já když vezmu NAS, tak první co je po-vypínám všechny funkce, které nepotřebuji a zbude jen to k co opravdu využiji - proto bych se pouze pro zálohování přiklonil ke QNAPu, QNAP má dle mého názoru lepší HW. Jinak ani se Synology neuděláš chybu.


Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1889
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr NASu

Příspěvekod Grander » 04 kvě 2020 14:24

A nebral bych do toho 2 stejné disky, aby se nestalo, že chytneš nějakou vadnou sérii a odejdou ti oba najednou.

Uživatelský avatar
Coxx-cz
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1098
Registrován: listopad 11
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr NASu

Příspěvekod Coxx-cz » 04 kvě 2020 15:00

Tak nepředpokládám že by odešly oba dva zároveň ve stejný moment.
DESKTOP: CPU AMD Ryzen 5 3600 | GPU EVGA RTX 2060 SUPER SC | MB ASUS Prime X370-PRO | PSU Be quiet! Pure Power 11 - 500W | RAM Crucial Ballistix Sport LT Grey 2x8 GB | SSD Kingston A2000 1TB | Cooler Arctic Freezer 34 | BOX SilentiumPC Signum SG1X TG
LAPTOP: Lenovo ThinkPad X390 i7 | 16 GB RAM | 512 GB SSD
PHONE: Xiaomi Mi 9

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr NASu

Příspěvekod ITCrowd » 04 kvě 2020 19:43

A to je právě chyba.
Do všech nasů, či serverů se doporučuje nekupovat disky zároveň a ze stejné serie. Právě kvůli možné stejné chybě a tím pádem stejnému odchodu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • výběr her
    od Mladkov204 » 03 kvě 2023 21:31 » v Hry
    9
    3097
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    15 bře 2024 10:16
  • Výběr MB AM5
    od sasshrek » 03 pro 2023 16:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    925
    od sasshrek Zobrazit poslední příspěvek
    03 pro 2023 17:07
  • Výběr SSD Příloha(y)
    od volvo1971 » 01 zář 2023 01:58 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    1426
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    01 zář 2023 13:31
  • Výběr notebooku do +-45K
    od Rádis » 19 dub 2024 10:19 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    831
    od Rádis Zobrazit poslední příspěvek
    19 dub 2024 10:19
  • Výběr monitoru k PC
    od natasahribek » 13 zář 2023 13:09 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    2065
    od natasahribek Zobrazit poslední příspěvek
    13 zář 2023 13:09

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 hostů